Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.09.2008, 22:07:04
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
eu vroiam sa spun ca trebuie si vremurile de pe urma sa inceapa cu ceva, iar aceste cantari/pricesne pot fi tocmai punctul de inceput si de sprijin al buturugii mici care rastoarna carul mare.

asa inofensive si nevinovate cum par ele multora, sunt totusi emblema lumescului adus si impamantenit cu acte in regula in biserica.
Eu cred ca exagerezi. In general ce se canta in cantarile astea este legat de traditia Bisericii Ortodoxe. Mesajul este unul care indeamna spre bine.
Asa ca nu vad nici o legatura intre ceea ce spui tu si aceste cantari.

Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.09.2008, 04:02:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Eu cred ca pricesnele astea sunt un obicei prost, bine ar fi sa se scoata si in biserica sa se cante doar muzica bisericeasca traditionala. Doamne ajuta!
Nici mie nu imi plac si ma intreb de ce in unele biserici nu se cinta mai ales la minastiri.Mi-a zis o calugarita care a fost la noi la biserica ca la minastire ele citesc Psalmi si eu cred ca e mai bine decit cintecele alea plingarete.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.09.2008, 14:43:26
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La noi in Moldova,in unele biserici se cinta pricepse dupa Tatal nostru cite un sfert de ora si cinta aproape toata lumea.In posturi in loc de rugaciunile care se citesc la impartasanie se cinta pricepse(sunt crestini care nu sunt de acord cu aceasta dar daca preotul permite....),se cinta si la miruit ; si dupa sf Maslu.Cele mai cintate sunt cele dedicate Maicii Domnului.Se cinta si la privegherile din seara precedenta unei sarbatori,dupa liturghia de la hramul bisericii.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.09.2008, 15:27:15
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
La noi in Moldova,in unele biserici se cinta pricepse dupa Tatal nostru cite un sfert de ora si cinta aproape toata lumea.In posturi in loc de rugaciunile care se citesc la impartasanie se cinta pricepse(sunt crestini care nu sunt de acord cu aceasta dar daca preotul permite....),se cinta si la miruit ; si dupa sf Maslu.Cele mai cintate sunt cele dedicate Maicii Domnului.Se cinta si la privegherile din seara precedenta unei sarbatori,dupa liturghia de la hramul bisericii.

Mai probabil dupa "Unul Sfant" se canta pricesne, daca se canta la miruit si dupa sf Maslu sau Sf Liturghie ce e rau, am participat la liturghii in care cantaretul nu stia pricesne iar dupa "Unul Sfant" a durac ceva timp sa se gandeasca ce sa improvizeze, s-a facut galagie in biserica lumea se foia pan la urma unul dintre preoti a cantat din altar "de n-am avea pe sfintii Tai rugatori" la ungerea de dupa Sf Maslu daca nu se canta nimic se intampla la fel zumzetul acela enervant de soapte :|
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.09.2008, 15:40:29
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
La noi in Moldova,in unele biserici se cinta pricepse dupa Tatal nostru cite un sfert de ora si cinta aproape toata lumea.In posturi in loc de rugaciunile care se citesc la impartasanie se cinta pricepse(sunt crestini care nu sunt de acord cu aceasta dar daca preotul permite....),se cinta si la miruit ; si dupa sf Maslu.Cele mai cintate sunt cele dedicate Maicii Domnului.Se cinta si la privegherile din seara precedenta unei sarbatori,dupa liturghia de la hramul bisericii.

Mai probabil dupa "Unul Sfant" se canta pricesne, daca se canta la miruit si dupa sf Maslu sau Sf Liturghie ce e rau, am participat la liturghii in care cantaretul nu stia pricesne iar dupa "Unul Sfant" a durac ceva timp sa se gandeasca ce sa improvizeze, s-a facut galagie in biserica lumea se foia pan la urma unul dintre preoti a cantat din altar "de n-am avea pe sfintii Tai rugatori" la ungerea de dupa Sf Maslu daca nu se canta nimic se intampla la fel zumzetul acela enervant de soapte :|
Vezi ce rau este am ajuns sa improvizam. de ce nu se canta chinonicul? de ce nu se citeste cazania in timpul acesta? Eu inteleg ca nu in toate bisericile sunt cantareti care se pricep la muzica psaltica, dar nu cred ca pricesnele sunt cea mai potrivita solutie.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.09.2008, 15:58:06
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
La noi in Moldova,in unele biserici se cinta pricepse dupa Tatal nostru cite un sfert de ora si cinta aproape toata lumea.In posturi in loc de rugaciunile care se citesc la impartasanie se cinta pricepse(sunt crestini care nu sunt de acord cu aceasta dar daca preotul permite....),se cinta si la miruit ; si dupa sf Maslu.Cele mai cintate sunt cele dedicate Maicii Domnului.Se cinta si la privegherile din seara precedenta unei sarbatori,dupa liturghia de la hramul bisericii.

