Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.08.2009, 22:41:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

sunt de acord ca nu intotdeauna putem respecta rigorile vestimentatiei, poate de exemplu am fost nevoite fie datorita serviciului fie din alte considerente sa ne imbracam in pantaloni si sa fim fardate si nu avem ceva de pus pe cap dar simtim nevoia sa intram intr-o biserica sa ne rugam. ni s-a intamplat ceva rau, sau pur si simplu (mie asa mi se intampla) simti nevoia sa intri sa te rogi. eu atunci sunt de parere ca noi ca femei trebuie macar sa avem bunul simt sa nu troncanim cu tocurile pe podele (cum am vazut multe femei ca fac) sa nu facem matanii in fata icoanelor cand avem fusta mini (mai bine te abtii ca altfel mai rau faci mai ales daca sunt si barbati in spatele tau in biserica), si macar sa ne stergem rujul de pe buze (asta se poate face printr-un simplu gest cu un servetel sau cu podul palmei).. din pacate, de multe ori la sfarsitul Sfintei Liturghii Duminica am observat mana dreapta a preotului si hainele lui murdarite de rujul femeilor care nu inteleg de ce mai vin la biserica daca fac asemenea gesturi.. oare e chiar asa de greu sa ne smerim pe cat putem? nici eu nu port intotdeauna batic pe cap pentru ca uneori dupa cum am spus nu am la mine sau port pantaloni sau tocuri dar asta doar cand nu plec special la biserica. Atunci cand ma duc la Sfanta Slujba si plec special de acasa pentru asta nu vad de ce ar trebui sa-mi fac mai intai unghiile cu oja, sa-mi dau cu parfum sau sa-mi coafez parul.
Si mentionez ca sunt nemaritata. Dar nu cred ca barbatii care vin la biserica ar trebui sa se uite in jur dupa femei care miros frumos sau sa le stea gandul la niste buze rujate..
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.08.2009, 18:08:35
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Portul femeii ortodoxe nu este dihotomic dupa nevoi sau dupa situatie. Ci el este unul si acelasi indiferent de momentul zilei sau de ziua din saptamina. Asta pt. ca in primul rind ,vorba batrinului Cleopa,,...sa nu creada cineva ca in biserica este un D.zeu si in afara ei un altul" .Comportindu-ne asa evident suntem fatarnici si departe de dreapta vietuire ortodoxa. A te rimela si a te farda este defapt nu grija ta chipurile pt. tine ci este razvratirea ta impotriva lui D.zeu ca El nu te-a facut asa de simpatica si de frumoasa cum te poti face tu. Ce are grija pt. curatenie si igiena cu impopotanarea paiatei ?
Este bine ca in biserica, ca si in afara ei, sa fi o crestina pioasa(dupa puteri)si smerita si sa nu te constitui o sursa de sminteala si ispita pt. barbati.
Ce frumos si placut este atunci cind vedem la altii smerenie si bunacuviinta(vezi exemplul din Ucraina de la deschiderea topicului)ca noi am ajuns in stadiul de a opri oameni pe strada sa facem sondaje de opinie sau sa apelam la topicuri ca de la bunici ,parinti si duhovnici nu prea mai avem ce invata. Acestia s-au democratizat cu totul si cu totii.Pe noi nu ne mai intereseaza viata bisericii si nevoia de mintuire ci in primul rind nevoia noastra de libertinaj, indiferent unde ne aflam!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.08.2009, 20:02:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Portul femeii ortodoxe nu este dihotomic dupa nevoi sau dupa situatie. Ci el este unul si acelasi indiferent de momentul zilei sau de ziua din saptamina. Asta pt. ca in primul rind ,vorba batrinului Cleopa,,...sa nu creada cineva ca in biserica este un D.zeu si in afara ei un altul" .Comportindu-ne asa evident suntem fatarnici si departe de dreapta vietuire ortodoxa. A te rimela si a te farda este defapt nu grija ta chipurile pt. tine ci este razvratirea ta impotriva lui D.zeu ca El nu te-a facut asa de simpatica si de frumoasa cum te poti face tu. Ce are grija pt. curatenie si igiena cu impopotanarea paiatei ?
