Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.09.2010, 03:05:22
iimro2003 iimro2003 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Mesaje: 8
Implicit

Rugati-va pentru luminarea mintii si nu pentru a avea dreptate !
Adevar grait-ati, n-ar fi rau sa o faca mai multi din cei de pe aici.
Reiki niici macar nu este o religie ci o practica medicala, insa prea putin conteaza.
Haitchi, acesta este un forum autointitulat ortodox, unde in primul rind trufia se manifesta si semidoctii. Nu este nimeni din Biserica prezent, si nu este creat de vreo institutie bisericeasca, si dupa cum observati nici macar nu este moderat de cineva. Sint doar persoane care se considera ortodoxe si care emit diverse pareri despre orice fie ca stiu sau nu despre ce este vorba, pentru ca in loc sa mearga la biserica sau sa citeasca din Biblie sau din alta carte bisericeasca doresc sa arate lumii cit de crestini sint. Avind in vedere ceea ce stiti deja, va puteti da seama ca e un loc fara speranta si timpul nostru este mult mai bine folosit facind bine altora sau vindecind citeva persoane in nevoie. Dumnezeu va judeca pe fiecare la timpul sau.

Last edited by iimro2003; 01.09.2010 at 03:47:10.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.09.2010, 08:49:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana Re Vezi mesajul
Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cunoscut o persoana care practica reiki, e un om foarte bun, cumsecade. I-am tot pus intrebari din curiozitate. Mi-a dat sa citesc cateva carti si a spus ca doreste sa ma initieze. Am zis da. Acum nu stiu cum sa mai dau inapoi, nu vreau sa se supere din cauza asta dar eu intrebarile le-am pus doar din curioziate. Sunt constiena ca toata treaba asta cu energiile e un pacat. Nu stiu ce sa fac. Urmeaza sa ma sune si sa ma initieze. Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa ii spun ca nu vreau sa se supere
Oana, ceea ce spuneți este ceva care se întâmplă foarte des. De multe ori ceilalți așteaptă de la noi să păcătuim împreună cu ei, iar nouă ne este greu să refuzăm dintr-o rușine rău înțeleasă. Acuma, eu nu știu absolut sigur că a te iniția în reiki este un păcat, dar sunt de acord că e în orice caz un lucru periculos: este suficient în asemenea situații să ascultați de vocea lui Dumnezeu în dv, căreia îi mai spunem "conștiință". Nu uitați că s-a spus până la banalizare că "viața e o luptă", cuvinte care pentru creștin înseamnă cu totul altceva decât pentru omul lumii. Viața e o luptă pentru mântuire, iar în această luptă avem trei dușmani: diavolul, noi înșine și lumea. Când spunem "noi înșine" spunem înclinația noastră spre păcat, care se manifestă foarte des ca și curiozitate bolnavă, după cum a fost cazul cu primul păcat al protopărințlor noștri. Eva a avut o curiozitate bolnavă, iar Adam nu a găsit resurse să o refuze. Când spunem "lumea", aici nu ne referim la lume cu frumusețile ei, ci la oamenii cu doctrinele lor înșelătoare, care, de cele mai multe ori inconștient, încearcă să ne facă rău, unii zicând că nu există Dumnezeu, alții că există dar e ceva inaccesibil, că Biserica Lui nu este Biserica Lui, că măcar sfinții nu există etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.09.2010, 10:12:40
iimro2003 iimro2003 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Mesaje: 8
Implicit

