Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2010, 11:39:44
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit 40 De liturghii

Poate sa-mi spuna si mie cineva cum se dau 40 de liturghii? se poate la orice biserica?
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2010, 15:02:25
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Poate sa-mi spuna si mie cineva cum se dau 40 de liturghii? se poate la orice biserica?
40 de liturghii se poat da la orice biserica unde se si savirsesc cele 40 de liturghii in 40 de zile consecutive neintrerupt . Datorita faptului ca savirsirea a 40 de liturghii consecutive este o nevointa prea mare pt. preotii de mir ei neputind sa-si pastreze curatia trupeasca (neimpreunarea trupeasca cu preuteasa) in aceasta perioada (de, ce sa-i faci, nu poate sta omul fara sex mai multa vreme chiar daca este preot) sansa de a da acestea la o biserica de mir este mai mica si ceva mai mare la o minastire .
Ritualul celor 40 de liturghii se savirseste pt. situatii diferite :
- la tirnosirea unei noi biserici sau la resfintirea ei ;
- la savirsirea ,,sarindarelor" pt. adormiti si pt. vi;
- mai exista posibilitatea ca in minastirile in care se savirseste zilnic sf. liturghie tu sa dai pomelnicul tau pt. pomenirea la 40 de liturghii , fara sa se cheama ca ai dat sarindar .

Este de retinut ca nu toate minastirile fac sarindare deoarece acestea nu fac parte din categoria celor 7 laude care se savirsesc obligatoriu zilnic in orice minastire cum de altfel este posibil ca sa dai sarindare la orice biserica de mir . Mai nou , au inceput din ce in ce mai multi preoti de mir sa faca sarindare .
Ca urmare, mai intii te interesezi unde s-a tirnosit o biserica noua sau unde se fac sarindare sau de o minstire in care se face zilnic sf. liturghie si acolo vei da cele 40 de liturghii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2010, 15:24:44
alinutza109's Avatar
alinutza109 alinutza109 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2006
Mesaje: 176
Implicit

Am deschis un grup interesant cu acest subiect.Citeste ca te vei lamurii.
http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=241
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2010, 16:02:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
40 de liturghii se poat da la orice biserica unde se si savirsesc cele 40 de liturghii in 40 de zile consecutive neintrerupt . Datorita faptului ca savirsirea a 40 de liturghii consecutive este o nevointa prea mare pt. preotii de mir ei neputind sa-si pastreze curatia trupeasca (neimpreunarea trupeasca cu preuteasa) in aceasta perioada (de, ce sa-i faci, nu poate sta omul fara sex mai multa vreme chiar daca este preot) sansa de a da acestea la o biserica de mir este mai mica si ceva mai mare la o minastire .
O explicatie noua pentru nesavarsirea celor 40 de liturghii in zile consecutive la biserci de mir.
La bisericile de mir eu stiam ca programul de sf.Liturghie este luni ,miercuri ,vineri,simbata si duminica mai ales in orase.La tara doar duminica.
Savarsirea cator mai multe liturghii eu o credem legata de existenta mai multor preoti la o biserica ,acolo unde este unul singur e mult mai greu de savarsit mai multe sf.Liturghii in timpul saptaminii.
Sfanta Liturghie se mai savarseste zilnic la bisericile din cadrul episcopiilor sau la Patriarhie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.07.2010, 18:03:09
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
O explicatie noua pentru nesavarsirea celor 40 de liturghii in zile consecutive la biserci de mir.
La bisericile de mir eu stiam ca programul de sf.Liturghie este luni ,miercuri ,vineri,simbata si duminica mai ales in orase.La tara doar duminica.
Savarsirea cator mai multe liturghii eu o credem legata de existenta mai multor preoti la o biserica ,acolo unde este unul singur e mult mai greu de savarsit mai multe sf.Liturghii in timpul saptaminii.
Sfanta Liturghie se mai savarseste zilnic la bisericile din cadrul episcopiilor sau la Patriarhie.
Si care este explicatia mai ,,veche" ca preotii de mir , singuri sau multipli la una si aceiasi biserica de mir, nu fac sarindare sau liturghie zilnica la bisericile lor ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.07.2010, 18:24:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ,,este alba sau e neagra"

Citat:
În prealabil postat de alinutza109 Vezi mesajul
Am deschis un grup interesant cu acest subiect.Citeste ca te vei lamurii.
http://www.crestinortodox.ro/comunit...p?group_id=241
Citind postarea ta , frumoasa si cunoscuta dealtfel, m-am oprit asupra unei contradictii . Am sa o postez imediat dar te rog pe dumneata sora sa ma lamuresti care este adevarul. Uite despre ce este vorba :

,,Eu sunt proprietarul acestei grădini. Grădina aceasta cu pomi a fost a mea și baia aceasta am zidit-o pe cheltuiala mea și am lăsat-o în folosul comunei, dar am murit în floarea vârstei, cu păcate grele și m-am dus în iad. M-am mărturisit eu, dar degeaba, că n-am avut vreme când face canon "

Asadar , stim clar din dreptul canonic si bisericesc precum si din liturgica speciala ca taina sfintei marturisiri iarta si desleaga de pacate . Pai daca proprietarul s-a marturisit pt. pacatele sale , asa grele cum sunt, si a fost deslegat de iele si iertat cum de mai patimeste acum, pe de-oparte iar pe de alta , facerea canonului (epitimiei)este mai mare decit taiina spovedaniei insasi ? Si sa nu uitam ca de multe sute de ani si pina in ziua noastra preotii nu mai dau canoane la spovedanie sau daca dau nu dau exact cum prevade coolectia de canoane ci niste canoane in gluma . Adica , spovedania singura nu este suficienta sau canonul facut integral ce trebuinta mai are de deslegarea de pacate din spovedanie ? Im, cum este sora ? Ce-i cu contradictia aceasta ? Care sa fie adevarul ? Ne mai vorbind ca acest subiect , al spovedaniei si al deslegarii de pacate, periodic se discuta si se intoarce pe toate partile pe acest forum fara a se fi precizat pina acum in mod unitar , in consens de toti userii, rezolvarea acestei contradictii.

Tu sora, ce parere ai ,chiar asa ,,de geaba" este taina spovedaniei , cu canon bine stabilit dar neimplinit, parere intemeiata desigur si nu asa doar parelnica pura ?Pai ne jucam de-a biserica si adevarul sau de-a biserica si glumele ? Dar daca este sa dai cu presupusul renunt. In cazul acesta nu mai doresc nici un raspuns deoarece asa usurel cum pare la prima vedere subiectul , el este de interes covirsitor pt. ortodoxie. Catolicii stim cu au rezolvat situatia ... inventind purgatoriul, neoprotestantii au desfintat complet taina marturisirii deoarece ei se mintuiesc doar daca fac parte din rindul rasvratitilor protestatari , dar la noi la ortodoxi , cum este adevarat ?

Last edited by zaharia_2009; 05.07.2010 at 18:28:11.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2010, 11:57:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si care este explicatia mai ,,veche" ca preotii de mir , singuri sau multipli la una si aceiasi biserica de mir, nu fac sarindare sau liturghie zilnica la bisericile lor ?
Unde este un singur preot e mai greu de savarsit zilnic Sf.Liturghie deoarece acel preot mai are si alte indatoriri.
Daca preotul e mai batran ,relatiile sexuale nu ar mai fi un impediment si totusi nu se tine acolo sf.Liturghie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2010, 12:38:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Unde este un singur preot e mai greu de savarsit zilnic Sf.Liturghie deoarece acel preot mai are si alte indatoriri.
Daca preotul e mai batran ,relatiile sexuale nu ar mai fi un impediment si totusi nu se tine acolo sf.Liturghie.
Sora, ai o parere strict personala si cred ca si mai rara iar dupa parerea mea ar fi bine sa nu crezi cu tot sufletul in asemenea pareri deoarece se pot dovedi false pina la urma .
Ca sa nu mai lungesc discutia iti dau exemplul meu personal : eu merg (frecventez, ca sa spun asa !) la o biserica de mir . Parintele paroh , care este unul singur si care are 39 de ani face 3 serii de sarindare pe an :
- prima serie incepe imediat dupa boboteaza si se termina inainte de incepere sfintului si marele post al pastelor, tocmai pt. a nu interfera cu semnificatia acestuia, una cu totul aparte;
- a doua serie incepe imediat dupa rusalii si se suprapune o mica perioada (anul acesta a fost mai mult) cu postul sfintilor ap. Petru si Pavel;
- a treia perioada incepe imediat dupa inaltarea sfintei cruci, neinfluentind semnificatia si postul craciunului .

Acest obicei al parintelui este de 10 ani de cind a venit la biserica respectiva , adica nu este un moft recent copiat dupa vreun preot vecin sau din dorinta de inavutire ci este dorinta lui de slujire si rugaciune pt. repausatii nostrii , dorinta imprimata si cultivata si enoriasilor legati de aceasta biserica .
De asemenea , parintele nu face acestea pt. bani , el este preot militar , incadrat si remunerat de ministerul apararii; are 39 de ani , 4 copii si asa cum am mai spus este singur la biserica sa . Dar ceea ce are el in plus fata de multi alti preoti din orasul meu si si mai departe , este credinta vie in Hristos si ca este patruns de misiunea lui de slujitor al lui Hristos, ceea ce rar mai vezi astazi.
Cu alte cuvinte, vezi sora ca se poate face si sarindare si in conditiile cele mai stricte (ia sa calculezi dumneata sora toate posturile de peste an cite zile insumeaza la care sa adaugi inca cele trei serii de sarindare , la care sa mai adaugi duminicile de peste an si si simbetele si si sarbatorile religioase din timpul saptaminilor anului si sa vezi pina la urma cite zile de ,,desfatare" trupeasca cu preoteasa sa ii mai ramine !) fara sa se intimple nimic deosebit inafara de dragostea sincera pt. Hristos si de dorinta arzatoare de a trai in duh si adevar si asta intinsa pe ani sau zeci de ani de zile ??

Last edited by zaharia_2009; 06.07.2010 at 12:41:58.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.07.2010, 13:10:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Eu stiam ca simbata mortilor se tine in toate bisericile de mir ,la biserica unde merg eu se savarseste sambata sf.Liturghie urmata de pomenirea mortilor ,deci nu exista simbata fara sf.Liturghie la aceasta biserica.
Cum o fi la alte biserici ,nu stiu.
Aici era vorba de altceva ,cum ca viata sexuala a preotului ar fi impedimentul pentru nesavarsirea sf.Liturghii in alte zile decat cele de sarbatoare ,incuzand aici si sf.duminica.
Ca nu exista ravna ,e alt aspect ,nici acesta de neglijat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.07.2010, 14:16:30
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu stiam ca simbata mortilor se tine in toate bisericile de mir ,la biserica unde merg eu se savarseste sambata sf.Liturghie urmata de pomenirea mortilor ,deci nu exista simbata fara sf.Liturghie la aceasta biserica.
Cum o fi la alte biserici ,nu stiu.
Aici era vorba de altceva ,cum ca viata sexuala a preotului ar fi impedimentul pentru nesavarsirea sf.Liturghii in alte zile decat cele de sarbatoare ,incuzand aici si sf.duminica.
Ca nu exista ravna ,e alt aspect ,nici acesta de neglijat.
Ar trebui sa lungim un pic discutia pt. corectitudinea faptelor si nu pt. a polemiza sau discuta intre noi asa, interminabil.
Dumneata pomenesti de obiceiul simbetei , cu savirsirea sfintei liturghii si apoi a parastasului (asa cum corect este de facut desi exista f.f. multe biserici in care preotul din lene sau ca vrea impreunare cu preoteasa simbata nu mai face simbata liturghie ci direct parastas !) ori eu vorbeam , si topicul despre asta insista, de savirsirea celor 40 de liturghii consecutive adica a sarindarelor . Vorbim diferit , corect dar diferit!
Nevrednicia preotilor si pastorirea gresita , de cele mai multe ori, a enoriasilor este insa urgia lumii . Din cauza acestor preoti ,insuficient patrunsi de misiunea lor,de necredinta lor in ultima instanta si noi fii lor duhiovnicesti suntem de puzderie de feluri si nici nu ne intelegem intre noi atunci cind discutam credinta ortodoxa si teologie . Pai noi de unde invatam credinta ? de la ei desigur . Prost o invatam, prost traim, prost o propagam mai departe si la fel de prost ne comportam noi unii cu altii mirindu-ne si crucindu-ne in fel si chip atunci cind vedem sau auzim de cei ce sunt autenci, traditionalisti , traitori in forma neschimbata a poruncilor lui Hristos.
Dar peste toate acestea este nadejdea in D.zeu care ne rabda ce ne rabda asa cum voim noi sa traim pina ce ne pune in brate cine stie ce durere grea de la care incepem cu adevarat sa-l cautam sau de la care prin necredinta noastra ne maninca desnadejdea si renuntam cu totul la El. Fiecare isi alege in viata ceea ce doreste , sti, treaba cu liberul arbitru !

Last edited by zaharia_2009; 06.07.2010 at 14:18:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 22:40:32
Liturghii multiple Hector Sfanta Liturghie 3 09.09.2010 18:48:00
Talcuirea Dumnezeiestii Liturghii andrei_im Teologie si Stiinta 6 04.02.2010 23:47:26
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 14:52:27
istoria Sfintei Liturghii catalinabalhui Sfanta Liturghie 2 23.04.2009 01:12:33