Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.01.2014, 15:41:56
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
să fie conștientizată, iar conștientizarea bolii e - nu-i așa? - primul pas către vindecare.

Acum, în timpul nostru, când cer cătunelor convertiri in corpore în schimbul a două vedre de vin și a câtorva poale de mălai, e "conștientizare"? De ce nu-i ajută fără să-i transforme-n neofiți?

Conștientizarea asta nu-i altceva decât... "ci ne izbăvește de cel viclean".

Last edited by stireana; 23.01.2014 at 16:04:33.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.01.2014, 15:53:50
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate stiu eu toti crestinii sunt uniti si se afla intr-o singura Biserica. O sa gasesti texte mult mai aspre referitoare la catolici la sfintii din secolul XX. Nu-i putem cenzura pe sfinti pentru ca se supara cei ce nu sunt in Biserica. Nu exista mai multe biserici, acesta conceptie infiltrata si in ortodoxie, la unii credinciosi, este exclusiv protestanta. Nici BO nici BC nu au sustinut pana la aparitia ecumenismului ca ar fi mai mult de o Biserica.
De 100 de ani sunt dialoguri, ai auzit sa se fi unit vreun cult, cat de mic ar fi el? Dimpotriva, au aparut si mai multe culte, iar cele existente s-au impartit in mai multe. Singurul efect al ecumenismului a fost propagarea dogmelor protestante, chiar si printre ortodocsi. Scriam pe un blog baptist ca pentru ortodoxie si ortodocsi ecumensimul e un fel de lucrare de doctorat a ingerilor cazuti. Vazand ca de aproape 1000 de ani nu au mai aparut erezii si dezbinari din aceasta cauza in Biserica, au conceput o invatatura in care sa nu mai conteze adevarul, erezia, la ce se inchina omul, etc. Astfel au gasit o forma sa propage ideile lui Luther si printre credinciosii din Biserica, celor ce nu voiau sa paraseasca Biserica.
Din fericire dupa Sinodul BOR din 2008 s-a interzis participarea la slujbe comune a preotilor, iar participarea ortodoxa a devenit in tara mai mult simbolica la sptamana de confuzie spirituala. Nimic nu-i opreste pe cei ce nu sunt ortodocsi sa se uneasca si sa vina in Biserica, daca vor. Noi stim ca adevarul e in ortodoxie nu doar pentur ca ne-am nascut intr-o tara ortodoxa, ci pentur ca am si cercetat. Ecumenismul ortodox insemana sa ii ajutam si pe cei ce sunt in afara Bisericii sa afle adevarul, si astfel sa vina in Biserica. Evident ca unii nu vor vrea, dar macar stiu care e adevarul, daca nu s-au obosit sa il caute pana atunci.
"O sa gasesti texte mult mai aspre referitoare la catolici la sfintii din secolul XX. Nu-i putem cenzura pe sfinti..."
Desigur că nu-i putem cenzura pe Sfinți, ei fiind, prin excelență, modelul persoanelor libere spiritual, libere în conștiință, gândire, vorbire și trăire.
Tocmai din acest motiv, unii Sfinți au avut, de-a lungul timpului, inclusiv opinii diferite și polemici între ei, ba chiar învățături care, ulterior, nu au mai fost receptate de către Biserică, sau chiar au fost combătute sinodal.
Exemple (care-mi vin acum în minte):
Polemica publică dintre Sf. Petru și Pavel (Gal2);
anumite învățături dogmatice problematice... ale Sf. Justin Martirul și Filosoful (știți de ce nu-i considerat Părinte al Bisericii, ci doar scriitor bisericesc?);
3. Sf. Grigorie al Nyssei și apocatastaza și reticența față de icoane (ca să nu-i spun "iconoclasm", ar fi anacronic);
Sf. Isaac Sirul;
Fer. Augustin (de fapt, Sfânt în calendar și, oricum, în BO nu avem o distincție clară între "Sfinți" și "Fericiți", așa că e tot sfânt) și anumite învățături dogmatice neortodoxe (nu vi le spun, "antiecumeniștii" să cerceteze...).
Exemplele pot continua.
Vedeți și diferențele de raportare la ecumenism dintre anumiți duhovnici îndrăgiți contemporani: N. Steinhardt, pr. Stăniloae ș. a. pe de o parte, pr. Cleopa, Arsenie Papacioc etc pe de altă parte.
Sfinții erau liberi și originali în gândire, iar nu înregimentați ideologic și instituțional.
Ei își foloseau rațiunea, nu se sfiau să polemizeze între ei (evident, în mod constructiv și în duhul iubirii) și, de multe ori, "contraria sunt complementaria", nu-i așa?
Pe Sfinți îi unea, însă, dragostea și încrederea necondiționată în dulcele lor Mântuitor și Domn! În privința asta... n-au intrat în polemici. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.01.2014, 16:03:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Acum, în timpul nostru, când cer cătunelor convertiri in corpore în schimbul a două vadre de vin și a câtorva poale de mălai, e "conștientizare"? De ce nu-i ajută fără să-i transforme-n neofiți?

