Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2014, 22:55:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Ajunul Bobotezei in acest an duminica - post sau nu

Anul acesta ajunul Bobotezei pica in zi de duminica.
Undeva pe acest site am gasit ca in astfel de situatii se inverseaza postul. Adica se tine vineri (desi acum ar fi harti), in loc de duminica.

Am gasit:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ica-81939.html

"710. -"Obiceiul si datoria ne obliga sa cinstim duminica si sa o serbam, fiindca intru ea ne-a mijlocit Domnul Iisus Hristos invierea cea din morti (cand El insusi a inviat). Din aceasta pricina ea s-a numit in Sfanta Scriptura Intaia, ca una ce este inceperea mantuirii noastre, si a opta ca ceea ce intrece sarbatoarea sambetei iudeilor. Deci, fiindca se intampla ca ajunul dumnezeiestii Aratari (Boboteaza) sa cada ca zi de post intr-o duminica, se cade sa o tinem credincios si sa procedam intelepteste fata de amandoua obligatiile (dezlegarii duminicii si a postului), gustand putine finice si totodata sa ne ferim de invataturile eretice care nu respecta ziua invierii Domnului si sa dam zilei ajunului (Bobotezii, cand cade duminica), ceea ce se cuvine, asteptand slujba cea de seara, care cu voia lui Dumnezeu, se face atunci. Deci, atunci sa ne adunam la biserica la ceasul al noulea (la priveghere)".-Teofil l, 111."

Eu n-am inteles. Cum adica sa procedam? Intelepteste fata de amandoua obligatiile - scrie acolo. Adica? Si ce inseamna "gustand putine finice"?

La voi in parohie cum se face?
La noi in calendar scrie maine (vineri) harti, iar duminica post.
Dar cum sa tii post duminica?
Undeva scria (tot aici pe site, dar nu gasesc acum) ca se poate face inversiune - adica post maine in loc de duminica.

"În ajunul Bobotezei se pot spăla rufe? Se poate face baie? Dar după Bobotează? Câte zile ține sărbătoarea Bobotezei?

Nicăieri în sfintele canoane nu se interzice să spălăm rufe sau să facem baie atât înainte de Bobotează, cât și după sărbătoarea Bobotezei. Această sărbătoare ține o zi, pe 6 ianuarie. Agheasma Mare se ia în ziua de Bobotează și 8 zile după aceasta, ultima zi fiind cea în dreptul căreia scrie pe calendar „Odovania praznicului Botezului Domnului”. Este bine (dar nu obligatoriu) să ajunăm în ziua de 5 ianuarie (dacă nu cade sâmbăta sau duminica)."

http://www.parohiamacin4.org/sarbatori.htm

Am gasit unde scrie de inversiune, dar cu postul nu este atat de clar:

http://forum.teologie.net/viewtopic.php?p=9634 (se refera la zi aliturgica...)

Nu stiu, nu sunt lamurita.

La noi se face tot duminica slujba de sfintire a apei. Altfel ar fi sa fie slujbe in 3 zile la rand.

"Mai multe informații ne-a oferit Preacuviosul Părinte Arhimandrit Timotei Aioanei, Mare Eclesiarh al Catedralei Patriarhale și Exarhul cultural al Arhiepiscopiei Bucureștilor: „Conform Tipicului Sfântului Sava, când Ajunul Bobotezei este sâmbătă sau duminică atunci vinerea dinainte devine aliturgică. Totodată, Liturghia Sfântului Vasile cel Mare se săvârșește în ziua Praznicului Botezului Domnului, iar în Ajun Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur, urmată de Sfințirea cea mare a Apei”."

http://basilica.ro/stiri/liturghia-s...ezei_2645.html

Nu stiu care este problema cu ziua aliturgica si daca are legatura cu postul.

http://www.crestinortodox.ro/drept-b...ise-69972.html

Aici scrie asa:

"Posturi nepermise

Separarea crestinilor de pagani, iudei sau eretici la sarbatori

"Daca un cleric s-ar afla postind in ziua Duminicii sau a sambetei (afara numai de una), sa se cateriseasca; iar daca va fi laic, sa se afuriseasca." (Canonul 66 apostolic).

Canonul dispune caterisirea clericului si afurisirea mireanului care ar ajuna sambata, cu exceptia Sambetei Mari, cand se posteste in amintirea sederii Mantuitorului in mormant. Insa, ereticii marcioniti si apolinaristi posteau sambata in amintirea celor raposati. De asemenea, nu este ingaduit postul Duminica, caci aceasta zi este una de bucurie, amintudu-ne de Invierea Domnului, iar postul comporta umilinta si cainta. Totusi, Biserica Romei, la inceputul secolului al IV-lea, a introdus postul in zi de sambata in locul celui de miercuri.""

Va rog sa ma lamuriti si pe mine un pic.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2014, 23:12:22
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Va rog sa ma lamuriti si pe mine un pic.
Daca Dumnezeu, prin slujitorii lui, ne da "Buna ziua!", cred ca ar trebui sa raspundem cu "Buna ziua!" si nu sa ne intrebam de ce e buna, cand e buna, cum ar putea fi mai buna si tot asa. Daca 25 Decembrie cade luni, atunci inseamna ca duminica 24 Decembrie, nu e post? Ajunul Bobotezii, din cate stiu eu, in orice zi ar cadea, TREBUIE sa fie post. Probabil tu te referi la postul negru... Acum... sa fim vrednici sa-l tinem asa cum se asteapta Dumnezeu de la noi si sa nu incercam sa-l intrecem pe duhovnic in osteneala!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2014, 23:19:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ajunul Bobotezei, zi de post aspru

