Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.11.2010, 08:55:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
...Oricum, faina stirea, desi nu inteleg de unde au obtinut antimateria.
din ciocnirile hadronilor.
In urma ciocnirilor particulelor de materie rezulta atat particule de materie cat si de antiparticule.

mai multe informatii despre antimaterie gasiti pe link-ul de mai jos.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Antimaterie
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.11.2010, 09:02:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Sfinții lui Dumnezeu puteau să vindece boli grele și făceau multe minuni spre folosul oamenilor, fără să aibă studii înalte.
nu aveau studii inalte, dar aveau Duhul Sfant. Sfintii Parinti insa, erau toti teologi eruditi care cunosteau atat invatatura crestina cat si pe cea filosofica si stiintifica a vremii lor.

Ortodoxia crestina nu indeamna la ignoranta... dimpotriva prin stiinta il vedem indirect pe Dumnezeu in creatia Sa, ca pe un Creator desavarsit.

Pe de alta parte cu ajutorul stiintei se pot elimia relativ usor credintele indolatre si nu numai.

stirea aceasta este foarte importanta intrucat confirma modeul cosmogoic al Big bang-ului care este in perfercta concordata cu cosmogonia biblica crestin ortodoxa (univers care are un inceput din nimic, spatiu si timp care au inceput din nimic si sunt relative).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.11.2010, 09:11:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Eu nu o sa ironizez, fiindca stiu ca oamenii aceia au un crez, si au luptat mult sa ajunga acolo unde sunt, si unii cauta sincer raspunsuri.
Dar pe zi ce trece imi dau seama ca nu orice care suna plauzibil, fezabil e si adevarat.

Noi ca oameni inca nu stim la ce e bun apendicele, dar avem infatuarea sa zicem ca gata, am dezlegat cheile universului. Pai noi care nu stim inca toate plantele si la ce sunt bune, nici macar alea banale, doar dibuim pe ici, pe colo, crezi ca suntem in stare sa intelegem corect microcosmosul? ...
Cu ajutorul teoriilor relativitatii intelegem functionearea universului la nivel macroscopic, iar cu mecanica cuantica intelegem functionarea universului la nivel atomic si subatomic.

teoria relativitatii restranse demostreaza ca masa si energia nu sunt diferite ci se pot converti reciproc, drept dovada sta bomba atomica (spre exemplu masa materiei converita in energia in bomba de la hirosima a fost sub 30 grame).

mecanica cuantica sta la baza revolutiei electronice... si functioneaza foarte bine dupa cum vedem.

noi crestinii ortodocsi nu trebuie sa lasam pe cel rau sa foloseasca toate aceste descoperiri stiintifice impotriva omului si impotriva lui Dumnezeu. Pe de o parte omului prin tehnologie, i se induce o stare de suficienta de sine care duce la mandrie si pierzare, iar pe de alta parte se incearca inducerea ideii ca nu exista Dumnezeu. Nu putem marturisi adevarul daca nu il cunoastem.

Sa ne ajute Dumnezeu si Maica Domului sa traim in Adevar.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.11.2010, 11:09:30
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
tu ce merite ai de ti cu acei oameni care vor sa fie niste mici dumnezei,si blamezi pe mioriticul nostru original ortodox.cei aceia 'canci' e vrio descoperire[realizare] de ultima ora a ta omule de stiinta ateu...... 'bietule'.
Pai lucrez pentru LHC de vreo 6 ani timp in care n-am produs doar hartii. Asa ca stiu destul de bine ce se intampla pe acolo si ce se intampla pe aici. Evident tu habar n-ai despre ce vorbesti cand spui ca oamenii respectivi se cred dumnezei. Am interactionat mult cu ei si nici pomeneala de asa idei paranoide. Oamenii respectivi sunt capabili si nu au manifestari religioase.
Acum e randul tau sa ne povestesti din realizarile personale si eventual sa ne spui de unde ai scos ideile de mai sus.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.11.2010, 11:11:19
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
se revolta inteligenta.artificiala.2...in minunata lume-i virtuala, plina de antiatomi, antiprotoni, antiblabla...anti, anti si anti orsice...
anti in cazul de fata nu inseamna impotriva. Unii oameni de stiinta au simtul umorului cam dezvoltat cand dau astfel de denumiri evident problematice pentru credinciosii care asteapta apocalipsa (de vreo 2000 de ani).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.11.2010, 11:11:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Stirea aceasta este foarte importanta intrucat confirma modeul cosmogoic al Big bang-ului care este in perfercta concordata cu cosmogonia biblica crestin ortodoxa (univers care are un inceput din nimic, spatiu si timp care au inceput din nimic si sunt relative).
Big Bang-ul e o ipoteza teoretica si pentru oamenii de stiinta. Nu prea e in concordanta cu Facerea. Noi de acolo stim exact cum a facut Dumnezeu totul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.11.2010, 11:12:54
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pai lucrez pentru LHC de vreo 6 ani timp in care n-am produs doar hartii. Asa ca stiu destul de bine ce se intampla pe acolo si ce se intampla pe aici. ...
Felicitari. Cu ce te ocupi mai exact?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.11.2010, 11:18:30
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Big Bang-ul e o ipoteza teoretica si pentru oamenii de stiinta. Nu prea e in concordanta cu Facerea. Noi de acolo stim exact cum a facut Dumnezeu totul.
Teoria Big-bang ului este unanim aceeptata de comunitatile stiintifice. Acum cercetarile se indreapta spre cauza Big-bang ului.

Cum sa nu fie teoria Big bang ului in concordanta cu Cosmogonia bilblica (facerea cap 1)? argumentati va rog.

Sfanta Scriptura spune foarte clar ca omul are posibilitatea cunoasterii lumii fizice in totalitate (universul) (1 corinteni cap 2).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.11.2010, 11:58:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Teoria Big-bang ului este unanim aceeptata de comunitatile stiintifice. Acum cercetarile se indreapta spre cauza Big-bang ului.

Cum sa nu fie teoria Big bang ului in concordanta cu Cosmogonia bilblica (facerea cap 1)? argumentati va rog.

Sfanta Scriptura spune foarte clar ca omul are posibilitatea cunoasterii lumii fizice in totalitate (universul) (1 corinteni cap 2).
Nu am pus la indoiala ca teoria este acceptata de comunitatile stiintifice. La fel sta treaba si cu teoria evolutionismului, unanim acceptata, desi nu exista nicio dovada stiintifica. Aceasta ipoteza a Big-Bang-ului este o ipoteza, fara a putea fi sustinuta de prea multe date stiintifice. E o ipoteza care a fost acceptata pentru ca e cam singura. Comunitatea stiintifica, neputand sa admita existenta lui Dumnezeu (care ar presupune pentru ei ceva care nu poate fi cunatificat stiintific), cauta o alta explicatie rationala, strict materialista, a lumii inconjuratoare.

Stiinta a studiat ceea ce se putea studia si a atins niste limite pe care nu are cum sa le cunoasca. Asa ca pentru acestea emite ipoteze, adica presupuneri. Aceste ipoteze teoretice trebuie confirmate si practic, cu date stiintifice. De exemplu aceste limite tin de macrounivers (cum s-a format, de unde, cat de intins este, etc.), de microunivers (din ce sunt formate microparticulele, ce sta la baza materiei, etc.), chiar si de intelegerea vietii. Pentru macrounivers s-a acceptat ipoteza Big-Bangului (fara sa se stie ce a fost inainte), pentru microunivers cea mai cunoscuta teorie e cea a stringurilor (particulele elementare sunt alcatuite dintr-un fel de corzi aflate sub tensiune), iar pentru explicarea aparitiei vietii avem teoria evolutionismului.

Cititi Facerea. Unde gasiti cea mai mica asemanare. Si doar pentru faptul ca scrie ca la inceput Dumnezeu a facut pamantul, si apoi stelele.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.11.2010, 12:07:45
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Parinti Bisericii si stiinta

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
nu aveau studii inalte, dar aveau Duhul Sfant. Sfintii Parinti insa, erau toti teologi eruditi care cunosteau atat invatatura crestina cat si pe cea filosofica si stiintifica a vremii lor.
In sustinere la cele spuse de dvs>un material interesant puteti citi aici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Dosarele "Revolutiei " au fost astazi desecretizate cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 15 11.03.2010 18:54:47