Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.04.2014, 09:12:24
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu stiu care este parerea celor de profesie,dar eu stiu ca boala poate evolua spre depresie severa ,creeind tot felul de animozitati in familie sau ajungandu-se(Doamne-Fereste!) la sinucidere.
Daca e tratata corespunzator nu are sanse sa evolueze spre epresie severa, iar cea severa daca e tratata corespunzator se poate ameliora. Sun tratament si sedinte de psihoterapie, depresia poate sa si dispara. E grav, dar nu atat de grav cum cred oamenii.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 11.04.2014, 09:22:58
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Vorbind din experiență, pot spune că depresia este o expresie a unei vieți trăite departe de Dumnezeu. Poate dura și în perioada eforturilor de reîntoarcere la Tatăl ceresc (respectiv în sânul Bisericii, trăind poruncile Domnuluie etc.)... dar apoi ar trebui să dispară.

Am mai scris despre ce mi-a spus un părinte călugăr de la Antim, într-o perioadă prelungită de depresie (diagnosticată sub tot felul de denumiri de către "specialiști"):
nu ești bolnavă
Dumnezeu nu se face simțit în viața unui om o singură dată
orice neascultare e mare/ gravă
ascultă-l pe părintele duhovnic...
Asa e. Depresia este, de cele mai multe ori, rezultatul pacetelor nespovedite si a departarii noastre de catre Dumnezeu. Chiar cred ca Biserica poate face mult mai multe aici decat medicina.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 11.04.2014, 09:24:56
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Asa e. Depresia este, de cele mai multe ori, rezultatul pacetelor nespovedite si a departarii noastre de catre Dumnezeu. Chiar cred ca Biserica poate face mult mai multe aici decat medicina.
Nici Biserica nu poate face nimic dacă omul nu vrea să primească "medicamentul".

Nu sunt nici împotriva medicinei, am fost mult timp la psiholog, și m-a ajutat. Dar în același timp și la Biserică.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.04.2014, 11:03:58
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit noutati

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul

Oare ce decizie o fi luat inițiatoarea topicului ? Just curious.. :)
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris si va scriu acum pt ca am noutati.
Am descoperit ce are, este vorba de schizofrenie cu depresie, cu acte in regula si tratament.
E o forma destul de usoara cred din moment ce poate face serviciu (nici ala nu stiu cum il face).
L-am confruntat cu ce medicamente ia si zice ca el e ok si ca doctorii sunt niste tampiti ca dau tratamente aiurea. Ca manifestare zicea f convins ca a fost urmarit de diferiti indivizi pe strada, aiureli fara sens etc., acum nu mai stiu ce idei mai are pt ca vrea familie si se ascunde.
Am discutat cu diplomatie si calm ca despre casatorie nici nu poate fi vorba.
Acum e mai delicat cu ruptura efectiva, ma astept sa reactioneze cu agresivitate si sa stea agatat de mine.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 16.04.2014, 13:38:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am auzit ca cei care sufera de schizofrenie au halucinatii.
Mergeti mai departe ,nu deznadajduiti.
Mi se pare ziditor acest articol scris de un preot:

http://luminapentrucandeladinsuflet....ss.com/page/6/

Sunt mai multe articole la aceasta adresa ,citi pe acesta:
"Una dintre minciunile cu un impact dezastruos asupra noastra este aceea ca in viata trebuie sa-ti cauti jumatatea"
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.04.2014, 18:56:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Am auzit ca cei care sufera de schizofrenie au halucinatii.
Mergeti mai departe ,nu deznadajduiti.
Mi se pare ziditor acest articol scris de un preot:

http://luminapentrucandeladinsuflet....ss.com/page/6/

Sunt mai multe articole la aceasta adresa ,citi pe acesta:
"Una dintre minciunile cu un impact dezastruos asupra noastra este aceea ca in viata trebuie sa-ti cauti jumatatea"
Am citit si eu,nu am gasit niciunde sfatul de a ne lega viata de oameni cu probleme,defecte sau patimi facandu-ne calculul ca ii vom schimba noi.
Daca il accepti asa cum este atunci este al tau.
Desi este foarte greu pt aproape oricine sa accepte viata de buna voie cu un schizofrenic.
Doamne iarta-ne pe toti pt pacatul de a da sfaturi in astfel de probleme de viata!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.04.2014, 19:01:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Alin, cu depresia corect tratată se poate trăi bine mersi toata viața. Exagerezi cu dusul în spate și "boala psihică severă".

Oare ce decizie o fi luat inițiatoarea topicului ? Just curious.. :)

Schizofrenia nu este o margareta la palarie,este boala severa.
Apoi nimeni nu a intrebat-o pe fata ce sentimente o anima la adresa acestui om?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.04.2014, 19:18:53
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Schizofrenia nu este o margareta la palarie,este boala severa.
Așa e. Dar există posibilitatea ca diagnosticul să fie greșit, exagerat.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.04.2014, 20:14:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris si va scriu acum pt ca am noutati.
Am descoperit ce are, este vorba de schizofrenie cu depresie, cu acte in regula si tratament.
E o forma destul de usoara cred din moment ce poate face serviciu (nici ala nu stiu cum il face).
L-am confruntat cu ce medicamente ia si zice ca el e ok si ca doctorii sunt niste tampiti ca dau tratamente aiurea. Ca manifestare zicea f convins ca a fost urmarit de diferiti indivizi pe strada, aiureli fara sens etc., acum nu mai stiu ce idei mai are pt ca vrea familie si se ascunde.
Am discutat cu diplomatie si calm ca despre casatorie nici nu poate fi vorba.
Acum e mai delicat cu ruptura efectiva, ma astept sa reactioneze cu agresivitate si sa stea agatat de mine.
Ma asteptam ca depresia sa fie insotita si de schizofrenie.

Schizofrenia e o cruce grea, mai grea pentru cei apropiati decat pentru persoana in sine, care e mai putin constienta de ceea ce face in acele momente.
Poate avea si forme f. grave, in care respectivul devine chiar violent.

Teoretic este compatibila cu o viata de familie, chiar copii, etc. dar depinde de forma, cat e de grava, cat de des se manifesta.

Este cred pe undeva si semnul unor probleme spirituale, este legata de o afectivitate mai scazuta, poate si o doza de agresivitate. este binenteles si problema fiziologica..

Dpdv medical, practic nu se cunoaste exact ce o provoaca si care este mecanismul, iar tratamentele la fel - sunt practic un fel de tatonari bazate pe anumite observatii experimentale.
In general tratamentele sunt destul de dure, antipsihoticele provoaca somnolenta, depresie si alte efecte secundare neurologice si fiziologice, unele chiar severe.

Din fericire insa nu trebuie neaparat luate sistematic, teoretic abia la debutul episoadelor de schizofrenie desi trebuie multa atentie pentru a fi depistate intr-o faza incipienta, pentru ca o data ce evolueaza, bolnavul incepe sa opuna rezistenta la tratament, putand sa se ajunga si la internare fortata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.05.2014, 11:40:52
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
A?a e. Dar există posibilitatea ca diagnosticul să fie gre?it, exagerat.
Da, intr-adevar, si eu cred in posibilitatea asta. De fapt ma tem ca oricare din noi riscam atare diagnostic, daca suntem dusi pe sus de ai nostri (eventual in urma unui conflict religios) la spital si nimerim in garda un medic ateu :). Si apoi mai este posibil ca medicii sa ne scrie un anume diagnostic pt ca sa ne poata da anumite medicamente care doar la boala aia se dau compensat, eventual.
Reply With Quote
Răspunde