Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.05.2009, 17:18:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Stiu cum e, Anna. Si eu am trecut, si inca mai trec prin asa ceva: am lucruri importante de facut si totusi fac cu totul altceva si aman sa fac ceea ce intr-adevar trebuie sa fac. Si cel mai chinuitor lucru este ca iti dai seama ca cu cat amani cu atat mai putin timp ai, si atunnci chiar ca nu iti mai vine sa incepi...

Solutia pana la urma este sa incepi. Pur si simplu, inchizi internetul (scoti cablul din calculator eventual, inchizi wireless-ul) inchizi televizorul, inchizi telefonul, inchizi orice chestie care te distrage, pana ce ramai singura cu tine insati. Eventual chiar pleci de acasa la sala de lectura. La mine tot timpul functiona chestia cu plecatul de acasa. Si apoi scrii cum te pricepi. Nu te gandi ca trebuie sa scrii cele mai minunate idei, din prima mai ales. In stadiul in care esti important este sa fie scris ceva, nu neapaat sa fie briliant. Si eu stau cu orele la o pagina, si nu pot sa trec mai departe fiindca mi se pare ca nu es nimic interesant si bun acolo, etc etc etc. Asta e.

Deci: inchide toate distractiile (inclusiv forumul!) si scrie pur si simplu ce iti vine in cap in legatura cu subiectul lucrarii. Sau macar incearca sa faci ceea ce se cheama in engleza outline -- o structura a ideilor pe care crezi ca vrei sa le incluzi. Greu, stiu, dar sa vezi ce bine ai sa te simti daca reusesti macar doua pagini sa scrii si sa iesi din blocajul in care esti.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.05.2009, 20:45:30
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugăciune către Preasfîntă Născătoare de Dumnezeu (pentru ajutor la examene)

Preasfîntă Stăpînă Născătoare de Dumnezeu, Casa pe care Înțelepciunea lui Dumnezeu Sieși Și-a zidit-o, Dătătoarea darurilor duhovnicești, ceea ce de la cele lumești la cele mai presus de lumea mintea noastră o înalți și pe toți la cunoștința Adevărului îi ridici! Primește puțina rugăciune a nevrednicului robului tău, care cu credință și smerenie mă închin în fața Preacinstitei Tale icoane și cu umilință te rog: Dăruiește bună sporire minții mele, luminează-mă cu lumina cunoștințelor, întărește-mi memoria, dă-mi priceperea cuvenită și pune în gura mea cuvînt spre răspuns bun, ca înstrăinat fiind de deșertăciunea pămîntească și slava deșartă să mă înalț cu mintea și cu inima spre cele nepieritoare și veșnice.

