Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2010, 20:08:44
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit Punct ochit,punct lovit!

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
când spunem astrologie, nu ne referim la rubrica "Horoscopul vedetelor" din CanCan.
Felicitari si multumesc! :-)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.12.2010, 20:26:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
:-))) sa le vina mintea la cap??? Explicatia asta nu e prea ortodoxa!!!
Ghicitul in stele e acelasi cu ghicitul in bobi, cafea sau carti. Tot ghicit se cheama. In cazul de fata aceea nu era o stea, cea care i-a calauzit.
Ca sa spun si ceva favorabil, se pare ca unele caracteristici ale zodiilor se potrivesc persoanelor nascute in acea perioada. Dar asta cred ca era si inainte sa se descopere toate planetele. Dar asta doar la nivelul general, daca mergem mai departe cu ghicitul a ceea ce se va intampla in functie de stele e doar ghicit.
Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Sa-ti mai spun ceva : cred ca mai important decat sa studiem istoria religiilor este sa avem acea credinta in suflet si sa traim frumos. Asa cum mergea bunica la biserica duminica , dupa o saptamana de munca la tzara...curata, pioasa, cu sufletul deschis, cu frica de Dumnezeu...Asa in ignoranta ei era mai credincioasa decat noi...sunt convinsa de asta...Bunica nu facea nici reiki, nu o durea capul nici de catolici, nici nu cred ca stia ca exista budisti de exemplu...Isi vedea de sufletul ei si traia in credinta adevarata...Noi aici facem teorie multa...Vrem sa descoperim ceea ce Dumnezeu nu ne permite poate sa descoperim...La momentul potrivit, toate raspunsurile vor veni la noi...Atunci cand va dori EL asta...
Si la Sfantul Anton am sa ma rog toata viata si am sa-l cinstesc asa cum merita!Asta nu inseamna ca Dumnezeu pe mine ma iubeste mai putin decat pe tine! Si nici invers! Aici e ideea! Sa nu mai crezi ca doar tu ai dreptate! Fii mai deschis, mai flexibil!
Pot spun ca si tu esti pe drumul cel bun! Eu am trecut demult pe la borna asta kilometrica! :-) O zi minunata
Sunt de aceeasi parere, ca cei de la tara au o credinta mai puternica. Dar asta nu inseamna ca sunt si ignoranti, ascultand slujba in fiecare duminica si predica preotului stiu destul de multe despre invatatura. Si ma indoiesc ca ei se inchina la Sf. Anton, e mai mult o moda de oras. Cu atentie, dincolo de borna asta kilometrica e si campul deschis care se abate de la drum. Cunosti despre new-age?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.12.2010, 20:49:48
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cu atentie, dincolo de borna asta kilometrica e si campul deschis care se abate de la drum. Cunosti despre new-age?
Las acum parerea ta despre ghicitul in stele pe care il asociezi cu ghicitul in cafea in final...Las deoparte si faptul ca nu ai inteles de ce am spus ca bunica era ignoranta...in nici un caz din motivul pe care il invoci tu...
Si vreau sa iti raspund la intrebarea legata de new age, printr-un citat care mi-a placut in mod special.Lecturandu-l acum catva timp, mi-a ramas in suflet ca o mangaiere.Il voi cita pe unul din colegii nostri forumisti:

"Cine suntem noi sa spunem ca altii nu se vor mintui prin drumul spiritual ales de ei?
Hristos a gasit foarte multa credinta in sufletul altor neamuri si a averitzat ca deseori ei AU MAI MULTA CREDINTA CA NOI, neamuri care NU erau crestine!
Ce alt exemplu mai elocvent vrei. Tu insa o sa o intorci ca la Ploiesti acum spunind ca era vorba de cei din afara Iudeii care l-au acceptat. Nu este adevarat, multi au ramas asa cum le era traditia: budisti, hinduisti, ezoterici, endoterici si exoterici, yogini, shamani, herbalisti, cabalisti, ...poate nu toti erau cu sufletul curat, dar asta este valabil la toti si la noi 70 %sunt crestini numai in actele primariei.
Ce iubire simti tu daca vazind un musulman scirbos cu turbanul in singe pe strada il ignori deoarece consideri ca nu este nici o pierdere daca-si da sufletul..da-l incolo de eretic, asta oricum se duce la Shaitan!...asta inseamna lipsa de toleranta...tu mai vezi pe undeva urme de iubire al aproapelui?..ca eu nu!
offffff Doamne,..................................Vai de noi !!!!!!!!!!
Este greu de crezut ....insa la ortodocsii si la Estici in general, la Rusi!
DUMNEZEU ESTE D O A R IUBIRE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si nimic altceva.
...va trece muult timp pina vom interioriza cum trebuie acest concept total SOCANT insa unic in plenitudinea si universalitatea sa." scris de andreicozia pe subiectul New Age la pagina 2
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.12.2010, 21:13:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Credinta in ce?

