Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2011, 22:19:16
alinah alinah is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2010
Mesaje: 4
Exclamation Ce stiti de editura Rhema?

„Distribuitorii de literatură Rhema“ este un grup de credincioși de pe întregul pământ, care sunt angajați într-o misiune unică - aceea de a distribui în mod activ literatură creștină de cea mai înaltă calitate. În peste 40 de țări și în mai mult de 10 limbi, facem distribuție conform unui principiu simplu - toată literatura noastră este oferită complet gratuit.

Noi distribuim cărțile care ne-au ajutat cel mai mult să înțelegem Biblia și să-L cunoaștem și să-L experimentăm pe Cristos în viața noastră zilnică. În particular, ne aflăm într-o colaborare strânsă cu Living Stream Ministry pentru a distribui un număr de titluri cheie ale autorilor lor.

Suntem o organizație non-profit în cadrul căreia distribuția este posibilă prin darurile provenite de la credincioși și biserici din toată lumea. Aceștia ne-au încredințat mijloacele de a fi un canal gratuit și larg de aprovizionare pentru toți cei care caută să-L cunoască pe Dumnezeu într-un mod adânc și satisfăcător.
Acesta este sit-ul: http://www.rldbooks.org/About.aspx?LangID=29

Este cu adevarat literatura crestina?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.06.2011, 17:20:51
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

aceste scrieri sunt destul de dificile pentru cineva care nu are notiuni clare de cunoastere a Bibliei si nu as recomanda cuiva care nu a citit cel putin o data Biblia.
Biblia este principalul pilon in cunoasterea Lui Dumnezeu restul este secundar.
Cauta o traducere accesibila ca limbaj si citeste.
Binecuvantarea Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.06.2011, 19:23:48
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
Biblia este principalul pilon in cunoasterea Lui Dumnezeu restul este secundar.
Rugaciunea este principalul pilon prin care te poti apropia de Dumnezeu. Cunoasterea Lui Dumnezeu este un pic cam mult spus si nu cred ca ne este dat noua aici pe pamant macar sa putem pretinde la asa ceva.

Cartile acestea cvasireligioase nu sunt cu nimic mai valoroase decat scriirile lui R. R. Tolkien si nu fac altceva decat a induce in eroare pe cei care le iau in serios.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2011, 13:24:26
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Cunoasterea Lui Dumnezeu este un pic cam mult spus si nu cred ca ne este dat noua aici pe pamant macar sa putem pretinde la asa ceva.
Imi pare rau ca nu am putut raspunde atunci cand subiectul era actual, dar cred ca nu va strica o mica remarca asupra celor de mai sus.

Cunoașterea lui Dumnezeu (Gr. epignosis, „cunoaștere deplină,” sau „cunoaștere precisă.”) Aceasta nu e numai o recunoaștere a lui Dumnezeu ci o cunoaștere distinctă a Lui. Cunoașterea aceasta o dobândesc aceia care sunt dispuși să accepte revelația lui Dumnezeu despre Sine.
Cunoașterea aceasta nu e numai o cunoaștere speculativă sau numai un consimțământ intelectual; ea e mai degrabă o cunoaștere experimentală pe care o dobândesc aceia ale căror facultăți spirituale sunt vitalizate și care au devenit sensibili la adevărul spiritual. O atare cunoștință este progresivă. Zi după zi, Dumnezeu descoperă noi aspecte ale caracterului Său pentru a face să tresalte sufletul și să-l inspire la o viață mai sfântă.

Referinte
(Efeseni 1,16-18) *"Nu încetez a mulțumi pentru voi, pomeninduvă în rugăciunile mele, Ca Dumnezeul Domnului nostru Iisus Hristos, Tatăl slavei, să vă dea vouă duhul înțelepciunii și al descoperirii, spre deplina Lui cunoaștere (epignosis), Și să vă lumineze ochii inimii, ca să pricepeți care este nădejdea la care v-a chemat, care este bogăția slavei moștenirii Lui, în cei sfinți,..."
II Petru 1,2-3) *"Har vouă și pacea să se înmulțească, întru cunoștința (epignosis)lui Dumnezeu și a lui Iisus, Domnul nostru. Dumnezeiasca Lui putere ne-a dăruit toate cele ce sunt spre viață și spre bună cucernicie, făcându-ne să cunoaștem (epignosis)pe Cel ce ne-a chemat prin slava Sa și prin puterea Sa,..."

