Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.09.2008, 22:47:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Vamile sunt asezate la trecerea dintre aceasta lume si cealalta lume sau/si probabil si in cealalta lume.
Sufletul nu calatoreste de pe Pamant spre marginile Universului iar teoriile lui Eliade cu arborele pe care e asezat Pamantul pe care se catara samanii sa ajunga in Rai sunt erezii gnostico-hinduiste pure.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.09.2008, 12:07:54
mistefania mistefania is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2008
Mesaje: 11
Implicit

am citit pe aici ca unora nu le place faptul ca la unele biserici canta corul.pacat dragii mei ca ce poate fii mai inaltator decat o rugaciune cantata?Dumnezeu se bucura de asa ceva.cel pe care-l auzi acolo dand tonul cantarii este cel ce se cheama dirijor si te rog sa ma crezi ca stie precis ce face acolo.nu oricine poate sa dea tonul asa cum nu oricine poate sa cante in felul in care canta corurile.sunt intradevar si coruri mai putin pregatite si care te zgarie la urechi cand canta dar sa stiti ca marea majoritate a celor care canta sun profesionisti adica au studiat sau studiaza muzica sau sunt oameni care canta de ani de zile si au mare experienta .cat despre dirijor trebuie sa stiti ca de cele mai multe ori e un profesionist desavarsit care nu a studiat numai muzica dar si religia pentru ca nu poate sa mearga acolo sa dea tonul la ce vrea el si cand vrea ci dfupa niste reguli stricte.e o mare arta dragii mei .va rog sa cautati sa mergeti la concursuri de acest gen si o sa vedeti ceva deosebit de frumos si inaltator.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.09.2008, 23:39:18
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
[dar parca Psalmistul spunea "Toata Suflarea sa laude pe Domnul" credinciosii doar sa asculte? da ce-i liturghie, spectacol? nu zice Mantuitorul sa ne adunam in Numele Lui nu zice Scriptura ca cei cu inima buna sa cante? nu toti trebuie sa slujim lui Dumnezeu?>
Intr-adevar, Psalmistul zice "Toata Suflarea sa laude pe Domnul", dar fiecare pe masura puterii lui si din postura in care i-a fost randuit. De ce sa nu mergi dumneata in altar, sa-l dai la o parte pe episcop sau pe preot si sa-l lauzi pe Domnul de acolo? Ca doar asa zice Psalmistul, nu? Iar Sfantul Apostol Pavel zice, intr-adevar ca "cei cu inima buna sa cante..." dar. da-mi voie sa te completez, zice "sa cante psalmi"! Si stii cum cantau evreii psalmi? Psalmodiau, adica precursoarea a ceea ce se cheama astazi muzica psaltica! Si iaca cum ai dreptate: toti trebuie sa-i slujim lui Dumnezeu! Cat despre spectacol, asta-i marele spectacol, cand se dau toti "in spactacol", cu mic cu mare, fara sa stie fiecare unde-i este locul!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.02.2009, 16:40:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Intr-adevar, Psalmistul zice "Toata Suflarea sa laude pe Domnul", dar fiecare pe masura puterii lui si din postura in care i-a fost randuit. De ce sa nu mergi dumneata in altar, sa-l dai la o parte pe episcop sau pe preot si sa-l lauzi pe Domnul de acolo? Ca doar asa zice Psalmistul, nu? Iar Sfantul Apostol Pavel zice, intr-adevar ca "cei cu inima buna sa cante..." dar. da-mi voie sa te completez, zice "sa cante psalmi"! Si stii cum cantau evreii psalmi? Psalmodiau, adica precursoarea a ceea ce se cheama astazi muzica psaltica! Si iaca cum ai dreptate: toti trebuie sa-i slujim lui Dumnezeu! Cat despre spectacol, asta-i marele spectacol, cand se dau toti "in spactacol", cu mic cu mare, fara sa stie fiecare unde-i este locul!

Mai, ai dreptate in felul tau de a analiza lucrurile si cam asa ar trebui sa stea dartu ai stat vreodata intre oameni simpli sa le vezi bucuria si seninatatea fetei cand canta pricesne? sa vezi cum izbugneste o biserica de 100 de persoane intr-un glas si canta..fac specatacol? nu-si vad locul? sunt mandri? n-asi zice, sunt sinceri si canta pentru Hristos asta e important, ce-i pe langa sunt doar discutii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.02.2009, 12:12:55
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

prin cantarile din biserica, indiferent ca sunt pricesne sau muzica bisericeasca, trebuie sa faca pe crestin sa isi planga pacatele, sa ia aminte, si nu sa bata involuntar din picior, deci sa nufie ritmate, ca la protestanti
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.02.2009, 15:33:29
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
prin cantarile din biserica, indiferent ca sunt pricesne sau muzica bisericeasca, trebuie sa faca pe crestin sa isi planga pacatele, sa ia aminte, si nu sa bata involuntar din picior, deci sa nufie ritmate, ca la protestanti

pricesenele care se canta in bisericile ortodoxe nu sunt ritmate si nu te fac sa bati din picior, pricesne ca "Asa graieste Domnul Slavei" "Iisus al meu Prieten Bun" "Mergeai cu crucea-n spate" iti trezesc pocainta nu dorinta de joc
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.02.2009, 08:33:26
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
pricesenele care se canta in bisericile ortodoxe nu sunt ritmate si nu te fac sa bati din picior, pricesne ca "Asa graieste Domnul Slavei" "Iisus al meu Prieten Bun" "Mergeai cu crucea-n spate" iti trezesc pocainta nu dorinta de joc
exact. prin ritmul lor iti dai seama de unde provin. La biserica unde merg eu se canta pricesne "autentice", si nu cantece sectare
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.02.2009, 12:46:10
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
trebuie sa faca pe crestin sa isi planga pacatele
Dar daca nu are pacate? Pai de asta vine omul la Biserica? Cantarile din Biserica sunt indemn la viata sfanta, care e sursa de bucurie, nu la lamentari pt pacate. Pacatele se spovedesc si se parasesc.Asta cu plangerea permanenta pt pacate e pietism.
Si daca suntem cuprinsi de pietism, atunci da, putem sa cantam pricesne in biserici. Acestea sunt niste cantece lacrimogene, facute de oameni mai degrab sentimentali. De la biserica trebuie sa te intorci cu mai multa credinta, nu cu mai multe sentimente. Trebuie sa te intaresti in nadejde si in iubire, nu in...lacrimi si tanguiri eterne!
N-au nici o legatura cu cantarile Bisericii, care sunt alcatuite de Sfinti ai Bisericii, nu-s doar niste impresii personale ale unui om obisnuit.
Am observat ca in multe biserici, unii -mai ales femeile- cunosc zeci de pricesne pe care le canta la slujbe dar in rest nu stiu nimic din cele ale credintei, nu cunosc ce inseamna efectiv Sf Liturghie sau alte slujbe. Semanam cu protestantii...tanguiri si atata tot.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.02.2009, 14:05:56
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

1. protestantii nu se tanguie ca ei sau mantuit.
2. afirmatia facuta de mine ai scos-o din context. Faceam o comparatie.
3.Bineinteles ca nu se reduce tot la ati plange pacatele.
4.nu ai inteles ce am vrut sa zic
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.02.2009, 14:13:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
exact. prin ritmul lor iti dai seama de unde provin. La biserica unde merg eu se canta pricesne "autentice", si nu cantece sectare

Aceasta este o priceasna "autentica"?

http://www.youtube.com/watch?v=JTnIh...eature=related
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Cum se cântă cântările din Minei ? STEPHAN Muzica Bisericeasca 5 21.05.2012 18:24:11
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05
despre cartile din care se canta slujba NiCcoleta Despre Utrenie 6 21.03.2010 17:54:22