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
Si vreau sa iti raspund la intrebarea legata de new age, printr-un citat care mi-a placut in mod special.Lecturandu-l acum catva timp, mi-a ramas in suflet ca o mangaiere.Il voi cita pe unul din colegii nostri forumisti:

"Cine suntem noi sa spunem ca altii nu se vor mintui prin drumul spiritual ales de ei?
Hristos a gasit foarte multa credinta in sufletul altor neamuri si a averitzat ca deseori ei AU MAI MULTA CREDINTA CA NOI, neamuri care NU erau crestine!
Ce alt exemplu mai elocvent vrei. Tu insa o sa o intorci ca la Ploiesti acum spunind ca era vorba de cei din afara Iudeii care l-au acceptat. Nu este adevarat, multi au ramas asa cum le era traditia: budisti, hinduisti, ezoterici, endoterici si exoterici, yogini, shamani, herbalisti, cabalisti, ...poate nu toti erau cu sufletul curat, dar asta este valabil la toti si la noi 70 %sunt crestini numai in actele primariei.
Ce iubire simti tu daca vazind un musulman scirbos cu turbanul in singe pe strada il ignori deoarece consideri ca nu este nici o pierdere daca-si da sufletul..da-l incolo de eretic, asta oricum se duce la Shaitan!...asta inseamna lipsa de toleranta...tu mai vezi pe undeva urme de iubire al aproapelui?..ca eu nu!
offffff Doamne,..................................Vai de noi !!!!!!!!!!
Este greu de crezut ....insa la ortodocsii si la Estici in general, la Rusi!
DUMNEZEU ESTE D O A R IUBIRE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si nimic altceva.
...va trece muult timp pina vom interioriza cum trebuie acest concept total SOCANT insa unic in plenitudinea si universalitatea sa." scris de andreicozia pe subiectul New Age la pagina 2
Credinta in CE?

Este indiferent a crede in Hristos sau a crede intr-un dragon rosu?
Adica ceea ce conteaza este CREDINTA?

Pai atunci fara suparare, sotul meu ateu ma bate de departe in materie de credinta: el crede in bani! Crede asta f mult: ca banii ii dau sanatate, fericire, prieteni, copii destepti si cuminti, nevasta iubitoare etc..

Crezi ca se va mantui?


Lasand gluma la o parte, daca orice credinta este mantuitoare, Iisus nu se intrupa.
Sau jertfa Lui este degeaba? Ca si aia s-ar fi mantuit oricum, nu?


PS: daca oamenii ar fi onesti si ar scrie new age in loc de ortodox, cred ca nu s-ar supara nimeni. Fiecare cu credinta lui.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.12.2010, 21:33:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Back on topic !

Problemele sunt următoarele:

1) Astrologia este sau nu este știință ?

2) Ipoteza astrologică, și anume că există unele corelații între așezarea planeților și evenimente care aparent nu au nici o legătură, precum și între această așezare și zestrea pe care cineva o aduce la naștere este sau nu este îndreptățită ? Altfel spus: vorbim de scorneli ale imaginației sau de lucruri care au o bază reală ?

3) Învățarea astrologiei este sau nu este păcat ? Dar practicarea ei ? Deci: cât de mult putem să ne apropiem de astrologie fără să ne prăjim ?

Răspunsurile mele sunt următoarele:
1) Da, astrologia este știință.

2) În linii mari, ipoteza astrologică este îndreptățită. Mai exact, aceasta înseamnă că așezarea planetelor nu este indiferentă în cele arătate. Pe de altă parte, astrologia tinde (ca orice știință și preocupare umană) să-și dea cam multă importanță: așezarea planetelor nu are legătură nici cu libertatea internă a conștiinței noastre, nici nu îl predispune pe om spre mântuire sau spre damnare. De exemplu, dacă sunt născut sub o anumită zodie și anumit ascendent, eu pot să am un temperament mai degrabă coleric, pe când în alte circumstanțe aș fi fost mai degrabă limfatic. Crucea pe care o am de purtat este alta în primul caz față de al doilea. Și ? Ce-i cu asta ? În fond, nimic: depinde de mine cum o port.

3) Învățarea astrologiei nu este păcat, este ispită de care e prudent să fugim. Practicarea ei, mai ales în forma divinației (ca și când astrele sunt persoane) este materie gravă. Adică, făcută cu deplină intenție și discernământ, e încălcare a poruncii I, care îl decade pe om din starea de grație.

Doar părerea mea. A voastră care e ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.12.2010 at 21:35:18.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.12.2010, 21:34:24
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ce legătură poate să existe între astre și caracterul și destinul oamenilor?

Cum se explică această legătură?

Chiar nu pricepeți că caracterul unui om este dat de principiile și experiența lui de viață iar destinul depinde de voia lui Dumnezeu, nu de data când s-a născut?

Și cum poate fi astrologia știință când științele sunt discipline exacte, care umblă cu lucruri concrete nu cu ghiceli de cai verzi pe pereți.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.12.2010, 21:43:39
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Faptul că există asemănări între caracterul oamenilor și data când s-au născut, deși nu cred că există date concrete care să probeze asta, se poate datora influenței psihologice pe care conștiința că ești născut la o anumită dată sau într-o anumită zodie o are asupra ta.

Dacă știi că ești născut vara vei asocia persoana ta cu împlinirea i echilibrul, dacă ești născut primăvara cu dinamismul și tot așa.

Sau conștiința că ești născut sub așa-zisul semn al Fecioarei te va influența să adopți caracteristicile puse pe seama lui.


Dar repet, nu există nici o explicație pentru pretinsa influență a planetelor asupra caracterelor. Dacă un om nu ar ști în ce perioadă s-a născut el nu ar fi influențat de aceasta și nici nu ar apare "caracteristici de zodie". Deci totul e exclusiv psihologic.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.12.2010, 21:44:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ce legătură poate să existe între astre și caracterul și destinul oamenilor?
Nu am vorbit nici de caracter, nici de destin. Am vorbit de temperament și de evenimente.
Principala deosebire dintre temperament și caracter este aceea că te naști cu unul, crești cu celălalt.

Citat:

Cum se explică această legătură?
Faptul că nu cunoaștem explicațiile unor lucruri nu înseamnă că nu există acele lucruri. Mai exact, insuficiența noastră de a explica anumite corelații nu înseamnă inexistența corelațiilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.12.2010, 22:06:26
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu am vorbit nici de caracter, nici de destin. Am vorbit de temperament și de evenimente.
Principala deosebire dintre temperament și caracter este aceea că te naști cu unul, crești cu celălalt.



Faptul că nu cunoaștem explicațiile unor lucruri nu înseamnă că nu există acele lucruri. Mai exact, insuficiența noastră de a explica anumite corelații nu înseamnă inexistența corelațiilor.
Caracterul nu include doar trăsăturile morale. Mă rog, cuvântul e utilizat și așa dar eu mă referam la întreaga personalitate, deci și la temperament. Temperamentul de asemeni e rezultatul experiențelor cu care individul a intrat în contact, modelul părinților, ceilalți oameni pe care i-a cunoscut etc.


Deci dumneata susții că se poate descoperi o relație între pozițiile astrelor în momentul nașterii și temperamentul oamenilor sau între aceleași poziții și evenimente din lume?

La cultura și pregătirea matale mă așteptam să fii mai isteț și să vezi că astrologia e o superstiție care s-a născut din imaginația oamenilor, așa cum s-au născut cele mai multe religii. Nu este diferență între ghicitul în stele și ghicitul în cafea. Astrologia provine din vechile religii din orientul apopiat și mediul greco-roman, decurgând din credința în zeii al căror nume planetele respective îl poartă și al căror caracter era asociat cu planetele respective.



Astrologia e respinsă și de Biserică și de știință. Ea face parte din vrăjitorie și este un păcat:



