Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 12.08.2016, 16:34:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu vreau sa va stric placerea dar asta nu-i topic PP vs PS. :)
Din contra, foarte multe topice au fost inchise pentru ca desi discutam despre evolutionism sau ateism de exemplu, unii au venit si au inceput sa discute despre PP ( punand prea multa pasiune in asta ) .
Reply With Quote
  #322  
Vechi 12.08.2016, 16:53:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Păi pe logica asta ai să spui că nici topicul „Părinții sunt împotrivă” n-ar avea legătură cu PP :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #323  
Vechi 12.08.2016, 16:59:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai nu as fi spus nimic, dar omul s-a plans ca Alin ii strica topicul despre PP vs PS.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 12.08.2016, 17:01:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu vreau sa va stric placerea dar asta nu-i topic PP vs PS. :)
Din contra, foarte multe topice au fost inchise pentru ca desi discutam despre evolutionism sau ateism de exemplu, unii au venit si au inceput sa discute despre PP ( punand prea multa pasiune in asta ) .
Ăsta e un topic chiar mai mare decît o dezbatere PP vs. PS, e despre cum s-a ajuns de la început pînă acuma la asta.

BIG-BANG vs. Facerea... e mult mai mult decît PP vs. PS care sunt cuprinse în această mare discuție plină de Discernămînt... e defapt lupta dintre gLume și Dreapta Credință!

Last edited by vsovi; 12.08.2016 at 17:05:57.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 12.08.2016, 17:08:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca PP e on topic atunci si NIP si Verginica sunt on topic. :)
Reply With Quote
  #326  
Vechi 12.08.2016, 17:11:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca PP e on topic atunci si NIP si Verginica sunt on topic. :)
Să știi că ai perfectă dreptate...

Deci de la BigBang o eroarea........ pînă la Apocalipsa de azi. Ăsta e subiectul.

Bine, dacă mă mai întreabă sau mă acuză atunci o să-i mai răspund și aici.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 12.08.2016, 17:40:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Deci dacă nu-l mai întrebați și nu-l mai acuzați, o să aibă toată lumea liniște.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #328  
Vechi 12.08.2016, 17:52:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Ia încercați să pricepeți Facerea așa:

Din Cuvînt avem Cer și Pămînt și ape...

Între pîmântul de sus de deasupra cerurilor (care defapt se află sub pămîntul de aicea de jos) și cel de jos de desubtul cerurilor se afla la început multă apă în stare de nori denși și mult întuneric însă după lucrarea cea de 7 zile ce avem acuma ca pe atunci?

Păi între pămînturile plate înconjurate de mări avem acuma la mijloc, la egală distanță în Cer, un Soare și o Lună semisferice.

Dacă privim de aici de jos și vedem semisfera de piatră a Soarelui care luminează spre noi ca o veioză și vedem Luna de ghiață care dă frig și întuneric în partea opusă... și deasupra Soarelui dacă vedem puzderie de stele, atunci ia întrebați-vă cum ar fi să ne naștem și să trăim exact în partea cealaltă, acolo sus de tot adică defapt pe pămîntul înconjurat de mări de sub pămîntul nostru?

Cum e acolo unde Soarele e de piatră și se vede ca o semisferă de piatră așa cum se vede de la noi Luna de ghiață în timp ce Luna se vede așa ca un soare ce în loc să dea lumină și căldură dă întuneric și frig pe unde trece... iar stelele fiind mult mai apropiate, așa ca niște cilindrii de piatră se văd pe cer cam cît mingile de tenis de cîmp și dau împreună căldură din belșug, mai ceva ca soarele pe pămînt din pricina că sunt mai apropiate încît Luna trebuie să vină și să treacă pe Cer pentru ca să dea frig și noapte bună?

Oare puteți pricepe și vedea așa ca să înțelegeți Facerea?

Deci despre ce big-bang vorbim? Nu vă e clar unde ne aflăm? Mie îmi este. Aicea jos, sub Soare!

Dar vă dați seama cît de frumos este și acolo sus de tot, adică defapt sub pămîntul pe care stăm? Și acolo sunt mări care înconjură pămîntul și pe cer se văd stele mari și Lună neagră și semisferă de piatră a Soarelui și pe pămîntul de acolo crește vegetație și animale și păsări și în mări cresc pești... Vă dați seama ce frumos și cald uniform trebuie să fie acolo cînd anotimpurile sunt făcute altfel decît aici, și sunt mai mult în funcție de Lună și stele decât de Soare?

Dacă ar ajunge omul pînă acolo împreună cu Domnul și ar coloniza cealtă parte a creației... oare nu v-ar plăcea să fiți printre ei? Acolo e char mai frumos ca aici și mai bine, sau lafel de frumos ca aici.

Last edited by vsovi; 12.08.2016 at 18:13:45.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 12.08.2016, 18:14:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Doar un comentariu vreau să fac (știu că vei considera că și ăsta are legătură cu PP): ca niște cilindri de piatră (cu un singur i). Și da, e adevărat că la Igor pot găsi mai multe greșeli, dar mie-mi place mai mult să te corectez pe tine, că ai mai mult haz :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 12.08.2016 at 18:20:23.
Reply With Quote
  #330  
Vechi 12.08.2016, 18:21:07
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Doar un comentariu vreau să fac (știu că vei considera că și ăsta are legătură cu PP): ca niște cilindri de piatră (cu un singur i). Și da, e adevărat că la Igor pot găsi mai multe greșeli, dar mie-mi place mai mult să te corectez pe tine, că ai mai mult haz :)
Ai dreptate gramatical........... dar simbolic? Stelele precis sunt așa ca niște drajeuri de vitamina C de piatră, ca niște piramidoane, ca niște macaroane tăiate foarte scurt iar în mijloc au miez de foc luminos. Pe cerul din partea cealaltă le-ai putea vedea tot timpul cam ca niște mingi de tenis de cîmp... multe așa cum le vezi noaptea de aici.

Last edited by vsovi; 12.08.2016 at 18:24:24.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare