Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.04.2009, 09:02:25
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Multumesc,dar cel mai bine se poate cauta dupa nume pe google,pentru cine intereseaza,pana reusesc eu sa atasez pagina de sit.
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.04.2009, 09:03:30
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul
Zici ca nu exista sfinti romani care sa fi purtat stigmatele.Iata unul:
RAFIRA GALUT de la Bocsig,langa Arad.
Nu stiu cum sa fac sa salvez link-ul respectiv ca sa poata fi citit despre aceasta on-line,dar o sa reusesc.
Este prezenta in imaginea alaturata.

Interesant este faptul ca nimeni aproape dintre ortodocsi nu vorbesc despre stigmate.
Printre Sfintii Parinti, stiu ca Parintele Paraianu a spus ceva despre acest subiect.

Revenind despre Padre Pio, stiu ca a fost un mare scandal in Vatican, care nu voiau sa-l recunoasca din pricina faimei pe care Padre Pio o avea, iar enoriasii mergeau acolo, Vaticanul pierzind astfel din autoritate. Era dor o chestiune politica, de autoritate si financiara.

Despre RAFIRA GALUT de la Bocsig,langa Arad, eu una sincer vorbind nu am auzit absolut niciodata. Ma intreb cum este posibil, si de ce o fii asa?
Daca ai mai multe informatii, te rog sa le pui, ma intereseaza foarte mult acest subiect.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.04.2009, 09:09:46
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit RAFILA GALUT - Fecioara stigmatizata de la Bocsig(Arad)

http://www.tgcl.cnet.ro/rafila-galut...-de-la-bocsig/
Attached Images
File Type: jpg Rafila Galut.jpg (34,9 KB, 1 views)
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.04.2009, 09:12:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu am auzit niciodata despre vreun sfant ortodox cu stigmate, iar daca ar fi existat, ar fi fost imposibil sa se ascunda atata vreme, cand vietile sfintilor sunt marturisite pana in cele mai mici detalii.

Rafira Galut este un nume de care nu am auzit in viata mea. Iar sfintii romani, au fost canonizati in mod public, aparand astfel in toate articolele si studiile privind "canonizarea din BOR". Ciudata este putin spus aparitia unui sfant ortodox roman cu stigmate.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.04.2009, 09:15:38
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu am auzit niciodata despre vreun sfant ortodox cu stigmate, iar daca ar fi existat, ar fi fost imposibil sa se ascunda atata vreme, cand vietile sfintilor sunt marturisite pana in cele mai mici detalii.

Rafira Galut este un nume de care nu am auzit in viata mea. Iar sfintii romani, au fost canonizati in mod public, aparand astfel in toate articolele si studiile privind "canonizarea din BOR". Ciudata este putin spus aparitia unui sfant ortodox roman cu stigmate.
Nici eu nu am auzit.
Iata,auzim acuma.Da clik pe link si citeste!
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.04.2009, 09:16:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cu tot dragul, Stanislau, insa daca te'ai fi uitat un pic mai atent pe acea pagina, ai fi vazut imediat ce scrie sub titlul site'ului: "Site-ul tinerilor greco-catolici din Eparhia de Lugoj." Iar numele ei arata clar faptul ca era straina de sangele romanesc (asta spre a nu se mai aminti ca era romanca).

Deci, nu exista sfinti ortodocsi stigmatizati, nici sfinti romani.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.04.2009, 09:19:21
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Am zis "sfinti romani".
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.04.2009, 09:34:15
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Familia Galut și Familia Zgerden, din care se trage tanara, iti par cumva familii de romani? Pentru mine, numele nu au origine romaneasca. Oricum, problema pusa de mine nu era daca exista romani cu stigmate, ci daca exista ortodocsi cu stigmate. Si este logic faptul ca, daca exista catolici romani, pot exista si romani stigmatizati.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.04.2009, 09:44:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul

Stanislau - acest link este greco-catolic.

[COLOR=blue]- Rafila Găluț s-a născut pe 8 februarie 1910 la Bocsig, jud. Arad, fiind fiica lui Constantin Găluț și a Anei Zgerden.[/COLOR]
[COLOR=blue]- a fost botezată la 10 februarie 1910 în biserica greco-catolică "Sf. Gheorghe" din localitatea natală, de către Pr. Demetriu Nysztor.[/COLOR]
[COLOR=blue]- credincioasă greco-catolică, de mică a fost foarte apropiată de Biserică. În 1931 dorește să devină călugăriță în Congregația Maicii Domnului de la Blaj dar, datorită sănătății sale fragile, este sfătuită să renunțe.[/COLOR]
[COLOR=blue][..........][/COLOR]
[COLOR=blue]- în 1979 se reface mormântul Rafilei Găluț, la cheltuieli contribuind și Prea Sfințitul Episcop Ioan Ploscaru de la Lugoj, care s-a ocupat în perioada comunistă de strângerea tuturor documentelor referitoare la fecioara stigmatizată de la Bocsig.[/COLOR]
[COLOR=blue]- după 1939 numeroși credincioși greco-catolici, romano-catolici dar și de alte confesiuni, vin și se roagă la mormântul Rafilei Găluț cerându-i mijlocirea în nevoile lor sufletești și trupești.[/COLOR]
[...................]
Deci Rafila este greco-catolica, nu ortodoxa.

La catolici, este stiuta problema cu stigmatele, insa la ortodocsi, nu sint intilnite.
Asta era de fapt si intrebarea mea si a lui Dorin: de ce la sfintii ortodocsi nu au aparut stigmatele?


Hai sa nu ne incurcam aici, deci aceasta tinara, a fost greco-catolica, cu stigmate, romanca.
Si dupa cum spune site-ul citat de tine, merg multi la rugaciune la mormintul sau. Insa, greco-catolici, nu ortodocsi.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.04.2009, 10:00:34
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit Batalia pentru sfinti

Daca citim cu atentie articolul,fara sa ne oprim la titlul sit-ului,vedem ca "a fost revendicata si de alte culte",in mod sigur,noi ortodocsii,fiind "printre alte culte".
De notat ca in ultima vreme,greco-catolicii ne revendica pana la urma si sfintii.
Dar hai sa mai asteptam si alte postari si pe urma sa analizam articolul postat in sit-ul greco-catolic.
Ok?
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Blasfemie la o liturghie catolica colaps Generalitati 48 02.01.2011 19:37:19
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33
Cruciulita catolica devorator Generalitati 51 01.04.2010 11:07:30