Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.10.2006, 11:15:38
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

darul rugaciunii exista peste tot.este normal ca la manastire sa fie o atmosfera mai propice rugaciunii deoarece calugarii sunt mult mai iubitori de Dzeu decat noi.de asta se si fac calugari.din pacate nu toti se duc la manastire pt ca au si chemare.se mai duc si pentru ca nu au unde sa stea, pe ca s au suparat pe viata, pe oameni, etc. acestea sunt cei care nu au luat rugaciunea cu ei, s au casatorit etc... Adevaratii calugari au ramas calugari in sufletul lor pana la sfarsitul vietii, nu s au casatorit si traiau in rugaciune. oriunde te poti ruga inclusiv in camera ta... nu stiu daca rugaciunea spusa in biserica este mai 'bine auzita' decat cea de acasa dar eu unul in biserica simt mai mult prezenta lui Isus si ma pot concentra mai bine asupra rugaciunii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.10.2006, 04:37:28
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

catre dorinel ,
nu vorbeam de adevaratii calugari ca si cei de care povestesc eu n-au fost calugari ,au uitat si ei sa se roage o vreme , dar acum traiesc in credinta .Un preot spunea ca mai tot omul are perioada lui de ratacire .
In fine , voiam sa spun ca asi fi vrut ca cei cu har sa-i molipseasca si pe cei fara ,(vorbesc de cei care au har )dar vad ca lumea ,cu ispitele ei , ameteste mult prea repede .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.10.2006, 08:29:07
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Rugaciunea neincetata inseamna sa avem mereu gandul nostru catre Dumnezeu. Am gasit in postarea de azi a lui antiecumenist (si-mi cer permisiunea sa redau aici) exact acest lucru.Este extras din "Invataturile duhovnicesti ale Sf. Petru Damaschin":"Pentru ca orice ar face cineva, e dator sa aiba pomenirea Celui ce a facut lucrul acela. De pilda, tu cel dintre noi cand vezi lumina, nu uita pe Cel ce ti-a daruit-o; cand vezi cerul si pamantul, marea si toate cele ce sunt, da lauda si slava Celui ce le-a facut; cand imbraci o haina, cunoaste al cui e darul si mareste pe Cel ce poarta grija de viata ta. Si simplu, orice miscare sa-ti fie prilej pentru slava lui Dumnezeu si iata te rogi neincetat, si prin aceasta sufletul se "bucura totdeauna", dupa Apostol. Caci pomenirea lui Dumnezeu il veseleste pe el, zice Sfantul Doroftei, aducand marturie cuvantul lui David: "Adusu-mi-am aminte de Dumnezeu si m-am veselit".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.10.2006, 08:43:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cum poti tu sa vorbesti despre rugaciune, credinta si Dumnezeu, cand porti in suflet atata rautate si ura. Cred ca pe acesti oameni prefacuti ii numea Iisus Christos farisei. Tu crezi ca eu sunt un om fericit?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.10.2006, 09:56:18
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Cum poti tu sa vorbesti despre rugaciune, credinta si Dumnezeu, cand porti in suflet atata rautate si ura. Cred ca pe acesti oameni prefacuti ii numea Iisus Christos farisei. Tu crezi ca eu sunt un om fericit?
Ce faci, ma urmaresti de acum ca sa ma ataci? Nu ma cunosti deci nu ma judeca. Pana nu ai spus despre clarviziune(care este clar inselare diavoleasca, orice ai crede tu-parerea ta proprie in care crezi mai mult decat in parerea Bisericii) nu ti-am spus nimic,desi nu totdeauna am fost de acord cu ce ai scris. Si este a doua sau a treia oara cand te legi de postarile mele. Nu-i nimic,inseamna ca astazi a scapat alt forumist, caci eu voi fi subiectul tau principal.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.10.2006, 11:08:36
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Mioara mi-a placut masajul tau .
Daca voi amindoua va veti ruga una pentru alta ,va garantez ca un pic mai jos o sa va cereti scuze . Nu stiti puterea rugaciunii ca doar de ea vorbeam .
Silvestar sa stii ca n-ar exista conflicte intre oameni daca nu si-sr baga coada stii tu cine . Sa nu ma faci si pe mine una cu pamantul , dar sustin ca daca credem in Dumnezeu , ne leaga mai multe decit ne desparte .
Pace si liniste de la Cel ce ne iubeste !
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.10.2006, 11:12:00
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu, Maria, nu-ti fa nici o problema. Tocmai, vorbeam despre rugaciune si puterea rugaciunii.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.10.2006, 13:45:08
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Biblia spune:"Neincetat va rugati".Cum?Orice facem:fie ca lucram,fie ca mancam,fie ca vorbim,sa le facem spre slava lui Dumnezeu.Si atunci implinim ortopraxia.Cea mai importanta rugaciune este la Biserica si anume:Sfanta liturghie,apoi sfintele taine,cele sapte laude si altele.Rugaciunea de acasa[numita si particulara]este o prelungire a celei din Biserica numita si liturghia dupa liturghie.La sfarsitul sf. liturghii preotul zice:"cu pace sa iesim".si noi raspundem:"intru numele Domnului",marturisind astfel cum va fi viata noastra pana la urmatoarea liturghie.In realitate???lucrurile nu stau chiar asa.Si atunci ce-i de facut?Sa invatam rugaciunea vamesului:Milostiv fii mie pacatosul!:(Si cu ajutorul lui Dumnezeu vom sta cand ne tine EL!DOAMNE AJUTA!:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.10.2006, 21:05:11
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

