Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.04.2010, 12:32:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Tocmai exarcerbarea nationalismului din perioada ceausista a dus la disparitia acestuia acum,pentru ca nu era legat in mod firesc de ortodoxie.
In aceste timpuri mesajul lui Dan Puric este binevenit,sa ne uitam la traditii,la mamele si bunicii nostri,care au pastrat valorile crestine.
Ba tocmai, ca ortodoxia s-a legat si mai abitir de nationalism in acea perioada ca sa placa regimului (sa se adapteze la mediu si sa supravietuiasca), asa cum facuse si in sec. al 19lea cand a aparut in balcani nationalismul ortodox unit cu miscarile de eliberare. De ale carui mreje nu ne-am dezbarat nici acum.

Sa ne uitam la cei care au pastrat valorile crestine peste tot, nu numai la roamani.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.04.2010, 12:40:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ba tocmai, ca ortodoxia s-a legat si mai abitir de nationalism in acea perioada ca sa placa regimului (sa se adapteze la mediu si sa supravietuiasca), asa cum facuse si in sec. al 19lea cand a aparut in balcani nationalismul ortodox unit cu miscarile de eliberare. De ale carui mreje nu ne-am dezbarat nici acum.

Sa ne uitam la cei care au pastrat valorile crestine peste tot, nu numai la roamani.
Daca avem mai multe valori crestine in Romania,ne vom folosi mai mult.....,ne va ajuta in urcusul duhovnicesc
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.04.2010, 12:46:17
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca avem mai multe valori crestine in Romania,ne vom folosi mai mult.....,ne va ajuta in urcusul duhovnicesc
Sigur, valori crestine, da!
Insa nu asa de strans legate de ideea de natiune.

Mai exact, Romania are nevoie de valori crestine, dar crestinismul nu are nevoie neaparat de Romania. ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 21.04.2010 at 13:05:10.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.04.2010, 14:13:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In timpul comunismului s-a distrus nu numai credinta ci si patriotismul,ele fiind stans legate asa cum a aratat parintele Staniloaie si altii.
In aceste timpuri ne recapatam din nou credinta,invatam din nou sa credem,si in acelasi timp reinvatam dragostea de tara,ne restabilim din nou valorile,invatam ce radacini avem...
In timpul comunismului se punea accent pe patriotism mult mai mult decat se pune acum (adica de la zero spre minus..)
Ba chiar nici nu suporta comparatie situatiile in cauza.

Problema era ca patriotismul era legat de comunism.
Problema este acum ca cei care vor sa ne invete patriotismul il vad musai legat de legionarism..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.04.2010, 00:20:46
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Iar legionarismul este ff legat de ortodocsism..:).Cred ca spiritul nationalist neradical mai exact mandria de a fi roman fara a crede ca suntem buricul pamantului va reaparea atunci cand vom avea conducatori care sa ne reprezinte.Social, politic si religios.Deocamdata nu avem decat oameni care nu urmaresc decat interesul personal calcand in picioare tot,cel putin in mediul social si politic.Probabil de acolo lipsa de sentiment la multi dintre noi.Mai totzi se vad emigrati in America si nu au incredere de loc in ceea ce se intampla in tara.Drept dovada si multi de pe acest forum sunt stabiliti in strainatate.Iar cei care se "declara" nationalisti adera la formele radicale,sau pe care le cred radicale:legionari,comunisti,noua dreapta..etc..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.04.2010, 09:07:41
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si eu am stat mult timp in afara sentimentului national.Dar prin cateva reevaluari ale lui Eminescu,a istoriei in general,prin discursurile lui Gh .Calciu Dumitreasa,Staniloaie,ale lui Dan Puric,prin ascultarea muzicii lui Grigore Lese,am inceput sa invat ce inseamna si natiunea.
Este locul de unde ne tragem si unde continuam sa vietuim noi si apoi dupa noi ,copiii nostri.
Cum ar fi fost daca ne nasteam intr-o tara islamica,in caz ca nu rezistam si ne cucereau turcii?!Asa cum este o bucurie ca existam,tot la fel trebuie sa fim bucurosi ca ne-am nascut romani,si astfel suntem ortodocsi,botezati de la nastere,si mai aproape de Hristos.Suntem singurul popor din lume,care s-a nascut cresti,,care are 2000 de ani de crestinism.

Asa ca trebuie sa pretuim locul unde ne-am nascut,limba si neamul.
Si sa incercam sa ne ridicam la inaltimea inaintasilor nostri,sau cel putin sa-i pretuim si cinstim.

