Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 22.05.2013, 10:18:36
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dați-mi voie să intervin eu cu un citat scurt și aproximativ: "Ortodoxia nu convinge, ci seduce."
Reply With Quote
  #362  
Vechi 22.05.2013, 10:20:46
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Dați-mi voie să intervin eu cu un citat scurt și aproximativ: "Ortodoxia nu convinge, ci seduce."
Parintele Rafail Noica?
Reply With Quote
  #363  
Vechi 22.05.2013, 10:26:31
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Parintele Rafail Noica?
Am citit asta într-o carte despre părintele Rafail Noica, dar citatul este atribuit unui scriitor/teolog rus.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 22.05.2013, 17:21:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Am citit asta într-o carte despre părintele Rafail Noica, dar citatul este atribuit unui scriitor/teolog rus.
Serghie Bulgakov în "Ortodoxia".....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #365  
Vechi 22.05.2013, 17:38:39
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bravoo, Mihai!
Reply With Quote
  #366  
Vechi 22.05.2013, 18:04:33
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Propun următoarea explicație remarcabilă a Întrupării:

"Așadar, întrucât cel căruia dreptatea îi cerea să achite datoria și să câștige această biruință era rob. Iar Dumnezeu, Căruia Îi era cu putință nu era dator cu nimic, iar din aceste pricini nici unul din ei nu lua asupra lui această luptă și astfel păcatul trăia și era cu neputință să răsară viața cea adevărată - fiindcă unul era dator cu acest trofeu, iar altul îl putea câștiga -, de aceea era nevoie să vină la un loc atât unul, cât și altul, și astfel Unu și Același să fie amândouă firile: atât aceea a unuia ce i se cuvenea să ducă războiul, cât și aceea a Celui ce putea să câștige biruința. Prin urmare, se și face acest lucru și Dumnezeu își face a Sa proprie lupta pentru oameni, fiindcă era și om, iar un om biruie păcatul fiind curat de orice păcat, întrucât era Dumnezeu. Și în acest mod firea noastră este eliberată de ocări și, căzând păcatul, este încinsă cu cunună de biruință"

Consider corect răspunsul care conține atât identificarea autorului, cât și a lucrării în care se regăsește fragmentul de mai sus.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #367  
Vechi 25.06.2013, 20:14:48
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Propun următoarea explicație remarcabilă a Întrupării:

"Așadar, întrucât cel căruia dreptatea îi cerea să achite datoria și să câștige această biruință era rob. Iar Dumnezeu, Căruia Îi era cu putință nu era dator cu nimic, iar din aceste pricini nici unul din ei nu lua asupra lui această luptă și astfel păcatul trăia și era cu neputință să răsară viața cea adevărată - fiindcă unul era dator cu acest trofeu, iar altul îl putea câștiga -, de aceea era nevoie să vină la un loc atât unul, cât și altul, și astfel Unu și Același să fie amândouă firile: atât aceea a unuia ce i se cuvenea să ducă războiul, cât și aceea a Celui ce putea să câștige biruința. Prin urmare, se și face acest lucru și Dumnezeu își face a Sa proprie lupta pentru oameni, fiindcă era și om, iar un om biruie păcatul fiind curat de orice păcat, întrucât era Dumnezeu. Și în acest mod firea noastră este eliberată de ocări și, căzând păcatul, este încinsă cu cunună de biruință"

Consider corect răspunsul care conține atât identificarea autorului, cât și a lucrării în care se regăsește fragmentul de mai sus.
Mihai, să știi că eu m-am tot gândit, dar nu știu cine a scris/ spus cele de mai sus. Dacă nu ghicește cineva, vrei să ne spui tu răspunsul? :-)
Reply With Quote
  #368  
Vechi 26.06.2013, 09:37:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mihai, să știi că eu m-am tot gândit, dar nu știu cine a scris/ spus cele de mai sus. Dacă nu ghicește cineva, vrei să ne spui tu răspunsul? :-)
Sfântul Nicolae Cabasila
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #369  
Vechi 26.09.2013, 15:25:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Propunere: (cui aparține citatul?)

"Nu știu dacă și în alte părți Psalmii Vechiului Testament s-au citit la fel de mult ca la noi.
În orice caz, eternitatea românească despre care vorbesc este de acest tip.
Nu o plenitudine istorică, nu realizări majore - pe care neamul nostru nici n-ar fi avut când să le înfăptuiască - dau garanția duratei; ci sentimentul că, în fond, există un plan față de care toată frământarea istorică este irosire și pierdere.
Dar - și aici e aspectul nou față de tânguirea biblică - neamul românesc e și el, într-un fel, solidar cu acel plan neschimbător....."
Reply With Quote
  #370  
Vechi 26.09.2013, 15:47:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
"Nu știu dacă și în alte părți Psalmii Vechiului Testament s-au citit la fel de mult ca la noi.
În orice caz, eternitatea românească despre care vorbesc este de acest tip.
Nu o plenitudine istorică, nu realizări majore - pe care neamul nostru nici n-ar fi avut când să le înfăptuiască - dau garanția duratei; ci sentimentul că, în fond, există un plan față de care toată frământarea istorică este irosire și pierdere.
Dar - și aici e aspectul nou față de tânguirea biblică - neamul românesc e și el, într-un fel, solidar cu acel plan neschimbător....."
Constantin Noica în "Pagini despre sufletul românesc".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21