Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 02.04.2009, 22:21:55
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit corectare

corect:"Facere 3.15"

Si sa mai adaug ceva:
dupa neoprotestanti,femeia calca tot in picioare.
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #222  
Vechi 02.04.2009, 23:29:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul
Bibliile neoprotestante sunt rastalmaciri periculoase pentru cei ce le imbratiseaza continutul.
Iata cum suna versetul 3.14 din Facere la ortodocsi,fata de neoprotestanti:
La ortodocsi si catolici:
Facere 3.14: "dusmanie voi pune intre tine si intre femeie,intre semintia ta si semintia ei/aceasta iti va zdrobi capul,iar tu ii vei intepa calcaiul" si cum suna la neoprotestanti:
"dusmanie voi pune intre tine si intre femeie,intre samanta ta si samanta ei,/aceasta iti va zdrobi capul si aceasta iti va intepa calcaiul".
Deci,dupa neoprotestanti,femeia inteapa si capul sarpelui si calcaiul.

In sfarsit,daca doriti sa cumparati o Biblie ortodoxa,neaparat sa urmariti ca pe prima pagina sa apara:"tiparita cu binecuvantarea....(un nume de episcop).De obicei,Patriarhul este cel care da binecuvantarea,sau Sf.Sinod.Aceea este o Biblie scrisa de Biserica.O puteti citi cu incredere.
Am observat ca si catolicii scriu ceva similar:"tiparita cu binacuvantarea conferintei episcopilor din...(numele tarii respective)
Un lucru pe care l-am vazut atacat mai sus,este ca Bibliile ortodoxe sunt pe bani,pentru ca nu sunt pe garduri si tipariturile costa si nu sunt sponsorizate de nimeni ca sa fie distribuite gratuit.Dar sunt si Biblii mai mici,tot ortodoxe,nu neaparat Biblia Jubiliara a Sf.Sinod,care costa foarte mult fiindca are explicatii abundente si este scrisa pe foaie de mare calitate.
Sotul are si o Biblie catolica si una ortodoxa, insa ambele fiind in limbi diferite, le tine pe amindoua.
Comparind pe ce catolic(italiana) si cea ortodoxa a mea(romana) nu exista diferente.
Pe prima pagina a fiecarei din aceste biblii, este binecuvatarea unui patriarh, sau in cazul celei catolice, unei institutii de rigoare.

In schimb am compart bibliile cu una penticostala, in engleza, cu le noastre, fiecre in limba lui cautind, si am constatat surprinzator, uriase diferente, lips unor intregi parti in cea penticostala.

Apoi sotul mai are o biblie din 1918, in engleza care este cea ortodoxa din cele timpuri, tiparite cu binecuvintrea unei institutii ortodoxe americne, a patriarhului nord Americii la acea vreme.

Apoi am comparat cu una adventista - este foarte diferita, foarte diferita de a noastra. Periculoasa traducere si talmacire am vazut colo.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #223  
Vechi 03.04.2009, 08:19:24
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit Sunetul clopotului

[SIZE=3]Am locuit o vreme in spatele Bisericii Evanghelico-Lutherane din Arad.[/SIZE]
[SIZE=3]Cand le batea clopotul,parca imi suna cineva la usa,desi avea sunetul de bataie de clopot.Nu simteam nimica.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Cand bateau clopotele la Biserica Ortodoxa,imi misca sufletul.[/SIZE]
[SIZE=3]Explicatia este una si buna:clopotele noastre au sfintirea printr-o rugaciune care invoca trezirea sufletelor si alungarea stihiilor noptii.[/SIZE]
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #224  
Vechi 13.07.2009, 09:55:39
chinpeval chinpeval is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2009
Mesaje: 1
Implicit salut

cred ca trebuie sa va dau si eu un gand primul lucru intre cei care il iubesc pe Dumnezeu nu ataca persoana ci ideea.

am in casa Biblia in ebraica, in greaca veche, spaniola, engleza dar si cea romaneasca in doua traduceri cea a neoprotestantilor (traducerea Dumitru Cornilescu DC), dar si a BOR ( cu aprobarea Sfantului Sinod, dar si a patriarhului BOR) as vrea sa arat cum este scris in Genesa respectiv Facerea in cap.3 versetul 15

trad. BOR: " Dusmanie voi pune intre tine si intre femeie, intre samanta ta si samanta ei, aceasta iti va zdrobi capu, iar tu ii vei intepa calcaiu." pag.14

trad. DC: "Vrasmasie voi pune intre tine si femeie, intre samnta ta si samanta ei. Aceasta iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calcaiul." pag.4

acum vreau sa ii anunt si pe ceilalti din ce cauza exista diferente intre celele doua Scripturi, cea BOR are mai multe carti in Vechiul Testament pt ca are si carti NECANONICE, sau carti de bun citit cum se numesc,pe cand Biblia trad de DC nu le are si Bisericiile neoprotestante le exclud,
Reply With Quote
  #225  
Vechi 13.07.2009, 11:52:42
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul
Deci,dupa neoprotestanti,femeia inteapa si capul sarpelui si calcaiul.
Nu spune in Facere ca femeia, adica Maica Domnului, va zdrobi capul sarpelui, fereasca Dumnezeu ! Spune ca 'Samanta femeii', adica Hristos ! Acolo e o proorocie mesianica !
Reply With Quote
  #226  
Vechi 13.07.2009, 13:28:41
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Apoi am comparat cu una adventista - este foarte diferita, foarte diferita de a noastra. Periculoasa traducere si talmacire am vazut colo.
Unde ati gasit Biblie adventista? De ce umblati cu nedevaruri? Adventistii nu au o traducere proprie a Bibliei. Se folosesc de cele existente (ortodoxe, protestante).