Daca nu ar fi fost cei care s-au jertfit in temnitele comuniste,care ar fi fost reperele noastre acum,in aceasta deruta de dupa comunism?
Dar jertfa lor ne arata ca mai sunt oameni gata sa se jertfeasca pentru un ideal ,national si crestin si ne poate da putere daca va veni o vreme de jertfa si pentru noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.04.2010, 19:47:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Iar legionarismul este ff legat de ortodocsism..:).
Or incercat sa se lege dar liantul n-a fost prea reusit.
Sau a fost pana cand crima a devenit instrument politic.

Citat:
Cred ca spiritul nationalist neradical mai exact mandria de a fi roman fara a crede ca suntem buricul pamantului va reaparea atunci cand vom avea conducatori care sa ne reprezinte.Social, politic si religios.
Tocmai ca avem deja. Dar nu vrem sa vedem.
Ca avem ce suntem.

Citat:
Deocamdata nu avem decat oameni care nu urmaresc decat interesul personal calcand in picioare tot,cel putin in mediul social si politic.Probabil de acolo lipsa de sentiment la multi dintre noi.Mai totzi se vad emigrati in America si nu au incredere de loc in ceea ce se intampla in tara.Drept dovada si multi de pe acest forum sunt stabiliti in strainatate.Iar cei care se "declara" nationalisti adera la formele radicale,sau pe care le cred radicale:legionari,comunisti,noua dreapta..etc..
Pai astia sunt de fapt, astia sunt si conducatorii.
Ca or mai fi si exceptii, astea intaresc regula.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.04.2010, 19:50:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Suntem singurul popor din lume,care s-a nascut cresti,,care are 2000 de ani de crestinism.
Discurs cu o indoielnica valoare de adevar.

Citat:
Daca nu ar fi fost cei care s-au jertfit in temnitele comuniste,care ar fi fost reperele noastre acum,in aceasta deruta de dupa comunism?
Cele crestine. Comunismul a trecut, crestinismul a ramas.

Citat:
Dar jertfa lor ne arata ca mai sunt oameni gata sa se jertfeasca pentru un ideal ,national si crestin si ne poate da putere daca va veni o vreme de jertfa si pentru noi.
Vremea jertfei nationaliste a cam trecut.
Sau e pe trecute..ca deja nu mai suntem o natiune ci provincie dintr-un imperiu
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.04.2010, 20:24:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Daca o fi fost vreo vreme in care sentimentul national a adus ceva bun, ea a trecut. Dupa nazism, ce s-a intamplat in Iugoslavia, Ruanda si alte orori, este complect scos de pe piata. Aduce mai mult rau decat bine. Din patriotism se gliseaza repede in nationalism 'desfranat' (fara frane, adica..)
Ortodoxia ar trebui sa se dezbare de nationalism ca sa ramana vie.
In fine, este parerea mea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.04.2010, 20:45:53
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Iar legionarismul este ff legat de ortodocsism..:).Cred ca spiritul nationalist neradical mai exact mandria de a fi roman fara a crede ca suntem buricul pamantului va reaparea atunci cand vom avea conducatori care sa ne reprezinte.Social, politic si religios.Deocamdata nu avem decat oameni care nu urmaresc decat interesul personal calcand in picioare tot,cel putin in mediul social si politic.Probabil de acolo lipsa de sentiment la multi dintre noi.Mai totzi se vad emigrati in America si nu au incredere de loc in ceea ce se intampla in tara.Drept dovada si multi de pe acest forum sunt stabiliti in strainatate.Iar cei care se "declara" nationalisti adera la formele radicale,sau pe care le cred radicale:legionari,comunisti,noua dreapta..etc..
Ciprian, nu exista "nationalism" comunist!

Nationalismul are la baza sa natiunea, care cuprine toate clasele sociale; de partea cealalta, comunismul, ataca insasi ideea de natiune prin distrugerea claselor sociale si prin contopirea natiunei cu alte natiuni, intr-un singur stat multi-national!

Asa zisul comunism nationalist defapt a fost o mare amagire si o mare minciuna! Cum poti tu sa afirmi ca esti patriot si nationalist dupa ce ai distrus si sufocat o intreaga clasa intelectuala?

Ori nationalismul asta face... pune in prim plan tot ce natiunea are mai bun!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul in crestinism Petru Ianovici Intrebari utilizatori 44 18.10.2016 15:43:21
Falsul crestinism Vasile40 Generalitati 33 17.10.2016 11:24:02
Umanism si crestinism catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 07.08.2011 17:01:54
O intrebare,crestinism sau ura? tigerAvalo9 Generalitati 45 23.04.2010 18:20:01