Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2008, 20:32:15
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Stiti de ce parabola Fiului Risipitor a fost numita Evanghelia Evangheliei???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2008, 05:08:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Viața aceasta este o luptă continuă! Lupta aceasta este o luptă pentru libertatea sufletului! De fapt, noi luptăm ca să ne eliberăm din păcat, din slăbiciunile noastre, din greutățile noastre! Dar această luptă nu o putem purta mai departe cu biruință decât prin puterea lui Dumnezeu, pe care trebuie să o cerem simplu și direct lui Dumnezeu în fiecare zi!"

Foarte frumos spus, Iosif... dar eu as adauga ca nu este numai o lupta a sufletului, este si o lupta a trupului, dar el lupta pentru o libertate mai speciala: odihna. El lupta pentru "locul II", el nu mai vrea sa fie stapan ci sa aiba pe cineva deasupra lui care sa ii dea acea siguranta si pace pe care ti-o da protectia unui superior.

Uite, eu nu stiu si te rog sa ne spui de ce aceasta parabola a Fiului Risipitor a fost numita Evanghelia Evangheliei. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2008, 16:11:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Vad ca nu s-a mai postat deloc aici. Oare am ajuns sa nu mai fim in postura de a cere si a risipi. Ma tem ca nu ne-am venit in fire si asa sa facem cale intoarsa catre cel de care ne-am despartit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.03.2009, 13:11:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Pilda Fiului Risipitor este una dintre cele mai minunate. De ce ?!

Fiecare dintre noi este atat Fiul Risipitor, cat si Fiul cel Mare.

Suntem Fiul Risipitor atunci cand ne facem voia si ne traim acea libertate gresit inteleasa. Dar tot el suntem si atunci cand ne intoarcem, spasiti, inapoi pe cale, inapoi la familie, inapoi la cei dragi.


Suntem Fiul cel Mare atunci cand ne mahnim pentru iertarea celor ce se intorc. Cand gandim ca si el "eu nu am facut ce a facut el, si tot pe el il lauda mai mult". Suntem mai mult Fiul cel Mare, decat Fiul Risipitor.

Fiecare fapta este o plecare sau o venire. Plecam de acasa sau ne intoarcem acasa.

Dea Domnul sa fim Fiul Risipitor si nu Fiul cel Mare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2009, 13:24:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Stiti de ce parabola Fiului Risipitor a fost numita Evanghelia Evangheliei???
Poate pentru ca pocainta este conditia mantuirii noastre ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.03.2009, 17:55:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Fiul risipitor, poi se vede din denumire, ca daca te uitzi cum e numele lui Moisi shi extragi isi, prin ruperea oi, apoi te uitzi la cuvantul răpitor shi inlocuieshti ă-ul ce vine de la păcat cu isi, iese risipitor, shi se vede ca se formeaza foarte ciudat un isi cat shi un ipi continuat cu pit, pito, shi tot asha cum in numele satana avem trei de a, de data asta avem trei de i, deci isipi in care central este sip, probabil de la nisip, de la nisipul mării, iar invers citit este pis, probabil de la Pisi, de la mâță.

deci este cumva elocventa pana shi denumirea acestui fiu care defapt in pilda este format din insumarea carentzelor, caracterelor-neajunsurilor, rautatzilor celor doi fii ai Dreptatzii, din orishicare om pacatos.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2009, 19:12:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu am intalnit denumirea de Evanghelia Evangheliilor pentru Pilda Fiului Risipitor. Si nici nu-mi pare a fi potrivita. E ca si cand as avea mai multe de invatat din aceasta pilda, decat din pilda vamesului si a fariseului de exemplu. Ori nu-i asa. Unii dintre noi se pot regasi mai mult intr-o pilda, altii in alta... deci toate cuvintele lui Hristos sunt vii. Iar daca ar fi Evanghelia Evangheliilor ar trebui ca numai aceasta sa fie citita sau citita impreuna cu celelalte din duminici. Si stim ca nu se intampla asta.

In concluzie, sunt multe si minunate caile ce duc spre Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 25.12.2013 23:05:33
Fiul risipitor costel Generalitati 21 01.03.2013 18:35:40
Rugaminte pentru fiul meu! simona Generalitati 26 01.07.2011 08:46:39
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 22:25:31