Pentru rugăciunile Sfinților Părinților noștri, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluește-ne pe noi. Amin !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.05.2009, 21:12:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Anna,in primul rand,aduna-te!!!Poate ca ai observa ca in perioada iernii te simti oarecum mai ordonat si mai activ dpdv psihologic,in asimilarea informatiilor si realizarea tezelor.Acum insa,primavara,te simti razvratit,confuz,parca nu ai rabdare sa le mai faci,chiar daca ele sunt aceleasi,doar atitudinea noastra nerabdatoare si delasatoare.Primavara este oarecum vinovata prin astenia si chimbarile ei la nivel energetic,care ne influienteaza.Am observat si la mine acestea,in priviinta multor lucruri,chiar si a invatatului.
Trebuie sa-ti faci ordine in minte,sa-ti calculezi prioritatile,sa faci un tabel cu cele care necesita o atentie mai accentuata.Practic,invatatul trebuie sa se realizeze pasnic si impunandu-ti logica celor ce trebuiesc retinute,cu logica faci mult mai mult decat cu toceala si are o durata mult mai mare de retinere.Apoi,daca ai mult de scris,nu trebuie decat sa iti faci curaj ca sa patrunzi odata si-odata in lumea "lucrarilor",dupa aceia merg struna,este greu doar sa te apuci...amanand la infinit "inevitabilul"
Cel putin,mie asa mi se intampla atunci cand aveam multe teze si lucrari de dat,si crede-ma,eu sunt genul apucata,superemotionata,super agitata si-mi complic situatia mai mult decat se arata aceasta,doar prin panica pe care mi-o creez singura.
Mai faci si o rugaciunica printre randuri,asa ca sa-ti limpezesti gandurile,apoi mergi mai departe pe traseul acesta "putin greu",dar care presupune multa satisfactie si in timpul implinirii acestora,si net superioara dupa aceasta...chiar daca traim intr-o societate de "manele,silicoane si infractori liberi".Sa nu uitam ca studiul,nu doar iti pregateste viitorul,dar iti da incredere in tine insati,iti da un plus personalitatii si astfel poti lua deciziile mai pe masura care te defineste,decizii benefice,fiindca astfel te dezvolti benefic.
Spor la treaba!!!...ne revedem dupa "calvarul acestora",ca sa-ti fie mai usor sa o raresti cu forumul,din lipsa de timp,fa-ti un program special pentru forum,apoi pentru celelalte si-ai sa vezi ca te organizezi fara probleme.
Ce-ai face sa mai ai si copii si sot,si curatenie,mancare,tipete...etc!!!???
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.05.2009, 21:23:44
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu stiu ce sa mai fac. Am de scris o gramada de lucrari si teza de dizertatie si examene in f putin timp si numai nu-mi vine sa fac nimic. Daca nu ma mobilizez cum trebuie n-o sa reusesc. Si fac orice altceva numai sa nu ma apuc de scris. Stiti ceva "secrete" ca sa mearga totul mai usor? Sfaturi?
Buna Anna ,
din exemplu propriu la prima mea licenta ,am inchis Tv, la telefon am vorbit numai strictul necesar...am ignorat dorintele altora si am fost cam egoista dar am reusit ..de ,eram si mai tanara dar iti spun 3-4 luni de zile nu am deschis Tv si chiar traiam intr-o lume mai buna indraznesc sa spun ..fara stiri de ora 17 ...fara realitatea cumplita care exista..in fine ..disciplina si iar disciplina ...dai vointa castigi putere...si apoi gandeste-te ce fericire cand vei reusit tot ce ti-ai propus..
Dumnezeu sa te ajute in tot ce iti propui!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.05.2009, 23:26:29
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adelinne, te inteleg foarte bine.
Nu stiu cum sunt altii, dar la mine nu merge cu" gata de acum ma apuc serios de invatat, nu mai intru pe internet, nu mai fac nimic pe langa'. nu merge pur si simplu si stiu ca nu are rost sa incerc. fiindca numai gandurile astea ma streseaza, si de atata stres nu ma mai pot apuca de invatat. de obicei, imi place sa invat, dar cand am foarte mult sunt pur si simplu paralizata.
intr-o seara, disperata, am inceput sa citesc din pateric sa ma mai linistesc si sa mai uit. si am dat peste o povestioara foarte frumoasa, dar pe care nu o mai gasesc acum cu nici un chip.
era vorba de un batran care i-a dat ascultare unui ucenic sa curete o tarina. si tarina era plina-plina de buruieni si ucenicul s-a deznadajduit si nu putea face nimic, ci numai se culca si dormea toata ziua. si cand a venit vremea, a venit batranul la el si l-a intrebat pentru ce nu a lucrat nimic la tarina. iar tanarul a raspuns ca era prea mult de lucru, si atunci nu mai avea nici o putere. iar batranul i-a zis: Fa atat cat iti e asternutul in fiecare zi.
si tarina a fost curatata in scurta vreme.
si daca pun in practica metoda asta, merge destul de bine. fac cat pot in fiecare zi. si merge, chiar daca as vrea sa fac muuult mai mult decat fac.
am renuntat sa fac planuri fanteziste (am impresia ca asta era o compulsie, ca raspuns la gandul ca am foarte mult de lucru care ma obseda; faceam planuri ca sa ma linistesc oarecum, desi stiam ca nu le pot urma; si...inca mai fac uneori).
legat de lucrarea de diploma, si asta mi-a dat dureri de cap si nopti nedormite, insotite neincetat de gandul ca "trebuia sa ma apuc de ea din noiembrie, atunci aveam timp si acum era mult mai bine etc". de fapt, asta e vremea pentru facut lucrarea de licenta si nu in noiembrie (anul trecut)
mai am inca de lucru la ea, dar dupa ce, cu tot chinul, am reusit sa ma apuc si sa lucrez cat de cat, m-am mai linistit. deci apuca te chiar daca ti se pare groaznic lucrul asta. e foarte greu, dar iti zici ca nu ai ce face. de obicei, totul pare mult mai complicat decat e in realitate.
eu am facut un plan bine definit al lucrarii la inceput, e capitole,
si la fiecare capitol am facut sub sectiuni. am distribuit materialele pe care le aveam fiecarui capitol. dupa ce te apuci de ea, poate o sa ai surpriza ca o sa mearga mai repede decat ai crezut.
este si o carte " Cum se scrie o teza de licenta " de Umberto Eco, dar banuiesc ca nu ai timp de citit acum.
trebuie sa te si odihnesti, sa dormi. atunci ai forta mai mare sa te apuci de treaba.
iti urez mult succes la examene si la licenta, tie si tuturor studentilor.
Nu stiu altii cum sunt, dar eu abia astept sa se termine (o data) scoala asta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.05.2009, 00:56:29
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Pur si simplu lucrezi, dar cu gandul acolo, asa incat sa nu mai observi ce e in jurul tau. Si iti pui tie insati intrebari despre tema data- dar grele sa fie, nu asa, ca sa ajungi gandesti doar despre subiectul respectiv. Ceva curiozitate, logica, putere de concentrare- daca nu le ai, le poti exersa, dar e mai greu la inceput.
Am patit si eu, aveam de scris o lucrare de diploma, adunasem prea multe date si nu-mi venea sa le sintetizez. Am lasat pe ultima clipa si nu mi-a fost deloc usor- pentru ca pana la urma tot faci treaba, dar nu mai dormi.
Mi-a mai prins bine in facultate sa invat in aceeasi camera cu prietena mea: era atmosfera de studiu intens, nu imi permiteam sa ma misc prea mult- nici pentru apa sau mancare, sa nu o deranjez. Probabil si ea facea la fel. Uitam si de somn, pana pe la 3 noaptea. Vreau sa spun ca vazand pe altcineva cu adevarat concentrat, parca te rusinai si tu si treceai la treaba. Din pacate, in biblioteca e cam multa frunzareala de carte si foiala- parerea mea.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.05.2009, 01:24:05
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Nimic nu este atat de greu precum pare...

Ana draga si celorlalti,

Subiectul acesta ma incita si ma relaxeaza totodata. Ma incita pentru ca de cand ma stiu scriu intruna lucrari, una peste alta, asa cum da automatul cafea... Cand aveam subiect impus mi se parea imposibil si nedrept. Mi se parea ca daca imi aleg eu subiectele e deja mult mai usor... Da' de unde! A venit si vremea subiectelor alese de mine. Surpriza..., era si mai greu! Dar cele vechi deja au trecut, si iata-ma in fata altora noi. Putin cate puti, zilnic... Ma bucur in zilele in care reusesc sa scriu o fraza. Zi mare! In altele, subliniez, rescriu, tai, reiau ... Dar am mai invatat ceva, ca nu exista perfectiune. Intotdeauna, la sustinerile de lucrari la care am asistat, oricat de bine era organizat si sustinut subiectul, s-au gasit carcotasi care sa gaseasca pete in soare. Asadar, fii calma, linistita, lucreaza cat poti si incet, incet vei reusi. Oricat de imposibil ti se pare acum.
Si daca te ajuta sa-ti sustina moralul, iata un mic citat din "La Tiganci", de M. Eliade: "E cald, domnilor, e cald, e insuportabil de cald; dar cand omul e cult le suporta pe toate usor!"

Doamne ajuta sa duci toate la bun sfarsit!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.05.2009, 07:13:25
adi_cambir's Avatar
adi_cambir adi_cambir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2007
Locație: Sunt de origine galatean insa in prezent locuiesc in Republica Ceha
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit In Numele Domnului nostru Iisus Hristos spre Slava Lui Dumnezeu Tatal. Amin.

Oare de ar avea si preamultii nostri preoti aceeasi ravna pentru Sfintele Scrieri pe care o are un student silitor mai mult sau mai putin, ori sa zicem constiincios si cu rusine de Profesor oare in ce fel d lume am trai?
...ca a Sa este Imparatia si Puterea si Slava, a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.05.2009, 12:23:09
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Arrow

Citat:
În prealabil postat de adi_cambir Vezi mesajul
Oare de ar avea si preamultii nostri preoti aceeasi ravna pentru Sfintele Scrieri pe care o are un student silitor mai mult sau mai putin, ori sa zicem constiincios si cu rusine de Profesor oare in ce fel d lume am trai?
...ca a Sa este Imparatia si Puterea si Slava, a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
Buna ! fara suparare dar eu nu cred ca un preot iti v-a spune cu ce isi ocupa timpul liber ,in sensul ca sigur el te v-a indruma dar ca sa poti comunica cu el despre Sfintele Scrieri iti trebuie si tie personal un bagaj de cunostiinte pe care nu il dobandesti asa usor ...parerea ,mea este ca intr-o viata de om pe acest pamant ,de cautare ,de aprofundare ,de etc..tot nu putem sa avem decat o mica idee....aici iti dai seama cat de mici suntem!
ps : in primul rand un preot este un exemplu in comunitate ..si nu ai de unde sa stii ce fel de ravna are dupa ce el isi termina indatoririle din Biserica...

Doamne ajuta !
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.05.2009, 16:48:56
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Un articol
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/200...iei-un-examen/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce am invatat astazi glykys Generalitati 135 22.04.2014 14:42:08
Am invatat ca... Anunnaki Generalitati 2 21.03.2009 00:47:59
rugaciune pentru invatat Annamarria Rugaciuni 23 19.09.2008 00:41:24