Iata ca acum ortodocsii primesc sfaturi de la Catolici!
Am fost atit de hotarita sa nu mai scriu nimic pe acest forum, insa m-am gindit la doamna care a intrebat, si apoi nici ca a revenit - dar poate mai sint altii asemenea.
De ce puneti intrebari pe un forum, fie el si ortodox? Credeti ca raspunsul potrivit vi-l poate da cinva care nu stie nimic despre problema sau care nici nu va cunoaste macar? Nu intrebind pe forumuri si nici chiar un preot pe strada veti gasi astfel de raspunsuri. Noi cei de aici sintem oameni si deci supusi greselii. Putem discuta pro si contra la infinit, dar oare sint raspunsurile noastre inspirate de har?
Aveti duhovnic? Unul care sa va aiba sufletul in grija, si nu preotul paroh care va spovedeste o data pe an la Paste si va tine o molifta in casa. Daca nu, apoi e cazul sa va cautati unul. Pina il gasiti, mergeti la o minastire si cautati duhovnicul de acolo.
Mergeti la duhovnic, si sub taina spovedaniei intrebindu-l, cind Dumnezeu trimite harul sau asupra oricarui preot, duhovnicul va va da raspunsul de care aveti nevoie.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.09.2010, 10:22:13
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Doamne ajuta!
Vorbesc din experienta din ceea ce am trait si simtit si spun un lucru : nu e nimic MIRACULOS in bioenergie. Nu se intampla vindecari, sunt doar vise si idei! Daca vreodata am sa REGRET ceva din tot sufletul este ca am apelat la aceasta forma pentru a-l vindeca pe tata. Asa de bine ce a mers sedinta si vindecare ca in 6 luni tata a murit. Si toate astea pentru ca n-am avut destula credinta, ca asa a trebuit sa se intample! Daca in fuga disperata dupa vindecari senzationale ajungi la bioenergie intoarce-te si ramai locui ca e ca o magie negrea doar impanata cu termene "evoluate" pentru oameni evoluati care au terminat o facultate. Defapt chiar asa si este nu oricine poate intra si face aceste cursuri si ajunge pe o scara si o treapta a initierii...cu cat esti mai scolit si ai mai multi bani cu atat esti mai bine primit. Problema e ca daca mergi la biserica si ai duhovnic nu trebuie sa-i spui ca faci cursuri de bioenergie..asta pentru ca ei nu accepta ca sunt ingusti la minte. E greu e dureros ceea ce se intampla...daca ar fi sa o iau de la capat cu o parte din intamplarile trecute nu as mai merge in veci la vindecari bionergetice. Multumesc ca s-a intamplat asa ca sa pot sa pricep si sa fac lucrurile asa cum sunt ele facute de catre Dumnezeu si nu de catre om.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.09.2010, 11:29:57
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
Rugati-va pentru luminarea mintii si nu pentru a avea dreptate !
Adevar grait-ati, n-ar fi rau sa o faca mai multi din cei de pe aici.
Reiki niici macar nu este o religie ci o practica medicala, insa prea putin conteaza.
Haitchi, acesta este un forum autointitulat ortodox, unde in primul rind trufia se manifesta si semidoctii. Nu este nimeni din Biserica prezent, si nu este creat de vreo institutie bisericeasca, si dupa cum observati nici macar nu este moderat de cineva. Sint doar persoane care se considera ortodoxe si care emit diverse pareri despre orice fie ca stiu sau nu despre ce este vorba, pentru ca in loc sa mearga la biserica sau sa citeasca din Biblie sau din alta carte bisericeasca doresc sa arate lumii cit de crestini sint. Avind in vedere ceea ce stiti deja, va puteti da seama ca e un loc fara speranta si timpul nostru este mult mai bine folosit facind bine altora sau vindecind citeva persoane in nevoie. Dumnezeu va judeca pe fiecare la timpul sau.
O familie a primit de la o rudă în vârstă o casă într-un cartier foarte liniștit. Înainte de a se muta mama, tataăl și fiica lor mergeau câteva ore în fiecare zi pentru a scoate din casă lucrurile vechi, pentru a face curățenie și a pregăti cât mai bine locuința.

În prima dimineață când au ajuns în casă fiica a observat, privind pe fereastră, o doamnă în vârstă care își întindea hainele abia spălate în balcon.

- Mama, privește ce haine murdare întinde vecina noastră în balcon! Până și eu știu să spăl mai bine decât ea! Poate ar trebui să merg s-o învăț cum se face! Sau poate să-i spun ce săpun să folosească…

Mama a privit la doamna în vârstă care își întindea rufele, a privit apoi la fiica ei și n-a spus niciun cuvânt.

Și așa, la fiecare două sau trei zile fiica repeta observațiile, în timp ce vecina își întindea rufele la soare.

