Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.03.2011, 00:56:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Acesta nu se da in laturi de la asi ucide fii pentru greseli oarecum marunte.
Ideea pe care ne-o transmite Dumnezeu este că sacrificiul din dragoste dezinteresată este unicul mod de existență autentic în vecii vecilor, nu numai în veacul acesta. O lume perfectă, adică bună, va rezista la nesfîrșit numai dacă filosofia de viață a fințelor ce o alcătuiesc se bazează pe acest adevăr.

Hristos a avut de rezolvat o problemă foarte grea în momentul în care omul a acceptat calea răului amestecat cu binele. El a trebuit să respecte printre altele și libertatea oamenilor, dar și a îngerilor care I se împotriveau. A fost o soluție extremă, dar care a rezolvat această problemă existențială.

Dumnzeu-Tatăl a propus creația acestor lumi și Dumnezeu-Fiul a acceptat dorința Tatălui, gîndind arhitectura lumii cu tot riscul inerent. Așa încît a zis: SĂ FIE! - și a fost, este și va fi pentru totdeauna, prin lucrarea Duhului Sfînt. Altfel, nu ar fi fost decît Dumnezeu.

PS: Moartea nu este o dispariție, ci o trecere. UN PAȘTE! Deci: Hristos a înviat!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.09.2011, 01:20:33
citystar citystar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e vorba de un act justitiar, pur si simplu parintii, bunicii, strabunicii transmit ceva copiilor lor si nu doar pe linia educatiei si a exemplului personal ci un fel de mostenire genetica dar care nu tine atat de biologic cat de latura adanca a sufletului.

Un om care realizeaza ce ii lipseste dpdv spiritual si incepe sa indrepte ce are de indreptate, indiferent ca sunt greseli "mostenite" sau deplin incuviintate, nu va plati pentru pacatele nimanui in afara de cele de care este direct si personal responsabil.

ba nu, este vorba de un act justitiar.
Eu am inceput sa fiu pedepsit de la varsta de 6-7 ani pentru pacatele stramosilor mei de sute de ani, pe care nici nu stiu cum ii cheama, nici nu i-am vazut, nici macar nu stiu din partea cui, sau unde au locuit, sau ce pacate au facut. Eu nu-mi cunosc nici macar bunicii, nu strabunicii sau ceilalti. Atata stiu ca sunt pedepsit , eu si fratele meu, pentru pacatele altora. La 7 ani nici nu stiam ce-i aia pacat. Iar handicapul pe care l-am capatat atunci credeam ca e ceva normal, ca toti ar trebui sa sufere asa. Mai tarziu am constientizat, ca nu toti cei din jur sunt handicapati, ci numai unii, care au avut nesansa sa fie urmasii unor oameni extrem de pacatosi si acum trebuie sa plateasca pacatele ras-ras-ras-ras-ras.....stra-bunicilor care au murit cu sute si mii de ani in urma.

Si nu sunt de acord cu cei care zic ca copii pastreaza obiceiurle parintilor. Daca parintii sunt prosti, nu inseamna ca si copii sa fie prosti. Eu de exemplu am avut parte de un tata agresiv, care injura foarte des, mai ales de obiecte sfinte. Eu acum nu suport sa vad un om care injura. Daca cineva injura la 5 metri distanta de mine, e ca si cum mi-ar da cu ceva in cap, nu conteaza pe cine injura, nu suport sa-l aud.
Eram candva intr-o masina cu un coleg, si incepuse sa injure pe un alt sofer in trafic, din nu stiu ce motiv. In clipa respectiva singurul lucru care imi doream era sa ies din masina cat mai repede posibil, nu-l mai suportam, oricum am mai stat cam 1 minut in masina dupa aia am coborat. Acum mi e si teama sa mai merg cu el cu masina, incerc sa-l evit de cate ori posbil. Nu suport oamenii care injura. De asemenea nu suport sa mostenesc nimic din defectele sau calitatile parintilor mei, nu vreau sa seaman cu ei nici la fata, nici la obiceiuri, la nimic. Ba chiar ma deranjeaza cand cineva mi-a zis ca seman cu fratele. Nu suport sa seman cu nimeni din familie. Si nici nu vreau ca fii mei, daca vor exista vreodata, sa semene cu mine.
Mostenirea e cel mai urat lucru din lumea asta. Nu trebuie mostenit nimic, fiecare om sa fie original.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.09.2011, 12:08:32
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Hristos in mijlocul nostru!

