Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2008, 17:52:12
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Stapanul era in gospodaria lui, impreuna cu oamenii care ii slujeau si se bucurau impreuna de roade bogate, de pace, liniste si belsug de bucurii. Oamenii erau foarte curiosi sa cunoasca si sa inteleaga din ce in ce mai multe lucruri, dar doreau sa afle adevarul in legatura cu acestea, de aceea veneau mereu la stapan si il intrebau. Acesta le explica cu rabdare si dragoste tot adevarul, care ii lumina in toate, iar oamenii ii sorbeau cuvintele cu nesat dupa care plecau la treburile lor linistiti de setea cunoasterii. La un timp, stapanul a plecat cu treburi, pentru mai multa vreme, dar stiind dorinta oamenilor de a cunoaste adevarul, le-a lasat o amfora plina cu adevar si le-a spus: Iata, eu trebuie sa plec, dar ma voi intoarce. Cand sunteti insetati de adevar, sa beti din aceasta amfora. Ea va fi mereu plina de adevar dar, aveti grija, sa veniti si sa beti cu randuiala, fara sa va inghesuiti si fara sa va imbrinciti unii pe altii, pentru ca puteti sa dati peste amfora, sa o rasturnati sau sa o spargeti si atunci adevarul se va risipi din ea si veti ramane fara cunoastere pana la intoarcerea mea. Oamenii l-au ascultat multa vreme. Veneau in randuiala si isi astamparau setea de adevar. Intr-o zi a batut la poarta un strain. Oamenii i-au deschis si l-au primit sa locuiasca impreuna cu ei. Dupa ceva timp strainul i-a vazut pe oameni cum mergeau la o amfora si sorbeau din ea si plecau de acolo fericiti. I-a intrebat ce fac, iar ei i-au spus ca aceea este amfora cu adevar lasata de stapan. Strainul s-a repezit la amfora, spunand ca este foarte insetat de adevar, dar oamenii, au incercat sa-l opreasca si sa-i explice ca nu trebuie sa se repaeada asa, pentru ca este adevar destul, ci sa aiba grija sa nu cumva sa rastoarne amfora sau s-o sparga, pentru ca se risipeste adevarul. Vazand ca nu-i asculta, au intervenit din ce in ce mai multi. S-a produs o adevarata busculada in jurul amforei si, la un moment dat, cineva a dat peste ea. Amfora s-a rasturnat si s-a spart, iar adevarul s-a imprastiat in cele patru zari. Oamenii au inceput sa planga, amintindu-si de ce le spusese stapanul. Atunci strainul le-a spus: Daca vreti sa reparati greseala, refaceti amfora. Majoritatea nu l-au luat in seama, convinsi ca spune prostii dar, cativa, s-au apucat sa adune cioburile ca sa refaca amfora, asa cum fusesera sfatuiti. Adunand fiecare cateva cioburi, bineanteles ca nici unul nu a putut sa intre in posesia tuturor cioburilor, asa ca s-au apucat sa umple spatiile neacoperite, cu lut. Au lucrat mult timp pentru a restaura amfora dar, fiecare in felul lui, fiecare cu cioburile pe care le apucase la care, adaugand lut, au realizat fiecare cate o amfora. Fiind acum mai multe amfore, trebuia ca una sa fie declarata amfora adevarului. Atunci a inceput fiecare s-a;i laude amfora pe care o realizase. Unul spunea ca amfora lui isi aduce cel mai bine cu cea originala, altul spunea ca amfora lui contine mai multe cioburi originale, altul spunea da, dar cioburile mele sunt mai mari, deci eu am mai mult din materia celei dintai, altul zicea, va laudati degeba pentru ca cioburile mele sunt asezate in amfora exact cum erau si la original, deci eu am dreptate. In jurul fiecaruia s-a adunat cate un grup de sustinatori. Vazand ca nu reusesc sa se impuna, a ramas fiecare credincios amforei lui, impreuna cu sustinatorii. A venit vremea sa soarba din adevar. Atunci, fiecare s-a dus la amfora lui si a dat sa soarba. Atunci a vazut fiecare ca amfora este goala. Disperati au inceput sa trimita angajati sa caute adevarul care se risipise si sa-l aduca, fiecare, la proprietarul amforei care il trimisese. Acesti angajati au plecat si au inceput sa caute in toate colturile pamantului, prin aer, prin ape, prin cele mai nebauite locuri. Au inceput sa sparga pietrele pana la firimituri invizibile, sa despice frunzele copacilor, sa spintece animale si sa le cerceteze interiorul, doar, doar, vor gasi adevar pe care sa-l aduca la urnele patronilor lor. Fiecare, din ce a reusit, a adus cate ceva. Dupa timp indelungat, proprietarii amforelor s-au uitat inlauntrul acestora si au vazut mal, pietris, resturi de animale etc.dar, ici colo, parea sa scanteieze ceva adevar. Atunci au devenit si mai convinsi ca amforele lor chiar contin adevar. Stapanul a auzit de situatia in care ajunsesera oamenii, asa ca, facandu-i-se mila de ei, l-a trimis pe fiul sau sa le aduca o noua amfora. Acesta a venit si le-a daruit-o dar ei nu l-au primit ramanand crediciosi amforelor lor. Doar cativa, dintre cei care nu ascultasera de sfatul strinului, s-au apripiat de noua amfora, au sorbit din ea si au vazut ca este intradevar cea adevarata. Au raspandit vestea. Unii au crezut, altii nu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2008, 14:51:27
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

este foarte frumoasa povestea:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2008, 20:48:25
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Ma bucur ca ti-a placut. Inseamna ca ai inteles-o. Iti va folosi mult in viata pentru intelegerea tuturor situatiilor pe care le vei intalni. Vei sti sa le situezi pe fiecare acolo unde le este locul, nu unde vor ele sa para a fi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2008, 21:14:42
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Ony 91, ti-am citit multe interventii. Ai o gandire adanca si ne poti ajuta pe multi in eforturile noastre de intelegere. Iarta-ma, nu mi-am dat seama ca esti fata. A propos, eu sunt baiat. Mi-am scris numele invers pentru ca nu mi-a permis calculatorul sa scariu numele normal atunci cand mi-am facut contul.
