Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.05.2009, 07:19:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asa cum nu poti sa demonstrezi nici ca nu exista calutul roz...
Calutul roz este o absurditate si de aceea nu poate sa existe vorbind rational. El exista numai in mintile copiilor si ale ateilor care il folosesc ca o comparatie puerila impotriva credintei in Dumnezeu - a carui existenta nu poate fi demonstrata "stiintific", asa cum vor ei.

Altfel spus, masurand posibilitatea: probabilitatea ca sa existe calutul roz cel "spiritual" este nula, pe cand probabilitatea ca Universul sa fie facut si intretinut de un Creator tinde asimptotic catre maxim.
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Realitatea si adevarul nu sint si probabil nu vor fi niciodata accesibile in mod stiintific, stiinta nu are nici o iluzie cu privire la acest lucru.
Si atunci, daca omul nu poate sa inteleaga natura ultima a materiei si energiei, cum poate sa aiba pretentia ca Insusi Dumnezeu sa fie de inteles in Fiinta Lui?
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Stiinta are insa statutul de singura apropiere logica si consistenta de realitate si adevar. Stiinta nu minte, spune ceea ce stie la un moment dat. Si spune din ce in ce mai mult.
Cu mari sfortari abia ce zgariem suprafata. Eu sunt bucuros ca se progreseaza cu descoperirile, dar nu cred c-o sa ajungem departe... Dar mai stii?

Stiinta nu minte, dar oamenii mint. Sunt descoperiri care sunt ascunse publicului larg, ramanand accesibile unui grup restrans de interese - si asta se numeste minciuna. Daca s-ar fi spus "tot ce se stie la un moment dat", lumea o ducea mai bine acum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.05.2009, 07:29:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da. Atita timp cit voi credeti ca e mult mai importanta mintuirea vostra egoista, nu am de ce sa cred ca va doriti o lume mai buna aici.
Nu comentez mai mult, ca nu are legatura cu acest topic.
off topic: Mantuirea nu este egoista, din moment ce trebuie sa inmultim talantii. Din iubire pentru lume, crestinii se roaga pentru toti si pe toti ii vor sa renunte de rau si sa se indrepte catre Bine. Noi nu ne dorim ca ateii de exemplu sa piara vesnic, ci sa traiasca vesnic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.05.2009, 09:04:28
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Calutul roz este o absurditate si de aceea nu poate sa existe vorbind rational. El exista numai in mintile copiilor si ale ateilor care il folosesc ca o comparatie puerila impotriva credintei in Dumnezeu - a carui existenta nu poate fi demonstrata "stiintific", asa cum vor ei.

Altfel spus, masurand posibilitatea: probabilitatea ca sa existe calutul roz cel "spiritual" este nula, pe cand probabilitatea ca Universul sa fie facut si intretinut de un Creator tinde asimptotic catre maxim.
Daca e sa ne luam dupa probabilitati, evolutia prin selectia naturala bate de departe orice inchipuire.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Si atunci, daca omul nu poate sa inteleaga natura ultima a materiei si energiei, cum poate sa aiba pretentia ca Insusi Dumnezeu sa fie de inteles in Fiinta Lui?
Unde ai vazut sa am eu pretentia sa inteleg ceva ce nu exista?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cu mari sfortari abia ce zgariem suprafata. Eu sunt bucuros ca se progreseaza cu descoperirile, dar nu cred c-o sa ajungem departe... Dar mai stii?
Altii cred ca stiinta e inutila, si asa vine sfirsitul lumii...
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Stiinta nu minte, dar oamenii mint. Sunt descoperiri care sunt ascunse publicului larg, ramanand accesibile unui grup restrans de interese - si asta se numeste minciuna. Daca s-ar fi spus "tot ce se stie la un moment dat", lumea o ducea mai bine acum.
Asta nu are nici o relevanta. Si eu pot spune ca, daca nu ar fi existat superstitii si dogme, lumea o ducea mai bine acum.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2009, 09:13:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
off topic: Mantuirea nu este egoista, din moment ce trebuie sa inmultim talantii. Din iubire pentru lume, crestinii se roaga pentru toti si pe toti ii vor sa renunte de rau si sa se indrepte catre Bine. Noi nu ne dorim ca ateii de exemplu sa piara vesnic, ci sa traiasca vesnic.
A te ruga nu inseamna nimic, dupa cum am stabilit in alt topic.

