Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.06.2012, 13:07:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaEnache Vezi mesajul
De unde se știe ce au zis Ăźngerii? Cum se justifica parastasul in Biblie? Si pana la urma ce seintampla cu noi cĂąnd murim?Acest articol nu prea m-a luminat.
Inmormantarea si pomenirea mortilor.Daca mai sunt si alte neclaritati sa nu ezitati sa va uitati in coloana din dreapta,in linkul indicat,unde veti gasi multe articole folositoare.Doamne ajuta!+
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.06.2012, 19:33:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Acum că s-a închis încă un topic despre stare morților, postez aici un verset foarte ontopic:

"Cei vii știu măcar că vor muri, pe când cei morți nu mai știu nimic; nu mai au parte de nici o plată; până și pomenirea le este dată uitării" (Ecl.9,5 - versiunea NTR)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 13.06.2012, 02:09:44
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acum că s-a închis încă un topic despre stare morților, postez aici un verset foarte ontopic:

"Cei vii știu măcar că vor muri, pe când cei morți nu mai știu nimic; nu mai au parte de nici o plată; până și pomenirea le este dată uitării" (Ecl.9,5 - versiunea NTR)
Versetul postat de dumneavoastra difera substantial de acelasi verset intalnit in Biblia ortodoxa: Cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic și parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat.Ecl.9,5; de aici se vede clar ca si intelegerea asupra lucrurilor este diferita.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.06.2012, 07:16:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Versetul postat de dumneavoastra difera substantial de acelasi verset intalnit in Biblia ortodoxa: Cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic și parte de răsplată nu mai au, căci numele lor a fost uitat.Ecl.9,5; de aici se vede clar ca si intelegerea asupra lucrurilor este diferita.
Aveți dreptate. Biblia ortodoxă prezintă această diferență notabilă față de alte versiuni, acesta fiind și motivul pentru care am ales să postez versetul în altă traducere. Deoarece topicul despre diferențe între versiuni a fost închis, postez aici în ce constă diferența:
  • substantivul folosit în originalul ebraic este [זִכְרָ] zeker și are sensul de amintire, pomenire, memorie, memorial; nu nume.
  • substantivul folosit în traducerea Septuaginta este [μνήμη] mneme și înseamnă pomenire, memorie, amintire, în niciun caz nume.
Versiunea din care Biblia Sinodală Ortodoxă s-a inspirat este Septuaginta. Iată cum sună versetul într-o versiune literară a Septuagintei:

"cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic; și nu mai este pentru ei nicio răsplată, căci s-a șters amintirea lor." (Septuaginta - Polirom 2006, p.561)

Deci nicio legătură cu substantivul "nume". Probabil că autorul ortodox a forțat textul, deoarece venea în contradicție cu practica ortodoxă a pomenirii morților. Păi e frumos, spuneți dumneavoastră?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.06.2012, 08:14:25
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aveți dreptate. Biblia ortodoxă prezintă această diferență notabilă față de alte versiuni, acesta fiind și motivul pentru care am ales să postez versetul în altă traducere. Deoarece topicul despre diferențe între versiuni a fost închis, postez aici în ce constă diferența:
  • substantivul folosit în originalul ebraic este [זִכְרָ] zeker și are sensul de amintire, pomenire, memorie, memorial; nu nume.
  • substantivul folosit în traducerea Septuaginta este [μνήμη] mneme și înseamnă pomenire, memorie, amintire, în niciun caz nume.
Versiunea din care Biblia Sinodală Ortodoxă s-a inspirat este Septuaginta. Iată cum sună versetul într-o versiune literară a Septuagintei:

"cei vii știu că vor muri, dar cei morți nu știu nimic; și nu mai este pentru ei nicio răsplată, căci s-a șters amintirea lor." (Septuaginta - Polirom 2006, p.561)

Deci nicio legătură cu substantivul "nume". Probabil că autorul ortodox a forțat textul, deoarece venea în contradicție cu practica ortodoxă a pomenirii morților. Păi e frumos, spuneți dumneavoastră?
Fii binecuvantat, fratele meu!

Vin in sustinerea intelegerii tale cu o varianta ortodoxa - Bartolomeu Anania:
"Fiindcă cei vii știu că trebuie să moară; cei morți însă nu știu nimic și pentru ei nu mai este nici o răsplată, căci amintirea lor a fost dată uitării." (Ecl.9:5 - var.Bartolomeu)

sursa: http://www.biblia-bartolomeu.ro/inde...p?id=VT-Ecc-09
Reply With Quote
  #36  
Vechi 13.06.2012, 08:32:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Fii binecuvantat, fratele meu!

