Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.12.2010, 23:38:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pentru mine nu este important sa incadrez intr-o categorie anume astrologia, sa constat pana unde este stiinta si de unde incepe speculatia, ratacirea etc. Asta pentru ca nu cred ca pe aceasta cale pot afla mai multe despre mine sau despre Dumnezeu. Este adevarat, Dumnezeu continua sa ni se descopere prin creatia Sa, dar Hristos a instituit Biserica, in care ne putem uni cu El in Duhul Sfant, si in care devenim partasi Adevarului. Nu este firesc sa te increzi mai mult in astrologie, fie ea stiinta sau nu, decat in realitatea divino-umana a Bisericii.

De asemenea, nu trebuie sa gasim in magii de la rasarit temei scripturistic pe care sa se poata intemeia astrologia si practica astrologilor din toate veacurile. Magii, urmand steaua si inchinandu-se lui Hristos, nu au confirmat o regula, ci tocmai exceptia. Nu este imposibil ca si dintre astrologi, unii sa ajunga la cunoasterea lui Dumnezeu. Insa acestia, nu trebuie sa urmeze orbeste doar "stelelor", ci, precum magii, sa urmeze mai ales lui Hristos.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.12.2010, 23:44:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
"Iar daca S-a nascut Iisus in Bethleemul Iudeii, in zilele lui Irod regele, iata Magii de la Rasarit au venit in Ierusalim, intreband: Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a nascut? Caci am vazut la Rasarit steaua Lui si am venit sa ne inchinam Lui." Matei, 2:1.
O stea apare deasupra Tarii Sfinte si anunta nasterea lui Mesia. Deci e vorba de cititul in stele,nu? Care ANUNTA NASTEREA MANTUITORULUI!
Biblia nu se interpreteaza individual pentru ca nu avem har pentru asta. Biblia e metaforica de aceea e bine sa ne fie explicata de preoti,calugari,duhovnici.
Nu era o stea normala, era una care mergea cu ei. De asemenea, nu exista karma. Si nici vieti trecute si viitoare.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2010, 10:23:30
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu era o stea normala, era una care mergea cu ei.
E clar ca nu era o stea normala...:-)) Sa umbli asa pe cer de capul tau nu e normalitate...
Ideea mea era tocmai reperul...L-a constituit cerul, steaua si nu altceva...vreo pasarica...vreun pestisor,etc...ci O STEA!
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De asemenea, nu exista karma. Si nici vieti trecute si viitoare.
De unde stii? Ai verificat tu??Sau crezi asa ce se spune fara sa verifici???:-)