Mantuirea si Dzeu sint minciuna care au facut ca gri-ul sa para mai alb. Sint doua minciuni (hai sa le consideram de categoria 2, iluzii) care au inclinat balanta in favoarea non-sensului. Sint motivatiile care au depasit in valoare chiar si familia.
Ce putea fi un factor motivational mai puternic decit familia, tribul, tara? Persoana proprie. Pentru a nu parea un factor egoist au fost inventate mantuirea si Dzeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2009, 09:30:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Daca e sa ne luam dupa probabilitati, evolutia prin selectia naturala bate de departe orice inchipuire.
P(s.n.) -> 0
P(design inteligent) -> 1
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Unde ai vazut sa am eu pretentia sa inteleg ceva ce nu exista?
Nu tu, ci Veronika.
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Altii cred ca stiinta e inutila, si asa vine sfirsitul lumii...
Sa fie ei sanatosi. Majoritatea inteleg sfarsitul lumii ca distrugerea Pamantului si a civilizatiei umane. Ortodoxia crede in sfarsitul raului din lume si reinnoirea Creatiei la starea initiala, cand era "buna foarte".
Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asta nu are nici o relevanta. Si eu pot spune ca, daca nu ar fi existat superstitii si dogme, lumea o ducea mai bine acum.
[/quote]
Poti sa spui ce vrei. Eu cred ca si Tutea ca, daca lumea nu era religioasa, si acum traiam in copaci.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.05.2009, 09:34:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
A te ruga nu inseamna nimic, dupa cum am stabilit in alt topic.

Mantuirea si Dzeu sint minciuna care au facut ca gri-ul sa para mai alb. Sint doua minciuni (hai sa le consideram de categoria 2, iluzii) care au inclinat balanta in favoarea non-sensului. Sint motivatiile care au depasit in valoare chiar si familia.
Ce putea fi un factor motivational mai puternic decit familia, tribul, tara? Persoana proprie. Pentru a nu parea un factor egoist au fost inventate mantuirea si Dzeu.
In cateva zeci de ani maxim o sa ai certitudinea existentei care transcende moartea. Dar, dac-o tii tot asa, griul o sa devina negru.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.05.2009, 09:39:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Topcat uite ce spune Dumnezeu prin prorocul David despre necredinciosi :

1. Fericit barbatul, care n-a umblat in sfatul necredinciosilor si in calea pacatosilor nu a stat si pe scaunul hulitorilor n-a sezut;
2. Ci in legea Domnului e voia lui si la legea Lui va cugeta ziua si noaptea.
3. Si va fi ca un pom rasadit langa izvoarele apelor, care rodul sau va da la vremea sa si frunza lui nu va cadea si toate cate va face vor spori:
4. Nu sunt asa necredinciosii, nu sunt asa! Ci ca praful ce-l spulbera vantul de pe fata pamantului.
5. De aceea nu se vor ridica necredinciosii la judecata, nici pacatosii in sfatul dreptilor.
6. Ca stie Domnul calea dreptilor, iar calea necredinciosilor va pieri.
(psalmul 1)

Si ia aminte in continuare ,ca ce scrie aici asa este ,nimic nu poate fi schimbat si se va implini :

28. Ca Domnul iubeste judecata si nu va parasi pe cei cuviosi ai Sai; in veac vor fi paziti. Iar cei fara de lege vor fi izgoniti si semintia necredinciosilor va fi starpita.
29. Iar dreptii vor mosteni pamantul si vor locui in veacul veacului pe el.
30. Gura dreptului va deprinde intelepciunea si limba lui va grai judecata.
31. Legea Dumnezeului sau in inima lui si nu se vor poticni pasii lui.
(psalmul 36)

La voi ateii nu stiu cum se intampla ca va poticniti mereu.
Nu sunteti consecventi in idei si va incurcati in argumente.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.05.2009, 10:15:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
P(s.n.) -> 0
P(design inteligent) -> 1
P(Dzeu)<<P(s.n.)
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa fie ei sanatosi. Majoritatea inteleg sfarsitul lumii ca distrugerea Pamantului si a civilizatiei umane. Ortodoxia crede in sfarsitul raului din lume si reinnoirea Creatiei la starea initiala, cand era "buna foarte".
Indiferent care e teoria sf.lumii, ce rost are pentru voi stiinta?
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poti sa spui ce vrei. Eu cred ca si Tutea ca, daca lumea nu era religioasa, si acum traiam in copaci.
Mai intii trebuie sa crezi ca oamenii traiau la un moment dat in copaci.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2009, 10:18:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Topcat uite ce spune Dumnezeu prin prorocul David despre necredinciosi :

1. Fericit barbatul, care n-a umblat in sfatul necredinciosilor si in calea pacatosilor nu a stat si pe scaunul hulitorilor n-a sezut;
2. Ci in legea Domnului e voia lui si la legea Lui va cugeta ziua si noaptea.
3. Si va fi ca un pom rasadit langa izvoarele apelor, care rodul sau va da la vremea sa si frunza lui nu va cadea si toate cate va face vor spori:
4. Nu sunt asa necredinciosii, nu sunt asa! Ci ca praful ce-l spulbera vantul de pe fata pamantului.
5. De aceea nu se vor ridica necredinciosii la judecata, nici pacatosii in sfatul dreptilor.
6. Ca stie Domnul calea dreptilor, iar calea necredinciosilor va pieri.
(psalmul 1)

Si ia aminte in continuare ,ca ce scrie aici asa este ,nimic nu poate fi schimbat si se va implini :

