Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.04.2011, 12:48:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Tocmai zeul iubitor sa dezbine familii care inteleg foarte bine? Foarte urat din partea lui! Eu auzisem de o poveste cu un samaritean dar la cat s-a copiat si modificat Biblia e posibil sa nu fie tocmai cuvantul lui D-zeu care bag seama baga zazania-n oameni!
Intrebare de ateu, care vede doar ce-i place, oricum ar fi, doar el sa aiba dreptate si e mai cu motz decat toti.

Pai de ce sa fiu ca prostii aia care se cearta daca sa mearga la stanga sau la dreapta? Clar chestia asta cu mersul e gresita. Mai bine imi tai picioarele!

Citat:
Si solutia care ar fi? Sa nu mai vorbeasca cu rudele catolice? Hai sa ne inchidem toti in casa si sa credem ca noi singuri avem dreptate si suntem placuti de D-zeu!
Eu cred ca poti avea o relatie amiabila cu cineva care e de alta credinta, atat timp cat esti om si celalat nu si-a pierdut nici el umanitatea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.04.2011, 12:49:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, dar aici e vorba de nași de cununie. Din punct de vedere catolic, nașii de cununie pot fi și ortodocși (sau în general acatolici), deoarece funcția lor este de simpli martori.

În cazul Botezului, nașii nu pot fi acatolici (sau măcar unul din mai mulți trebuie să fie catolic), fiindcă funcția lor nu este de simplu martor, ci au obligații spirituale și, la nevoie, materiale: ei vor fi chemați să vegheze, în lipsa părinților, la creșterea în Cristos a copilului minor.
Credeam ca au si rolul de a indruma si ajuta inclusiv (sau mai ales) spiritual familia la care sunt nasi..
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.04.2011, 18:23:40
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de diana_s Vezi mesajul
De ce gandesc oamenii atat de redus??? Important e ca nasii sa fie oameni buni, care sa invete copilul sa fie tot un om bun, cinstit, corect, onest !! si nu ce religie are nasul. Ca toti suntem oameni, indiferent la ce biserica mergem, oameni buni !!

Ai perfecta dreptate! Si in fond la ce bun musai nasi ortodocsi, cand el poate e betiv si ea...cine stie?!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2011, 09:53:51
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intrebare de ateu, care vede doar ce-i place, oricum ar fi, doar el sa aiba dreptate si e mai cu motz decat toti.
Poate ca vreau sa am dreptate dar tu imi poti arata unde nu am?
Citat:
Pai de ce sa fiu ca prostii aia care se cearta daca sa mearga la stanga sau la dreapta? Clar chestia asta cu mersul e gresita. Mai bine imi tai picioarele!
Fara sa exagerezi denaturand argumentele nu poti discuta? Exista si alte variante, ce-i drept, mai putin otv-istico-senzationale. Analogia ar fi fost corect sa se opreasca inainte de ultima propozitie. Iar credinta si ateismul sunt mai complexe decat mersul in stanga sau dreapta.


Citat:
Eu cred ca poti avea o relatie amiabila cu cineva care e de alta credinta, atat timp cat esti om si celalat nu si-a pierdut nici el umanitatea.
Corect!

Last edited by ai2; 07.04.2011 at 09:59:14.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impartasirea la Greco-Catolici mirela.t Impartasania (Taina Euharistiei) 79 09.10.2012 19:40:01
Putem fi nasi in cazul in care ... dafloda Botezul 1 22.07.2009 23:26:34
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 14:30:54
Putem fi nasi de cununie? Geani Nunta 12 17.04.2006 13:37:58