Sa stii ca in biblie se vorbeste despre reincarnare...Dar trebuie sa stii sa citesti biblia ca sa iti fie dezvaluite toate misterele ei..
O zi excelenta Catalin2!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.12.2010, 10:37:05
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Insa acestia, nu trebuie sa urmeze orbeste doar "stelelor", ci, precum magii, sa urmeze mai ales lui Hristos.
Corect! Foarte clar si frumos!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.12.2010, 12:49:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
E clar ca nu era o stea normala...:-)) Sa umbli asa pe cer de capul tau nu e normalitate...
Ideea mea era tocmai reperul...L-a constituit cerul, steaua si nu altceva...vreo pasarica...vreun pestisor,etc...ci O STEA!
E normal ca era o stea, pentru ca aia credeau in stele, asta era un fel de religie pe atunci, ghicitul in stele. Si ca sa le vina mintea la cap au aflat asa adevarul.
Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
De unde stii? Ai verificat tu??Sau crezi asa ce se spune fara sa verifici???:-)
Sa stii ca in biblie se vorbeste despre reincarnare...Dar trebuie sa stii sa citesti biblia ca sa iti fie dezvaluite toate misterele ei..
O zi excelenta Catalin2!
Draga Victoria, poti sta linistita, esti pe drumul cel bun. Spun asta fara ironie. Vad ca ai urmat exact experientele pe care le-am avut si eu. Ai facut reiki, la fel ca si mine, acum esti in faza de dupa reiki, cum eram si eu cu ceva timp in urma.
Dupa ce am devenit credincios inca mai credeam in vietile trecute si ma rugam sa-mi ierte pacatele din aceste vieti. Apoi credeam ca toate religiile crestine sunt bune, chiar ma rugam si la sf. Anton de Padova. Continua ca cauti, cred ca Dumnezeu te va ajuta sa gasesti tot adevarul. Daca iti pot fi de ajutor cu ceva...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.12.2010, 14:41:50
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E normal ca era o stea, pentru ca aia credeau in stele, asta era un fel de religie pe atunci, ghicitul in stele. Si ca sa le vina mintea la cap au aflat asa adevarul.
:-))) sa le vina mintea la cap??? Explicatia asta nu e prea ortodoxa!!!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vad ca ai urmat exact experientele pe care le-am avut si eu. Ai facut reiki, la fel ca si mine, acum esti in faza de dupa reiki, cum eram si eu cu ceva timp in urma.
Am inteles ce crezi...acum merg pe unde tu ai trecut demult...:-)
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dupa ce am devenit credincios inca mai credeam in vietile trecute si ma rugam sa-mi ierte pacatele din aceste vieti.
Eu mereu am fost credincioasa.Chiar si atunci cand faceam reiki , o faceam din credinta, eram convinsa 100% ca ce fac e dumnezeire.Am mers pe principiul ca sunt mai multe drumuri care duc la varful muntelui.Am crezut ca reiki e unul din ele.M-am inselat amarnic.Acest drum era o ratacire, nu duce la varf.Mi-a luat mult timp sa asimilez informatia asta: ca ceea ce simteam la reiki nu era El,nu era lumina,energia Lui.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Apoi credeam ca toate religiile crestine sunt bune, chiar ma rugam si la sf. Anton de Padova. Continua ca cauti, cred ca Dumnezeu te va ajuta sa gasesti tot adevarul. Daca iti pot fi de ajutor cu ceva...
Sa-ti mai spun ceva : cred ca mai important decat sa studiem istoria religiilor este sa avem acea credinta in suflet si sa traim frumos. Asa cum mergea bunica la biserica duminica , dupa o saptamana de munca la tzara...curata, pioasa, cu sufletul deschis, cu frica de Dumnezeu...Asa in ignoranta ei era mai credincioasa decat noi...sunt convinsa de asta...Bunica nu facea nici reiki, nu o durea capul nici de catolici, nici nu cred ca stia ca exista budisti de exemplu...Isi vedea de sufletul ei si traia in credinta adevarata...Noi aici facem teorie multa...Vrem sa descoperim ceea ce Dumnezeu nu ne permite poate sa descoperim...La momentul potrivit, toate raspunsurile vor veni la noi...Atunci cand va dori EL asta...
Si la Sfantul Anton am sa ma rog toata viata si am sa-l cinstesc asa cum merita!Asta nu inseamna ca Dumnezeu pe mine ma iubeste mai putin decat pe tine! Si nici invers! Aici e ideea! Sa nu mai crezi ca doar tu ai dreptate! Fii mai deschis, mai flexibil!
Pot spun ca si tu esti pe drumul cel bun! Eu am trecut demult pe la borna asta kilometrica! :-)
O zi minunata!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.12.2010, 16:33:39
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ma mir(!?) de o asa reactie, din partea unui scientist...
Ma tem ca nu am inteles mesajul. Astrologia nu e stiinta. Punct. Ce sa mai discut sau ce altceva sa spun?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.12.2010, 16:47:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Ma tem ca nu am inteles mesajul. Astrologia nu e stiinta. Punct. Ce sa mai discut sau ce altceva sa spun?
Nu vă obligă nimeni să discutați. Dar dacă doriți să discutați, ar fi poate indicat să spuneți... argumente.

Vă sugerez un punct de plecare, ca să nu ne trezim peste zece pagini că nu am discutat despre același lucru: când spunem astrologie, nu ne referim la rubrica "Horoscopul vedetelor" din CanCan.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2010, 18:02:31
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,victoria2005

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
"Iar daca S-a nascut Iisus in Bethleemul Iudeii, in zilele lui Irod regele, iata Magii de la Rasarit au venit in Ierusalim, intreband: Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a nascut? Caci am vazut la Rasarit steaua Lui si am venit sa ne inchinam Lui." Matei, 2:1.
O stea apare deasupra Tarii Sfinte si anunta nasterea lui Mesia. Deci e vorba de cititul in stele,nu? Care ANUNTA NASTEREA MANTUITORULUI!
Biblia nu se interpreteaza individual pentru ca nu avem har pentru asta. Biblia e metaforica de aceea e bine sa ne fie explicata de preoti,calugari,duhovnici.
de steaua, care a aratat drumul magilor,spre bethleem,insusi dumnezeu a descoperit.ast lucru il plaseaza pe dumnezeu ca cititor in stele?sa fim seriosi.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.12.2010, 19:44:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
"Iar daca S-a nascut Iisus in Bethleemul Iudeii, in zilele lui Irod regele, iata Magii de la Rasarit au venit in Ierusalim, intreband: Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a nascut? Caci am vazut la Rasarit steaua Lui si am venit sa ne inchinam Lui." Matei, 2:1.
O stea apare deasupra Tarii Sfinte si anunta nasterea lui Mesia. Deci e vorba de cititul in stele,nu? Care ANUNTA NASTEREA MANTUITORULUI!
Biblia nu se interpreteaza individual pentru ca nu avem har pentru asta. Biblia e metaforica de aceea e bine sa ne fie explicata de preoti,calugari,duhovnici.
Citat din Acatistul Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil:
"Nasterea Mantuitorului o ai vestit cu bucurie pastorilor celor ce privegheau, Gavriil, bucurandu-te; si la inchinarea Lui pe magi, ca o stea luminoasa, i-ai condus si pe toti i-ai inteleplit a canta Celui nascut asa : Aliluia !"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Astrologia adevar sau minciuna? Templier Knight Generalitati 5 15.01.2011 09:16:01
Astrologia, idolatrie, vrajitorie Vladimir-Adrian Vrajitoria 0 24.04.2010 14:24:19