Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.09.2007, 20:37:59
alinutza0707 alinutza0707 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

seara buna
incerc in primul rand sa ma intaresc cu rabdare si itelepciune de a putea merge mai departe in aceasta lumea .pai mai urzicuta una nu e genul meu si sincer ma dispace ideea in sine de a umbla cu vreun baiat barbat insurat si copii-aceasta ipoteza e excusa de prima data ,da ce o fost e o experienta pe care am avut curajul de a transmite toturor considerand ca fiecare avem de invatat unul de la altul,stai linitita ca prin ceea ce ai spus nu m-ai injosit,
in al doilea rand krabu sunt constienta ca atat fata cat si baiatul noi in general suntem supusi ispitelor,dar avem un dar de la Dumnezeu rationamentul-si dc nici acesta nu ne ajuta la un moment vine constiinta care sigur nu va da gres.
ai spus mai dai o sansa -dar oare cum sa-i mai dau o sansa cand el nu are curajul sa recunoasca,macar un raspuns sa dea dar nici macar ala nu vine,cum este sa tragi unele greseli facute de el si nici macar cand i le spui nu spune macar un multumesc sau sa-ti promita ca va incerca sa nu mai faca ceva care sa te raneasca,vin si te intreb oare un raspuns costa mai mult de 3 centi un sms,un mesaj scris pe mess ,sau nu are timp cand pune capul pe perna sa se gandeasca?
da am vb de cartea nuntii ca am citit-o si ma fascinat prea mult,crezand ca undeva va fii cineva la fel intr-o oarecare masura sa ofere si sa aive grija de cea pe care sustine ca o va vrea alaturi,nu zic nu o fost prostanac acel personaj dar totusi a avut vointa de a se schimba si de a face fiecare zi o bucurie ca traieste alaturi de EA
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.09.2007, 21:19:12
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OvidiuO
Eu cred in prietenie :)

Prietenia pentru mine inseamna fratie, iubire. Nu pot spune decat ca prietenia sincera inseamna iubire pentru celalalt. Inseamna sa vrei sa fi prieten cu toata lumea desi nu toti doresc acest lucru din diverse motive. Prietenie inseamna sa simti ce are nevoie prietenul tau in momentul X si Y iar tu sa-i sari repede in ajutor - din prietenie. Prietenie inseamna sa-l vezi pe cel de langa tine ca este ranit tare de tot sufleteste, ca nu a avut niciodata un prieten si tu sa-i oferi prietenia ta, tocmai ca sa nu se mai simta singur in continuare. Prietenie inseamna sacrificiu pentru prietenul tau, de ar fi sa ajungi pana acolo incat sa-ti dai viata pentru el. Prietenie inseamna sa sti cand sa-l mangai pe prieten, dar si cand cu o aspime-blanda cateodata sa-i spui exact ce simti tu, in cazul in care ar gresi, nelasandu-l sa se duca in intuneric. Prietenie inseamna sa simti ce e in sufletul celuilalt sa sti cand sa-l ajuti si cum sa-l ajuti. Prietenia inseamna rabdare si iubire. Inseamna ca atunci cand unul din o suta este batjocorit de ceilalti 99, tu sa te duci langa el ca sa nu-l lasi singur in bataia gloantelor. Prietenie este ca atunci cand unul este mai slab in credinta, tu sa-i sari in ajutor si cu blandete sa-i spui asa si asa...Prietenie inseamna ca atunci cand un suflet se simte ofensat oarecum din partea altuia, tu sa sari imediat sa faci pace. Prietenie inseamna inima mea sa bata in trupul lui si a lui inima sa bata in trupul meu. Pentru mine nu exista prietenie, fara de iubire.
Doamne ajuta !
:) Si eu cred si in prietenie si in iubire.

Ovidiu, ce minunata prezentare ai dat pentru prietenie...

Draga Alinuta, in relatiile cu ceilalti, si mai ales cu cel pe care l-ai dori sa fie langa tine o viata trebuie sa le/ii respecti libertatea. Iar daca el decide ca doreste sa mearga spre o alta persoana, atunci daca il iubesti te bucuri ca el e implinit asa. Egoismul de a-l tine numai pentru tine nu e o stare caracteristica nici prieteniei si nici iubirii. Fii rabdatoare, iubeste-i pe oameni fara sa-i judeci si lasa-te in voia Domnului. Cand iti traiesti viata pentru mantuire, timpul de aici este nimic pe langa vesnicie, iar orice bucurie de aici e nimic pe langa bucuria pe care ti-o poate da Imparatia. Nadajduiesc sa simtim cu totii aceasta bucurie candva.