Pentru a fi întâmpinat așa cum se cuvinte praznicul Botezului Domnului, ziua de 5 ianuarie, cunoscută și ca Ajunul Bobotezei, este rânduită ca zi de post aspru sau chiar post negru pentru cei care doresc și nu au slăbiciuni trupești.
Această tradiție este păstrată din secolele IV-VI, când catehumenii se pregăteau să primească botezul în seara acestei zile. După ce erau botezați, puteau să participe pentru prima dată la Liturghia credincioșilor și să se împărtășească.
Ajunul Bobotezei face parte din categoria posturilor de o zi din cursul anului bisericesc, alături de Înălțarea Sfintei Cruci prăznuită la 14 septembrie și de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul, pomenită la 29 august.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2014, 23:53:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Cred ca nu mi-ati inteles intrebarea totusi.
Intreb din nou:

Se tine post in zi de duminica?

Eu v-am dat si citate in care sunt scrise niste modificari pentru situatia speciala cand ajunul pica sambata sau duminica.

Scrie clar ca este interzis a se tine post in zi de duminica (intr-unul din citate).
Parerile sunt asadar impartite.

Ma rog, cred ca am gresit deschizand acest fir.

P.S Stiu si eu ca in mod normal, in alte zile ale saptamanii, se tine post in ajunul Bobotezii. Unii tin chiar negru.

Iata inca o parere:

"Re: Slujbele din zilele din Ajunul Nasterii Domnului si Epif
Mesajde protosinghel » 01 Ian 2013, 15:14
Putem face ca în Săptămâna Brânzei. Nu mâncăm nimic până la orele 15:00, după care dezlegăm la mâncare de dulce.
Iar sâmbătă este zi de post ușor (deși există argumente și pentru harți).
Cu respect, ieromonah Petru Pruteanu"

http://forum.teologie.net/viewtopic.php?p=9634
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 02.01.2014 at 23:59:47.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.01.2014, 23:57:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cred ca nu mi-ati inteles intrebarea totusi.
Intreb din nou:

Se tine post in zi de duminica?

Eu v-am dat si citate in care sunt scrise niste modificari pentru situatia speciala cand ajunul pica sambata sau duminica.

Scrie clar ca este interzis a se tine post in zi de duminica (intr-unul din citate).
Parerile sunt asadar impartite.

Ma rog, cred ca am gresit deschizand acest fir.

P.S Stiu si eu ca in mod normal, in alte zile ale saptamanii, se tine post in ajunul Bobotezii. Unii tin chiar negru.
S-a raspuns. Se tine post. Doar ca fiind o zi importanta postul nu va fi atat de aspru. Nu se va tine post negru.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2014, 23:57:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Unde ai văzut tu că e interzisă postirea duminica?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.01.2014, 00:02:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Unde ai văzut tu că e interzisă postirea duminica?
Uite aici:

"Daca un cleric s-ar afla postind in ziua Duminicii sau a sambetei (afara numai de una), sa se cateriseasca; iar daca va fi laic, sa se afuriseasca." (Canonul 66 apostolic).

Canonul dispune caterisirea clericului si afurisirea mireanului care ar ajuna sambata, cu exceptia Sambetei Mari, cand se posteste in amintirea sederii Mantuitorului in mormant. Insa, ereticii marcioniti si apolinaristi posteau sambata in amintirea celor raposati. De asemenea, nu este ingaduit postul Duminica, caci aceasta zi este una de bucurie, amintudu-ne de Invierea Domnului, iar postul comporta umilinta si cainta. Totusi, Biserica Romei, la inceputul secolului al IV-lea, a introdus postul in zi de sambata in locul celui de miercuri.""

Era in postarea mea initaial, dar nimeni nu citeste posturile ca lumea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2014, 00:03:47
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Se tine post in zi de duminica?
(...)
Scrie clar ca este interzis a se tine post in zi de duminica (intr-unul din citate).
Ceea ce e clar la tine e doar faptul ca tu, intentionat si ca de obicei, scoti din context idei si le supui dezbaterii, in loc sa descoperi "intregul" careia ii apartine acea idee.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Parerile sunt asadar impartite.
NU!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.01.2014, 00:05:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

REPET !
Ajunul Bobotezei face parte din categoria posturilor de o zi din cursul anului bisericesc, alături de Înălțarea Sfintei Cruci prăznuită la 14 septembrie și de Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul, pomenită la 29 august.

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.01.2014, 00:16:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Uite aici:

"Daca un cleric s-ar afla postind in ziua Duminicii sau a sambetei (afara numai de una), sa se cateriseasca; iar daca va fi laic, sa se afuriseasca." (Canonul 66 apostolic).

Canonul dispune caterisirea clericului si afurisirea mireanului care ar ajuna sambata, cu exceptia Sambetei Mari, cand se posteste in amintirea sederii Mantuitorului in mormant. Insa, ereticii marcioniti si apolinaristi posteau sambata in amintirea celor raposati. De asemenea, nu este ingaduit postul Duminica, caci aceasta zi este una de bucurie, amintudu-ne de Invierea Domnului, iar postul comporta umilinta si cainta. Totusi, Biserica Romei, la inceputul secolului al IV-lea, a introdus postul in zi de sambata in locul celui de miercuri.""

Era in postarea mea initaial, dar nimeni nu citeste posturile ca lumea.
Nu te supara, dar pricepi mai greu. Acolo este vorba despre a posti in afara perioadelor si zilelor randuite pentru post. Daca eu vreau sa postesc in afara posturilor joia nu ma impiedica nimeni, dar nu pot sa fac asta duminica. Ca eu mananc legume duminica este una, dar asta nu inseamna ca postesc.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare