Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.10.2010, 20:13:27
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu am inteles niciodata aceasta credinta, cum se poate numi... In ce consista?

Multumesc pentru clarificari.
A fi "pocăit" înseamnă a fi sectar.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 13.10.2010, 00:44:16
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit sa nu contrazicem pe Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Da preoții au puterea de a ierta păcate, de a lega și de a dezlega, această putere dumnezeiască lucrătoare prin ei fiindu-le dată pe baza puterii pe care chiar apostolii au prmit-o de la Hristos și pe baza succesiunii apostolice în harul Duhului Sfânt, nu doar în învățătură.
acest text din N.T. zice ca Iisus are o preotie care nu poate trece de la unul la altul
"Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoție netrecătoare (veșnică). "
deci dupa intelesul acestui text, doar Iisus este preot si doar el poate intermedia pt noi.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Puterea prin intermediul căreia ei pot să ierte păcate este e putere dumnezeiească, practic puterea lui Dumnezeu făcându-se lucrătoare prin intermediul preoților atnci când aceștia iartă de păcate.

Urmatorul citat nu ne lasa sa credem ca preotii de azi pot dezlega de pacate. Domnul Iisus e pururea viu ca sa mijloceasca pt noi, asa sta scris. Doar daca vrem sa contrazicem Scriptura, dar cine are curajul?

"Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoție netrecătoare (veșnică).
25. Pentru aceasta, și poate să mântuiască desăvârșit pe cei ce se apropie prin El de Dumnezeu, căci pururea e viu ca să mijlocească pentru ei.
26. Un astfel de Arhiereu se cuvenea să avem: sfânt, fără de răutate, fără de pată, osebit de cei păcătoși, și fiind mai presus decât cerurile. "
Sa fim cu luare aminte.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 13.10.2010, 20:09:45
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
acest text din N.T. zice ca Iisus are o preotie care nu poate trece de la unul la altul
"Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoție netrecătoare (veșnică). "
deci dupa intelesul acestui text, doar Iisus este preot si doar el poate intermedia pt noi.




Urmatorul citat nu ne lasa sa credem ca preotii de azi pot dezlega de pacate. Domnul Iisus e pururea viu ca sa mijloceasca pt noi, asa sta scris. Doar daca vrem sa contrazicem Scriptura, dar cine are curajul?

"Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoție netrecătoare (veșnică).
25. Pentru aceasta, și poate să mântuiască desăvârșit pe cei ce se apropie prin El de Dumnezeu, căci pururea e viu ca să mijlocească pentru ei.
26. Un astfel de Arhiereu se cuvenea să avem: sfânt, fără de răutate, fără de pată, osebit de cei păcătoși, și fiind mai presus decât cerurile. "
Sa fim cu luare aminte.
Domnule amic, dacă dumneata vrei să spui că un urs nu este un urs ci este un OZN căzut din spațiu, ești liber să o faci însă vei suporta consecințele atât ale prostiei și ignoranței matale cât și ale minciunilor pe care le proferezi într-o stare de ignoranță vrednică de milă.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.10.2010, 21:17:41
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule amic, dacă dumneata vrei să spui că un urs nu este un urs ci este un OZN căzut din spațiu, ești liber să o faci însă vei suporta consecințele atât ale prostiei și ignoranței matale cât și ale minciunilor pe care le proferezi într-o stare de ignoranță vrednică de milă.
Dumneata esti doctor eu sunt prost, dar un raspuns nu stii sa-mi dai.....Ma refer la preotia vesnica a Domnului Iisus nu la ursi si OZN-uri.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.10.2010, 21:41:06
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu înțeleg de ce mai insistați pe o problemă ce e profund antibiblică. În Sfânta Scriptură nu se pomenește nimic de ”succesiune apostolică” și nimic de ”hirotonirea preoților”. Biserica Creștină Primară nu avea în rândurile ei nici un preot, decât foști preoți evrei și eventual foști preoți păgâni convertiți la creștinism. Puteți spune că Biserica ce a urmat Bisericii Apostolice (Biserica din timpul vieții apostolilor)a rânduit ierarhia aceasta (preoți, protopopi, mitropoliți, patriarhi, cardinali și papi), puteți spune că aceasta este o tradiție frumoasă și milenară cu o bogată încărcătură istorică, dar vă rog frumos nu mai afirmați că rădăcinile ei sunt biblice, apostolice ori hristice! Minciuna aceasta grosolană nu face decât să îndepărteze definitiv de Biserica Ortodoxă pe toți care descoperă adevărul, și nu cred că aveți asemenea intenții. Recunoașteți franc că Scriptura nu vorbește și nu recomandă o asemenea ierarhie și poate veți păstra în rândurile Bisericii mai mulți enoriași cititori ai Bibliei.
Ratacesti,ratacesti,ratacesti si nu vrei sa pricepi nimic.Bine,succesiune apostolica nu exista in opinia ta in BOR(mi-aduc aminte ca ti-am mai dat tie niste raspunsuri legate de istoria religiei si implicit a harului Duhului Sfant,unde s-a pastrat el.Daca ai citi bine ai face),dar spunem cum este cu succesiunea apostolica la voi.De unde,cand si cum a venit "harul "peste voi?Arata-ne succesiunea apostolica.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.10.2010, 05:24:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Ratacesti,ratacesti,ratacesti si nu vrei sa pricepi nimic.
Singura rătăcire este cea adusă de necunoașterea Scripturii (Mat.22,29) și mă așteptam să-mi aduci măcar un pasaj al Scripturii care să-mi arate "rătăcirea". Din nefericire pentru tine, nu ai așa ceva.