Am citit in mai multe parti ca noi, ca urmasi, platim pentru pacatele parintilor, bunicilor pana la al patrulea neam? Daca au decedat neimpartasiti, noi le luam pacatele asupra noastra?

Multumesc!
pana la al noualea neam din cate stiu.

dar nu e asa rau, pt plata asta care vine asupra ta (daca este), scapi si tu din iad, si cu tine scapa si neamurile ale caror pacate le platesti. Pedeapsa lui Dumnezeu e o blanda mustrare, cum se spune... doctorie amara care tamaduieste si salveaza.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 18.09.2011, 13:09:19
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Tatal nostru este unul bun si iubitor, cel care a creat din si pt iubirea totala , profunda si neconditionata, deci nu cred sa permita ca cineva sa se chinuiasca pt greselile inaintasilor lui. Aceasta ar insemna ca e ceva ca o razbunare , ori EL, realul , nu cel inventat,NU are cum sa doreasca acest gen de suferinta a noastra, pt s-ar contrazice pe sine, vizavi de capitolul iubire!!!Numai bine!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.09.2011, 13:16:03
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

(Iezechiel, cap. 18) Legat de faptele parintelor si urmarile asupra copiilor
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.09.2011, 13:40:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de citystar Vezi mesajul
ba nu, este vorba de un act justitiar.
Eu am inceput sa fiu pedepsit de la varsta de 6-7 ani pentru pacatele stramosilor mei de sute de ani, pe care nici nu stiu cum ii cheama, nici nu i-am vazut, nici macar nu stiu din partea cui, sau unde au locuit, sau ce pacate au facut. Eu nu-mi cunosc nici macar bunicii, nu strabunicii sau ceilalti. Atata stiu ca sunt pedepsit , eu si fratele meu, pentru pacatele altora. La 7 ani nici nu stiam ce-i aia pacat. Iar handicapul pe care l-am capatat atunci credeam ca e ceva normal, ca toti ar trebui sa sufere asa. Mai tarziu am constientizat, ca nu toti cei din jur sunt handicapati, ci numai unii, care au avut nesansa sa fie urmasii unor oameni extrem de pacatosi si acum trebuie sa plateasca pacatele ras-ras-ras-ras-ras.....stra-bunicilor care au murit cu sute si mii de ani in urma.
Ai auzit cumva de parintele Teofil Paraian? El s-a nascut orb, in viata lui nu a vazut lumina zilei, dar asta nu l-a impiedicat sa ajunga mult mai cult decat cei cu vedere si, mai ales, nu l-a impiedicat sa fie un om al bucuriei. A lui e vorba: "Daruind lumina pe care nu o ai, o vei dobandi si tu", pentru ca asta a facut el toata viata: le-a daruit oamenilor bucuria, linistea sa sufleteasca si comorile sale de intelepciune pe care ochii sai nu le-au vazut niciodata. Si o data nu a zis: Doamne, de ce m-ai facut orb, ale cui pacate le platesc? Mereu si-a vorbit de bine familia, spunand ca erau oameni cumsecade, crestini,ce-i drept, nu la cea mai inalta masura duhovniceasca. S-a facut calugar. In popor se crede ca acei calugari care se mantuiesc reusesc sa isi salveze si neamurile din iad.L-a intrebat cineva acest lucru. I-a zis ca el s-a calugarit nu ca sa ii ierte Dumnezeu pacatele lui sau ale altora din neam sau pentru ca nu s-ar fi adaptat in lume, ci pentru ca Il iubeste pe Dumnezeu si vrea sa ii slujeasca. Si-a transformat handicapul in binecuvantare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dor de neam, dor de Dumnezeu Laura19 Generalitati 4 30.01.2012 10:43:23
de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 12 18.10.2011 19:59:08
Va parasi Dumnezeu lumea pentru pacatele ei? costel Generalitati 23 04.09.2010 00:58:09
A existat un al patrulea mag? costel Generalitati 16 29.12.2009 18:44:57