Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.03.2009, 16:02:20
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihaile,

Daca printre 100 de invataturi s-a strecurat una gresita, o erezie, atunci fara discutie ca acel care le-a propovaduit a fost "iluminat" de vrajmasul omenirii, Lucifer, diavolul-sef.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.03.2009, 21:45:19
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
-Ce parere aveti despre stigmatele care apar la unii catolici?
-Sunt niste realitati, noi nu negam lucrul acesta, pentru ca in Catolicism se pune mare accent pe tragedia suferintei, spre deosebire de Ortodoxie, unde se pune accent pe depasirea suferintei si a mortii prin Inviere. Deci noi avem sfinti traitori ai Invierii, cum a fost Sf Seradim de Sarov, pe cand ei au sfinti traitori ai tragismului suferintei si de aici dorinta lor de a purta stigmatele, urmele ranilor Mantuitorului nostru Iisus Hristos, pe trupul lor, Lucru pe care in Ortodoxie nu se insista, pentru ca noi stim ca suferinta a fost ducatoare la Inviere si ca ultimul cuvant nu-i al suferintei, ci al preamaririi lui Dumnezeu prin Inviere.
Sunt de acord cu Parintele Teofil Paraianu.
Este ciudat ca in Faculatea de Teologie nu am intalnit nici un curs referitor la stigmate.
Ele sunt o realitate.Cel care le primeste,le primeste fiindca nu se opune vointei Divine de a le da aceluia.
Scopul acestora este de a se arata puterea si dragostea lui Dumnezeu.
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.03.2009, 22:13:25
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu de putine ori m-am intrebat de ce stigmatele sunt intalnite doar la catolici caci nu stiu de un asemenea caz in lumea ortodoxa. Pe de alta parte in Epistola sa catre Galateni Sfantul Apostol Pavel face urmatoarea afirmatie: "De acum inainte, nimeni sa nu-mi mai faca suparare, caci eu port in trupul meu, semnele Domnului Iisus" (Gal. 6,17). Daca am lua aceasta afirmatie ad literam am fi tentati sa credem ca se refera la stigmate. La ce se refera de fapt Sfantul Apostol Pavel? Cum intelege Biserica aceasta afirmatie?
Este mai veche aceasta postare si am observat-o si eu abia astazi.Insa nimeni nu s-a incumetat sa raspunda.
Sf.Ap.Pavel este unit cu Hristos pe care Il poarta in camara interioara a trupului sau,mai precis Il are in inima.Fericirea comuniunii cu Mantuitorul prin Har,dar si prin impartasanie,il face fericit,implinit,incat nimic nu-l poate intrista.Pentru Apostolul Pavel,Imparatia Harului este o traire continua,o unire vesnica.Este,in consecinta,o fericire si o pace vesnica.Daca pe umeri,a purtat Crucea Mantuitorului in vazul lumii,in inima,are Imparatia,iar prin impartasire,unirea.
Semnele "Imparatiei din noi" sunt,in interior,comuniunea,iar in exterior,marturisirea,faptele,trairea crestina,unirea cu Sf.Biserica.
Eu nu cunosc daca Biserica Romano-Catolica utilizeaza acest verset pentru justificarea biblica a stigmatelor.
La Moise,convorbirea cu Dumnezeu ii aduce stralucirea fetei,stralucire pe care Moise o ascunde inaintea poporului,stand cu fata acoperita.
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.03.2009, 23:14:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Trupul nostru chiar dupa Sfantul botez pastreaza simtirea placerii,e coruptibil,are nevoie de mancare,aer,apa pentru a se mentine.
Si Maica Domnului a adormit desi fusese botezata inainte de intruparea Domnului nostru Iisus Hristos chiar de Duhul Sfant.
Oricum trupurile noastre vor adormi si se vor descompune in cele din care au fost luate dar la invierea a doua vom avea trup spiritual.
Acel trup e nestricacios si necoruptibil.
Moaste sfintilor sunt nestricacioase dar coruptibile.
La fel trupul Domnului nostru Iisus Hristos pana la inviere era nestricacios dar coruptibil.Adica nu a intrat in descompunere cat a stat in mormant(asta insemnand ca era nestricacios) dar cum stim primea chinuri si chiar moartea asta insemnand ca era coruptibil.
Sfanta Impartasanie vedeti prima data se face inainte de rastignirea domnului nostru Iisus Hristos.
Anume la cina cea de taina.
De ce?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.03.2009, 23:15:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Maica Domnului a primit invierea chiar atunci la putin timp dupa adormire.
Domnul nostru Iisus Hristos a inviat-o si a luat-o cu trupul inviat la ceruri.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.04.2009, 20:47:20
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Si Maica Domnului a adormit desi fusese botezata inainte de intruparea Domnului nostru Iisus Hristos chiar de Duhul Sfant.
Spunem ca Maica Dumnezeului nostru Iisus Hristos a fost curatata de pacatul originar,imediat inainte sa primeasca in pantece pe Logosul.
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.04.2009, 00:15:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul
Ele sunt o realitate. Cel care le primeste, le primeste fiindca nu se opune vointei Divine de a le da aceluia. Scopul acestora este de a se arata puterea si dragostea lui Dumnezeu.
Daca stigmatele sunt de la Dumnezeu, de ce nu exista nici un sfant ortodox care sa le fi avut? Cel putin eu nu am auzit pana acum sa le fi avut vreun sfant ortodox.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.04.2009, 18:56:23
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca stigmatele sunt de la Dumnezeu, de ce nu exista nici un sfant ortodox care sa le fi avut? Cel putin eu nu am auzit pana acum sa le fi avut vreun sfant ortodox.
Nici eu nu cunosc sa existe,dar aceasta nu exclude posibilitatea.
Lucrarea lui Dumnezeu este mare,cum neanteleasa este si existenta Sfintei Treimi.Trebuie luata ca atare.
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.04.2009, 08:52:26
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit Sfinti romani cu stigmate

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca stigmatele sunt de la Dumnezeu, de ce nu exista nici un sfant ortodox care sa le fi avut? Cel putin eu nu am auzit pana acum sa le fi avut vreun sfant ortodox.
Zici ca nu exista sfinti romani care sa fi purtat stigmatele.Iata unul:
RAFIRA GALUT de la Bocsig,langa Arad.
Nu stiu cum sa fac sa salvez link-ul respectiv ca sa poata fi citit despre aceasta on-line,dar o sa reusesc.
Este prezenta in imaginea alaturata.
Attached Images
File Type: jpg Rafila Galut.jpg (34,9 KB, 9 views)
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.04.2009, 08:57:45
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul
Zici ca nu exista sfinti romani care sa fi purtat stigmatele.Iata unul:
RAFIRA GALUT de la Bocsig,langa Arad.
Nu stiu cum sa fac sa salvez link-ul respectiv ca sa poata fi citit despre aceasta on-line,dar o sa reusesc.
Este prezenta in imaginea alaturata.
Salvare + postare link:

1. deschizi pagina web care te intereseaza
2. in partea de sus a paginii, vei avea adresa web
3. o highlights ( faci un click stang si devine de culoare albastru inchis)
4. faci: Ctrl+C
5. deschizi forumul la topicul respectiv
6. Post replay- apesi ca si cum ai raspunde la un mesaj
7. faci: Ctrl+V
8. iti va apare link-ul tau
9. apoi faci "trimite mesaj" normal
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Blasfemie la o liturghie catolica colaps Generalitati 48 02.01.2011 19:37:19
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33
Cruciulita catolica devorator Generalitati 51 01.04.2010 11:07:30