Hai, Alina, o scoica ranita in care intra putin nisip il invaluie si formeaza o perla. Scoica fara perla nu are valoare. Asa ca daca nu ar fi ranita nu ar putea sa aiba valoare. Acum ca esti ranita, depaseste tristetea asta...adica urmeaza exemplul scoicii.

Elena
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2007, 01:19:05
alinutza0707 alinutza0707 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

citind randurile tale ovidiu am regasit o parte din mine ascunsa intr-o cripta a inima,stiind ca prietenul este cel mai frumos dar al vietii pe langa multe altele,cu el iti incepi copilaria inocenta,urmand fara pic de dezamagire zilele anului scolar dar mai apoi prietenia si intelesul cuvantului prinzand un alt contur, imi doresc ca acea pers pe care o voi avea langa mine sa inteleaga tot ce am mai bun si frumos de daruit,sa traim fiecare minut cu frumusetile sale chiar dc mai e uneori si zambete si lacrimi,dar sa ne uneasa doua lucruri credinta si iubirea,
elena tin sa te anunt ca nu rapesc nimanui liberatea ,prin felul meu de a fi sunt o fire care trece repede peste anumite suparari netinad orgoliu,sunt o fire energica,glumeata serioa,pe la varsta de 20 de ani am avut parte de ceva placut care imi voi aminti toata viata o prietenie unica,o tinut 2 ani jumate la distanta de 600 km nu ne gande-am ca exista intre noi tradare,aveam incredere unul in celalalt gandindu-ne ca ziua de maine va fii in cea care ne vom inbratisa ca in prima zii,ne vedeam o data pe an(chiar dc eram amundoi din romania eu nascuta si crescuta intr-un oras mizil prahova si apoi mutata k fam in arad el ramanand in mizil) sentimenul era ca si cum nu ne-am fi despatit ,si totusi pana intr-o zi cand ma sunat sa-mi ceara dezlegare ptr un fapt,o trebuit sa ne vedem de urgenta in acele momente ochii imi erau plini k lacrimi stiind ce sa intamplat dar imi doream sa nu fie asa, dar revederea a fost alta din tot ce aveam ptr aceea pers i-am spus du-te k lacrimi in ochii decat sa-l stiu neimplinit langa mine si eu la fel mai bine sa fie acolo unde si-a dorit cu toate ca si astazi ma gandesc la el si ii privesc pozele ,chiar sa mirat si el de unde atata putere in mine fara o urma de oprire sau alte scene,si totul din dragul unei prietenii ,crede-ma ca de atunci in fiecare an cand ma duc acasa imi doresc sa-l revad macar 5 min dar soarta nu-mi igaduie ,cine stie la cunununie mea imi va fi greu sa-l chem sa-mi slujeasca ,ma bucur ptr el ca si-a ales o cale dar ma bucur si ptr mine ca am cunoscu adevaratul prieten si intelesul ei pur,
cchiar am trecut peste acel moment in care viata ne-a aratat ca nu toti vor sa fim prieteni k ei ,clepsidra se scurge si e prea pacat sa nu tin cont de minuta trecatoare.
ce poate fi mai frumos in prietenie decat rabdare si iubire

Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ma ma pine pacatoasa!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2007, 04:45:29
MadalinS MadalinS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 18
Implicit

