Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.05.2007, 05:28:55
tomi tomi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Bine v-am gasit!
Se poate face logodna, la biserica, fara casatorie civila? Am rasfoit celelalte topicuri, dar n-am gasit un raspuns care sa ma multumeasca. Locuim impreuna de aproape 5 ani, iar copilul nostru face trei ani. Nu ne-am gasit timpul necesar rezolvarii administrative a casatoriei, desi a fost stabilita de 2 ori. Cred ca daca ne promitem in Casa lui Dumnezeu ca o vom face, ne va fii mult mai usor pe urma, sa urnim "hartiile" la primarie. Avem, sa zic asa, un inger ce ne va indrepta pasii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2007, 16:59:28
cristy cristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 8
Implicit

buna!

raspunsul este da, se poate.
asa am procedat eu cu sotul meu: locuiam impreuna, si ne-am logodit. preotul ne-a cerut la logodna numai verighete si nasi. taxa pe care o platiti este aceeasi ca in cazul cununiei. insa nu toti preotii fac logodne... cel la care am fost noi a acceptat destul de greu, pe motiv ca nu se mai practica.
ulterior, am planificat nunta (cununia propriu zisa) si atunci a fost nevoie de certificatul de casatorie.

sper ca am fost suficient e explicita.

numai bine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2007, 17:30:16
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tomi
Bine v-am gasit!
Se poate face logodna, la biserica, fara casatorie civila? Am rasfoit celelalte topicuri, dar n-am gasit un raspuns care sa ma multumeasca. Locuim impreuna de aproape 5 ani, iar copilul nostru face trei ani. Nu ne-am gasit timpul necesar rezolvarii administrative a casatoriei, desi a fost stabilita de 2 ori. Cred ca daca ne promitem in Casa lui Dumnezeu ca o vom face, ne va fii mult mai usor pe urma, sa urnim "hartiile" la primarie. Avem, sa zic asa, un inger ce ne va indrepta pasii.
dar de ce faci logodna si nu casatorie in fata lui Dumnezeu?stiu ca in cadrul logodnei tot nu este permis sexul,deci tot in pacat a-ti trai.pentru ca te poti casatori in fata lui Dumnezeu daca nu esti cununat civil,deci daca doriti sa va uniti pentru totdeauna ,de ce nu sa va casatoriti?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2007, 19:33:47
tomi tomi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

alexandra28, cred ca nu ai citit tot ce am scris. vrem sa ne casatorim, dar nu putem urnii hartiile la primarie (doua tentative). dupa spusele bunicii, avem piedici. plus de asta, noi nu facem sex, noi ne iubim si procreem.

cristy: multumesc mult. pana acum, 2 preoti din sibiu ne-au spus ca nu exista "logodna" in biserica. nu exista, ceva scris, oficial, pe care pot sa le arat? sau e ne-oficiala povestea?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2007, 07:49:56
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Unii preoti nu accepta sa faca logodna si cununia separat pentru ca in cazul in care va despartiti chiar daca nu ati fost casatoriti civil, din punct de vedere religios nu se mai poate. Este considerat ca un divort si stiti ca biserica nu accepta lucrul asta.
Asta stiu eu.

"cristy: multumesc mult. pana acum, 2 preoti din sibiu ne-au spus ca nu exista "logodna" in biserica. nu exista, ceva scris, oficial, pe care pot sa le arat? sau e ne-oficiala povestea?"

Prima parte a cununiei este logodna. Cand se pun verighetele preotul spune: "Se logodeste robul lui Dumnezeu...". Cununia este cand ti se pun cununiile pe cap, acele "coroane", dar cum ti-am spus nu toti, (pot spune chiar ca majoritatea) impart aceasta Taina in doua: logodna si cununie.
Chiar si Cristy ti-a spus ca si ei au fost acceptati foarte greu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2007, 07:51:18
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Si apropo de "noi nu facem sex"... tot in pacat traiti. Sorry...?????????
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2007, 17:33:42
tomi tomi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Multumesc tuturor pentru ajutor si sfaturi. Se poate, am obtinut acceptul unui preot, tocmai pentru ca avem deja copii si nu traim in Ro. Parte din oile raracite se intorc la turma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2007, 20:14:27
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Felicitari si "Casa de piatra".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.10.2007, 23:18:55
miracle_girl miracle_girl is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Mesaje: 1
Implicit

Salut!
Eu am 16 ani si mi-as dori sa ma logodesc cu prietenul meupe care il iubesc foarte mult.Se poate oficia logodna,avand in vedere k amandoi avem 16 ani?

Va rog sa-mi raspundeti...Multumesc mult!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.10.2007, 00:55:10
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miracle_girl
Salut!
Eu am 16 ani si mi-as dori sa ma logodesc cu prietenul meupe care il iubesc foarte mult.Se poate oficia logodna,avand in vedere k amandoi avem 16 ani?

Va rog sa-mi raspundeti...Multumesc mult!
NU CREZI CA TE CAM GRABESTI, AI RABDARE O SA VEZI IN TIMP CUM EVOLUEAZA RELATIA, DACA FACI LOGODNA SI DUPA CATI VA ANI ITI DAI SEAMA CA NU VA POTRIVITI ? IN PLUS ESTE RECOMANDAT SA SE FACA LOGODNA URMATA IMEDIAT DE CUNUNIEIA RELIGIOASA, ASTA DUPA CUNUNIA LA PRIMARIE, IAR CA SA FACI ASTA SOTUL TREBUIE SA AIBE CEL PUTIN 18 ANI, ASA CA ASTEAPTA. IUBITI-VA FRUMOS SI CURAT
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta religioasa si civila Anna Nunta 26 04.01.2013 20:35:22
casatorie civila= concubinaj? Marinela Nunta 59 02.12.2011 14:13:02
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 23:19:47
Ajutor!..25 de ani de la cucunia religioasa sau civila?? masmaya Generalitati 6 25.07.2010 21:46:52
cununie civila gongutza Nunta 8 02.02.2009 02:04:40