Biserica si astrologia
...
In Nomocanon (culegere de legi si hotarari canonice) e spus destul de clar: “Cei care umbla la vrajitori sau vrajesc sau ghicesc in stele (adica practica astrologia - u.a.), sase ani sa nu se impartaseasca dupa canonul 1 al Sinodului Trulan si dupa canonul 80 al Sfantului Vasile cel Mare. Iar preotul care face asta sa se transforme in scrum”.
Aici vedem ca cunostinta bisericeasca atribuie o provenienta demonica tuturor felurilor de vrajitorie, inclusiv astrologiei, neingaduind nici o comunicare a crestinilor credinciosi cu vrajitorii si pedepsind aspru pe cei care, sub oarecare motive, se hotarasc sa fie in legatura cu ei.
Sfintii Parinti ai Bisericii, de-a lungul intregii istorii a ei, au acordat de asemenea o mare atentie luptei cu vrajitoria si astrologia. Din lipsa de spatiu mi-as permite sa ma refer doar la unele lucrari ale Sfintilor Parinti si invatatori ai Bisericii. Astfel, Tertulian, in lucrarea sa “Despre idoli”, scrie: “In diferitele indeletniciri ale oamenilor nu se poate sa nu observam unele arte sau profesii care inlesnesc inchinarea la idoli. De astrologi nici nu face sa mai vorbim, intrucat insa unul din ei a cutezat sa se justifice de faptul ca continua sa practice aceasta profesie, am de gand sa spun cateva cuvinte in legatura cu aceasta. Nu voi spune ca a aseza nume de dumnezei falsi in cer, a le atribui un fel de atotputernicie si a-i abate pe oameni de la inaltarea rugaciunilor catre Dumnezeu, insuflandu-le credinta ca destinul lor este invariabil predeterminat de astre - nu voi spune ca toate acestea ar fi totuna cu venerarea unor dumnezei falsi. Eu afirm insa ca, astrologia, in acest caz, se asemuieste ingerilor decazuti, care s-au indepartat de la Dumnezeu pentru a insela neamul omenesc… Daca magia este pasibila de pedeapsa, iar astrologia reprezinta o varietate a ei, atunci impreuna cu genul este condamnabila si specia. Astfel, din timpul aparitiei Evangheliei, tot soiul de sofisti, astrologi, vrajitori, magi, ghicitori trebuie sa fie obligatoriu pedepsiti”.
Tatian, in “Discurs impotriva plinilor”, scrie: “Demonii i-au facut pe oameni victime ale decaderii lor. Ei, aratand oamenilor ordinea plasarii astrelor, ca niste jucatori de zaruri, au inventat soarta care este straina de adevar. Drept temei pentru aceasta le-a servit asezarea animalelor pe cer. Caci ei au conferit onoruri ceresti animalelor cu care au locuit dupa alungarea din cer, taratoarelor, inotatoarelor in ape, patrupedelor, vietuitoarelor muntilor, pentru a-si inchipui ca si ei se afla in ceruri si pentru ca, prin asezarea astrelor, sa convinga oamenii ca viata pe pamant, cea straina de ratiune, armonizeaza cu ratiunea; in felul acesta, daca cineva este plin de manie sau rabdator, cumpatat sau necumpatat, daca cineva este bogat sau sarac, asa au randuit cei ce stapanesc nasterea; caci distribuirea Zodiacului este treaba zeilor. Daca lumina unuia dintre ei este, cum se zice, mai puternica, el rapeste slava celorlalti, si cel care astazi este invins, poate redeveni invingator. Demonii se indeletnicesc cu manevrarea celor sapte planete, ca niste aruncatori de zaruri. Noi insa suntem mai presus de soarta, si, in locul demonilor ce ratacesc, il cunoastem pe Unul Domnul Dumnezeu Cel neschimbator si, nesupunandu-ne soartei, respingem si pe intemeietorul legilor ei”.
Sfantul Ioan Damaschin in cunoscuta sa lucrare “Expunerea credintei crestine”, citandu-l pe Sfantul Vasile cel Mare, caracterizeaza in felul urmator astrologia: “Elinii spun ca toate actiunile noastre sunt conditionate de rasaritul, apusul si apropierea stelelor si ca astrologia se ocupa tocmai de asta. Noi, dimpotriva, sustinem ca aceste fenomene prevestesc ploaie, cer acoperit si cer senin, asijderea vanturi si ape; nicidecum insa nu sunt semne prevestitoare ale actiunilor noastre. Cu adevarat, noi, fapturi libere ale Creatorului, suntem stapani pe ceea ce facem. Iar daca le facem pe toate in virtutea miscarii stelelor, atunci le facem din necesitate. Or, ceea ce se produce din necesitate, nu este nici virtute, nici viciu. Si daca nu avem nici virtute, nici viciu, nu suntem vrednici nici de lauda, nici de pedeapsa, asa cum nici Dumnezeu n-ar fi cu dreptate daca ar da unora bune, altora rele. Mai mult ca atat: daca toate isi urmeaza cursul fiind conditionate de necesitate, Dumnezeu nu mai are pentru ce sa conduca lumea, nici sa se ingrijeasca de creaturile sale. Mai mult chiar, noi n-am avea nevoie de ratiune, de vreme ce nu avem putere asupra lucrurilor pe care le facem, si n-am avea nevoie nici sa gandim la ceea ce facem. Or, ratiunea ne este data fara indoiala pentru a ne gandi actiunile, drept care orice faptura rationala este totodata o faptura libera.
