Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2011, 19:10:45
Simona_da Simona_da is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2011
Mesaje: 4
Implicit juramant

Am 35 de ani iar la 15 ani m-am imprietenit cu un baiat de 16 ani din acelasi liceu cu mine.

Am fost prieteni cateva luni. Intr-o zi, m-a cerut in casatorie.

M-am trezit in biserica Constantin si Elena in fata unei icoane..parca a Maicii Domnului cu Domnul Iisus jurand amandoi ca vom fi sot si sotie ... La 18 ani, am auzit ca el s-a insurat.

Suntem in 2011, am ajuns la 35 de ani... am avut prieteni cu care pot spune ca m-am impacat f bine. Dar de fiecare data, totul s-a sfarsit...cu despartire.

Ieri, am povestit cuiva acest lucru cu juramintele, mi s-a spus ca de aceea nu m-am casatorit niciodata pana acum pentru ca in fata Domnului eu sunt promisa celui ce la 15 de ani si ca trebuie sa merg sa imi citeasca preotul, sa ma dezlege... ca sa pot avea si eu o casnicie, un sot.

Este adevarat?? Astept sfaturile voastre!

Multumesc frumos!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2011, 19:49:00
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona_da Vezi mesajul
Am 35 de ani iar la 15 ani m-am imprietenit cu un baiat de 16 ani din acelasi liceu cu mine.

Am fost prieteni cateva luni. Intr-o zi, m-a cerut in casatorie.

M-am trezit in biserica Constantin si Elena in fata unei icoane..parca a Maicii Domnului cu Domnul Iisus jurand amandoi ca vom fi sot si sotie ... La 18 ani, am auzit ca el s-a insurat.

Suntem in 2011, am ajuns la 35 de ani... am avut prieteni cu care pot spune ca m-am impacat f bine. Dar de fiecare data, totul s-a sfarsit...cu despartire.

Ieri, am povestit cuiva acest lucru cu juramintele, mi s-a spus ca de aceea nu m-am casatorit niciodata pana acum pentru ca in fata Domnului eu sunt promisa celui ce la 15 de ani si ca trebuie sa merg sa imi citeasca preotul, sa ma dezlege... ca sa pot avea si eu o casnicie, un sot.

Este adevarat?? Astept sfaturile voastre!

Multumesc frumos!
Eeeee...cum sa fie adevarat ? In primul rand, daca era adevarat, nu se putea insura nici el. Ca doar amandoi v-ati jucat de-a juramintele in biserica...

Nu asculta toate povestile astea de babe...Marturiseste duhovnicului ce ai facut la 15 ani, daca inca nu i-ai spus si stai linistita ca ce-i al tau, e pus deoparte! Fiecare lucru are vremea lui ,chiar daca tie ti se pare ca-ti trece timpul.Sunt destui oameni care si-au intalnit marea iubire dupa 40 de ani..si sunt foarte fericiti! Numai Dumnezeu stie cum le randuie pe toate!
Roaga-te Maicii Domnului si Sfantului Nicolae !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2011, 19:57:22
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona_da Vezi mesajul
Am 35 de ani iar la 15 ani m-am imprietenit cu un baiat de 16 ani din acelasi liceu cu mine.

Am fost prieteni cateva luni. Intr-o zi, m-a cerut in casatorie.

M-am trezit in biserica Constantin si Elena in fata unei icoane..parca a Maicii Domnului cu Domnul Iisus jurand amandoi ca vom fi sot si sotie ... La 18 ani, am auzit ca el s-a insurat.

Suntem in 2011, am ajuns la 35 de ani... am avut prieteni cu care pot spune ca m-am impacat f bine. Dar de fiecare data, totul s-a sfarsit...cu despartire.

Ieri, am povestit cuiva acest lucru cu juramintele, mi s-a spus ca de aceea nu m-am casatorit niciodata pana acum pentru ca in fata Domnului eu sunt promisa celui ce la 15 de ani si ca trebuie sa merg sa imi citeasca preotul, sa ma dezlege... ca sa pot avea si eu o casnicie, u

Este adevarat?? Astept sfaturile voastre!

Multumesc frumos!
du-te la preot...foarte multi fac juraminte in fata icoanelor...aceste juraminte daca nu sunt constientizate, nu sunt de bun augur.....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2011, 20:06:18
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona_da Vezi mesajul
Am 35 de ani iar la 15 ani m-am imprietenit cu un baiat de 16 ani din acelasi liceu cu mine.