Conștientizarea asta nu-i altceva decât... "ci ne izbăvește de cel viclean".
Dacă există astfel de cazuri, atunci este foarte trist...
Acei creștini eterodocși ar fi bine să fie învățați, povățuiți să aibă o atitudine cu adevărat creștină și să-și ajute semenii creștini ortodocși în mod necondiționat, iar nu să pună o asemenea presiune asupra lor, condiționând ajutorul de un act de conștiință care TREBUIE să rămână prin excelență liber.
Dar ce legătură are acest aspect cu ecumenismul?
Atitudinea pe care ați descris-o este, tocmai, neecumenică.
Și sper că nu aveți intenția de a sugera generalizări nejustificate, în sensul că toți creștinii dintr-o anumită denominațiune ar avea aceeași atitudine.
Fiindcă dacă-i așa, vă pot menționa și eu cazurile creștinilor din toate confesiunile posibile, care îndură moarte martirică pentru Hristos în statele islamice.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.01.2014, 16:14:40
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
din toate confesiunile posibile, care îndură moarte martirică pentru Hristos în statele islamice.
Doamne ajută!
"Din toate confesiunile posibile" ar trebui să înlături destule pentru a ajunge la cifra corectă. Iar dacă tu nu vezi diferența dintre a-ți da viața pentru Adevăr și "a ascunde Adevărul pentru a nu tulbura pacea"***, mno, de unde "conștientizarea" mai sus-pomenită?


*** "să nu ascunzi adevărul credinței de dragul păcii"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.01.2014, 16:25:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
"Din toate confesiunile posibile" ar trebui să înlături destule pentru a ajunge la cifra corectă. Iar dacă tu nu vezi diferența dintre a-ți da viața pentru Adevăr și "a ascunde Adevărul pentru a nu tulbura pacea"***, mno, de unde "conștientizarea" mai sus-pomenită?


*** "să nu ascunzi adevărul credinței de dragul păcii"
Ok, reformulez: din toate cele 3 confesiuni creștine (mă furase valul retoricii...). :)
Da, acei creștini chiar își dau viața pentru Adevăr (nu doar pentru adevăr).
Și, revenind la ecumenism, cine "ascunde adevărul credinței" în cadrul discuțiilor ecumenice, de vreme ce aceia sunt teologi și cunosc exact diferențele interconfesionale? Ce-și ascund unii altora???
Citatul Sf. Maxim poate fi înțeles foarte bine în contextul istoric în care a trăit Părintele, de vreme ce atunci, din motive politice, se interzisese clar, printr-un document oficial, discuția despre una sau două voințe în Hristos. Atunci da, era un "ecumenism" instrumentalizat politic.
Revin, acum chiar nu mai am timp.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 23.01.2014 at 16:28:42.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.01.2014, 16:37:33
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Și cine "ascunde adevărul credinței" în cadrul discuțiilor ecumenice, de vreme ce aceia sunt profesori universitari teologi și cunosc exact diferențele interconfesionale? Ce-și ascund unii altora???
Citatul Sf. Maxim poate fi înțeles foarte bine în contextul istoric în care a trăit Părintele, de vreme ce atunci, din motive politice, se interzisese clar, printr-un document oficial, discuția despre una sau două voințe în Hristos. Atunci da, era un "ecumenism" instrumentalizat politic.
Revin, acum chiar nu mai am timp.
Doamne ajută!
Spor la învățat!

Păi, bine, măi Laura :), taman ce-ai afirmat că unii sfinți (sfinți, da?) au mai avut reveniri asupra literelor emise (știm că așa e, nimic de cârcotit aici) și acum vii cu argumentul că cei de necontestat și necontrazis într-ale sporovăielilor ecumeniste(!) "sunt profesori universitari teologi"? :)) Simpatică foc!

Citatele astea din Vechii Sfinți nu-s de folosit o oră și atât, că le expiră timpul, se strică și devin neplăcute gustului teologilor contemporani. Unele mai merg, nu-s încă perimate, în ciuda țarcului de neogânditori care țin studentul cu "na la mama informație nouă, ia stai binișor să te tund de cea veche".

Last edited by stireana; 23.01.2014 at 16:40:26.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.01.2014, 19:20:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ne rugam pentru ca Dumnezeu sa o faca posibila.
Ca Dumnezeu nu vrea sa fim despartiti, asta este clar. Desi bineinteles nu ar vrea sa fim uniti oricum, renuntand la adevaruri de credinta.
Numai Dumnezeu poate uni ceea ce omul a despartit. Deci pe El il rugam sa ne uneasca.
Din pacate aici catalin2 are dreptate si cei care gandesc asa gresesc teribil.

Crestinii sunt uniti intr-o singura Biserica.

Se poate sa fie crestini aspiranti in afara Bisericii, dar in cazul asta sa ne rugam pentru ca ei sa vina LA Biserica, nu ca Biserica sa fie unita cu ratacirea lor.

Faptul ca li se recunoaste celor care, desi au o anumita simpatie pentru calea crestina se afla in stare de despartire de Biserica, statutul de crestin, nu este de natura sa-i faca sa vina spre o credinta desavarsita ci dimpotriva, sa persiste in eroarea lor.

Practic asta e miza acestui pseudo-ecumenism promovat ca mare virtute si care din pacate castiga multe suflete nevinovate, tineri naivi in special ca Laura, a caror naivitate, ignoranta, aspiratie si complexe sunt manipulate de asa natura incat sunt pusi pe un drum gresit dpdv duhofnicesc.

Dar oricum, se pare ca functioneaza si cu cei mai maturi in varsta dar la fel, imaturi in cele duhovnicesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.01.2014 at 19:24:30.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.01.2014, 19:32:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Acum, însă, din fericire, mișcarea ecumenică a început să le conteste din ce în ce mai puternic validitatea tezei de doctorat. :)
Nu fii atat de naiva, nu exista nici o miscare ecumenica de proportii in sensul sanatos al cuvantului.

Desi am cunoscut oameni implicati in ea, oameni care evident aveau un statut duhovnicesc si care in mod sigur nu ajung la astfel de afirmatii care s-au facut pe aici, afirmatii care relativizeaza importanta adevarului de credinta.

Cred ca singura miscare cu adevarat ecumenica este ca eu sa ma inteleg cu fratele meu, indiferent de convingerile lui si fara sa trebuiasca ca pentru asta sa-i aprob expres convingerile.

Insa e o chestiune rara pentru ca multi nu rezista tentatiei de a provoca pe celalat la o discutie care de multe ori poate sa nu se termine intr-un mod fericit pentru relatia in sine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.01.2014, 19:34:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Vedeți și diferențele de raportare la ecumenism dintre anumiți duhovnici îndrăgiți contemporani: N. Steinhardt, pr. Stăniloae ș. a. pe de o parte, pr. Cleopa, Arsenie Papacioc etc pe de altă parte.
Vedem diferentele, problema este ca sunt destul de mari ca sa admitem ca toti aveau dreptate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.01.2014, 19:52:12
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

De curiozitate, cati dintre d-voastra ati participat la saptamana de rugaciune comuna cu celelalte culte la d-voastra la biserica? Dintre ortodocsi?

Eu nu am participat si recunosc ca nu voi participa niciodata si nu sunt de acord cu ea, parintele ne-a chemat dar eu nu m-am dus, am protestat prin absenta.

Am vrut sa deschid un topic nou cu aceasta intrebare, profit ca ati deschis subiectul, sunt foarte interesata ce parere au ortodocsii de aici.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, credinta, papa

Thread Tools
Moduri de afișare