Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2010, 00:15:44
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit Tatal Nostru - intrebare

Cum intelegeti voi acest rand di Tatal nostru:
"Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ. "
inseamna ca-i cer lui Dumnezeu sa vina imparatia Sa fiinca doresc ca si pe pamant sa se faca voia Sa asa cum se face in cer.
Sa inteleg ca nu imparateste Dumnezeu peste noi? atunci cine? scuzati dura intrebare si nu-mi sariti in cap cu acuze. Va rog chiar sa-mi dati raspunsuri, cum intelegeti voi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2010, 00:18:56
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.ioanguradeaur.ro/354/talc...-tatal-nostru/
Urmareste linkul. Evident, mai sunt si alte talcuiri mai mult sau mai putin profunde. E de-ajuns sa vrei sa le cauti!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2010, 00:22:49
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
http://www.ioanguradeaur.ro/354/talc...-tatal-nostru/
Urmareste linkul. Evident, mai sunt si alte talcuiri mai mult sau mai putin profunde. E de-ajuns sa vrei sa le cauti!
ms mult. Dar tu cum intelegi? care.i parerea ta?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2010, 00:23:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Această cerere conține mai mult decât ar părea la prima vedere. Prin ea, noi cerem ca Dumnezeu să guverneze inimile noastre și în inimile tuturor prin harul Său în viața aceasta, astfel încât toți oamenii să poată ajunge la salvarea eternă și să domnească pentru totdeauna cu Dumnezeu în Cer, unde este împărăția gloriei Sale. Din moment ce Biserica de pe pământ este, adesea, numită "împărăția lui Cristos" și din moment ce întreaga muncă a Bisericii este orientată spre salvarea sufletelor, noi, prin această cerere, ne mai rugăm și ca Biserica să se extindă pe întregul pământ, ca religia cea adevărată să fie însămânțată în toate părțile lumii, astfel încât toți oamenii să-L poată cunoaște pe adevăratul Dumnezeu și să-I poată sluji, să asculte cu bucurie legile Sale sfinte și ca diavolul să nu aibă nici o putere asupra lor. Formulând această cerere, noi putem avea în minte intenția de a ne ruga chiar și pentru modalități particulare prin care adevărata religie poate fi răspândită: de exemplu, să ne rugăm ca misionarii să împlinească cu succes misiunile lor, ca preoții și episcopii să fie investiți să predice Evanghelia, ca Biserica să-i învingă pe adversarii săi pretutindeni și ca religia cea adevărată să triumfe.
(din "Catehismul de la Baltmore": http://www.catehism.ro/cb_%20PaterNoster.htm )
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2010, 00:29:22
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
ms mult. Dar tu cum intelegi? care.i parerea ta?
Eu? Singura mea nelamurire de la "Tatal Nostru" este: "Si nu ne duce pre noi in ispita!", unde s-a infaptuit o greseala de traducere, intrucat se stie cine ne duce in ispita! Cu toate astea, de 2000 de ani continuam sa spunem asa, fara ca cineva sa revizuiasca greseala!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2010, 00:48:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"Vie imparatia Ta" am citit ca se refera la 'viu',nu la verbul 'sa vina'.
Intrebi cine ne guverneaza de fapt pe noi?
In principiu lumea apartine lui Dumnezeu,dar diavolul o stapaneste cu adevarat.
E de ajuns sa deschizi televizorul,sa iesi pe strada ca sa te convingi de asta.
Diavolul nu poate misca un fir de pai singur.Dar stapaneste lumea,prin insasi rautatea noastra,si rautatea care dam dovada unii fata de altii.
Aceasta nu este Imparatia lui Dumnezeu ,aici pe pamant,iar stapanii acestei lumi sunt cei care l-au rastignit chiar pe El insusi cand a venit aici,intre noi.
Asta ca sa fie clar cine este stapanul mintii si al inimilor oamenilor.
Totusi,in acest infern viu,Dumnezeu a aruncat o samanta.
A luat trup de om,si l-a lasat pe diavol sa il omoare,prin oameni.
Iar cu aceasta a castigat de fapt un razboi nevazut,cel al inimilor noastre.
Iata cum lumea intreaga a putu fi castigata din infern ,printr-un singur act de sacrificiu.
De atunci inainte,da,Imparatia lui Dumnezeu a inceput sa coboare printre noi,iar voia lui Dumnezeu a ajuns sa se faca ,spre bucuria ochilor nostri,prin sfinti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2010, 01:16:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Vie imparatia Ta" am citit ca se refera la 'viu',nu la verbul 'sa vina'.
Să vină. Adveniat regnum Tuum, să vină împărăția (domnia) Ta.

Citat:
Intrebi cine ne guverneaza de fapt pe noi?
Într-adevăr, prințul întunericului este și prințul acestei lumi. El îndrăznește să Îl ispitească și pe Domnul nostru, oferindu-I domnia vizibilă asupra națiunilor lumii. Semn că are ce oferi, că, cel puțin dimensiunea politică a lumii este în puterea lui. Dar puterea aceasta a întunericului a fost deja surpată prin întruparea, patimile, moartea și învierea lui Cristos. Prințul acestei lumi, care îl stăpânea și pe demonizat, văzând că Isus vrea să îl scoată de acolo, Îl întreabă: "ai venit să ne chinui înainte de vreme ?". Domnul stăpânește deja lumea, mai întâi ca domn al inimilor noastre. Prelungirea Lui, Biserica, este invincibilă, așa cum i-a promis lui Petru. Prin puterea Sa proniatoare, El face ca lumea, care aparent mai este stăpânită de dușmanul Lui și al nostru, să nu se prăbușească. El răul îl preface în bine și binele îl înmulțește, pentru ca neghina să nu sufoce grâul. Vor crește împreună, până la Seceriș. Abia atunci când El va veni în maiestatea Sa cerească, va începe în mod vizibil și clar pentru oricine Împărăția Sa, pentru care ne rugăm să vină.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2010, 14:26:10
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Eu? Singura mea nelamurire de la "Tatal Nostru" este: "Si nu ne duce pre noi in ispita!", unde s-a infaptuit o greseala de traducere, intrucat se stie cine ne duce in ispita! Cu toate astea, de 2000 de ani continuam sa spunem asa, fara ca cineva sa revizuiasca greseala!
da, multumesc, chiar si eu ma gandisem ca trebuie sa fie vreo greseala la ce ai zis tu deasupra. Pacatul cel mare e ca atunci cand spunem rugaciunea nu gandim la ceea ce spunem, o facem in stil mecanic.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.10.2010, 14:38:34
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Vie imparatia Ta" am citit ca se refera la 'viu',nu la verbul 'sa vina'.
Asa gandeam si eu o data, dar traind in Italia citesc in italiana rugaciunea si spune clar: sa vina imparatia Ta. Am citit si in franceza si la fel este vorba despre verbul a veni. Apoi ma gandesc cum spunem in Crez :"si iarasi va sa vina cu slava ..." Eu cred ca este vorba despre aceeasi venire a Domnului Hristos cu imparatia Sa, atat in Tatal Nostru cat si in crez.
Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Intrebi cine ne guverneaza de fapt pe noi?
In principiu lumea apartine lui Dumnezeu,dar diavolul o stapaneste cu adevarat.
cam asa gandeam si eu, pt faptul ca nu i-am cere lui Dumnezeu ceva ce avem deja, daca cerem sa vina imparatia Sa inseamna ca asa cum ati scris dvs. este cel rau care imparateste acum peste noi.


Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Iata cum lumea intreaga a putu fi castigata din infern ,printr-un singur act de sacrificiu.
De atunci inainte,da,Imparatia lui Dumnezeu a inceput sa coboare printre noi,iar voia lui Dumnezeu a ajuns sa se faca ,spre bucuria ochilor nostri,prin sfinti.
Foarte adevarat, frumos si incurajator. Daca imparatia lui Dumnezeu a inceput sa coboare la moartea pe cruce a domnului Iisus, eu cred ca "vie imparatia Ta" inseamna clar ca cerem completarea coborarii Imparatiei Sale. Dar nu credeti ca ar fi bine ca si noi sa facem voia lui Dumnezeu, sa nu ne sprijinim pe faptul ca au facut-o sfintii?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2010, 14:40:27
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să vină. Adveniat regnum Tuum, să vină împărăția (domnia) Ta.



Într-adevăr, prințul întunericului este și prințul acestei lumi. El îndrăznește să Îl ispitească și pe Domnul nostru, oferindu-I domnia vizibilă asupra națiunilor lumii. Semn că are ce oferi, că, cel puțin dimensiunea politică a lumii este în puterea lui. Dar puterea aceasta a întunericului a fost deja surpată prin întruparea, patimile, moartea și învierea lui Cristos. Prințul acestei lumi, care îl stăpânea și pe demonizat, văzând că Isus vrea să îl scoată de acolo, Îl întreabă: "ai venit să ne chinui înainte de vreme ?". Domnul stăpânește deja lumea, mai întâi ca domn al inimilor noastre. Prelungirea Lui, Biserica, este invincibilă, așa cum i-a promis lui Petru. Prin puterea Sa proniatoare, El face ca lumea, care aparent mai este stăpânită de dușmanul Lui și al nostru, să nu se prăbușească. El răul îl preface în bine și binele îl înmulțește, pentru ca neghina să nu sufoce grâul. Vor crește împreună, până la Seceriș. Abia atunci când El va veni în maiestatea Sa cerească, va începe în mod vizibil și clar pentru oricine Împărăția Sa, pentru care ne rugăm să vină.
foarte clar si pe inteles, multumesc mult. Vie imparatia Sa, sa se faca voia Sa pe pamant asa cum se face in cer. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tatal nostru fallen Rugaciuni 32 04.04.2012 17:17:57
Tatal NOSTRU andreicozia Rugaciuni 23 26.09.2010 23:49:59
Rugaciunea Tatal Nostru tatvioro Rugaciuni 6 05.02.2010 07:56:24
Tatal nostru gavriil Rugaciuni 42 28.11.2009 14:56:55
Tatal Nostru Ratacitorul Biserica Ortodoxa Romana 10 19.01.2009 05:03:21