De aceea noi sustinem ca stelele nu conditioneaza nimic din cele ce se intampla pe lume , nici aparitia a ceea ce apare, nici moartea a ceea ce moare, mai curand insa servesc drept semne prevestitoare ale ploilor si ale schimbarilor atmosferice. Cineva, poate, vrea sa spuna ca stelele, chiar daca nu constituie cauzele, reprezinta totusi semnul prevestitor de razboi, si ca diferentierea calitatii aerului, care depinde de soare, luna si stele, produce respectiv temperamente, obisnuinte, si stari de spirit diferentiale: dar obisnuinte fata de ceea ce se afla in vointa noastra, caci ele se supun ratiunii si se schimba sub conducerea ei”.
Minucius Felix, in “Octavia” sa, vorbind despre practica ghicitului si prezicerii la Roma, scrie ca rarele cazuri in care aceste preziceri se impuneau pot fi explicate prin faptul, ca “din multimea de presupuneri false una din ele ar fi putut nimeri intamplator adevarul” si ca vrajitorii si astrologii care se indeletnicesc cu proorociri “nu doar ii cunosc pe demoni, dar tocmai cu ajutorul lor produc naluciri, asemanatoare cu miracolul: prin sugestia sau influenta acestora ei fac vraji, facandu-te sa vezi ceea ce de fapt nu este, sau dimpotriva, sa nu vezi ceea ce este.” Primul dintre acesti magi, prin cuvantul si ispravile sale, a fost Sosten (Ostan)…. adica tocmai acel care, dupa cum am mai aratat, a fost unul dintre cei dintai promotori ai astrologiei in Elada.
Sfantul Ioan Gura de Aur, in omilia sa “Despre cei care se vindeca de boli prin vrajitorie”, ne previne cu asprime ca nu trebuie sa apelam la vrajmasii Domnului - magi si vrajitori, caci e mai bine sa mori decat sa mergi la vrajmasii lui Dumnezeu. Iar cei care se folosesc de serviciile lor, mor inainte de vreme si se duc la chinuri vesnice. Caci, cel care apeleaza la astrologie, “el singur s-a lepadat de ajutorul lui Dumnezeu, (de aceea) diavolul ii conduce viata si dispune de actiunile lor cum ii place lui”.
Sfantul Maxim Grecul, care a consacrat o seama de lucrari demascarii astrologiei, in una din ele scrie in special: “Invatatura falsa, nelegiuita a cititorilor in stele si prezicatorilor de soarta dupa zilele de nastere, n-a fost descoperita caldeilor, elinilor si egiptenilor de sus din harul Sfantului Mangaietor, ci de insisi demonii necurati si vrajmasi ai omului, spre pierzania celor care li se incred”.
In continuare, vorbind depre cauzele coincidentei unor proorociri ale astrologilor cu realitatea, Sfantul Maxim Grecul citeaza cuvintele lui Augustul din Hippona: “aceasta se intampla nu atat din pricina semnelor ceresti, cat din pricina ca asta le-o insufla in ascuns satana, actionand pe neobservate asupra mintilor oamenilor, si astfel aceste preziceri se fac in comun cu diavolul, cu acordul acestuia”.
...
Demonii prevestesc, prevazand uneori cu mult inainte ce are sa se intample, si alteori ghicesc; de cele mai multe ori insa mint, de aceea nu trebuie crezuti, desi deseori li se si implinesc prezicerile”.
...
Asadar, vedem ca Sfintii Parinti ai Bisericii se pronunta unanim impotriva astrologiei, demascand-o ca fiind o varietate a magiei, un mijloc de comunicare cu demonii, iar pe astrologi ii compara cu ingerii izgoniti din cer, “care ademenesc de partea lor neamul omenesc”, si ne interzic categoric contactul cu acesti “vrajmasi ai lui Dumnezeu”.

http://www.crestinortodox.ro/religii...gia-71803.html(articolul e mult mai lung și merită citit)
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 07.12.2010 at 22:24:14.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.12.2010, 00:41:39
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul

La cultura și pregătirea matale mă așteptam să fii mai isteț
Acum ar trebui sa va intreb ce zodie sunteti, de dati dovada de atata lipsa de bun simt!?

Va rog sa nu va mai permiteti sa puneti etichete de acest gen, ca nu suntem la piata.Daca nu puteti discuta civilizat,nu trebuie sa raspundeti nimanui.Daca nu va place un oarecare mesaj citit,nu il comentati, asa cum fac eu cu continutul mesajului dumneavoastra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Astrologia adevar sau minciuna? Templier Knight Generalitati 5 15.01.2011 09:16:01
Astrologia, idolatrie, vrajitorie Vladimir-Adrian Vrajitoria 0 24.04.2010 14:24:19