Daca tot vreti sa cititi o traducere periculoasa, va recomand varianta Bartolomeu Anania. Nu trebuie sa fii lingvist ca sa-ti dai seama de unele falsificari urate, care schimba cu totul ce a vrut spuna Sfanta Scriptura. Daca sunteti interesata va pot indica unele pasaje ale Scripturii, falsificate in traducerea Bartolomeu Anania. Pana atunci, va dau un link unde gasiti traduceri ale Bibliei, in mai multe variante (inclusiv originalul grecesc transliterat).

http://bibledatabase.net/
Reply With Quote
  #227  
Vechi 18.07.2009, 14:39:51
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu
Daca tot vreti sa cititi o traducere periculoasa, va recomand varianta Bartolomeu Anania. Nu trebuie sa fii lingvist ca sa-ti dai seama de unele falsificari urate, care schimba cu totul ce a vrut spuna Sfanta Scriptura. Daca sunteti interesata va pot indica unele pasaje ale Scripturii, falsificate in traducerea Bartolomeu Anania. Pana atunci, va dau un link unde gasiti traduceri ale Bibliei, in mai multe variante (inclusiv originalul grecesc transliterat).
Hai să le vedem, sectărel. Ce e falsificat in Biblia ortodoxa?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #228  
Vechi 18.07.2009, 15:18:21
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Hai să le vedem, sectărel. Ce e falsificat in Biblia ortodoxa?
Si eu sunt ortodox. Dar nu imi place cum raspunzi. Oricat de mult ar huli sectarii ortodoxia, nu cred ca Mantuitorul ar fi de acord sa raspunzi asa. Nu o spun cu nicio rautate.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #229  
Vechi 18.07.2009, 17:53:16
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25
Si eu sunt ortodox. Dar nu imi place cum raspunzi. Oricat de mult ar huli sectarii ortodoxia, nu cred ca Mantuitorul ar fi de acord sa raspunzi asa. Nu o spun cu nicio rautate.
Nici eu nu o spun cu răutate. Insa nimeni nu i-a cerut lui Litanu/Vasinec/Mariann să propovăduiască "adevarurile" sâmbetiste pe spatiul ortodox, reluand mereu si mereu aceleasi lucruri la care i s-a mai raspuns.

Fiecare om e făcut după chipul și asemănarea lui Dumnezeu.

Filipeni 2.3 "Nu faceți nimic din duh de ceartă, nici din slavă deșartă, ci cu smerenie unul pe altul socotească-l mai de cinste decât el însuși sau
Efeseni 4.29 "Din gura voastră să nu iasă nici un cuvânt rău, ci numai ce este bun, spre zidirea cea de trebuință, ca să dea har celor ce ascultă."

Insa erezia e erezie și e hulă impotriva Duhului Sfânt.
Să nu uităm că acelasi apostol Pavel i-a numit pe primii eretici, crestinii care propovăduiau circumcizia, câini:

Filipeni 3.2 "Păziți-vă de câini! Păziți-vă de lucrătorii cei răi! Păziți-vă de tăierea împrejur. "
Filipeni 3.18 "Căci mulți, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun și plângând, se poartă ca dușmani ai crucii lui Hristos. 19.Sfârșitul acestora este pieirea.

iar Hristos îi numeste lupi:
Matei 7.15 "Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori."

Omul e om și e făcut după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, ceea ce condamn eu e invatatura pe care o propovăduiște care te poate abate de pe calea Vietii. Sfântul Ioan o spune tranșant:

2 Ioan 1. 10-11"10.Dacă cineva vine la voi și nu aduce învățătura aceasta, să nu-l primiți în casă și să nu-i ziceți: Bun venit! 11.Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaș la faptele lui cele rele.

Apostolii au folosit termenul de erezie sau sectă, nu l-am inventat eu:
Tit 3.10 "De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te, 11.Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit."

2 Petru 2.1 "Dar au fost în popor și prooroci mincinoși, după cum și între voi vor fi învățători mincinoși, care vor [COLOR=black]strecura eresuri[/COLOR] pierzătoare"

[COLOR=black]Duhovnicul Cleopa Ilie a spus odată unui sectant care l-a apostrofat că nu vorbeste "civilizat" cu cei care defăimau Biserica făcând-o mincionoasă,( la fel cum o face Litanu/Vasinec/Mariann):[/COLOR]
[COLOR=black]"Dar voi sunteți aproapele meu? Pe eretici, sectari, Scriptura nu-I numește oameni, ci câini, porci, vulpi, lupi îmbrăcați în piei de oi, lei însetați, pui de vipere, așa sunteți voi, cum să-I iubesc eu pe aceștia? Dacă-I așa – zice predicatorul – plec![/COLOR]
[COLOR=black]Trebuia să nici nu vii, nu putem iubi lupii, noi îi iubim pe oameni. Tu fiind lup am nevoie să te alung până nu te-oi mai vedea pe la stână." (Viata părintelui Cleopa)[/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #230  
Vechi 18.07.2009, 18:55:01
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Parca cei care difera de la adevarata credinta, trebuiau intorsi catre ea, nu considerati nonoameni.
De aici si pana la violenta si omorare nu prea e mult, mai ales daca cineva e mai fanatic sau mai dus cu capul.

Last edited by The_Fallen; 18.07.2009 at 18:57:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre secte viviana Generalitati 4 30.12.2007 16:30:02