Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #17  
Vechi 15.10.2021, 21:40:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.953
Implicit

Dă-i pace frate întru Hristos, gpalama, Nietzsche e unul din tinerii din noul val care ușor poate fi dus în ispită de orice fel de informație.

Cum zicea Dan Puric despre cineva care-l ataca, îi vorbea urât, ești un copil de crescut la sân, nu e vina ta, și îi explica una alta.

Măcar el care citește să nu fie unul din gloată, să fie o conștiință vie într-o vreme cenușie.

Eu nu am pretenția asta, doar vreau să ascult și părerea celor acuzați, am citit și am văzut ce a răspuns pe trinitas și basilica și am reluat aici.

După părerea mea strict subiectivă din spatele sticlei, îl văd/percep pe P.F. Daniel tot mai obosit și stors, făcea eforturi să vorbească pe sub mască la o întâlnire cu președintele, cine știe câte zile mai are de trăit și cât de rău îi afectează sănătatea șocurile astea emoționale.

Măcar acum când e iminența asta a pandemiei e bine să fim mai calmi, mai răbdători, deși și eu greșesc.

Pt cine știe istorie și-au bătut joc și de PF Teoctist și de PF Daniel autoritățile și i-au purtat cu amplasamentul Catedralei ba în parcul Carol, ba prin alte locații doar doar să zădărnicească construcția, PF Daniel s-a umilit la propriu pt proiectul acesta când a cerut ajutor de la politicieni, de la primării, Consilii Județene, a stat mereu între palme, ba că e cerșetor, ba că e pesedist, pentru o construcție pe care o lasă cadou poporului român, următorul Patriarh se va putea concentra și mai mult pe burse sociale și alte nevoi, nu va mai avea de făcut asemenea construcții monumentale.

Poate Dumnezeu a vrut ca în timpul lui PF Daniel să se facă Catedrala pt că alți patriarhi nu ar mai fi avut dedicarea, răbdarea să selecteze zeci/sute de oferte pt fiecare fază a construcției, nu ar fi știut mare lucru despre construcții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote