Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.03.2008, 02:53:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Da , inteleg ce zici insa, vorba Mirelei , daca ploaia nu a fost mentionata nu inseamna ca nu a plouat, asa multe manifestari naturale nu apar ca altfel Biblia ar fi fost in zeci de volume...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.03.2008, 02:55:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

oricum am da-o apa este mentionata deci-> circulatia apei -> insa pina atunci fara curcubeu
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.03.2008, 08:25:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
oricum am da-o apa este mentionata deci-> circulatia apei -> insa pina atunci fara curcubeu
Logic ca ploaia pe pamant a fost si din naintea potopului. Fenomenul curcubeului prin amploarea si frumusetea lui este unul din darurile Dumnezeisti , fiecare dar avand talcuirea si taina lui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2008, 09:28:12
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
si ca tot vorbeai de documentare, uite, mie Serafim Rose nu-mi place si nu-l citesc... asa ca daca vrei sa explici tu aici ce-ai aflat citind cartea aceea a lui ptr mine e OK.
uite ca nici mie nu-mi place, dar cartea aia mi s-a parut interesanta sau daca vrei cauta cartea Biblia si stiinta, daca vrei cauta, daca nu, nu
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2008, 13:27:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) bine, multumesc oricum ptr osteneala, chiar ma miram de ce nu zici nimic.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.03.2008, 13:14:45
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de seminaristul
daca citesti carte Genezei vei vedea ca pana la potop nu este mentionat faptul ca pe pamant a cazut ploaie, prima ploaie care e mentionata in scriptura e ploaia de la potop, iar daca vei citi cartea lui serafim rose, Cartea Facerea, crearea lumii si omul inceputurilor vei intelege ce-am spus.
Si inainte sa ma faci neserios pune frate mana carte si cerceteaza nu vorbi numai asa de dragul de "a posta"
Daca nu exista ploaie, atunci de unde veneau apele curgatoare? Cum ar fi putut exista viata pe uscat fara apa dulce?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.03.2008, 13:37:48
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
daca citesti carte Genezei vei vedea ca pana la potop nu este mentionat faptul ca pe pamant a cazut ploaie, prima ploaie care e mentionata in scriptura e ploaia de la potop, iar daca vei citi cartea lui serafim rose, Cartea Facerea, crearea lumii si omul inceputurilor vei intelege ce-am spus.
Si inainte sa ma faci neserios pune frate mana carte si cerceteaza nu vorbi numai asa de dragul de "a posta"
Daca nu exista ploaie, atunci de unde veneau apele curgatoare? Cum ar fi putut exista viata pe uscat fara apa dulce?
citeste carte nominalizata mai sus sau cartea Biblia si stiinta
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.03.2008, 13:53:27
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Nu era ploaie dar era apa, insa circulatia apei in natura se facea in alt mod decat cel existent acum.
Se zice ca era un mod ciudat al circulatiei apei in natura, greu de crezut la mintea omeneasca actuala, insa cu putinta la Dumnezeu... Cica erau niste fluvii de apa care pur si simplu urcau spre cer si se intoarceau tot sub forma de suvoi dar prin alta parte a globului. Si asta pare sa fi fost circuitul apei in natura pe atunci...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.03.2008, 19:58:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Nu era ploaie dar era apa, insa circulatia apei in natura se facea in alt mod decat cel existent acum.
Se zice ca era un mod ciudat al circulatiei apei in natura, greu de crezut la mintea omeneasca actuala, insa cu putinta la Dumnezeu... Cica erau niste fluvii de apa care pur si simplu urcau spre cer si se intoarceau tot sub forma de suvoi dar prin alta parte a globului. Si asta pare sa fi fost circuitul apei in natura pe atunci...
C-tin, serios, este fascinant ce spui...si mai intreb cite alte fenomene nu se manifestau INCA in acea perioada experimentala in care Dumenzeu facea ajustari, ba dadea , ba lua,... este foarte interesant
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.03.2008, 20:08:30
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.562
Implicit

Ma gindeam ca aceste fenomene lipseau pe pamint la fel cum si Adam si Eva desi traiau in Rai alaturi de toate animalele si alaturi de toata creatia de pe PAMINTUL unde se cistiga piinea cu sudoarea fruntii, EI DOI nu erau ACOLO pe pamint ci in Rai(deocamdata)

Zic asta deoarece nu cred ca Dumnezeu a creat doua categorii de vietuitoare, cele din Rai si altele , sa zicem cele fioroase de pa Pamint, ce zici C-tin?...........si numai in momentul izgonirii cei doi au cunoscut vietuitoarele din alta "perspectiva" mult mai cruda...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curcubeul... lacrimi Generalitati 10 19.08.2010 11:37:58