Am fost prieteni cateva luni. Intr-o zi, m-a cerut in casatorie.

M-am trezit in biserica Constantin si Elena in fata unei icoane..parca a Maicii Domnului cu Domnul Iisus jurand amandoi ca vom fi sot si sotie ... La 18 ani, am auzit ca el s-a insurat.

Suntem in 2011, am ajuns la 35 de ani... am avut prieteni cu care pot spune ca m-am impacat f bine. Dar de fiecare data, totul s-a sfarsit...cu despartire.

Ieri, am povestit cuiva acest lucru cu juramintele, mi s-a spus ca de aceea nu m-am casatorit niciodata pana acum pentru ca in fata Domnului eu sunt promisa celui ce la 15 de ani si ca trebuie sa merg sa imi citeasca preotul, sa ma dezlege... ca sa pot avea si eu o casnicie, un sot.

Este adevarat?? Astept sfaturile voastre!

Multumesc frumos!
Părerea mea subiectivă este că dacă acel jurământ chiar avea efect, trebuia să fiți împreună, doar asta ai jurat. Sau sau sau complicată treabă. Mai contează și intuiția ta, cum simți tu că a acționat acel jurământ, cât de intens l-ai făcut.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2011, 20:09:16
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona_da Vezi mesajul
Am 35 de ani iar la 15 ani m-am imprietenit cu un baiat de 16 ani din acelasi liceu cu mine.

Am fost prieteni cateva luni. Intr-o zi, m-a cerut in casatorie.

M-am trezit in biserica Constantin si Elena in fata unei icoane..parca a Maicii Domnului cu Domnul Iisus jurand amandoi ca vom fi sot si sotie ... La 18 ani, am auzit ca el s-a insurat.

Suntem in 2011, am ajuns la 35 de ani... am avut prieteni cu care pot spune ca m-am impacat f bine. Dar de fiecare data, totul s-a sfarsit...cu despartire.

Ieri, am povestit cuiva acest lucru cu juramintele, mi s-a spus ca de aceea nu m-am casatorit niciodata pana acum pentru ca in fata Domnului eu sunt promisa celui ce la 15 de ani si ca trebuie sa merg sa imi citeasca preotul, sa ma dezlege... ca sa pot avea si eu o casnicie, un sot.

Este adevarat?? Astept sfaturile voastre!

Multumesc frumos!
Eu am citeva intrebari sa va pun si daca veti da raspunsul veti intelege singura ce aveti de facut . Dar inainte sa facem citeva observatii :
- sora Miha-anca are un motou f. real despre fiecare cuvint pe care il scoatem in orice clipa . Cautati-l si vi-l insusiti !
- Hristos insusi atentioneaza ca nu este pacat ce bagam in gura ci ce iese din gura, caci aceasta se face din prisosul inimii.

Acum :
- ati fost vreo data la taina spovedaniei ?
- ati ascultat cu mare atentie ce vi se citeste la molitva pt. spovedanie ?
- ati fost atenta la ultima rugaciune (pe care multi preoti o considera facultativa si nu o mai citesc) care se numeste corect : ,, Rugaciunea de deslegare pe care o citeste episcopul sau duhovnicul la marturisirea credinciosului " In aceasta rugaciune veti afla ce este pacat savirsit prin cuvint propriu.
- mai trebuie sa stiti cuvintul Sf. Vasile cel Mare : ,,pacatele noastre sunt bolile noastre " cu atit mai mult cele nemarturisite , neispasite si nedeslegate !

Iarasi :
Hristos nu cere socoteala (nu pedepseste) la 2 oameni la fel nici chiar daca sunt gemei, ori soti . Asa ca nu va culcati pe urechea care spune ca daca prietenul nu a patit nimic pai atunci si in cazul dvs. nu este decit o intimplare . Atunci cind singur si de bunavoie te legi cu cuvintul tau si pe deasupra o iei ca zalog (ca voi v-ati dus la Maica Domnului si nu a venit ea la voi !) si pe imparateaza cerului si a pamintului trebuie sa stiti ca ati savirsit un act de o covirsitoare importanta !

Faceti ce credeti de cuviinta dar trebuie sa stiti ca vindecarea va este dupa masura credintei , asa cum de multe ori afirma Mintuitorul !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2011, 20:44:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Juramantul facut e important si trebuia respectat, dar nu e vina ta intrucat nu tu ai incalcat fagaduinta. Esecurile tale ulterioare nu cred ca au legatura cu juramantul facut; gandesc ca juramantul a fost dezlegat in momentul in care baiatul s-a insurat. Dumnezeu nu este absurd si nu cred ca te "pedepseste" pentru asta, altceva trebuie sa fie. Totusi e bine sa nu facem juraminte.
Am auzit de situatii similare, cand cel care a incalcat juramantul ulterior s-a imbolnavit...

E bine sa te spovedesti, sa te rogi si sa mai ai rabdare. Nu te va lasa Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2011, 20:52:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Juramantul facut e important si trebuia respectat, dar nu e vina ta intrucat nu tu ai incalcat fagaduinta. Esecurile tale ulterioare nu cred ca au legatura cu juramantul facut; gandesc ca juramantul a fost dezlegat in momentul in care baiatul s-a insurat. Dumnezeu nu este absurd si nu cred ca te "pedepseste" pentru asta, altceva trebuie sa fie. Totusi e bine sa nu facem juraminte.
Am auzit de situatii similare, cand cel care a incalcat juramantul ulterior s-a imbolnavit...

E bine sa te spovedesti, sa te rogi si sa mai ai rabdare. Nu te va lasa Dumnezeu!
Si : Har , smerenie si jertfa de sine ! Cuvintele ce sunt postate de fratele si prietenul nostru, Mari_S , la fiecare sfarsit din preafolositoarele lui postari !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2011, 21:00:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Juramantul facut e important si trebuia respectat, dar nu e vina ta intrucat nu tu ai incalcat fagaduinta.
Nu poti face un juramant care NU DEPINDE DE TINE, ci doar de Dumnezeu!Si sa mai si crezi ca-i important si sa fii convins ca-ti sta in putinta, sa-l respecti!!
Poti sa faci un juramant( desi nu e bine sa juri) ca nu mai bei, ca nu mai fumezi, ca nu-ti mai bati sotia, ca nu mai injuri, ca nu mai curvesti, etc, pentru ca acestea depind de liberul tau albitru, de vointa ta! Dar nu poti jura ca te mariti cu un barbat, cand poate Dumnezeu are alte planuri si cu el si cu tine!E o mare diferenta !

Nu stiu daca m-am facut inteleasa..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2011, 21:01:12
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu poti face un juramant care NU DEPINDE DE TINE, ci doar de Dumnezeu!Si sa mai si crezi ca-i important si sa si crezi ca-ti sta in putinta, sa-l respecti!!
Poti sa faci un juramant( desi nu e bine sa juri) ca nu mai bei, ca nu mai fumezi, ca nu-ti mai bati sotia, ca nu mai injuri, ca nu mai curvesti, etc, pentru ca acestea depind de liberul tau albitru, de vointa ta! Dar nu poti jura ca te mariti cu un barbat, cand poate Dumnezeu are alte planuri si cu el si cu tine!E o mare diferenta !

Nu stiu daca m-am facut inteleasa..
Mie imi pare foarte clar:)):)).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2011, 21:06:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu poti face un juramant care NU DEPINDE DE TINE, ci doar de Dumnezeu!Si sa mai si crezi ca-i important si sa fii convins ca-ti sta in putinta, sa-l respecti!!
Poti sa faci un juramant( desi nu e bine sa juri) ca nu mai bei, ca nu mai fumezi, ca nu-ti mai bati sotia, ca nu mai injuri, ca nu mai curvesti, etc, pentru ca acestea depind de liberul tau albitru, de vointa ta! Dar nu poti jura ca te mariti cu un barbat, cand poate Dumnezeu are alte planuri si cu el si cu tine!E o mare diferenta !

Nu stiu daca m-am facut inteleasa..
Cred ca inteleg ce spui, dar mai cred ca inainte de a jura ceva (indiferent ce anume pentru ca toate tot cu ajutorul lui Dumnezeu le implinesti) trebuie sa te gandesti foarte bine daca poti pastra juramantul; nu te poti juca!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre juramant gmariusg Generalitati 13 31.01.2011 14:50:54
Juramant grgsc_mrs Generalitati 12 07.08.2010 21:35:04
Despre juramant strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 01:36:37
juramant alinuta Calugarul 13 12.08.2007 20:52:06