Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2010, 20:02:15
Alternative Alternative is offline
 
Data înregistrării: 21.02.2010
Mesaje: 1
Implicit Multumesc pentru retete

Aceste retete vin exact in momentul cand aveam nevoie sa gasesc o utilizare la morcovii ce rezulta din cura cu suc de morcovi. Abia astept sa le incerc!. O intrebare as avea: oare se poate inlocui margarina cu ulei? Am primit un studiu din care reiese ca margarina ar fi toxica. Puteti citi studiul la adresa http://vindecarenaturista.blogspot.c...are-este.html/. Inca o data multumesc.

Last edited by Alternative; 21.02.2010 at 20:19:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2010, 14:35:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sa nu uitam de linte

Una din cele mai vechi mancaruri , pomenita in Vechiul Testament , de pe timpul fiilor lui Avraam ! Lintea ce poate fi preparata ca supa crema , mancare precum mazarea , este excelenta si foarte sanatoasa . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2010, 16:28:42
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit Fasolea

"Sfanta " fasole, fratilor si surorilor, ca ea ne scoate cu bine din post!
Pt. cei ce ati facut armata, (mai ales inainte de 89), stiti bine la ce ma refer...
Nu se compara nicio mancare cu fasolea gatita in cantitate mare , la cazan ,fie ca e la manastire, fie la unitatea militara....
(atata doar ca da flatulente)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2010, 16:31:36
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Una din cele mai vechi mancaruri , pomenita in Vechiul Testament , de pe timpul fiilor lui Avraam ! Lintea ce poate fi preparata ca supa crema , mancare precum mazarea , este excelenta si foarte sanatoasa . Doamne ajuta !
foarte buna lintea, se poate gati si fara ulei si iese f buna. am vazut odata un reportaj cu manastirea Prodromu de la Sfantul Munte, in care un monah era intrebat cu ce mancare ii serveste pe pelerini. si a raspuns: "pai cu ce sa ii servim? cu ce mancam si noi - cu linte". :) Post binecuvantat si bineprimit!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2010, 19:27:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
foarte buna lintea, se poate gati si fara ulei si iese f buna. am vazut odata un reportaj cu manastirea Prodromu de la Sfantul Munte, in care un monah era intrebat cu ce mancare ii serveste pe pelerini. si a raspuns: "pai cu ce sa ii servim? cu ce mancam si noi - cu linte". :) Post binecuvantat si bineprimit!
Post binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.02.2010, 08:50:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
foarte buna lintea, se poate gati si fara ulei si iese f buna. am vazut odata un reportaj cu manastirea Prodromu de la Sfantul Munte, in care un monah era intrebat cu ce mancare ii serveste pe pelerini. si a raspuns: "pai cu ce sa ii servim? cu ce mancam si noi - cu linte". :) Post binecuvantat si bineprimit!
Se ia o conserva de linte (sau fasole), se pune intr-un castron, se amesteca cu o jumatate de ceapa taiata marunt (plus ulei de masline daca e weekend) si se mananca cu paine. Si sare - dupa gust. Asta in caz ca nu aveti prea mult timp sa gatiti. Pofta buna!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2010, 09:37:46
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Margarina vegetala e ok.


Tratament sigur pentru vindecarea bolilor de ficat sunt OUALE de prepelitza proaspete si ceaiul de sunatoare care se bea dimineatza pe stomacul gol, neindulcit, iar dupa ce este baut se aseaza pe partea dreapta a corpului in pat, intins si se sta 30 min. Ceaiul de sunatoare curatza ficatul.

Hai sa lasam americanismele, ca nu degeaba ne-am nascut noi in Romania si avem si noi tratamente mult mai bune, doar ca nu le stim multi din noi. Sare cat mai putina pentru cei care au probleme cu ficatul. Iar restul condimentelor sunt interzise !!!



Citat:
În prealabil postat de Alternative Vezi mesajul
Aceste retete vin exact in momentul cand aveam nevoie sa gasesc o utilizare la morcovii ce rezulta din cura cu suc de morcovi. Abia astept sa le incerc!. O intrebare as avea: oare se poate inlocui margarina cu ulei? Am primit un studiu din care reiese ca margarina ar fi toxica. Puteti citi studiul la adresa http://vindecarenaturista.blogspot.c...are-este.html/. Inca o data multumesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.02.2010, 14:16:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Margarina vegetala e ok.


Tratament sigur pentru vindecarea bolilor de ficat sunt OUALE de prepelitza proaspete si ceaiul de sunatoare care se bea dimineatza pe stomacul gol, neindulcit, iar dupa ce este baut se aseaza pe partea dreapta a corpului in pat, intins si se sta 30 min. Ceaiul de sunatoare curatza ficatul.

Hai sa lasam americanismele, ca nu degeaba ne-am nascut noi in Romania si avem si noi tratamente mult mai bune, doar ca nu le stim multi din noi. Sare cat mai putina pentru cei care au probleme cu ficatul. Iar restul condimentelor sunt interzise !!!
Iti respect parerea ta , dar sunt deacord doar cu SUNATOAREA ! ! ! Da, ea SUNATOAREA pot spune ca mi-a salvat viata . Sa bem SUNATOARE cat cuprinde !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.02.2010, 14:19:33
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Hmmm...daca ti-as spune ca sunt oameni care s-au vindecat de ciroza la ficat cu cura de OUA de prepelitza , m-ai crede????????

Nu vb in necunostinta de cauza.


Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iti respect parerea ta , dar sunt deacord doar cu SUNATOAREA ! ! ! Da, ea SUNATOAREA pot spune ca mi-a salvat viata . Sa bem SUNATOARE cat cuprinde !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2010, 18:40:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Hmmm...daca ti-as spune ca sunt oameni care s-au vindecat de ciroza la ficat cu cura de OUA de prepelitza , m-ai crede????????

Nu vb in necunostinta de cauza.
Iar te repezi ! nu am negat chestia cu oul de prepeliță ! deci tu te repezi iar în a acuza . Eu nu te-am acuzat cu nimic , dar acest "tratament" anulează orice postire a noastră si ar trebui mereu dezlegări . Dci te rog să-ți ponderezi tonul si să fi mai ponderată în acuze ! Sunătoarea are efecte benefice si asupra psihicului , deci ți-o recomand din plin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 23.02.2010 at 18:44:49.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
margarina toxica, morcovi, ulei, unt

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Retete - Mancare de post andra_forscorpio Generalitati 52 02.12.2018 22:49:03
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
retete ovo-lacto-vegetariene misteria Postul 5 25.01.2012 15:29:27
Retete de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 10 23.12.2009 13:26:18
retete de post dorinel78 Generalitati 1 08.07.2007 01:07:02