Mai probabil dupa "Unul Sfant" se canta pricesne, daca se canta la miruit si dupa sf Maslu sau Sf Liturghie ce e rau, am participat la liturghii in care cantaretul nu stia pricesne iar dupa "Unul Sfant" a durac ceva timp sa se gandeasca ce sa improvizeze, s-a facut galagie in biserica lumea se foia pan la urma unul dintre preoti a cantat din altar "de n-am avea pe sfintii Tai rugatori" la ungerea de dupa Sf Maslu daca nu se canta nimic se intampla la fel zumzetul acela enervant de soapte :|
Vezi ce rau este am ajuns sa improvizam. de ce nu se canta chinonicul? de ce nu se citeste cazania in timpul acesta? Eu inteleg ca nu in toate bisericile sunt cantareti care se pricep la muzica psaltica, dar nu cred ca pricesnele sunt cea mai potrivita solutie.

Eu cred ca sunt o solutie buna, dupa cum ai spus si tu nu in toate bisericile exista cantareti scolati care sa stapaneasca muzica psaltica, eu cred ca pricesnele sunt o ocazie pt credinciosi sa cante o cantare pt Dumnezeu si Maica Domnului sa din inima nu dupa reguli stricte ,rigide, reci si goale
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.09.2008, 16:02:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de danyel
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
La noi in Moldova,in unele biserici se cinta pricepse dupa Tatal nostru cite un sfert de ora si cinta aproape toata lumea.In posturi in loc de rugaciunile care se citesc la impartasanie se cinta pricepse(sunt crestini care nu sunt de acord cu aceasta dar daca preotul permite....),se cinta si la miruit ; si dupa sf Maslu.Cele mai cintate sunt cele dedicate Maicii Domnului.Se cinta si la privegherile din seara precedenta unei sarbatori,dupa liturghia de la hramul bisericii.

Mai probabil dupa "Unul Sfant" se canta pricesne, daca se canta la miruit si dupa sf Maslu sau Sf Liturghie ce e rau, am participat la liturghii in care cantaretul nu stia pricesne iar dupa "Unul Sfant" a durac ceva timp sa se gandeasca ce sa improvizeze, s-a facut galagie in biserica lumea se foia pan la urma unul dintre preoti a cantat din altar "de n-am avea pe sfintii Tai rugatori" la ungerea de dupa Sf Maslu daca nu se canta nimic se intampla la fel zumzetul acela enervant de soapte :|
Vezi ce rau este am ajuns sa improvizam. de ce nu se canta chinonicul? de ce nu se citeste cazania in timpul acesta? Eu inteleg ca nu in toate bisericile sunt cantareti care se pricep la muzica psaltica, dar nu cred ca pricesnele sunt cea mai potrivita solutie.

Eu cred ca sunt o solutie buna, dupa cum ai spus si tu nu in toate bisericile exista cantareti scolati care sa stapaneasca muzica psaltica, eu cred ca pricesnele sunt o ocazie pt credinciosi sa cante o cantare pt Dumnezeu si Maica Domnului sa din inima nu dupa reguli stricte ,rigide, reci si goale
Insa trebuie sa intelegem complementaritatea darurilor in Biserica. Nu cred ca toata lumea este inzestrata cu darul de a canta, la un moment dat se striga, nu se canta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.09.2008, 22:52:45
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Tot citesc si nu-mi dau seama daca asta-i un forum ortodox sau unul pietisto-protestant. Ne tot laudam cu Sfanta Traditie a Bisericii si noi suntem primii care o calcam in picioare. Randuiala Sfintei Liturghii spune ca in timpul impartasirii clericilor se canta "chinonicul" sau, in slavona, priceasna. Acesta
(chinonicul) este un verset dintr-un psalm, altul pentru fiecare zi din saptamana sau pentru sarbatorile mai importante. Ce il face deosebit de restul cantarii din timpul Liturghiei este ca acesta face parte din tipul de cantare melismatic, deosebit de cel psaltic. Daca in cantarea psaltica muzica este doar un "suport" pentru cuvant, in muzica melismatica, cuvantul trece in planul al doilea si muzica devine principalul scop. Atunci, noi pamantenii, ii preinchipuim pe ingerii care il lauda pe Dumnezeu.
Cat despre calitatea a ceea ce se canta in biserici, cu numele furat de pricesne, lasati-ma sa-mi exprim rezerva si indoiala. Pe langa faptul ca cei care canta nu sunt manati decat de "inaltatoarea" mandrie, cele mai multe din cantecelele acestea plangacioase sunt si profane, iar unele dintre ele chiar eretice. Iar in ceea ce priveste muzica psaltica, singura care, alaturi de cea melismatica, este permisa de canoane a se canta in Biserica, nu numai ca nu este facuta dupa reguli "sticte, rigide, reci si goale" dar as zice ca ba din contra! In primul rand aceasta muzica este compusa de oameni care acum sunt in calendar: Sfantul Ioan Damaschinul, Sfantul Cosma Melodul, Sfantul Roman Melodul, Sfantul Ioan Cucuzel (si lista poate continua). A compune muzica sacra este un har si oamenii acestia au fost inspirati de Duhul Sfant cand au compus aceasta muzica, mai ales ca multi dintre ei au compus si textele care o insotesc, texte care fac parte din Sfintele Slujbe. Deci nici pomeneala de reci si goale. Poate doar stricte. Sigur nu-i permis nici rock-ul si nici manelele. Si stricte, din inca o perspectiva: fiecare are in Biserica rolul sau. Episcopul si preotul sa slujeasca, clopotarul sa traga clopotele, groparul sa faca groapa, psaltii sa cante, iar simplii credinciosi sa asculte, sa fie atenti, sa se roage si sa se impartaseasca. Nu-i suficient? De ce mai trebuie sa ne mandrim si sa umplem vazduhul de strigate, chiar daca nu avem "harul" muzicii?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.09.2008, 21:08:44
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand
iar simplii credinciosi sa asculte, sa fie atenti, sa se roage si sa se impartaseasca. Nu-i suficient? De ce mai trebuie sa ne mandrim si sa umplem vazduhul de strigate, chiar daca nu avem "harul" muzicii?

dar parca Psalmistul spunea "Toata Suflarea sa laude pe Domnul" credinciosii doar sa asculte? da ce-i liturghie, spectacol? nu zice Mantuitorul sa ne adunam in Numele Lui nu zice Scriptura ca cei cu inima buna sa cante? nu toti trebuie sa slujim lui Dumnezeu?>
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.09.2008, 22:42:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

E distractiva melodia "ridica-voi ochii mei la ceruri de unde va veni ajutorul meu".
In fapt psalmul spunea "ridica-voi ochii mei la munti".
Oricum aceasta cantare e deosebit de eretica (ridica-voi ochii mei la ceruri).
Pentru simplul motiv ca daca ridicam ochii si ne uitam spre vazduh (zise ceruri) acolo e salasul de petrecere al diavolilor dupa ce au cazut din cer.
Iar e eretic fiindca propovaduieste conceptia gnostica-hinduista cnf. careia Raiul incepe unde se termina universul.
Aceasta este o aberatie de mari proportii.
Iar Raiul e diferit de Imparatia Cerurilor.
Imparatia Cerurilor a fost vazuta de Sfantul Stefan de pe pamant ceea ce arata ca nu se poate zice ca e undeva spatial.
Sufletul nu calatoreste prin univers prin vami ci trece din aceasta lume materiala in lumea cealalta.

Alte traduceri eretice:
celebra "Agni parthene" care e teologie pura in greceste si rastalmacirea ei in stil masono-hinduist-neo-satanist-vrajitorist:
(de vad lucrarile Sfintei Treimi asa ca ceva de se poate folosi de fiecare cum doreste)
"Adapa-ne pe noi cei reci
Cu vesnica-ti iubire " ???

Ceea ce urmeaza ne face sa ne intrebam daca autorul traduceri era masono-yoghist sau crestin-ortodox?
"Din aurorile ceresti
Faclie de lumina
Pe tine te fericim
Si noua ne impartasesti
Lumina cea curata
Pe tine te fericim


Dom-le...Maica Domnului in ortodoxie e vazuta ca rugatoare catre Sfanta Treime.
Niciunde nu scrie ca dansa ar putea sa ne impartaseasca "lumina cea curata".
Dimpotriva Dansa roaga pe Dumnezeu si Dumnezeu ni se impartaseste.
Se vede clar ca in aceasta cantare Dumnezeu e vazut ca energie inactiva de o foloseste fiecare cum ii place si nu ca treime de persoane.
(mod yoghisto-masono-neo-satanist).
Iar cand a zis "faclie de lumina" traducatorul si-a amintit probabil ,inconstient, de faclia de se tine aprinsa la ritualurile masonice la care dansul ia parte foarte frecvent.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cum se cântă cântările din Minei ? STEPHAN Muzica Bisericeasca 5 21.05.2012 18:24:11
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05
despre cartile din care se canta slujba NiCcoleta Despre Utrenie 6 21.03.2010 17:54:22