Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 02.12.2012, 20:16:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Habar nu am, dar ard de curiozitate!
Google spune ca Einstein! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 02.12.2012, 20:22:26
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Talking

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Google spune ca Einstein! :)
Am cautat si eu, cu toate astea este un pic "trisare". Daca nu stii si te folosesti de astfel de surse, ideal ar fi sa nu divulgi :) Asa ar fi onest...acum poate sunt eu naiv sa cred ca toti respecta treaba asta :))

Multumesc oricum!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #323  
Vechi 02.12.2012, 20:35:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, nici mie nu prea-mi place de google în sensul ăsta. Mai bine așteptăm un pic să vedem dacă nu știe cineva răspunsul, iar dacă nu și nu, să dezlege misterul cel care a pus întrebarea.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 02.12.2012, 20:44:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Aveti dreptate, problema este insa ca jocurile celelalte s-au oprit, cel mai probabil, din cauza lipsei de raspunsuri (sau de interes).
LGMihai, poti posta urmatorul citat! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 03.12.2012, 17:58:23
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

„Dar nici, pentru că cei care au scris despre pământ au vorbit multe despre formele
pământului, spunând că pământul este asemănător unei sfere… rotunjit egal din toate părțile…-, da, nici pentru aceasta nu voi ajunge să spun că facerea lumii, așa cum ne-o relatează Scriptura, este de mai puțin preț, pe motiv că Moise, slujitorul lui Dumnezeu, n-a spus nimicdespre forma pe care o are pământul, n-a spus că perimetrul pământului are 180.000 de stadii (o stadie = 147-192 metri), n-a măsurat cât de mult se întinde umbra pe care o lasă pământul...”

E...mai interesant.
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)
Reply With Quote
  #326  
Vechi 03.12.2012, 19:59:24
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Google spune ca Einstein! :)
Da, e vorba de Albert Einstein. Ai onoarea mai departe, dacă nu uiți să mai treci pe aici. :))
Reply With Quote
  #327  
Vechi 03.12.2012, 20:19:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
„Dar nici, pentru că cei care au scris despre pământ au vorbit multe despre formele
pământului, spunând că pământul este asemănător unei sfere… rotunjit egal din toate părțile…-, da, nici pentru aceasta nu voi ajunge să spun că facerea lumii, așa cum ne-o relatează Scriptura, este de mai puțin preț, pe motiv că Moise, slujitorul lui Dumnezeu, n-a spus nimicdespre forma pe care o are pământul, n-a spus că perimetrul pământului are 180.000 de stadii (o stadie = 147-192 metri), n-a măsurat cât de mult se întinde umbra pe care o lasă pământul...”

E...mai interesant.
Si tu ai impresia ca cineva va ghici acest citat fara sa se foloseasca de Google?

Uneori ma mir si eu de naivitatea unora de aici, de pe forum.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 03.12.2012, 20:24:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Da, nici mie nu prea-mi place de google în sensul ăsta. Mai bine așteptăm un pic să vedem dacă nu știe cineva răspunsul, iar dacă nu și nu, să dezlege misterul cel care a pus întrebarea.
Nu prea ești realist. Oricum, nu știam că ești împotriva folosirii google pe topicul tau, că nu mă mai băgam.

Eu zic că dacă citatul este interesant și transmite o idee bună, demnă de reținut - a ghici cine l-a și spus este binevenit indiferent de metode. În plus, nici cu google nu sunt indicii clare întotdeauna (parca am mai vorbit de asta).
Reply With Quote
  #329  
Vechi 03.12.2012, 20:54:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Da, e vorba de Albert Einstein. Ai onoarea mai departe, dacă nu uiți să mai treci pe aici. :))
I-am cedat locul lui Mihai, care a si postat, de altfel :).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #330  
Vechi 03.12.2012, 21:09:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
„Dar nici, pentru că cei care au scris despre pământ au vorbit multe despre formele
pământului, spunând că pământul este asemănător unei sfere… rotunjit egal din toate părțile…-, da, nici pentru aceasta nu voi ajunge să spun că facerea lumii, așa cum ne-o relatează Scriptura, este de mai puțin preț, pe motiv că Moise, slujitorul lui Dumnezeu, n-a spus nimicdespre forma pe care o are pământul, n-a spus că perimetrul pământului are 180.000 de stadii (o stadie = 147-192 metri), n-a măsurat cât de mult se întinde umbra pe care o lasă pământul...”

E...mai interesant.
Sfantul Vasile cel Mare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21