Vin in sustinerea intelegerii tale cu o varianta ortodoxa - Bartolomeu Anania:
"Fiindcă cei vii știu că trebuie să moară; cei morți însă nu știu nimic și pentru ei nu mai este nici o răsplată, căci amintirea lor a fost dată uitării." (Ecl.9:5 - var.Bartolomeu)

sursa: http://www.biblia-bartolomeu.ro/inde...p?id=VT-Ecc-09
"ucenicule", acum chiar ca nu te mai inteleg! faci front comun cu "osutafaraunu" pe o problema la care cultele voastre nu invata acelasi lucru ! (adventistii spun ca mortii buni sau rai, sunt in adormire, penticostalii ca sufletul iese din trup si se duce la Cer daca a fost om drept sau se duce in Iad unde va fi chinuit de demoni, daca a facut pacate fara remuscari).
Reply With Quote
  #37  
Vechi 13.06.2012, 08:33:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Fii binecuvantat, fratele meu!

Vin in sustinerea intelegerii tale cu o varianta ortodoxa - Bartolomeu Anania:
"Fiindcă cei vii știu că trebuie să moară; cei morți însă nu știu nimic și pentru ei nu mai este nici o răsplată, căci amintirea lor a fost dată uitării." (Ecl.9:5 - var.Bartolomeu)

sursa: http://www.biblia-bartolomeu.ro/inde...p?id=VT-Ecc-09
Mulțumesc pentru completare, frate ucenic! Într-adevăr am uitat să-l pomenesc pe Bartolomeu Anania.

Cu atât mai surprinzătoare pare menținerea acestei erori (intenționate ori ba) în versiunea oficială a Bibliei Ortodoxe, cu cât Sinodala anterioară traduce corect:

"Căci cei vii știu că vor să moară; iar cei morți nu știu nimic, și mai mult plată lor nu este, căci s-a stins pomenirea lor." (Ecl.9,5 - versiunea Sinodală 1914)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.06.2012, 08:41:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Știu. Dacă zici că era în Rai, de ce scrie că încă nu Se suise la Tatăl?

Nu te baza prea mult pe Cornilescu, Anania, ori chiar pe versiunea greacă a Bisericii Ortodoxe, căci ultima propoziție ("care este în cer") nu există în manuscrisele mai vechi. Probabil a fost adăugată ulterior de un copist, care gândea bine că Fiul Omului ESTE în cer. Dar nu și la data la care vorbea cu Nicodim. Iată textul Bisericii Ortodoxe Grecești:

καὶ οὐδεὶς ἀναβέβηκεν εἰς τὸν οὐρανὸν εἰ μὴ ὁ ἐκ τοῦ οὐρανοῦ καταβάς, ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου ὁ ὤν ἐν τῷ οὐρανῷ. (Ioan 3,13)

și versetul în cele mai vechi manuscrise păstrate: Codex Sinaiticus și Codex Vaticanus:






Afirmația aceasta îți aparține. Martorii cred că Iehova este omniprezent, doar că nu-I pot atribui lui Hristos titulatura de Iehova.

Proporția este mult exagerată, iar în privința aceasta nu ne asemănăm deloc!
iar NU esti sincer amice. Codex Sinaiticus contine termenii " care este in ceruri" din Ioan 3:13. Se poate verifica usor pentru ca se gaseste online pe net acest codex. Si in Biblia King James se gasesc aceste termeni. Poate in Biblia adventista NU se gasesc.
In legatura cu martorii lui Iehova afimmatia NU imi apartine. Orice om care sta de vorba cu ei si ii intreaba daca Iehova este omniprezent li se va raspunde ca NU.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.06.2012, 08:50:43
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
"ucenicule", acum chiar ca nu te mai inteleg! faci front comun cu "osutafaraunu" pe o problema la care cultele voastre nu invata acelasi lucru ! (adventistii spun ca mortii buni sau rai, sunt in adormire, penticostalii ca sufletul iese din trup si se duce la Cer daca a fost om drept sau se duce in Iad unde va fi chinuit de demoni, daca a facut pacate fara remuscari).
Eroarea cea mai mare in care cad adeptii "Sola Scriptura" este sa-si imagineze ca ei pot interpreta singuri Sfinta Scriptura. Crestinii ortodocsi si catolici cred in interpretarea Sfintei Scripturi aprobata oficial de Biserica. Adeptii sectelor cred in interpretarea Sfintei Scripturi facuta de intemeietorul sectei, doar ca sustin ca este si interpretarea lor (cum ar fi adventistii: acestia adopta interpretarea lui Ellen White, care, zic ei, e identica cu interpretarea lor personala). Iar altii iau se de colo, si de colo, ce li se pare ca li se potriveste.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.06.2012, 08:51:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
iar NU esti sincer amice. Codex Sinaiticus contine termenii " care este in ceruri" din Ioan 3:13. Se poate verifica usor pentru ca se gaseste online pe net acest codex.
Poți să-mi indici exact unde apar acești termeni? Ți-am extras în facsimil versetul din Codex Sinaiticus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi corecte despre inmormantare si pomenirea mortilor Ekaterina Generalitati 16 10.06.2013 13:34:22
Inmormantarea si pomenirea mortilor cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 81 28.07.2011 00:07:15
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 22:45:53
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56