28. Ca Domnul iubeste judecata si nu va parasi pe cei cuviosi ai Sai; in veac vor fi paziti. Iar cei fara de lege vor fi izgoniti si semintia necredinciosilor va fi starpita.
29. Iar dreptii vor mosteni pamantul si vor locui in veacul veacului pe el.
30. Gura dreptului va deprinde intelepciunea si limba lui va grai judecata.
31. Legea Dumnezeului sau in inima lui si nu se vor poticni pasii lui.
(psalmul 36)

La voi ateii nu stiu cum se intampla ca va poticniti mereu.
Nu sunteti consecventi in idei si va incurcati in argumente.
Si daca a zis numitul David ceva, sigur e asa. Ar trebui sa-mi tremure pantalonii pe mine, sau ce?
Te rog sa-mi indici unde nu sint consecvent si unde ma incurc in argumente, nu am pretentia ca sint perfect. Din contra.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2009, 10:27:23
veronika veronika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2007
Mesaje: 22
Implicit

Din spre partea mea eu nu am nimic cu credinciosii ci si nici cu ideile lor oricat de fantastice ar fi.

Doar cu metodele lor eu am ce am!

Religiosii astia care evita orice dezbatere de idei deschisa am ce am cu ei. Uitati-va la forumul de pe Spiritus de exemplu www.spiritus.ro/FORUM/subiecte.htm . Ei nu te baga pur si simplu in seama si te evita pur si simplu daca tu nu vi la ei cu altceva decât cu linguseli. Am corespondat cu Razvan Alexandru Petre de pe Spiritus și cu Ionut Ciurea sau Marius Stan de pe Empower si ei evita pur si simplu sa dezbata deschis idei cu tine! Daca vad ca incerci o data sau de doua ori să dezbați vreo idee ei te ignora total. Tu ori îi respecti pe ei drept dumnezei ori te ignora total.

Ei vin cu niste predici lungi in care nimeni nu are voie sa ii intrerupa si daca vi la ei cu altceva decat linguseli totul este inscenat in asa fel incat tu sa cazi in ridicol cu negativitatea ta obraznica.

Pentru asta ei pun foarte mult accent pe "Identitate" si pe modul in care "trebuie" raspuns la intrebarea "Cine sunt eu?". Astfel daca tu nu iti raspunzi la intrebarea "Cine sunt eu?" dupa regulile lor, vei deveni un "ciudat" care va cadea in ridicol înaintea celorlalți religiosi.

Problema e daca nu Dumnezeu este mare, ci religia ii convinge pe oameni de fapt sa se injoseasca ei singuri. Liderul religios nu isi impune el superioritatea ci doar vine cu poezii prin care sa te convinga ca tu singur sa te injosesti intr-o mainiera asa de subtila incat nici sa nu iti dai seama ca ai luat aceasta decizie si se folosesc foarte mult de frica ta de a nu parea "un ciudat" printre ei.

Dar ma intreb oare ei cum de nu parca nu cad in ridicol si nu par ei niste ciudati? Foarte simplu! Ei lasa impresia ca se izoleaza si ca "ascund" ceva, niste "secrete mari" pe care daca tu vrei sa le descoperi, atunci va trebui sa le accepti metodele lor de a ti le "arata". Smecheria acelor metode e ca ele ii fac pe toti sa para niste "adepti convinsi" si toti astfel se vad intre ei ca ar parea niste "adepti convinsi" si asta face sa para credibil si "dovedit" tot ce fac ei acolo, dar de fapt ei se mint intre ei fara sa fie constienti de asta. Daca nu accepti sa te "comporți" cum vor ei, atunci inseamna ca nu vrei sa "descoperi" nimic, nici nu poti sa "descoperi" nimic si deci esti un batjocoritor negativist si ciudat care cade singur in ridicol si deci care nu trebuie luat in seama.

De asta eu zic ca nu ideile religioase sunt problema ci metodele lor. Ideile lor trebuiesc scoase spre dezbatere pentru ca sa vada toata lumea cine e de fapt "ciudatul" care cade singur in ridicol.

Acest tip de religiosi de fapt au acceptat niste metode si nu niste idei sau principii. Daca îi vei lua la întrebari vei observa ca ei de fapt nici nu prea au idei. Ei pare ca au idei, dar de fapt sunt doar niste poezii amestecate cu povești pe care tu cica nu trebuie sa le intrerupi.

Oricum, ideea e ca manipularea lor se bazeaza pe o combinatie dintre impunerea unui cod de maniere anume si puterea exemplului. Codul ala de maniere ar fi "calea" catre descoperirea "misterelor" pe care le "au" ei "ascunse", iar daca tu respingi acel cod de maniere asta va face sa para ca tu de fapt nu vrei si mai ales nu esti "capabil" de a "descoperi" nimic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 22:56:35
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 17:50:55
Dumnezeu in Treime. Danut7 Generalitati 32 11.11.2010 12:40:29
Ratiune si Treime naephius Teologie si Stiinta 36 29.07.2009 18:47:30