Sper ca acestea sa clarifice punctul meu de vedere de mai sus.

Referitor la ceea ce face subiectul acestei discutii, cartile crestine de factura indoielnica, mai adaug ca daca nu s-a avut tangente cu asa ceva nici sa nu se caute (a avea tangenta). Cel mai bine este lecturarea cartilor recomandate de mai multe persoane (in masura sa faca aprecieri de calitate).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.11.2012, 14:56:42
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Cartile astea, apartinand editurii "Rhema" sunt produse de carismatici, cred, deoarece acesti carismatici (fii ai diavolului) au astfel de biserici, numite "Rhema". Intr-o biserica din astea este si solistul trupei "Proconsul".
Crestinii ortodocsi nu trebuie sa citeasca astfel de literatura satanica (provenita de la unii care lucreaza cu duhuri necurate).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.11.2012, 15:02:07
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Cartile astea, apartinand editurii "Rhema" sunt produse de carismatici, cred, deoarece acesti carismatici (fii ai diavolului) au astfel de biserici, numite "Rhema". Intr-o biserica din astea este si solistul trupei "Proconsul".
Crestinii ortodocsi nu trebuie sa citeasca astfel de literatura satanica (provenita de la unii care lucreaza cu duhuri necurate).
Imi pare rau sa te informez ca nu sunt carismatici. Eu am sudiat problema, spre deosebire de tine.
Asa cum am spus acum mult timp, acele carti pot fi citite doar de cei maturi spiritual si cu foarte mare atentie, daca este chiar necesar acest lucru.

Cel de la Proconsul, intr-adevar, frecventeaza o biserica de tip carismatic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.11.2012, 15:45:08
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
Imi pare rau sa te informez ca nu sunt carismatici. Eu am sudiat problema, spre deosebire de tine.
Asa cum am spus acum mult timp, acele carti pot fi citite doar de cei maturi spiritual si cu foarte mare atentie, daca este chiar necesar acest lucru.
Fondatorul "Rhema Bible Training Center" din Tulsa, statul Oklahoma, este Dr.Kenneth E. Hagin, considerat bunicul mișcării credinței, iar părintele ei fiind, Essek William Kenyon. Acestei școli biblice i se suprapun "Kenneth Hagin Ministries", astfel încât totul orbitează în jurul acestui om, a viziunii sale, a profețiilor, și a interpretărilor Scripturii de către acesta. Alături de Jeff Beard, care a părăsit mișcarea, foarte mulți îl consideră ca fiind un autentic profet al Domnului.
"Am ajuns să cunosc mișcarea credinței prin intermediul programului televizat al lui Kenneth Copeland iar la scurt timp după aceea am găsit o biserică care se conforma învățăturilor reverendului Copeland și ale mișcării credinței.
Îmi amintesc de o oră de la Centrul de Pregătire Biblică Rhema, la care toți am fost învățați cum să proorocim și cum să vorbim în limbi


citeste aici:

http://www.rhemabooks.org/rom/AboutWhoWeAre

"in particular, ne aflăm într-o colaborare strânsă cu Living Stream Ministry pentru a distribui un număr de titluri-cheie ale autorilor lor."

acum despre "living stream ministry":

Living Stream Ministry publishes the works of Watchman Nee and Witness Lee, providing the authoritative and definitive collections of treasures from these two servants of the Lord Jesus Christ. The writings of Watchman Nee and Witness Lee focus on the enjoyment of the divine life, which all the believers possess, and on the building up of the church, the goal of God's work with man in this age.

Atentie,
Watchman Nee si Witness Lee, n-or fost carismatici? sau harismatici, daca preferi !

Du-te domnule, cu cioara vopsita de aici !

stim foarte bine cine sunteti, ati venit sa intoxicati poporul ortodox cu duhurile carismatice care te arunca la pamant si te fac sa tremuri.

Intoarce-te la Ortodoxie, daca vrei sa fii mantuit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2012, 09:32:02
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
Fondatorul "Rhema Bible Training Center" din Tulsa, statul Oklahoma, este Dr.Kenneth E. Hagin, considerat bunicul mișcării credinței, iar părintele ei fiind, Essek William Kenyon. Acestei școli biblice i se suprapun "Kenneth Hagin Ministries", astfel încât totul orbitează în jurul acestui om, a viziunii sale, a profețiilor, și a interpretărilor Scripturii de către acesta. Alături de Jeff Beard, care a părăsit mișcarea, foarte mulți îl consideră ca fiind un autentic profet al Domnului.
"Am ajuns să cunosc mișcarea credinței prin intermediul programului televizat al lui Kenneth Copeland iar la scurt timp după aceea am găsit o biserică care se conforma învățăturilor reverendului Copeland și ale mișcării credinței.
Îmi amintesc de o oră de la Centrul de Pregătire Biblică Rhema, la care toți am fost învățați cum să proorocim și cum să vorbim în limbi


citeste aici:

http://www.rhemabooks.org/rom/AboutWhoWeAre

"in particular, ne aflăm într-o colaborare strânsă cu Living Stream Ministry pentru a distribui un număr de titluri-cheie ale autorilor lor."

acum despre "living stream ministry":

Living Stream Ministry publishes the works of Watchman Nee and Witness Lee, providing the authoritative and definitive collections of treasures from these two servants of the Lord Jesus Christ. The writings of Watchman Nee and Witness Lee focus on the enjoyment of the divine life, which all the believers possess, and on the building up of the church, the goal of God's work with man in this age.

Atentie,
Watchman Nee si Witness Lee, n-or fost carismatici? sau harismatici, daca preferi !

Du-te domnule, cu cioara vopsita de aici !

stim foarte bine cine sunteti, ati venit sa intoxicati poporul ortodox cu duhurile carismatice care te arunca la pamant si te fac sa tremuri.

Intoarce-te la Ortodoxie, daca vrei sa fii mantuit.

Se pare ca te informezi gresit!
Ca sa fiu clar: nu recomand aceste carti, dar nici nu fac o confuzie intre cele 2 categorii de Rhema pe care le-ai prezentat mai sus.

Prima parte prezentata are alte legaturi, carismatice, avandu-l pe Kenneth Hagin promotor.
"Rhema Bible Training Center" nu are nici o legatura cu editura Rhema din romania. Verifica terog mai bine, mai ales daca stii engleza.

A doua parte: cele 2 fraze extrase sunt intr-adevar ceea ce prezinta EDITURA Rhema pe sit-eul lor si pe site-ul LSM. De fapt, colaborarea dintre ele este f stransa, editura din RO publicand multe din volumele de la LSM.

Deci, una este "Rhema Bible Training Center" cu origini si practici carismatice si alta este Editura Rhema, care intamplator foloseste acelasi cuvant.

Sper sa fi inteles ceea ce am vrut sa spun.

P.S.: sunt crestin, singurul merit in minturirea mea il are Mintuitorul

Last edited by ixlucian; 26.11.2012 at 09:49:22.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.11.2012, 13:34:34
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul

P.S.: sunt crestin, singurul merit in minturirea mea il are Mintuitorul
ortodox? mergeti la Biserica? va spovediti?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2012, 08:35:30
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

le cele 3 intrebari voi raspunde in felul urmator:
- sunt ortodox, dar in acceptiunea mea (nu exemplific, nu insista)
- merg la biserica, cu siguranta, nu as putea altfel sa mentin un tonus spiritual adecvat
- ma spovedesc, tot in acceptiunea mea (a se citi peste tot: in acceptiune Sfintelor Scripturi)

Singurul lucru care conteaza cu adevarat este cum ma raportez la Dumnezeu, restul tine de forma.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traducerile eretice de la Editura Deisis mihailt Generalitati 75 25.04.2013 22:36:08
Editura Bizantină cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.10.2009 21:46:38
Editura Egumenita - Niste stilisti "undercover" mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 14 07.02.2009 11:59:43