Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 02.02.2017, 12:32:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lancelot Vezi mesajul
sofico, de fapt asta ai vrut sa scrii, ai batut la campii pe aici si ai pierdut atata timp aiurea...

Io vad ca asta e canonul 15, nu ce scrii tu p'acolo:

"episcopul sau presbiterul sau diaconul să nu-și alunge soția sa pe motiv de evlavie. Iar dacă ar alunga-o, să se afurisească; și stăruind să se caterisească.[15]"

nu sunt sigur, dar sunt gata sa fac pariu ca cele 85 de canoane sunt comune tuturor crestinilor, nu numai la noi. Nu se poate altfel, nu vad cum ar fi putut fi schimbate dupa schisma si sunt sigur ca le respecta si protestantii.
citeste bine ,canonul 45
__________________
Reply With Quote
  #512  
Vechi 02.02.2017, 12:33:31
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
sofico, de fapt asta ai vrut sa scrii, ai batut la campii pe aici si ai pierdut atata timp aiurea...

io vad ca asta e canonul 15, nu ce scrii tu p'acolo:

"Episcopul sau presbiterul sau diaconul să nu-și alunge soția sa pe motiv de evlavie. Iar dacă ar alunga-o, să se afurisească; și stăruind să se caterisească.[15]"

nu sunt sigur, dar sunt gata sa fac pariu ca cele 85 de canoane sunt comune tuturor crestinilor, nu numai la noi. nu se poate altfel, nu vad cum ar fi putut fi schimbate dupa schisma si sunt sigur ca le respecta si protestantii.
REVIN ,CITESTE MAI ATENT CE SCRIU
CANONUL 45 apostolic ( OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)

Episcopul sau presbiterul sau diaconul, dacă numai s- a rugat împreună

-cu ereticii, să seafurisească; iar dac ă le a permis acestora să săvârșească

ceva ca clerici (să săvârșească celesfinte), să se caterisească.

(10, 11, 46, 64 ap.; 2, 4 sin. UI ec; 6, 9, 32, 33, 34, 37 Laod.; 9 Tim. Alex.)

Faptele Sfinților Apostol Capitolul 20
__________________
Reply With Quote
  #513  
Vechi 02.02.2017, 12:35:24
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Ecumenismul ne duce la iad