Este bine ca in biserica, ca si in afara ei, sa fi o crestina pioasa(dupa puteri)si smerita si sa nu te constitui o sursa de sminteala si ispita pt. barbati.
Ce frumos si placut este atunci cind vedem la altii smerenie si bunacuviinta(vezi exemplul din Ucraina de la deschiderea topicului)ca noi am ajuns in stadiul de a opri oameni pe strada sa facem sondaje de opinie sau sa apelam la topicuri ca de la bunici ,parinti si duhovnici nu prea mai avem ce invata. Acestia s-au democratizat cu totul si cu totii.Pe noi nu ne mai intereseaza viata bisericii si nevoia de mintuire ci in primul rind nevoia noastra de libertinaj, indiferent unde ne aflam!
Exact, dragă Zaharia, pentru că dacă ne-ar interesa viața bisericii și numai nevoia mântuirii noastre, nu am mai pune la zid femeia , întorcând pe toate fețele, aspectul vestimentar al acestia. Neavând trăire suficientă în Hristos, dăm naștere unei discuții interminabile asupra acestui subiec. Femeia nu trebuie . . . , femeia trebuie. . ., femeia nu are voie. . . , femeia ar trebui . . . , femeia. . . , dar oare cui îi este teamă mai mult ? Bărbatului ce se smintește ! ! ! De ce se smintește bărbatul ? Din cauza prea marii slăbiciuni a lui și minții împrăștiate spre cele exterioare, estetice, pur materiale. Să privim cu obiectivitate și discernământ problema !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.08.2009, 09:35:11
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Cristi, nu sunt de acord cu tine... Anumite lucruri sunt obligatorii pentru o femeie, asa cum anumite lucruri sunt obligatorii pentru un barbat. Pentru o femeie si un barbat sunt obligatorii o tinuta si un comportament decent, neprovocator. Cum se poate numi crestina o femeie care este imbracata provocator? Unde este smerenia ei?
Daca toate aceste lucruri nu ar fi obligatorii, atunci de ce exista manastiri unde portul unei fuste lungi este obligatoriu? Dumnezeu este acelasi pana la urma, urmei, nu? Asa se scrie mai sus, deci ceea ce este bineplacut lui Dumnezeu in manastire, este cu siguranta bineplacut si in afara ei.
Si ca sa eliminam cu adevarat orice dubiu despre cum ar trebui sa se imbrace o femeie ar trebui sa se gandeasca la smerenia Maicii Domnului si abia apoi sa se imbrace provocator.
Toate aceste argumente cum ca, "barbatul are mintea murdara si ca nu ar trebui sa se uite" sau ca "ar trebui sa se roage si sa nu judece fardul si machiajul de pe fata femeii" sau "ca ar trebui sa-si tina privirea in jos, chiar daca langa el parfumul unei femei este puternic" sunt argumente de la Aghiuta spre sminteala. O femeie care vine cu asemenea argumente este amagita!
Atat barbatul cat si femeia ar trebui sa-si faca datoria in fata lui Dumnezeu si nu sa se sminteasca unul pe altul.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.08.2009, 11:07:56
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. cristiboss

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Exact, dragă Zaharia, pentru că dacă ne-ar interesa viața bisericii și numai nevoia mântuirii noastre, nu am mai pune la zid femeia , întorcând pe toate fețele, aspectul vestimentar al acestia. Neavând trăire suficientă în Hristos, dăm naștere unei discuții interminabile asupra acestui subiec. Femeia nu trebuie . . . , femeia trebuie. . ., femeia nu are voie. . . , femeia ar trebui . . . , femeia. . . , dar oare cui îi este teamă mai mult ? Bărbatului ce se smintește ! ! ! De ce se smintește bărbatul ? Din cauza prea marii slăbiciuni a lui și minții împrăștiate spre cele exterioare, estetice, pur materiale. Să privim cu obiectivitate și discernământ problema !
