Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1631  
Vechi 26.11.2012, 09:57:45
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ce sa zic, probabil ca urma o lista cu metodele contraceptive indicate de Sf. Apostol, dar din pacate acea parte s-a pierdut fara doar si poate in negura istoriei, o parte fiind redescoperita de romano-catolici, secole mai tarziu si o parte mult mai substantiala de lumea neoprotestanta, "Sola Scriptura" ("Sola" - inclusiv in partile care lipsesc - completam, ca imaginatie avem si este istoric dovedit - cu istoria ereziilor inclusiv ispitirea lui Hristos din pustiu - ca din textul sacru se poate deriva orice, la o adica chiar si blasfemii, toate cu citate si pretentii de legitimitate duhovniceasca).
Nu stiu unde ai vazut tu ca am propus sau lasat sa se inteleaga faptul ca sunt permise metodele contraceptive. Eu am facut referire al ceea ce spune Sfanta Scriptura.

Cred ca "Sola Scriptura" se refera la exact ceea ce inseamna, iar tu te afli intr-o pozitie care accepta, spre deosebire de altii, si alte scrieri ca fiind inspirate de Dumnezeu sau avand o autoritate cel putin egala cu Sfintele Scripturi (canonice).

Sper sa nu mai citesti printre randuri. Vad ca vrei motive de disputa dar, daca vei continua, ma opresc.
Fii binecuvantat!
Reply With Quote
  #1632  
Vechi 26.11.2012, 12:05:46
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Omu' rău și necredincios își fură privi_rea zgârcioa(r)bă!

Noi zicem că postim îndelung sau că ne abținem în posturi de la perversiuni, abținându-ne mai întâi de la mâncaruri nesățioase... defapt omul când postește postește viceversa și doar ca să se mândrească în taină, îi place lui să moară de foame ca să se laude... în realitate însă nici măcar o clipă nu poate să postească el la privire, nu poate să nu-și fure el singur privirea după cum este scris să nu-ți furi singur căciula, deci nu poate și fiindcă nu poate, el singur își poartă privirea de parcă i-o poartă un robot programat și el se face că nu știe deși știe foarte bine că el își face întâmplarea și se mândrește apoi că cică poate, știți voi, decât să-l vadă careva că nu poate posti și că e neputincios cu privirea, mai bine o dă la întors și susține că el vrea și că el poate să-și plaseze instantaneu privirea unde vrea mușchii lui, total întâmplător și că cică nici nu știe ce face.

'Se laudă mândrulețul că cică s-a smerit', plecându-și privirea acolo unde nu e voie, când colo neputincos fiind, căci nu poate posti tainic nici măcar o clipă scurtă, nu face altceva decât să ia slavă de la oameni, pe calea ușoară, confundă și se încurcă, rămânând încurcat în genunea în care s-a înflirtat.

Deci dragul Domnului, pleacă ochișorii mai jos când postești, până la pământ, sau mai jos, până în groapă, ca să nu vezi nici cu coada ochilor, nici printre gene locul ăla pe care-l cauți din neputință ca să te arăți că defapt nu e neputință ci iată că tu poți! Pleacă-i jos la urme și ține-i acolo, însă ai grijă să nu confunzi urmele! Caută urmele de copită despicată și locurile unde a fost iarba rumegată, și ia-te după ele dacă vrei să te ții drept după Mielul Dumnului căci tot ceea ce bagi în guriță contează, iar ce iese din guriță poate fi chiar fatal... pentru veșnicia ta dacă-ți intră în Credință.

Last edited by vsovivivi; 26.11.2012 at 12:22:12.
Reply With Quote
  #1633  
Vechi 26.11.2012, 12:23:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
Nu stiu unde ai vazut tu ca am propus sau lasat sa se inteleaga faptul ca sunt permise metodele contraceptive. Eu am facut referire al ceea ce spune Sfanta Scriptura.
Atunci spune-ne cum intelegi tu acest aspect.
Adica daca este permisa planificarea familiala care include contraceptia si ce forme de contraceptie sunt permise.

Citat:
Cred ca "Sola Scriptura" se refera la exact ceea ce inseamna, iar tu te afli intr-o pozitie care accepta, spre deosebire de altii, si alte scrieri ca fiind inspirate de Dumnezeu sau avand o autoritate cel putin egala cu Sfintele Scripturi (canonice).
Greu de spus ce inseamna de fapt, avand in vedere ca sloganul neoprotestant "Scriptura se explica pe sine" este lipsit de substanta si fiecare este in ultima instanta de capul sau vizavi de ce intelege (si ce nu) din Sf. Scriptura.

Ca sa nu mai vorbim ca neoprotestantii accepta sub lozinca "Sola Scriptura" interpretari ale Scripturii care sunt considerate ca avand o autoritate egala cu cea a Sf. Scripturi (asa inteleg ei de fapt "Sola Scriptura").
Reply With Quote
  #1634  
Vechi 26.11.2012, 20:25:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mulțumim...cred că de două sau trei ori am postat și eu acest film pe acest topic...minunată această înregistrare. Nimeni nu a putut da vreo replica acestui film, mă refer la cei care susțin metodele contraceptive (de orice fel ar fi ele).

Last edited by ovidiu b.; 26.11.2012 at 20:29:10.
Reply With Quote
  #1635  
Vechi 26.11.2012, 21:12:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mulțumim...cred că de două sau trei ori am postat și eu acest film pe acest topic...minunată această înregistrare. Nimeni nu a putut da vreo replica acestui film, mă refer la cei care susțin metodele contraceptive (de orice fel ar fi ele).
Pe mine m-a zguduit acest film. Datorita simplitatii cu care ne-au fost date invataturile, le-au facut pe acestea sa mearga direct la inima.
Reply With Quote
  #1636  
Vechi 27.11.2012, 08:57:36
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Nu vreau sa para ca am inclinatii pe consiliere maritala/conjugala asa ca ma abtin in a da o directie in acest sens.
Ca principiu, merg pe ceea ce afirma Sfanta Scriptura. Dar, a utiliza metode contraceptive, cu acesta nu sunt de acord.
Sunt de acord, intr-o anumita masura cu planificarea familiala, dar numai in ceea ce priveste numarul de membrii noi (in sensul ca trebuie sa te abtii daca nu mai vrei sa ai copii, datorita, sa spunem, situatiei financiare precare. Avem ratiune si trebuie folosita, nu sa dam nastere la multi copii pe care mai apoi sa nu fim capabili sa ii educam (in spirit crestin)...).
Reply With Quote
  #1637  
Vechi 27.11.2012, 09:25:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Multumim pt postare,este prima data cand o vad(desi si Ovidiu spune ca a postat-o).
Ce om cumsecade si dragut,iti vine sa-l pupi ca pe un bunic!
Cat de scump este :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #1638  
Vechi 27.11.2012, 11:26:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
Nu vreau sa para ca am inclinatii pe consiliere maritala/conjugala asa ca ma abtin in a da o directie in acest sens.
Ca principiu, merg pe ceea ce afirma Sfanta Scriptura. Dar, a utiliza metode contraceptive, cu acesta nu sunt de acord.
Sunt de acord, intr-o anumita masura cu planificarea familiala, dar numai in ceea ce priveste numarul de membrii noi (in sensul ca trebuie sa te abtii daca nu mai vrei sa ai copii, datorita, sa spunem, situatiei financiare precare. Avem ratiune si trebuie folosita, nu sa dam nastere la multi copii pe care mai apoi sa nu fim capabili sa ii educam (in spirit crestin)...).
Corect.
De acord.
Reply With Quote
  #1639  
Vechi 27.11.2012, 11:50:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e corect absolut deloc.
Dacă o faci cu dragoste de Dumnezeu, va avea grijă El de toate.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1640  
Vechi 27.11.2012, 12:13:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e corect absolut deloc.
Dacă o faci cu dragoste de Dumnezeu, va avea grijă El de toate.
Daca, daca, daca..
Hai sa zicem ca tu poate bagi mana in foc pentru tine.
Dar pentru partenerul de viata?
Hai sa zicem ca si cu el treaba e sigura.

Dar vecinul Cutarescu caruia ii spui sa faca copii cat incape (sau poate nu mai incap si stau claie gramada intr-o camera de apartament confort II), ca asa e frumos si ii place lui Dumnezeu, esti sigur ca are ce ii trebuie?

Last edited by AlinB; 27.11.2012 at 12:16:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02