Dupa vreo lună fiica a rămas surprinsă văzând că vecina sa întindea pe sârmă cearceafuri mult mai curate, așa că i-a spus mamei sale:

- Privește, a învățat să spele rufele, cu toate că n-am avut timp să trec pe la ea să-i spun cum se face!

Mama s-a uitat zâmbind la ea și i-a răspuns:

- Nu, astăzi am reușit să vin ceva mai devreme decât tine și am spălat geamurile casei noastre!

Și în viață se întâmplă de multe ori la fel… Totul depinde de cât de curată este fereastra sufletului nostru, cea prin care observăm faptele celorlalți.

Înainte de a critica, potrivit ar fi să ne uităm la noi înșine și să ne curățăm sufletul pentru a putea vedea clar ceea ce se întâmplă în jurul nostru. Atunci am reuși în sfârșit să vedem și curățenia sufletească a celorlalți, chiar dacă ei nu sunt niciodată perfecți…

Fie că “afară” este ploaie, vânt sau soare… eu mă străduiesc în fiecare zi, atât cât îmi stă în puteri, să-mi păstrez curată fereastra sufletului. Și fără îndoială… azi te văd mult mai bine decât ieri!

O zi fericită, în care să intre cât mai multă lumină prin fereastra ta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.09.2010, 16:12:36
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
O familie a primit de la o rudă în vârstă o casă într-un cartier foarte liniștit. Înainte de a se muta mama, tataăl și fiica lor mergeau câteva ore în fiecare zi pentru a scoate din casă lucrurile vechi, pentru a face curățenie și a pregăti cât mai bine locuința.

În prima dimineață când au ajuns în casă fiica a observat, privind pe fereastră, o doamnă în vârstă care își întindea hainele abia spălate în balcon.

- Mama, privește ce haine murdare întinde vecina noastră în balcon! Până și eu știu să spăl mai bine decât ea! Poate ar trebui să merg s-o învăț cum se face! Sau poate să-i spun ce săpun să folosească…

Mama a privit la doamna în vârstă care își întindea rufele, a privit apoi la fiica ei și n-a spus niciun cuvânt.

Și așa, la fiecare două sau trei zile fiica repeta observațiile, în timp ce vecina își întindea rufele la soare.

Dupa vreo lună fiica a rămas surprinsă văzând că vecina sa întindea pe sârmă cearceafuri mult mai curate, așa că i-a spus mamei sale:

- Privește, a învățat să spele rufele, cu toate că n-am avut timp să trec pe la ea să-i spun cum se face!

Mama s-a uitat zâmbind la ea și i-a răspuns:

- Nu, astăzi am reușit să vin ceva mai devreme decât tine și am spălat geamurile casei noastre!

Și în viață se întâmplă de multe ori la fel… Totul depinde de cât de curată este fereastra sufletului nostru, cea prin care observăm faptele celorlalți.

Înainte de a critica, potrivit ar fi să ne uităm la noi înșine și să ne curățăm sufletul pentru a putea vedea clar ceea ce se întâmplă în jurul nostru. Atunci am reuși în sfârșit să vedem și curățenia sufletească a celorlalți, chiar dacă ei nu sunt niciodată perfecți…

Fie că “afară” este ploaie, vânt sau soare… eu mă străduiesc în fiecare zi, atât cât îmi stă în puteri, să-mi păstrez curată fereastra sufletului. Și fără îndoială… azi te văd mult mai bine decât ieri!

O zi fericită, în care să intre cât mai multă lumină prin fereastra ta!
Super tare!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.09.2010, 16:15:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
..Aveti duhovnic? Unul care sa va aiba sufletul in grija, si nu preotul paroh care va spovedeste o data pe an la Paste si va tine o molifta in casa. Daca nu, apoi e cazul sa va cautati unul. Pina il gasiti, mergeti la o minastire si cautati duhovnicul de acolo....
adica dumneavoastra insinuati discret ca preotii de mir nu spovedesc bine si nu sunt buni duhovnici... ca doar preotii de manastire sunt buni duhovnici. Interesant... punctul dumneavoastra de vedere, cu care evident ca nu suntem de acord. Dumnezeu trimite harul sau fara deosebire atat asupra preotilor de mir cat si asupra preotilor de manastire. Desigur ca in ierarhia superioara a Bisericii ortodoxe doar preotii de manastire pot accede.
Credinciosul ortodox este liber sa isi aleaga preotul duhovnic fie preot de mir fie preot de manastire. Evident ca viata monahala are reguli mai stricte.

suneti-ne va rog care preot ortodox este de acord ca un crestin ortodox sa practice reiki? caci din ceea ce spuneti se pare ca va spovediti... ba chiar aveti si preot duhovnic (din moment ce indemnati pe altii).
sau nu cumva ati omis cu buna stiinta sa marturisiti la spovedanie ca practicati reiki... sau nu cumva ati incercat sa ocoliti adevarul si sa il induceti in eroare pe preotul duhovnic spunand ca practicati doar niste tehnici de vindecare cu energie... evitand cuvantul reiki? sau nu cumva ati mers cu buna stiinta la vre un preot ortodox despre care erati sigura ca nu cunoaste prea multe (din cauze obiective si subiective) despre reiki si ati reusit sa "smulgeti" o aprobare pentru a contiua practicarea reiki... ?

repet: crestinismul ortodox si reiki sunt incompatibile! (am argumentat pe alt topic incompatibilitatea)

Last edited by Eugen7; 01.09.2010 at 16:31:50.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.09.2010, 17:25:20
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
adica dumneavoastra insinuati discret ca preotii de mir nu spovedesc bine si nu sunt buni duhovnici... ca doar preotii de manastire sunt buni duhovnici. Interesant... punctul dumneavoastra de vedere, cu care evident ca nu suntem de acord. Dumnezeu trimite harul sau fara deosebire atat asupra preotilor de mir cat si asupra preotilor de manastire. Desigur ca in ierarhia superioara a Bisericii ortodoxe doar preotii de manastire pot accede.
Credinciosul ortodox este liber sa isi aleaga preotul duhovnic fie preot de mir fie preot de manastire. Evident ca viata monahala are reguli mai stricte.

suneti-ne va rog care preot ortodox este de acord ca un crestin ortodox sa practice reiki? caci din ceea ce spuneti se pare ca va spovediti... ba chiar aveti si preot duhovnic (din moment ce indemnati pe altii).
sau nu cumva ati omis cu buna stiinta sa marturisiti la spovedanie ca practicati reiki... sau nu cumva ati incercat sa ocoliti adevarul si sa il induceti in eroare pe preotul duhovnic spunand ca practicati doar niste tehnici de vindecare cu energie... evitand cuvantul reiki? sau nu cumva ati mers cu buna stiinta la vre un preot ortodox despre care erati sigura ca nu cunoaste prea multe (din cauze obiective si subiective) despre reiki si ati reusit sa "smulgeti" o aprobare pentru a contiua practicarea reiki... ?

repet: crestinismul ortodox si reiki sunt incompatibile! (am argumentat pe alt topic incompatibilitatea)
Are Florin Piersic o vorba mare: "Tranca fleacna, mere acre!!!" Nu va mai umflati atata in pene! Si nu mai confundati Biserica Crestina cu reprezentantii ei, care, in decursul istoriei au facut si au spus atatea prostii in numele Domnului ca mai au vreo 2000 de ani pana sa isi spele pacatele. Fiecare face ceea ce simte si ceea ce poate de pe nivelul sau. Lasati teoriile, ifosele, orgoliile si vedeti-va de ale voastre caci indiferent de parerile unuia sau altuia, reiki sau captarea energiilor universale, exista de cand lumea si pamantul pentru ca asa e construit corpul omenesc si nu-i cazul sa inventam acum roata. Sunt reprezentantii bisericii impotriva? Sa fie, cine ii opreste? Nimeni. Daca ei sustin ca se pot vindeca NUMAI prin rugaciune, sa o faca! Doamne ajuta! si cu asta basta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.09.2010, 18:05:21
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Vorbesc din experienta din ceea ce am trait si simtit si spun un lucru : nu e nimic MIRACULOS in bioenergie. Nu se intampla vindecari, sunt doar vise si idei! Daca vreodata am sa REGRET ceva din tot sufletul este ca am apelat la aceasta forma pentru a-l vindeca pe tata. Asa de bine ce a mers sedinta si vindecare ca in 6 luni tata a murit. Si toate astea pentru ca n-am avut destula credinta, ca asa a trebuit sa se intample! Daca in fuga disperata dupa vindecari senzationale ajungi la bioenergie intoarce-te si ramai locui ca e ca o magie negrea doar impanata cu termene "evoluate" pentru oameni evoluati care au terminat o facultate. Defapt chiar asa si este nu oricine poate intra si face aceste cursuri si ajunge pe o scara si o treapta a initierii...cu cat esti mai scolit si ai mai multi bani cu atat esti mai bine primit. Problema e ca daca mergi la biserica si ai duhovnic nu trebuie sa-i spui ca faci cursuri de bioenergie..asta pentru ca ei nu accepta ca sunt ingusti la minte. E greu e dureros ceea ce se intampla...daca ar fi sa o iau de la capat cu o parte din intamplarile trecute nu as mai merge in veci la vindecari bionergetice. Multumesc ca s-a intamplat asa ca sa pot sa pricep si sa fac lucrurile asa cum sunt ele facute de catre Dumnezeu si nu de catre om.
Doamne ajuta!
Pot sa va raspund asa: Tatal dvs a murit nu din cauza tratamentului Reiki, ci din cauza faptului ca, pe de o parte a facut greseli in viata care au avut drept urmare boala sa, iar pe de alta parte, el nu a crezut in tratamentul care i s-a aplicat. Atunci cand un tratament, indiferent de natura si forma lui, se aplica unei persoane, fara ca aceasta sa aiba incredere in el, rezultatul este un dezastru. Repet, indiferent de tratament!!! Daca un om merge la biserica, se roaga si nu crede in Dumnezeu, ce urmari are ruga sa? Exact opusul! Asa si in acest caz. Si inca un lucru: magia neagra nu are nici o legatura nici cu Reiki, nici cu alte forme de captare a energiilor cunoscute de marele public si folosite de mii de ani de MEDICINA asiatica. E o confuzie generala la acest capitol. Una e sa nu intelegi, si alta e sa tragi concluzii pe fondul unui lucru sau fenomen pe care nu il cunosti si nici nu doresti sa il intelegi. Si inca un aspect foarte important: De ce ne aducem aminte de Dumnezeu numai cand avem probleme? De ce nu ne rugam si atunci cand suntem bucurosi, fericiti? O fi aici de vina tot Reiki sau necuratu'? Sa fim seriosi. Ar fi bine daca am fi mai responsabili de gandurile, cuvintele si faptele noastre.

Numai bine si sanatate

Last edited by haitchi; 02.09.2010 at 18:23:26.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.09.2010, 19:13:47
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Draga Haitchi,

Am citit putin din ce ai postat si in fiecare reply vad putina indreptatire de sine si o atitudine de superioritate fata de ceilalti. Nu mi se pare corect sa ne judeci astfel ori sa afirmi ca Reiki e un lucru bun. Ti-a spus cineva cu har ca e? A afirmat un sfant ca nu e nici un pericol sa folosim Reiki si/sau bioenergiile? Pana acum, oameni pe care noi ii respectam si iubim, oameni care si-au dedicat viata Lui Hristos au spus contrariul. Mi se pare destul de ciudat ca tu ai avea incredere in cuvantul altora si nu in al lor, afirmand in acelasi timp ca esti crestin-ortodoxa.
In acelasi timp nu m-i se pare corect sa spui ca Romania sau cetatenii ei crestin-ortodocsi se afla in Epoca de Piatra. Complexitatile nefolositoare a altor "stiinte care ne ajuta" adesea creaza un mai mare vid in inima omului si/sau le pun langa Hristos, lucru de care incercam sa scapam tot mai mult. Daca ai auzit Cuvantul Lui, te-ai rugat si ai credinta in El, de ce mai ai nevoie de orice altceva, pentru a te mantui sau a trai?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 16:46:54