Matei Vulcanescu
si ca episcopul cutare este ecumenist, daca are sa mearga sa se impartaseasca din mana ereticului episcop, are sa ia Impartasania spre intunecare, caci desi stie ca ecumenismul este erezie, se impartaseste din mana ereticului episcop cu Impartasanie reala, dar spre intunecare. Asa cum un cardinal, care vine intr-o biserica ortodoxa, daca vine si se impartaseste intr-o Liturghie ortodoxa se impartaseste cu Impartasanie reala dar spre osanda, spre intunecare.
Aici avem o problema: sa presupunem ca eu, ortodox, care stiu ca ecumenismul este erezie merg si ma impartasesc intr-o mesa papistasa, de la un papaistas din mana. Eu cu ce ma impartasesc? Cu otrava, nu cu Impartasania lui Hristos! Ok! Si daca ‘slujitorul’ papistas, eretic fiind, neavand Impartasanie, de ce oare minciuno-episcopul ‘ortodox’ ar mai avea Impartasanie? Doar pentru ca nu a zis un anume arhiereu sau un anume sinod antiecumenist ca acel minciuno-episcop este eretic? Dar Sfanta Scriptura nu a spus ca sunt eretici toti ereticii? Nu a zis ANATEMA tuturor ereticilor pana la Sfarsitul Veacurilor? Sfintii Parinti nu au zis ANATEMA tuturor ereticilor de dinainte de ei, din timpul lor si de dupa ei pana la Sfarsitul Veacurilor? Dar sinodul ROCOR nu are anatema valabila? Dar arhiereul Longhin si Serafim al Pireului, numai pentru ca sunt impotriva ereziei ecumenismului, nu e de ajuns? Nu e ca o anatema? Trebuie sinod? Dar de ce nu s-a facut urmatoarea luna dupa evenimentul Creta? Se face in Ianuarie? N-as crede! Si Iuda s-a impartasit spre intunecare, si s-a impartasit chiar din mana lui Dumnezeu-Fiul… Asadar, intrebarea justificata conform careia, noi trebuie sa ne mai impartasim din mana ereticilor ortodoxomahi cretani, daca nu stim ca ecumenismul e erezie, ca inca ne impartasim cu Impartasanie reala, este si foarte logica!!! Daca esti rau, ce poate fi bun la tine atata timp cat esti rupt de Hristos? Aaaa, n-am stiut… Dar daca eu nu stiu o lege dumnezeiasca, sau penala, lumeasca, oare sunt absolvit doar pentru ca nu am stiut? Daca eu mananc si ostie de pe la papistasi, si Impartasanie de pe la ortodocsi, doar pentru faptul ca nu cunosc, nu am doctorat in teologie, asta inseamna ca am mancat ostie fara efect secundar si Impartasanie de la ortodocsi cu efect pozitiv? Daca eu spun politistului de la circulatie, ca nu am stiut ca am facut ceva ilegal cand am intors pe un pod, asta inseamna ca voi fi exonerat de amenda? Iar faceti greseli, comparati apostazia arienilor sau a nestorienilor cu apostazia globala de astazi, cand s-a creat o noua constiinta religioasa pentru dizolvarea dogmelor si invataturilor scripturistico-patristice! Noi nu fugim de slujitorii ecumenisti ca mai au sau nu har, noi fugim pentru ca sunt eretici, apostati. Punct! Cei ce nu stiu, nu au vrut sa stie si nici nu vor sa stie. Noi trebuie ca acelora sa le spunem: intelegeti, nu intelegeti voi intrati in osanda DOAR pentru ca mergeti la popii sistemului, DOAR pentru ca mancati ceva din mana lor sau ca stati la slujbele lor! Asa trebuie spus, ca ei sa isi asume. Asa, dupa cum spuneti aci in video, sfintiile voastre nu vreti sa incunostiintati pentru asumare pe cei ce nu au treaba cu Catehismul si cu Dreapta Credinta. Cine te tine sa nu citesti? Sa nu intrebi? Sa nu cauti? Ai biblioteci, internet, conferinte, bloguri cu invataturi, preoti antiecumenisti, articole, dezbateri. Cine te tine? Dupa cum spuneti sfintiile voastre, nu faceti decat sa dati apa la moara altei pareri dracesti conforma careia, papistasii de rand, credinciosii papismului, ai lui papa, care s-au nascut in credinta papistasa din tata in fiu, ar trebui mantuiti de Dumnezeu doar pentru ca sunt nevinovati, caci asa s-au nascut, caci nici ei nu stiu cum sta treaba cu ereziile si paganismele… Aveti grija, dati apa la moara tocmai ecumenismului… Dar, ce, ne aflam in anul 1500 cand nu aveai cum sa afli, cum sa te informezi? Acum nu ai cum sa citesti si sa te documentezi? Adica, daca eu nu stiu alfabetul, din lene, desi am 30 de ani, si atunci cand ma plimb pe un munte si intalnesc un indicator cu textul ATENTIE! NU INAINTATI! PRAPASTIE! PERICOL DE MOARTE!, eu nestiind alfabetul voi inainta, da? Si daca voi muri ca prostul, Dumnezeu e dator sa trimita ingeri ca sa ma prinda in timp ce cad in prapastie? Si mai e dator apoi sa ma si mantuiasca automat, doar pentru ca eu am cazut in moarte din nestiinta?
Treziti-va!
DECEMBRIE 26, 2016
REPLY
o
__________________
Reply With Quote
  #514  
Vechi 02.02.2017, 12:36:14
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
REVIN ,CITESTE MAI ATENT CE SCRIU
CANONUL 45 apostolic ( OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)

Episcopul sau presbiterul sau diaconul, dacă numai s- a rugat împreună

-cu ereticii, să seafurisească; iar dac ă le a permis acestora să săvârșească

ceva ca clerici (să săvârșească celesfinte), să se caterisească.

(10, 11, 46, 64 ap.; 2, 4 sin. UI ec; 6, 9, 32, 33, 34, 37 Laod.; 9 Tim. Alex.)

Faptele Sfinților Apostol Capitolul 20

lasa vrajelile ca io stiu ce citesc, vezi-ti mesajul #505, nu e ala canonul 15. daca dupa schisma biserica ortodoxa l-a schimbat dupa cum i-a convenit e alta discutie. si vezi ca am luat canonul 15 din sursa ortodoxa ireprosabila.
Reply With Quote
  #515  
Vechi 02.02.2017, 12:38:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este 45 nu 15.

Da' ia uite ce mai gasim pe aici, cu dedicatie pentru sofiaiuga, antoniap & altii:

CANONUL 39 apostolic (ASCULTAREA CLERULUI DE EPISCOPI)

Presbiterii si diaconii sa nu savârseasca nimic fara încuviintarea episcopului, caci acesta este cel caruia i s-a încredintat poporul Domnului si acela de Ia care se va cere socoteala pentru sufletele lor.

(38, 40, 41 ap.; 12 sin. Vil ce; 57 Laod.; 6, 7, 33 Cartag.)


CANONUL 55 apostolic (PEDEPSIREA PENTRU DEFAIMAREA EPISCOPULUI)

Daca vreun cleric ar ocara pe episcop, sa se cateriseasca; pentru ca pe mai-marele poporului tau nu-l vei grai de rau" (Fapte 23, 5)

(31, 39 ap.; 8 sin. IVec; 34 Trul.; 58 Laod.; 7 Cartag.)

Inca ceva interesant:

CANONUL 69 apostolic (POSTURILE DE CAPETENIE)

Daca vreun episcop sau presbiter sau diacon sau ipodiacon sau citet sau vreun cântaret nu posteste sfânta patruzecime a Pastilor (marele post), sau miercurea sau vinerea, sa se cateriseasca; afara numai daca ar fi împiedi*cat de slabiciunea trupeasca; iar daca ar fi laic, sa se afuriseasca.

Ce faceti fetelor cu gura mare, postiti macar vinerea si miercurea?

Inca una tare, care poate ne-o explica cum se aplica acum "preotesele" de forum:

CANONUL 9 apostolic (ÎMPARTASIREA CREDINCIOSILOR)

Toti credinciosii care intra (în biserica) si asculta scripturile, dar nu raman la rugaciune (slujba) si la Sfânta împartasanie, aceia trebuie sa se afuriseasca, ca facând neorânduiala în biserica.


http://candela.my1.ru/load/canoanele...olice/5-1-0-36
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #516  
Vechi 02.02.2017, 12:40:53
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Imi pare rau pentru ignoranta ta, dar ar trebui sa fi aflat pana acum: canoanele nu le apuca mireanul sofiaiuga sau popa Sapca de la Cucuietii din Deal.
TE CONTRAZICE DR.AL.KALOMIROS
Iată ce spune Dr. Alexandros Kalomiros: ”Biserica este acolo unde Adevărul este mărturisit, iar acolo unde ecumenismul este mărturisit, acolo nu este nici Biserică și nici Hristos. În Biserică noi mărturisim credința noastră prin numele Episcopului pe care îl pomenim. Ortodocșii pomenesc pe Arhiereii ortodocși, arienii pomenesc pe episcopii arieni, monofiziții pomenesc pe episcopii monofiziți, iconoclaștii pe episcopii iconoclaști, uniații pe episcopii uniați, iar ecumeniștii pomenesc pe episcopii ecumeniști. Este posibil ca orice lucru să pară a fi ortodox în Biserica; cu toate acestea, episcopul care este pomenit de către preot ne va arăta nouă unde ne aflăm cu adevărat. În „biserica” uniata (greco-catolică), toate lucrurile par a fi ortodoxe… dar preotul uniat pomenește un episcop uniat, care la rândul lui pomenește pe Papa de la Roma.” (Al.Kalomiros – Piatra de poticnire).
MITROPOLITUL AUGUSTIN DE FLORINA
Prin predică, oral și în scris, mă lupt să trezesc conștiința religioasă a credincioșilor și săînțeleagă că au drepturi și în societate, și în Biserică. Trebuie să învețe, spre exemplu, că au dreptul să ceară ca clericii și mai ales episcopii să fie aleși prin votul clerului și al poporului.
Să învețe că au dreptul și datoria de a striga «nevrednic»la hirotonia unui nevrednic. Să conștientizeze că în spațiul Bisericii creștinii nu sunt o masă mută de oi necuvântătoare, ci au cuvânt în alegerea păstorilor lor și în administrarea Bisericii. Să învețe că trebuie să îi combată pe trădătorii credinței și să se lupte pentru curățirea Bisericii.Creștinii laici pot încă să afurisească sinoade locale și ecumenice, când sinoadele acestea nu exprimă adevărul Credinței Ortodoxe.Avem mari sinoade locale și ecumenice care au fost afurisite de poporul credincios ca tâlhărești.
__________________
Reply With Quote
  #517  
Vechi 02.02.2017, 12:44:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este 45 nu 15.

Da' ia uite ce mai gasim pe aici, cu dedicatie pentru sofiaiuga, antoniap & altii:

CANONUL 39 apostolic (ASCULTAREA CLERULUI DE EPISCOPI)

Presbiterii si diaconii sa nu savârseasca nimic fara încuviintarea episcopului, caci acesta este cel caruia i s-a încredintat poporul Domnului si acela de Ia care se va cere socoteala pentru sufletele lor.

(38, 40, 41 ap.; 12 sin. Vil ce; 57 Laod.; 6, 7, 33 Cartag.)


