Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.02.2011, 11:45:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca prima problema care se pune intr-o astfel de relatie este legata de Taina Cununiei. Nu imi pot imagina ca un ateu sa participe la aceasta Sfanta Taina, facand un "pogoramant" datorat iubirii pe care o poarta sotiei credincioase, si nu din proprie convingere. Altfel spus, doar pentru a indeplini o formalitate.

Firesc este ca sotul si sotia sa aiba acelasi scop comun, exprimat in Taina Cununiei, anume mantuirea unuia prin celalalt. Or, un ateu nu va crede in acest scop.

Pe de alta parte, niciun ateu nu este "fara de Dumnezeu". El ii neaga existenta Creatorului, in timp ce Acesta i-o afirma si ii poarta de grija neconditionat. Niciun macar un ateu nu este o "fiinta de piatra". Se poate schimba. Poate tocmai din acest motiv Apostolul Pavel spune ca "barbatul necredincios se poate mantui prin femeia credincioasa".

Insa, in acest caz, este nevoie din partea partenerului credincios de o credinta puternica, o credinta - cel putin pentru inceput - cat pentru "doi". Nu este lucru usor, dar nici imposibil.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2011, 14:20:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Am 28 de ani...inca necasatorita. Sunt singura de ceva timp, si tot incerc sa gasesc pe cineva...poate prea mult. Insa, in ultima vreme dau numai peste barbati ( in jurul a 30-35 ani) care imi declara sus si tare ca sunt atei.
Eu merg la biserica...l-am descoperit pe Hristos acum recent si stiu ca nu as mai putea trai fara EL. Ori traiul langa un sot ateu...ar insemna ca practic, m-as intoarce de unde am plecat.
Sincer..chiar acum am avut o conversatie pe messenger cu un barbat..parea ok..pana mi-a zis ca e ateu si ca nu crede in existenta lui Dzeu..
I-am dat instant ignore, fara sa ma gandesc sa ma mai si vad cu el.
Poate sunt prea aspra..si nu astept macar sa ii cunosc..dar simt ca nu as putea trai langa un asemenea om.

Oare cum este viata langa un partener ateu?
Imi cer scuze, este un subiect destul de banal fata de altele..dar cred ca aici e locu potrivit sa il discut.
Interesant faptul ca la o prima conversatie ajungeti la acest subiect de discutie...

Altceva, chiar daca eu personal despre cei cu care am iesit o singura data, habar nu am ce religie aveau, cat de atei sau nu erau...as spune ca totusi poti incerca sa lasi orice inceput al unei relatii sa mearga firesc...si sa iesiti macar la un suc/cafea...si poate sa vezi ce atitudine are vis a vis de faptul ca tu faci cruce cand treci pe langa o Biserica, sau nu stiu...oricum nu intrebari directe, pentru ca poate unii sunt doar teribilisti, vor sa para deschisi...si pot pretinde a fi altceva decat sunt de fapt.

Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.02.2011, 15:01:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ZergAteu Vezi mesajul
Da, pentru un ateu toată ceremonia religioasă nu are nici o semnificație, pentru el ca și cum ar vorbi telepatic cu Moș Crăciun deși știe că nu există. Cu alte cuvinte, dacă ar face acest lucru din convingere, ar avea probleme grave la etajul superior, dar o poate face pentru a le face pe plac copiilor lui pentru că-i iubește și nu vrea să le dărâme fantezia lor.
Legat de Mos Craciun subscriu la cele spuse. Legat de asocierea cu ceremonia religioasa, nu.

Repet, eu cred in sansa mantuirii unui ateu pana la sfarsitul vietii sale, tot asa cum cred in sansa mantuirii unui crestin. Iar daca eu cred acest lucru, indraznesc sa spun ca Dumnezeu crede cu atat mai mult. Asta pentru ca exista sansa schimbarii, exista o lucrare si o randuiala a lui Dumnezeu cu fiecare dintre noi.

Sinaxarul prezinta o sumedenie de astfel de "exceptii": vrajitori, actori, desfranati, talhari, prigonitori ai crestinismului, ajunsi sfinti. Exista chiar exemplul unui mim care s-a convertiti in timp ce parodia botezul (o ceremonie fara nicio semnificatie pentru el) si a murit martir.

Asta nu inseamna ca se va umple calendarul de sfinti, fosti atei. Nu. Insa am nadejdea, ca multi atei vor ajunge la un moment dat, in timpul vietii lor, la o relatie personala constienta cu Dumnezeu. Va fi momentul in care totul, in jurul lor, va dobandi alta semnificatie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.02.2011, 15:44:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Ma trezesc si eu sa-mi dau cu parerea... Nu trebuie sa-i consideri pe toti cu care vorbesti pe messenger ca posibili parteneri. aceasi greseala tind s-o fac si eu, din pacate. Ai spus ca vorbeai pe msm si afland ca e ateu i-ai dat "ignore". Asta inseamna ca nu v-ati cunoscut. Depinde si de mediul unde astepti sa gasesti un partener..
Corect.Mai mult, pune-ti CONDITIA cu cei de pe net " CAUT ORTODOX" si atunci eviti sa vb cu atei sau cei de alte religii.
Desi mie mi se pare ciudata atitudinea asta.Nu te-ai gandit (acum vb cu initiatoarea topicului)niciodata ca un ateu poate fi un sot mult mai bun decat un ortodox? Nu vezi in jurul tau atatia ortodocsi betivi,deprevati,materialisti,etc..??? Poate asta vrea sa iti spuna Dumnezeu.Sa nu devii habotnica.Eu as prefera sa fiu iubita/adorata/respectata de un ateu decat sa fiu inselata/batuta/mintita de un ortodox.Clar!Si pe urma mai este un aspect : ca IUBIREA sa il faca sa simta ca exista Dumnzeu iar tu sa il ajuti,indrumandu-l corect!
Nu cred ca este o atitudine crestina sa ne purtam cu ateii ca si cu ciumatii!Nu asa ne aratam dragostea fatza de Dumnezeu!

Last edited by Melissa; 15.02.2011 at 15:46:13.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.02.2011, 16:05:49
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Cred ca daca cineva e ortodox, nu ar putea sa bata sau sa inshele pe cineva...

Dar totushi, am gasit scris si intr-o carte cu sfaturi duhovniceshti, sa iti ei sotie(sot) creshtina... Cred eu ca in caz contrar ideile cam nu ar coincide niciodata...

Incearca sa explici cuiva necrestin ca nu e normal sa ai numai unu sau doi copii... Incearca sa explici unuia necrestin de ce trebuie sa ii ajuti pe cei care la randul lor nu te ajuta deloc... Si multe altele...

Si imi place mai mult ideea unei familii care se duce la biserica, decat una in care sotia se duce, iar barbatul sta acasa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.02.2011, 16:12:14
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Cred ca daca cineva e ortodox, nu ar putea sa bata sau sa inshele pe cineva...

Dar totushi, am gasit scris si intr-o carte cu sfaturi duhovniceshti, sa iti ei sotie(sot) creshtina... Cred eu ca in caz contrar ideile cam nu ar coincide niciodata...

Incearca sa explici cuiva necrestin ca nu e normal sa ai numai unu sau doi copii... Incearca sa explici unuia necrestin de ce trebuie sa ii ajuti pe cei care la randul lor nu te ajuta deloc... Si multe altele...

Si imi place mai mult ideea unei familii care se duce la biserica, decat una in care sotia se duce, iar barbatul sta acasa.
Și totuși Sf. Apostol Pavel permite căsătoria cu un necreștin și dacă nu merge, permite divorțul de el.

Recunosc că în majoritatea cazurilor e mai bun un băiat care merge la biserică, dar nu-i o regulă care trebuie bătută în cuie, pot exista multe excepții.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.02.2011, 16:23:33
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Dar totushi, am gasit scris si intr-o carte cu sfaturi duhovniceshti, sa iti ei sotie(sot) creshtina...
Si eu am intalnit acest sfat in scrierile sfintilor. Ei stiu bine ce spun, sunt echilibrati, realisti, nu visatori. Pacat ca multora le place sa traiasca mai mult in imaginar decat in real. Alegerea "jumatatii"presupune starea de trezvie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.02.2011, 18:36:21
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Vin sa zic si eu doua vorbe , spre bucuria unora...Cunosc de ex o pereche de soti in care ea a fost profa de romana iar el mare ziarist si scriitor clujan....Ea fata de preot, credincioasa , la biserica, tine posturi de cand o stiu...El ateu convins...Si au avut si continua sa aiba o casnicie in pace si liniste...Pe de alta parte, am intalnit si nu o data , perechi de oameni ortodocsi, mergand la biserica , postin etc....dar care ades s-au certat , au ajuns sa se injure, sa se urasca si au divortat...dupa destui ani....Deci....conteaza "aluatul" sufletului fiecaruia din cei doi nu musai musai confesiunea careia ii apartine ori nu...Fiind ardeleanca, stiu o groaza de exemple de casatorii mixte , intre ortodocsi si catolici, intre greco-catolici si ortodocsi, intre reformati si ortodocsi..etc..Si sunt chiar reusite!!! Eu cred ca fara voia LUI nu se poate misca nici un fir de par , d-apoi sa se cunune doi oameni...Iar uneori e de bine , alteori poate fi o lectioara tragica ori mai putin....
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.02.2011, 18:58:22
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Smile

