Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.01.2009, 19:16:05
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Multumesc! Nici nu iti inchipui cat bine ai facut cu aceasta minunata postare. Multumesc lui Dumnezeu ca ti-am citit si celelalte postari de pe alte topicuri si asa, am parcurs aceste randuri cand cunosteam cate ceva despre tine.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.01.2009, 21:14:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Geo,
Ma bucur ca ai trait astfel de minuni si ii multumesc si eu Maicii Domnului ca te-a ocrotit. Sa-ti ajute Dumnezeu sa implinesti voia Sa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.01.2009, 21:19:11
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Geo,
Ma bucur ca ai trait astfel de minuni si ii multumesc si eu Maicii Domnului ca te-a ocrotit. Sa-ti ajute Dumnezeu sa implinesti voia Sa.
multumesc! dn mila Domnului si a Maicii Sale si a Sf.Nectarie s-au intamplat toate aste.. eu care sunt plin de pacate, mi-a aratat Dzeu mila Sa ca sa ma faca sa raman al lui cu toata fiinta, nu pacatului... Rugati-va pt mine! Fiti binecuvantati!!!
__________________
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2009, 02:33:26
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Multumesc, geo!

Imi place sa citesc ce mai e nou pe forum dar nu intru in discutii, nu fac niciodata comentarii. De data aceasta insa, nu ma pot abtine!!!
M-a impresionat atat de tare CREDINTA si DRAGOSTEA ta fata de Dumnezeu...de sfintii Lui...ravna ta curata spre cele sfinte!!!... Am lacrimat citind...O, cat mi-as dori sa fie macar unul din baietii mei..la fel ca tine!!! Fericita mama care te-a nascut...si a crescut asa un inger! (eu asa te vad...)
Bunul Dumnezeu si Maicuta Sfanta sa te ajute in tot ceea ce faci! Si cand vrei sa mergi din nou in pelerinaje...posteaza aici, dorinta ta! Dumnezeu lucreaza prin oameni! (Nu spun mai mult...intelegi, cred, ce vreau sa-ti transmit...)
Pe mine personal...m-ai intarit mult, citindu-ti frumoasele amintiri...MULTUMESC, Geo... :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2009, 03:50:14
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Multumesc Geo, cred in cazul asta ca o saptamina e mai mult decit suficienta!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2009, 05:53:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
Imi place sa citesc ce mai e nou pe forum dar nu intru in discutii, nu fac niciodata comentarii. De data aceasta insa, nu ma pot abtine!!!
M-a impresionat atat de tare CREDINTA si DRAGOSTEA ta fata de Dumnezeu...de sfintii Lui...ravna ta curata spre cele sfinte!!!... Am lacrimat citind...O, cat mi-as dori sa fie macar unul din baietii mei..la fel ca tine!!! Fericita mama care te-a nascut...si a crescut asa un inger! (eu asa te vad...)
Bunul Dumnezeu si Maicuta Sfanta sa te ajute in tot ceea ce faci! Si cand vrei sa mergi din nou in pelerinaje...posteaza aici, dorinta ta! Dumnezeu lucreaza prin oameni! (Nu spun mai mult...intelegi, cred, ce vreau sa-ti transmit...)
Pe mine personal...m-ai intarit mult, citindu-ti frumoasele amintiri...MULTUMESC, Geo... :)
Da, asa-i ! La cati mai multi Geo pe acest forum. Ne pierdem de multe ori in discutii sterile si far de rost, uitand de dreapta si adevarata credinta Ortodoxa. Astfel de postari, ne hranesc cu adevarat, mintea si sufletul nostru.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2009, 21:46:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Fratii mei,

nu ma laudati pe mine, ci pe DUMNEZEU, eu nu am facut nimic, totul se datoreaza lui Dumnezeu, El a facut totul, ca eu sa ma apropii de El... dar Vai! de mine... vai de sufletul meu...
El m-a dus acolo ca sa ma intareasca in credinta si sa constientizez ca pe pamantul asta traiesc ca eu sa ma UNESC cu El... sa merg la El, caci El este Tatal meu ADEVARAT!!!
Totul se cuvine numai lui Dumnezeu! Noi nu avem NIMIC al nostru si totusi El le primeste de la noi ca fiind ale noastre... unde mai mare Bunatate ca la Dumnezeu??? si tot ne asteapta ca sa ne UNIM cu El... desi gresim atata si ii cerem atata ca unui sclav sa ne indeplineasca dorintele si totusi El ne ajuta... este Iubitor cu noi... ne IARTA pacatele... nu ma pot opri din plans cand cuget la cat NE RABDA DUMNEZEU SI NE ASTEAPTA INTOARCEREA NOASTRA LA El... iertati-ma...
__________________
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.01.2009, 22:28:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Multumesc Geo, cred in cazul asta ca o saptamina e mai mult decit suficienta!!!
eu cat am vizitat in si din Thessalonik si pana sa ajung in Ouranopolis a durat doar ziua de marti, atat, ca de Luni dimineata am iesit din tara si toata ziua am mers prin Bulgaria si cand am ajuns in Thessalonik ne-am cazat si odihnit, abia a 2 a zi dimineata am inceput cu vizitele in orasi si in imprejurimi, apoi am ers catre Polygyros urmarind indicatorul cu Mnastirea Ormylia, am vizitat Mrea si seara am ajuns in Ouranopolis (o 1ora de mers de la Ormylia la Ouranopols) si miercuri dimineata am luat vaporul catre Sf.Munte! puteti ajunge si in Ouranopolis si sa luati vaporul ce face croaziera in jurul Sf.Munte... va fi MINUNAT...

Sa fiti Binecuvantati!
__________________
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.01.2009, 22:55:37
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Iarta-ma, Geo...

Iarta-ma , Geo...n-am vrut sa sune a lauda mesajul meu. Dar cuvintele tale ma fac sa-mi vad nimicnicia,...trezesc in mine trairi demult pierdute...si tanjesc din nou dupa mangaierea aceea tainica ce nu se compara cu nimic...cu nimic!!!
Asadar, iti multumesc din nou. M-am bucurat si am calatorit impreuna cu tine, cu ochii mintii si ai sufletului, pe taramuri sfinte unde picioarele mele nu vor calca nicicand...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.01.2009, 18:37:17
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Muntele Athos - Gradina Maicii Domnului

http://www.munteleathos.ro/ISTORIC.HTM
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muntele athos ionitamihaela Generalitati 3 18.09.2012 15:50:00
Miracol in Muntele Athos andreicozia Calugarul 27 13.08.2010 20:46:46
Muntele Athos sunsray Generalitati 15 21.03.2010 23:40:54
Pelerinaj la Muntele Athos BogdanF2 Generalitati 7 08.11.2008 20:21:24