Una e dragostea si alta e dragostea. Vrei sa ai parte numai de bune in viata?
Apai de cum te-ai mai mantui? Suferintele ne intaresc, ne smeresc, ne invrednicesc; are grija Dumnezeu sa nu ne dea mai mult decat putem duce.
"Cauta si vei afla"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2007, 12:34:22
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Alinutza..astea sunt copilarii...:cool:toti am fost naivi,am "suferit"din dragoste...sunt niste experiente neplacute...nu sunt drame existentiale!!!!
Si mai ales nu-ti plange de mila..cauta sa afli in pr.rand ce vrei de la un baiat,sa-l cunosti,sa afli cat de matur este,daca este un tasti-bashti caruia abia i-a dat mustata lasa-l sa mai copilareasca,vezi-ti de treaba ta fara sa dramatizezi..f.bine ca l-ai vazut cu alta..daca l-ai fi vazut mai tarziu(peste 5 ani)ar fi fost mai dureros...sa-ti dea Dumnezeu pe cineva macar sincer si cu bun simt.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.10.2007, 00:20:34
alinutza0707 alinutza0707 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

in primul rand ceea ce am scris nu o fost sub forma ca-mi plang de mila,merit o parte de suferinta,ptr unele lucruri mai devreme sau mai tz,citind anumite carti mi-am dat seama ca prin durere ne mantuim,si ceea ce am daruit sa intors inzecit la mine chiar dc nu in momentul in care as fi vrut ,totul a fost doar sa am rabdare ,si intradevar printr-o intamplare mai putin obisnuita am cunoscut pe cineva care mi-a aratat incredere, respect,sinceritate ,mi-a intins o mana de ajutor dar mai presus de toate vorba lui calma si domoala ma facut sa fiu alta,ce poate fii mai frumos de daruit decat prieteia suf forma de iubire? mi-a aratat o altfel de iubire care ne dorin ca la anul sa fim un suflet uniti si binecuvantati sub indemnul credintei si dragostei
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.10.2007, 02:14:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) alinutza, cred ca deja ai inteles ca nu poti avea iubit/ sot pe cineva care nu iti este in primul rand prieten.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.10.2007, 10:06:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Exact Mirelat,asta este calitatea de baza pe care o apreciez intre mine si sotul meu,eu nu cred in dragoste la prima vedere,sau cel putin ,nu in dainuirea acesteia.
Nu merita acel baiat nici macar osteneala de-ai fi talmacita tradarea.Daca as mai fi adolescenta,as merge mai departe resemnata,fara sa mai pun la suflet una si alta,lucruri care,de altfel,nici nu le putem defini prea mult.
Cele mai mari greseli ale vietii mele,le consider suferintele din iubire,persistarea in aceste suferinte mult si bine,mai ales cand ramai cu gustul amar al faptului ca NU S-A MERITAT!
Crede-ma,Alinutza,pastreaza-ti aceasta energie pe care o ai,la aceasta varsta din abundenta,fiindca in viata pe fiecare ne asteapta alte si alte dezamagiri,care mai de care mai mari si mai schimonosite.Daca as putea da timpul inapoi,de aceste suferinte inutile,dar atat de puternice,m-as feri,cu o incapatinare si cu o intelepciune smulsa cu forta din fiinta mea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.10.2007, 20:20:46
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

bine punctat Ory si Mirela suferinte din iubire=suferinte inutile care nu inlesnesc mantuirea.la fel gandesc si eu:)prietenul trebuie sa fie cu adev.prieten(sincer,dezinteresat,loial,sa-si calce pe suflet,sa vegheze asupra ta,sa-ti aline suferintele,sa imparta cu tine bune si mai ales rele sialtele)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.10.2007, 23:39:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Alinutza, se vede ca esti o persoana foarte sensibila si i n acelasti timp inteligenta. Dusul rece pe care l-ai primit, oricum ti-a facut bine si te va maturiza in ale "prieteniei". Important in viata in general, este sa sti ce vrei (macar in mare) si pasii care-i faci sa-ti fie in minte, inima si-n suflet. Adica mai explicit, inima si sufletul sunt legate de trup si in mod obligatoriu de minte. Proverbul ca nu orice zboara se mananca, este cat se poate de valbil , intr-o relatie de cum vrei tu sa-i zici ( amicitie, prietenie, dragoste, tovarasie etc. ). Oricum, ce ai "primit in dar" de asta data, iti va deschide mintea si ochii pe viitor. DUMNEZEU SA-TI LUMINEZE CALEA , PE CARE O VEI URMA IN VIATA ! +
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prietenie ovidiu b. Generalitati 30 14.05.2012 15:50:55
Cine nu crede in Dumnezeu ladyanda Generalitati 235 14.08.2011 14:08:26
cine crede in soarta ? pocoo Vrajitoria 46 18.07.2011 21:09:02
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 03:12:08