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
dar spunem cum este cu succesiunea apostolica la voi.De unde,cand si cum a venit "harul "peste voi?Arata-ne succesiunea apostolica.
Însuși termenul "succesiune apostolică" este nebiblic, singura succesiune fiind cea a învățăturii apostolice. Apostoli ai lui Hristos au fost doar acei martori oculari care au umblat cu El, nelăsând alți apostoli după ei. Urmașii lor nu s-au mai numit apostoli, nu au mai fost martori oculari și nu au mai umblat fizic cu Mântuitorul Cel înălțat. Experiența aceasta a apostolilor a fost unică și nereproductibilă, termenul de "succesiune apostolică" fiind o aberație. "Succesorii" lor au fost doar niște prezbiteri rânduiți (hirotoniți) în bisericile nou înființate. Iar dacă învățătura apostolilor a fost denaturată în decursul veacurilor următoare, acei prezbiteri, episcopi nu au transmis mai departe decât o succesiune a ereziei. Și te rog nu te ataca... am scris "dacă"...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 27.10.2010, 14:05:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum se pot pocăi jidovii, dacă vor cu adevărat

Pocainta este si o lucrare launtrica prin care luptam cu pacatele proprii. Tuturor oamenilor Sfantul Ioan Botezatorul ne spune: Pocaiti-va! Adica ne spune sa renuntam la pacate si sa facem voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.10.2010, 15:42:43
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu va este rusine obrazului sa colportati asemenea mizerii antisemite ?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 31.10.2010, 22:05:41
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Singura rătăcire este cea adusă de necunoașterea Scripturii (Mat.22,29) și mă așteptam să-mi aduci măcar un pasaj al Scripturii care să-mi arate "rătăcirea". Din nefericire pentru tine, nu ai așa ceva.

Însuși termenul "succesiune apostolică" este nebiblic, singura succesiune fiind cea a învățăturii apostolice. Apostoli ai lui Hristos au fost doar acei martori oculari care au umblat cu El, nelăsând alți apostoli după ei. Urmașii lor nu s-au mai numit apostoli, nu au mai fost martori oculari și nu au mai umblat fizic cu Mântuitorul Cel înălțat. Experiența aceasta a apostolilor a fost unică și nereproductibilă, termenul de "succesiune apostolică" fiind o aberație. "Succesorii" lor au fost doar niște prezbiteri rânduiți (hirotoniți) în bisericile nou înființate. Iar dacă învățătura apostolilor a fost denaturată în decursul veacurilor următoare, acei prezbiteri, episcopi nu au transmis mai departe decât o succesiune a ereziei. Și te rog nu te ataca... am scris "dacă"...
TIMOTEI Epistola 1-a ;Cap.1
18. Această poruncă îți încredințez, fiule Timotei, ca potrivit proorociilor făcute mai înainte asupra ta, să te lupți lupta cea bună, după cuvântul lor,
19. Având credință și cuget bun, pe care unii, lepădându-le, au căzut din credință;
20. Dintre aceștia sunt Imeneu și Alexandru, pe care i-am dat satanei, ca să se învețe să nu hulească.
APOI CITESTE TOT CAPITOLUL 3,CAP.-4/11. Acestea să le poruncești și să-i înveți.
12. Nimeni să nu disprețuiască tinerețile tale, ci fă-te pildă credincioșilor cu cuvântul, cu purtarea, cu dragostea, cu duhul, cu credința, cu curăția.
13. Până voi veni eu, ia aminte la citit, la îndemnat, la învățătură.
14. Nu fi nepăsător față de harul care este întru tine, care ți s-a dat prin proorocie, cu PUNEREA MAINILOR MAI-MARILOR PREOTILOR.
15. Cugetă la acestea, ține-te de acestea, ca propășirea ta să fie vădită tuturor.
16. Ia aminte la tine însuți și la învățătură; stăruie în acestea, căci, făcând aceasta, și pe tine te vei mântui și pe cei care te ascultă.CAPITOLUL 5/ 17. Preoții, care își țin bine dregătoria, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul și cu învățătura.
18. Pentru că Scriptura zice: "Să nu legi gura boului care treieră", și: "Vrednic este lucrătorul de plata sa".
19. Pâră împotriva preotului să nu primești, fără numai de la doi sau trei martori.
20. Pe cei ce păcătuiesc mustră-i de față cu toți, ca și ceilalți să aibă teamă.
21. Te îndemn stăruitor înaintea lui Dumnezeu și a lui Iisus Hristos și a îngerilor aleși, ca să păzești acestea, fără a lua o hotărâre dinainte, nefăcând nimic cu părtinire.
22. NU-TI PUNE MAINILE DEGRABA PE NIMENI, nici nu te face părtaș la păcatele altora. Păstrează-te curat.
CAP.6/20. O, Timotei, păzește comoara ce ți s-a încredințat, depărtându-te de vorbirile deșarte și lumești și de împotrivirile științei mincinoase,

TIMOTEI,Epistola a-2-a ,CAP.1
6. DIN ACEASTA PRICINA, ITI AMINTESC SA APRINZI SI MAI MULT DIN NOU HARUL LUI DUMNEZEU, CARE ESTE IN TINE, PRIN PUNEREA MAINILOR MELE.
7. Căci Dumnezeu nu ne-a dat duhul temerii, ci al puterii și al dragostei și al înțelepciunii.
8. Deci, nu te rușina de a mărturisi pe Domnul nostru, nici de mine, cel pus în lanțuri pentru El, ci pătimește împreună cu mine pentru Evanghelie după puterea de la Dumnezeu.
9. El ne-a mântuit și ne-a chemat cu chemare sfântă, nu după faptele noastre, ci după a Sa hotărâre și după harul ce ne-a fost dat în Hristos Iisus, mai înainte de începutul veacurilor, 13. Ține dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credința și cu iubirea ce este în Hristos Iisus.
14. COMOARA CEA BUNA CE TI S-A INCREDINTAT, PAZESTE-O CU AJUTORUL SFANTULUI DUH, CARE SALASLUIESTE INTRU NOI.
Capitolul 2
1. Tu, deci, fiul meu, întărește-te în harul care e în Hristos Iisus,
2. Și cele ce ai auzit de la mine, cu mulți martori de față, acestea le încredințează la oameni credincioși, care vor fi destoinici să învețe și pe alții.
14. Tu însă rămâi în cele ce ai învățat și de care ești încredințat, deoarece știi de la cine le-ai învățat,
15. Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.
16. Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,
17. Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun.

Capitolul 4
1. Eu te îndemn deci stăruitor în fața lui Dumnezeu și a lui Hristos Iisus, Care va să judece viii și morții, la arătarea Lui și în împărăția Lui;
2. Propovăduiește cuvântul, stăruiește cu timp și fără de timp, mustră, ceartă, îndeamnă, cu toată îndelunga-răbdare și învățătura.
3. Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor,
4. Și își vor întoarce auzul de la adevăr și se vor abate către basme.
5. Tu fii treaz în toate, suferă răul, fă lucru de evanghelist, slujba ta fă-o deplin!

Aici doar o mica parte de succesiune apostolica.Mai sunt si altele.DE RECOMANDAT A SE CITI IN INTREGIME EPISTOLELE,ASA VEI PRICEPE MAI BINE.

Last edited by ghemistris; 31.10.2010 at 22:12:15.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 31.10.2010, 22:52:24
ghemistris  ghemistris is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Singura rătăcire este cea adusă de necunoașterea Scripturii (Mat.22,29) și mă așteptam să-mi aduci măcar un pasaj al Scripturii care să-mi arate "rătăcirea". Din nefericire pentru tine, nu ai așa ceva.

Însuși termenul "succesiune apostolică" este nebiblic, singura succesiune fiind cea a învățăturii apostolice. Apostoli ai lui Hristos au fost doar acei martori oculari care au umblat cu El, nelăsând alți apostoli după ei. Urmașii lor nu s-au mai numit apostoli, nu au mai fost martori oculari și nu au mai umblat fizic cu Mântuitorul Cel înălțat. Experiența aceasta a apostolilor a fost unică și nereproductibilă, termenul de "succesiune apostolică" fiind o aberație. "Succesorii" lor au fost doar niște prezbiteri rânduiți (hirotoniți) în bisericile nou înființate. Iar dacă învățătura apostolilor a fost denaturată în decursul veacurilor următoare, acei prezbiteri, episcopi nu au transmis mai departe decât o succesiune a ereziei. Și te rog nu te ataca... am scris "dacă"...
EPISTOLA CATRE TIT; CAP 1/4. Lui Tit, adevăratul fiu după credința cea de obște: Har, milă și pace, de la Dumnezeu-Tatăl și de la Domnul Iisus Hristos, Mântuitorul nostru.
5. Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc și să așezi preoți prin cetăți,
EPISTOLA CATRE TESALONICENI 1-A
1. Pavel și Silvan și Timotei, Bisericii tesalonicenilor în Dumnezeu-Tatăl și în Domnul Iisus Hristos: Har vouă și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, și de la Domnul Iisus Hristos.
2. Mulțumim lui Dumnezeu totdeauna pentru voi toți și vă pomenim în rugăciunile noastre,
3. Aducându-ne aminte neîncetat, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, de lucrul credinței voastre și de osteneala iubirii și de stăruința nădejdii voastre în Domnul nostru Iisus Hristos.
4. Fraților de Dumnezeu iubiți, noi știm cum ați fost aleși;
5. Că Evanghelia noastră n-a fost la voi numai în cuvânt, ci și întru putere și în Duhul Sfânt și în deplină încredințare, precum bine știți ce fel am fost între voi, pentru voi.
6. Și voi v-ați făcut următori ai noștri și ai Domnului, primind cuvântul cu bucuria Duhului Sfânt, deși ați avut multe necazuri. cum ți-am rânduit:
6. De este cineva fără de prihană, bărbat al unei femei, având fii credincioși, nu sub învinuire de desfrânare sau neascultători.
7. Căci se cuvine ca episcopul să fie fără de prihană, ca un iconom al lui Dumnezeu, neîngâmfat, nu grabnic la mânie, nu dat la băutură, pașnic, nepoftitor de câștig urât,
DE CITIT SI EPISTOLA CETRE FILIMON.

FAPTE CAP.6
3. Drept aceea, fraților, căutați șapte bărbați dintre voi, cu nume bun, plini de Duh Sfânt și de înțelepciune, pe care noi să-i rânduim la această slujbă.
4. Iar noi vom stărui în rugăciune și în slujirea cuvântului.
5. Și a plăcut cuvântul înaintea întregii mulțimi, și au ales pe Ștefan, bărbat plin de credință și de Duh Sfânt, și pe Filip, și pe Prohor, și pe Nicanor, și pe Timon, și pe Parmena, și pe Nicolae, prozelit din Antiohia,
6. PE CARE I-AU PUS INAINTEA APOSTOLILOR, SI EI, RUGANDU-SE SI-AU PUS MAINILE PESTE EI.
7. Și cuvântul lui Dumnezeu creștea, și se înmulțea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă și mulțime de preoți se supuneau credinței.
8. Iar Ștefan, plin de har și de putere, făcea minuni și semne mari în popor.
9. Și s-au ridicat unii din sinagoga ce se zicea a libertinilor și a cirenenilor și a alexandrinilor și a celor din Cilicia și din Asia, sfădindu-se cu Ștefan.
10. Și nu puteau să stea împotriva înțelepciunii și a Duhului cu care el vorbea.
CAPITOLUL 8
14. Iar apostolii din Ierusalim, auzind că Samaria a primit cuvântul lui Dumnezeu, au trimis la ei pe Petru și pe Ioan,
15. Care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt.
16. Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezați în numele Domnului Iisus.
17. Atunci își puneau mâinile peste ei, și ei luau Duhul Sfânt.
18. Și Simon văzând că prin punerea mâinilor apostolilor se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani,
19. Zicând: Dați-mi și mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt.
20. Iar Petru a zis către el: Banii tăi să fie cu tine spre pierzare! Căci ai socotit că darul lui Dumnezeu se agonisește cu bani.
21. Tu n-ai parte, nici moștenire, la chemarea aceasta, pentru că inima ta nu este dreaptă înaintea lui Dumnezeu.
22. Pocăiește-te deci de această răutate a ta și te roagă lui Dumnezeu, doară ți se va ierta cugetul inimii tale,

Mai sunt si multe alte locuri de unde reiese ca episcopul si preotul au fost asezati de catre apostoli,primind darul proorociei prin punerea mainilor pe cap.Ei sunt cei care au transmis mai departe invatatura apostolilor.Aceasta se numeste succesiune apostolica.Sigur ca mai sunt multe de spus.Toate la timpul lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Termenul de pocait Tudor Pocainta 25 03.07.2008 19:19:11