Rugaciunea este mijlocul de comunicare al nostru cu Dumnezeu, de apropiere de el. Sfiinti au cunoscut o mare inaltare duhovniceasca numai cu ajutorul rugaciunii. Nu stiu daca e vorba de o inclinatie innascuta in sensul ca harul rugaciunii este dobandit din nastere, dar stiu ca fara rugaciune, sfintii nu ar mai fi fost sfinti. Foarte putini ajung sa fie desavarsiti, adica sa fie cu trupul pe pamant si cu mintea in Rai. Sa va dau un exemplu cum erau Sfintii de demult:
Sf. SERAFIM de SAROV a trait pe la 1800 in RUSIA. Ani de zile a trait in pustnicie. La un moment i s a oferit un post de staret pe care l-a refuzat, insa in drum spre coliba lui din padure i a parut rau ca a refuzat.
Si s a rugat la Dumnezeu sa l ierte pentru aceasta parare de rau 3 ani. dar nu oricum, ci continuu.toata ziua si toata noaptea. TREI ANI DE RUGACIUNE NEINTRERUPTA. Se oprea doar pentru a manca niste paine uscata si sa doarma o ora, doua. A fost un calugar desavarsit. Arsenie Boca in timp in timp ce era la Athos a fost vizitat de Serafim care l-a invatat tot... iar boca la randul lui a uimit lumea cu minile lui, cu sfaturile lui, cu intelepciunea lui...
Toti sfintii au facut minuni:au vindecat boli, au dat orbilor vederea, etc...
TOATE ASTEA AU FOST OBTINUTE NUMAI PRIN RUGACIUNE

Unde a ti mai auzit voi in ziua de azi astfel de oameni, astfel de minuni? Unde a ti mai auzit azi ca un preot, un calugar a mai redat unui orb vederea sau a vindecat vreun paralitic??? Nu zic ca nu exista duhovnici buni. Va asigur ca exista. Dar unde a ti mai auzit de astfel de minuni care se obtin numai prin RUGACIUNE??? Daca cititi vietile sfintilor veti vedea ca sunt pline cu asfel de minuni. Si pe vremea aceea nu exista nici televizor, nici ziar, nimic. Poate ca nu m ai exista... Imaginati va o stire de genu ,, preotul cutarica l a inviat pe cutarescu la 5 zile dupa ce a murit’’. Pare incredibil nu? De astazi cand exista atatea surse de informatie nu se mai intampla astfel de minuni?
Raspunsul ar fi ca nu mai exista astazi asfel de oameni cu credinta asa de mare ca a sfintilor care in viata lor pamanteana au uimit lumea cu minunilor lor. De ce.. nu stiu. Ori exista dar stau in chilia lor si se roaga..
In trecut de asta se intamplau minuni ca sa creada lumea in Dzeu.
Va dati seama cati s ar intorce la Dzeu daca ar vedea o astfel de minune.
Astazi avem nevoie de o minune mai mult ca oricand. Imaginati-va ca bisericile noastre ortodoxe din satele stramosilor noastrii sunt inchise din lipsa de credinciosi care se duc la sectanti, adventisti etc.. SUNT PARASITE PENTRU SECTANTI. O astfel de biserica este din satul Putna langa manastirea Putna... DUREROS...
Eu unul ma indoiesc vor mai exista vreodata oameni care vor face asfel de minuni. Chiar cred ca biserica si mai ales rugaciunea va ocupa tot mai putin loc in inima oamenilor
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.11.2006, 07:55:18
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cunosc pe cineva care a facut mai multe avorturi . De la Pasti e pe patul de moarte si nu poate muri . Plinge tot mereu ...I-a terminat si pe cei din jur saracii , ca nu dorm zi si noapte ingrijind-o. Se fac multe rugaciuni pentru ea .
Ma gindeam ca ar fi bine daca ne-am ruga si noi ,cit mai multi .
Eu nu sint in aceeasi localitate ,dar e bine daca mai stam citeodata la capul unui muribund .Ne mai piere samanta de cearta , devenim mai ingaduitori .O chiama Elisabeta .
Dumnezeu sa-si faca mila de ea !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
...rugaciunea... ionita Rugaciuni 19 28.02.2009 20:08:47
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 08:43:20
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58