CANONUL 55 apostolic (PEDEPSIREA PENTRU DEFAIMAREA EPISCOPULUI)

Daca vreun cleric ar ocara pe episcop, sa se cateriseasca; pentru ca pe mai-marele poporului tau nu-l vei grai de rau" (Fapte 23, 5)

(31, 39 ap.; 8 sin. IVec; 34 Trul.; 58 Laod.; 7 Cartag.)

Inca ceva interesant:

CANONUL 69 apostolic (POSTURILE DE CAPETENIE)

Daca vreun episcop sau presbiter sau diacon sau ipodiacon sau citet sau vreun cântaret nu posteste sfânta patruzecime a Pastilor (marele post), sau miercurea sau vinerea, sa se cateriseasca; afara numai daca ar fi împiedi*cat de slabiciunea trupeasca; iar daca ar fi laic, sa se afuriseasca.

Ce faceti fetelor cu gura mare, postiti macar vinerea si miercurea?

Inca una tare, care poate ne-o explica cum se aplica acum "preotesele" de forum:

CANONUL 9 apostolic (ÎMPARTASIREA CREDINCIOSILOR)

Toti credinciosii care intra (în biserica) si asculta scripturile, dar nu raman la rugaciune (slujba) si la Sfânta împartasanie, aceia trebuie sa se afuriseasca, ca facând neorânduiala în biserica.


http://candela.my1.ru/load/canoanele...olice/5-1-0-36
ASTEA SUNT VALABILE PINA LA EREZIE,CARE nu este iertata fara pocainta
__________________
Reply With Quote
  #518  
Vechi 02.02.2017, 12:50:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit sfinti parinti ne lamuresc

Sfântul Ignatie Teoforul:
„Oricine vorbește altceva decât cele statornicite, chiar de ar fi demn în ale credinței, chiar de ar posti, chiar de ar păzi fecioria, chiar minuni de ar face, chiar de ar prooroci, să-ți fie acela ca un lup în piei de oaie, care lucrează moartea oilor”.

se intelege ca cele statornicite de apostoli si sfinti parinti.
Sf. Scriptură:
„Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtășire are lumina cu întunericul? Și ce învoire este între Hristos și veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?” (II Cor. 6:14-15)
Efrem Sirul ne zice:
„Vai de cei ce murdăresc sfânta credință cu eresuri sau încheie vreo înțelegere cu ereticii! Atunci se va cere de la fiecare din noi mărturisirea credinței și unirea Botezului, credința curată de orice eres, pecetea neștearsă și haina neîntinată”
Sf. Ioan Gura de Aur parca zicea:
„De aceea v-am amintit adesea despre ereticii cei fără de Dumnezeu și vă rog și acum: să nu aveți nici un fel comuniune cu ei – să nu mâncați cu ei, să nu beți, să nu legați prietenii, nici relații, nici dragoste, nici pace. Căci dacă cineva se învoiește cu ereticii în acestea, acela se face străin de Biserica Sobornicească”…deci nu cred ca Sf Scriptura ne vb de comuniunea cu cei care s.au rupt de la dreapta credinta. Iar Sf Ioan e foarte clar in „a nu lega prietenii”…
Sf. Grigorie Teologul ne imbarbateaza pe noi, cei putini
„Dar când este vorba despre o vădită necurăție, atunci trebuie mai degrabă să mergem la foc și sabie, necătând la nevoile vremii și a stăpânitorilor și îndeobște necătând la nimic, decât să fim părtași la sămânța vicleniei și să ne atingem de cei îmbolnăviți. Cel mai groaznic este să te temi de ceva mai mult decât de Dumnezeu, și din cauza fricii acesteia slujitorul adevărului să devină trădător al învățăturii credinței și adevărului”.
__________________
Reply With Quote
  #519  
Vechi 02.02.2017, 12:52:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
TE CONTRAZICE DR.AL.KALOMIROS
Iată ce spune Dr. Alexandros Kalomiros: ”Biserica este acolo unde Adevărul este mărturisit, iar acolo unde ecumenismul este mărturisit, acolo nu este nici Biserică și nici Hristos. În Biserică noi mărturisim credința noastră prin numele Episcopului pe care îl pomenim.
Hopa..aici s-a rupt firul pentru voi, de fapt voi singuri vi l-ati taiat.

Ce inseamna sa dai copy/paste ca papagalul si de fapt sa fii analfabet :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #520  
Vechi 02.02.2017, 12:52:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
ASTEA SUNT VALABILE PINA LA EREZIE,CARE nu este iertata fara pocainta
Repet, nu analfabetii religios sau popii caterisiti stabilesc unde este erezia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde