Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.07.2010, 18:28:43
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit asiatici crestini sau pagani

andrei, te referi la asiatici crestini?ca asa, si yoga se practica cu picioarele goale.ba chiar si restul sporturilor din Asia(karate, etc.)
acei asiatici se rugau poate la alt dumnezeu din alta religie asiatica decat cea crestina.sincer, nu cred ca apare nicio schimbare daca te rogi descult.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2010, 18:37:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In picioarele goale te rogi cel mai bine. Sute de alte milioane, chiar miliarde de credinciosi de prin Asia si Extremul Orient se roaga desculti..deci stiu ei ceva
Nu in picioarele goale te rogi cel mai bine, ci atunci cand ai inima franta. Cred ca asa este cel mai potrivit sa intram in biserica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.07.2010, 18:43:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
andrei, te referi la asiatici crestini?ca asa, si yoga se practica cu picioarele goale.ba chiar si restul sporturilor din Asia(karate, etc.)
acei asiatici se rugau poate la alt dumnezeu din alta religie asiatica decat cea crestina.sincer, nu cred ca apare nicio schimbare daca te rogi descult.
In Romania inca suntem foarte inchistati in niste tot felul de regulamente care n-au legatura cu indumnezeirea ci foarte posibil sa fie exact invers. Nu-i nimic mai frumos sa te rogi ca pustnicii descult, sa simti elementele naturale in jurul tau, pamintul drag de sub picioare, o podea de lemn de brad, un covor, sau pe iarba
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.07.2010, 18:46:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu in picioarele goale te rogi cel mai bine, ci atunci cand ai inima franta. Cred ca asa este cel mai potrivit sa intram in biserica.
Inima sa fie frinta, Costele, din motive reale nu inchipuite, doar ca asa TREBUIE si asa am auzit "ca se face" altfel pacatuiesti mintindu-te pe tine insusi!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.07.2010, 05:39:24
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Grecii din America nu se dichisesc pentru Dumnezeu ci pentru altii grecotei. Se umfla in pene cind trec unii pe linga ceilalti ca la bazar. Mai ales tinara generatie vin cu masini grele, toate lucesc, pantofii, ochelarii versaci :)..este circ mare, dar este amuzant! :)

...prefer slapii, blugii si mintea la Liturghie nu la linia pantalonului sau la ceara de pe masina
Andrei de unde stii cum se imbraca si pentru cine se imbraca grecii daca nu traiesti aici? Of of cum le stii tu pe toatebine ar fi sa faca circ si romanii nostru asa cum spui tu ca fac grecii. Nu ai dreptate eu cunosc bine situatia lor si sint oameni credinciosi,ajutatori si de aia Dumnezeu ii ajuta.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.07.2010, 11:32:30
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Fara sa fie vorba de greci...Si eu am auzit relatari despre crestinii nostri din afara. Cica la biserica umbla cu fala, cu exchibitionismul...Sunt preocupati sa ocupe cele mai bune locuri din biserica, sa epateze prin tinute extravagante, sa se laude si sa umileasca...Iar la capitolul acesta cei mai penibili sunt cei cu ceva vechime in emigratie...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.07.2010, 11:46:46
soarece gheorghe soarece gheorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru soarece gheorghe
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dca este sa le luam pe categorii cred ca:

Cu blugi nu este o problema daca sunt lungi, indiferent de cit de rufoshiti sunt.
Cu shlapii sau papucii iar sunt de acord.. in toata lumea se poarta si nu este sub nici o forma o lipsa de respect( se poarta fara probleme si pe la minastiri) iar tricoul pe caldurile astea este binevenit, sau camasa cu mineca scurta.

Nu inteleg de ce preotii si UNII calugari prefera pe caniculele existente sa poarte bocanci sau pantofii lor greoi. Oare pentru a se nevoi suplimentar? Nu prea inteleg de ce ar fi nevoie, asa cum viata "ne nevoieste destul"

Femeia sa-si acopere ce are de acoperit, pentru a nu distrage atentia altora .
papa ioan paul al o sutalea.. la puscarie frate cu el... lasa-ne cu papi tai cauta un forum catolic si nu mai ne lua cu citatele lui "iisus" pe pamant.... oarba dupa el(papa)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.07.2010, 11:57:09
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Am vazut barbati in pantaloni scurti si slapi, blugi tricouri cu fel si fel de desene in biserica, la ei e in regula? sau numai femeia trebuie sa se imbrace decent.
Intotdeauna mi-a placut obiceiul practicat in satul bunicilor mei, acela de a imbraca "hainele bune" atunci cand mergi la biserica. Sunt sigur ca nu se obisnuieste astfel numai aici, ci si in multe alte sate.

Omul simplu de la tara stie ca intrarea in Biserica, ce presupune intalnirea si comuniunea cu ceilalti membri ai comunitatii, nu se poate face fara buna cuviinta. Totodata aceasta este o modalitate, ce e drept, exterioara, de a marca sarbatoarea, ziua de praznic. Dar in exterioritatea lui acest act este manifestarea nobletei si cuviintei interioare. Nu se supuneau orbeste obiceiului, ci era o necesitate interioara. Procedau astfel dintr-o convingere launtrica. Nimic nu este ostentativ.

Astazi in biserici, mai ales in randul tinerilor, ne balansam intre doua extreme: fie intalnim oameni care au venit sa-si etaleze "garderoba", incat credem ca am nimerit fara sa stim la o prezentare de moda, fie intalnim oameni imbracati banal si sumar, ca pentru strand.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.07.2010, 12:26:26
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit

Nicidecum. E o dovada de nesimtire si de lipsa de respect. Atat fata de ceilalti membrii ai Bisericii, dar mai ales fata de Iisus Hristos, Cel pentru care se savarseste Liturghia. Astfel de oameni isi arata saracia spirituala dar si (mai ales) suficienta si orgoliul. Vezi Doamne , cine mai este ca ei. Am avut in cateva situatii altercatii cu astfel de persoane care se simteau ofensate ca li se face observatie. Le spuneam ca la strand tinuta lor este ok, dar in Biserica nu.
Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Am vazut barbati in pantaloni scurti si slapi,blugi tricouri cu fel si fel de desene in biserica, la ei e in regula? sau numai femeia trebuie sa se imbrace decent.
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.07.2010, 12:34:26
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit poate ai dreptate, poate nu

eu zic ca una e sa vii in picioarele goale si alta cu slapi in picioare, cu bermude sau sort mai lung si un maieu... Cand esti intr-o Comunitate, faci ce face Comunitatea, caci doar pentru asta vrei sa fii in cadrul ei...
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In Romania inca suntem foarte inchistati in niste tot felul de regulamente care n-au legatura cu indumnezeirea ci foarte posibil sa fie exact invers. Nu-i nimic mai frumos sa te rogi ca pustnicii descult, sa simti elementele naturale in jurul tau, pamintul drag de sub picioare, o podea de lemn de brad, un covor, sau pe iarba
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia trebuie sa fie supusa barbatului ei? ingerul_pazitor Generalitati 13 06.06.2023 10:59:04
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Sotia - piedica de mantuirea a barbatului? Aghioritul Generalitati 12 05.07.2011 16:10:35
Ziua barbatului Dia20_diana Generalitati 15 12.05.2008 15:51:49