Cu deosebita admiratie,
Adrian.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.03.2008, 20:53:55
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nairda
Ony 91, ti-am citit multe interventii. Ai o gandire adanca si ne poti ajuta pe multi in eforturile noastre de intelegere. Iarta-ma, nu mi-am dat seama ca esti fata. A propos, eu sunt baiat. Mi-am scris numele invers pentru ca nu mi-a permis calculatorul sa scariu numele normal atunci cand mi-am facut contul.
Cu deosebita admiratie,
Adrian.
Iti multumesc pentru aprecieri, dar nu prea le merit.Eu inca nu prea reusesc sa ma apropii de noua amfora si sa cred ca in ea este Adevarul, din pacate.Dar mi s-a parut foarte sugestiva povestioara...pentru ca ilustreaza aceste cautari spirituale ale omului si dorinta lui de a comunica cu divinitatea.Chiar foarte interesant, mai ales ca fiecare religie a lumii pare a contine cate o scanteie de adevar, dar nu Adevarul.Iar acesta nu poate fi revelat in totalitate decat daca Dumnezeu ne vorbeste in limba noastra, direct, intrupandu-se.
:rolleyes:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2009, 19:52:06
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Mda, cam multe comentarii !!!
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2010, 21:54:14
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Iarta-ne Doamne, ca putin mai intelegem !
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2010, 21:36:31
mirrela mirrela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Asa este ....si ganditi-va daca toate eforturile biologilor ,medicilor (despicatorii de frunze si de animale),geologilor si multi alti oameni de stiinta;daca toti,la un loc,nu au reusit decat sa aduca putin adevar in amfora lor ganditi-va cate mai avem de descoperit si cat de departe suntem de adevar cu toate eforturile noastre...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2010, 09:32:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu s-a intrupat

Citat:
În prealabil postat de oni91 Vezi mesajul
Iti multumesc pentru aprecieri, dar nu prea le merit.Eu inca nu prea reusesc sa ma apropii de noua amfora si sa cred ca in ea este Adevarul, din pacate.Dar mi s-a parut foarte sugestiva povestioara...pentru ca ilustreaza aceste cautari spirituale ale omului si dorinta lui de a comunica cu divinitatea.Chiar foarte interesant, mai ales ca fiecare religie a lumii pare a contine cate o scanteie de adevar, dar nu Adevarul.Iar acesta nu poate fi revelat in totalitate decat daca Dumnezeu ne vorbeste in limba noastra, direct, intrupandu-se.
si a vorbit in limba noastra si vorbeste,facind semne si minuni,doar pentru cei ce au ochi de vazut si urechi de auzit.ceia ce stim,ceia ce prorocim,s.a.m.d.sunt doar un segment din ceia-ce putem vedea sau face,restul intregului doar in Imparatiea lui Dumnezeu se realizeaza, sf.scriptura marturiseste acest lucru.oricit se straduieste omul, doar acel segment va primi, mai mare s-au mai mic.
Dumnezeu sa ne invredniceasca apropierea de sfintia sa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filosofie ?! Inina-I Intrebari utilizatori 30 30.10.2012 12:58:59
Dialogul teologie-filosofie-știință laurastifter Teologie si Stiinta 1 24.04.2012 16:39:48
Margelele mataniei podul intre filosofie si Dumnezeu florin.oltean75 Generalitati 0 11.11.2011 22:22:29
Adevar si obiectivitate Traditie1 Generalitati 72 06.02.2011 14:51:35
Cat adevar este in.... mara2008 Slujba inmormantarii 11 15.03.2009 21:36:23