Depinde din ce punct de vedere privesti.Daca intri in hora si el este ateu poti sa ai o surpriza sa il schimbi...dar poti sa dai de cineva care e ca un zid si degeaba vb tu despre Dumnezeu ca el nu va auzi nimic. Cum bine a zis cineva mai sus depinde din ce aluat este facut daca este om cu buna crestere te va accepta cu Dumnezeu in suflet dar poate la fel de bine sa nu.Fiecare crede ce vrea si face ce vrea dar sincer din propria experienta pot sa-ti spun ca omul indiferent ca e femeie sau barbat se poate schimba.Conteaza sa crezi si sa stii ca tu ai puterea prin vorbe si fapte sa-l schimbi.Incearca.Doamne Ajuta!
__________________
"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati" (Matei7,1;Luca12,14;ICor.4,5)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.02.2011, 20:25:12
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Daca cineva poarta in mod formal eticheta de "ortodox", nu inseamna ca automat e mai bun la suflet decat unul care se declara pe sine ateu.

ceea ce ii diferentiaza pe oameni in relatia lor cu Dumnezeu este, intr-adevar, credinta.

Insa ceea ce ii poate diferentia pe oameni in relatia dintre ei este simtul onoarei.

Pentru ca exista oameni despre care nu se poate spune ca ar fi atei, din moment ce ei cred in Dumnezeu, iar unii chiar au cunostinte temeinice despre credinta, au lecturi biblice si teologice, pe scurt, stau bine cu sentimentul credintei si cu dotarea intelectuala legata de credinta.
Dar pe de alta parte unii dintre ei pot fi, in familie si chiar in societate, adevarate calamitati _ nu pe fond religios, ci pur si simplu avand anumite pacate care pun sub semnul intrebarii calitatea lor de crestini.
De ce ? Pentru ca nu le functioneaza simtul onoarei (nu am sa zic nimic despre frica de Dumnezeu, fiindca unii o interpreteaza ca pe un fel de frica de militzie si de codul penal...)

Pe de alta parte, un ateu (sau un necredincios care admite existenta lui Dumnezeu dar prea putin ii pasa de El si de a aavea o relatie cu El), poate sa pazeasca anumite reguli care se regasesc si in crestinism, fara ca prin aceasta sa fie crestin.

El poate fi cinstit, bun la suflet, filantrop, fidel in casnicie, bun parinte, non-violent, neinvidios, ne-ahtiat dupa bani sau alte chestii, nefumator, ne-alcoolic, corect din toate punctele de vedere.
Si mai poate, la limita iubirii fata de partenerul credincios, sa ii lase libertate de actiune in cadrul credintei sale fara sa ii reproseze ceva.

Numai ca, din pacate, asemenea atei sunt foarte rari si nu cred ca d-ra care a initiat topicul va reusi sa gaseasca unul prea curand.
Dar si daca gaseste... are sansa unei casnicii bune si mai are sansa de a mantui un suflet (daca isi pastreaza credinta).

Regret ca n-am alt material didactic la indemana, dar ateul eram eu... si pana la urma am ajuns ortodox combatant, cititor de teologie si ma confrunt pe forumuri cu detractorii ortodoxiei (nu ca sa ii fac sa devina ortodocsi, ci ca sa ma intaresc eu in credinta si in cunoastere) _ mai putin cu ateii, caci a incerca sa demonstrezi cuiva ca exista Dumnezeu e o absurditate la fel de mare cum este de a incerca sa demonstrezi ca nu exista.

Last edited by AdrianAamz; 15.02.2011 at 20:39:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58