Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2012, 02:01:37
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Crestinismul, zguduit din temelii... Tot ce credeai tu pana acum este gresit

O alta stire stupida care are pretentia prezentarii unei concluzii in titlul articolului, intemeiata pe binecunoscutul este posibil. Iata marea gogoasa:

"Iisus NU a ÎNVIAT! Creștinismul, zguduit din temelii de această veste. Tot ce credeai tu până acum este GREȘIT

Această teorie se bazează pe descoperirile arheologilor, care au găsit la Ierusalim un mormânt ce datează din secolul I D. Hr. Osemintele care se găsesc în acest mormânt arată că acolo este posibil să fie îngropat însuși Mântuitorul.

Oamenii de știință nu au reușit să intre personal în acel mormânt, însă au trimis un robot care a filmat tot interiorul. Pe capacul osuarului era cioplit următorul mesaj în limba greacă: "Divine Iehova, trezește-te!".

Pentru că această veste dată de James Tabor și Simcha Jacobvici este foarte șocantă, cei doi arheologi au decis să o păstreze pentru ei vreme de doi ani, pentru că presupusul mormânt al Mântuitorului ar fi fost descoperit în anul 2010.

Ambele morminte aparțin lui Iosif din Arimateea, care așa cum spun Evangheliile din Noul Testament i-ar fi cedat mormântul său lui Iisus, care a fost îngropat acolo după ce a fost dat jos de pe cruce.

Dacă ceea ce bănuiesc arheologii este adevărat, atunci tema esențială a creștinismului nu este adevărată, trupul lui Hristos nu ar fi înviat, ci ar fi putrezit asemenea oricărui om.

Reprezentanții creștinilor sunt revoltați de această presupunere și consideră că această descoperire este opera lui Satana, care își face lucrarea în zilele de pe urmă".

http://www.antena3.ro/stiinta/iisus-...it-157345.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2012, 02:12:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E veche...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2012, 11:11:27
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Neinteresant! Altceva?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2012, 11:45:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ignorati, nu merita sa ne batem capul cu atatea tampenii.
Noi stim ca a inviat!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2012, 12:06:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Mai interesanta e gluma aia ca Mos Craciun exista... caci L-am vazut cu ochii mei si nu numai eu ci si prietenii care erau cu mine. Impartea cadoul la copii. Am stat de vorba cu el, l-am tras de barba :P

Hristos a inviat!
Dovada inechivoca este sfintii pe care EL, Iisus Hristos cel inviat ii sfinteste prin harul Duhului Sfant. Sfintii reflecta in ei harul Duhului Sfant si noi vedem inechivoc acesta... asa cum noaptea luna este luminata de lumina soarelui iar noi vedem atat luna luminata precum si lumina... si noi insine suntem lumintati de lumina soarelui care ajunge la noi reflectata de luna!

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2012, 20:25:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Oamenii de știință nu au reușit să intre personal în acel mormânt, însă au trimis un robot care a filmat tot interiorul. Pe capacul osuarului era cioplit următorul mesaj în limba greacă: "Divine Iehova, trezește-te!".

nu avea cum sa fie acel mesaj, deoarece "Iehova" este o forma gresita a numelui divin, inexistenta in manuscrise.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2012, 00:08:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
O alta stire stupida care are pretentia prezentarii unei concluzii in titlul articolului, intemeiata pe binecunoscutul este posibil. Iata marea gogoasa:

"Iisus NU a ÎNVIAT! Creștinismul, zguduit din temelii de această veste. Tot ce credeai tu până acum este GREȘIT



http://www.antena3.ro/stiinta/iisus-...it-157345.html
Mai toate stirile de pe site-ul Antena 3 din categoria "bizar " au titluri senzationaliste. E o strategie de marketing, nu inseamna ca tot ce citesti acolo este adevarat sau are prea mult de-a face cu titlul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2012, 14:07:48
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Ignorati, nu merita sa ne batem capul cu atatea tampenii.
Noi stim ca a inviat!
De unde stii, din carti? Si eu stiu ca exista Zana Maseluta, tot din carti, oare e adevarat ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2012, 14:18:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Oamenii de știință nu au reușit să intre personal în acel mormânt, însă au trimis un robot care a filmat tot interiorul. Pe capacul osuarului era cioplit următorul mesaj în limba greacă: "Divine Iehova, trezește-te!".
Divine Iehova...o gluma buna. Termenul de Iehova a aparut la vreo 500 ani D.H deci nu avea cum sa apara pe mormantul lui Hristos, ceea ce arata ca mormantul cu pricina apartine altcuiva
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.07.2012, 14:19:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
De unde stii, din carti? Si eu stiu ca exista Zana Maseluta, tot din carti, oare e adevarat ?
ca sa te convingi du-te si vaneazo!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O minune...Un om care cu credinta in Dumnezeu este acum viu tigerAvalo9 Generalitati 32 04.05.2013 14:39:46
Sa nu uitam ca Domnul Iisus Hristos este acum pe Cruce Adriana Cluj Rugaciuni 7 13.04.2012 17:02:34
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08
Este semnul fiarei acum pe actele noastre? IT Stiri, actualitati, anunturi 35 21.06.2009 14:51:29