Dupa parerea mea ,domnule cristii, exagerarile dvs. au fost amendate prompt mai mereu. Asa ,iata,se intimpla si acum,cu parerea fratelui de mai sus. Desigur, fiecare putem gindi sau ,,promova" orice aiureala,ce nu suporta topicul,numai ca nu orice promovom este si parere sau atitudine in spiritul canoanelor BOR.Stiti multe,puteti specula multe dar despre canoane nu prea ati auzit .Asa va comportati dvs.Nu mai vorbesc de spiritul de fronda. Sa stiti ca lecturarea sf. canoane nu este pierdere de vreme ci folos duhovnicesc.De f. multa vreme sunt online. Mamei dvs,sotiei, ficei,cunoscutelor ,puteti sa le spuneti ca nu ,,trebuie" sau ca nu sunt,,obligate"sa aibe un port conform canoanelor daca sunt de alta religie dar daca sunt ortodoxe le veti ajuta mult amintindu-le saptaminal ca la baza vietuirii in BOR sunt sf. canoane.
Nu viata bisericii duce lipsa de modernism si avangarda... iar despre existenta ispititorului va trebui sa aflati cit de curind. Ambele sunt spre multul dvs. folos.
Cu tot menajamentul si cu toata dragostea frateasca nu s-a putut sa nu va informez despre cele de mai sus. Dar ,pasrerea mea este,sa ramineti pe forum ...veti afla lucruri interesante.

Last edited by zaharia_2009; 06.08.2009 at 11:13:14.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.08.2009, 11:09:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Cristi, nu sunt de acord cu tine... Anumite lucruri sunt obligatorii pentru o femeie, asa cum anumite lucruri sunt obligatorii pentru un barbat. Pentru o femeie si un barbat sunt obligatorii o tinuta si un comportament decent, neprovocator. Cum se poate numi crestina o femeie care este imbracata provocator? Unde este smerenia ei?
Daca toate aceste lucruri nu ar fi obligatorii, atunci de ce exista manastiri unde portul unei fuste lungi este obligatoriu? Dumnezeu este acelasi pana la urma, urmei, nu? Asa se scrie mai sus, deci ceea ce este bineplacut lui Dumnezeu in manastire, este cu siguranta bineplacut si in afara ei.
Si ca sa eliminam cu adevarat orice dubiu despre cum ar trebui sa se imbrace o femeie ar trebui sa se gandeasca la smerenia Maicii Domnului si abia apoi sa se imbrace provocator.
Toate aceste argumente cum ca, "barbatul are mintea murdara si ca nu ar trebui sa se uite" sau ca "ar trebui sa se roage si sa nu judece fardul si machiajul de pe fata femeii" sau "ca ar trebui sa-si tina privirea in jos, chiar daca langa el parfumul unei femei este puternic" sunt argumente de la Aghiuta spre sminteala. O femeie care vine cu asemenea argumente este amagita!
Atat barbatul cat si femeia ar trebui sa-si faca datoria in fata lui Dumnezeu si nu sa se sminteasca unul pe altul.
Sunt întru totul deacord cu tine, dar nu ai înțeles pe deplin mesajul meu. Eu nu am pledat , pentru femeia fardată, femeia superparfumată , femeia sexi ! Nu. Dar pedalăm prea mult pe smintirea bărbatului, un bărbat ce s-a dovedit mai mereu , cu mult mai slab ca femeia, la capitolul sminteală. Eu am cerut obiectivitate și echilibru. Revenind, îți pot spune cât de slab este bărbatul , și asta ți-o spun în cunoștință de cauză, după niște discuții purtate cu niște preoți care mi-au povestit că unele dintre faptele spovedite de unii mireni , este sminteala față de icoanele ce reprezintă Sfinte femei. Mai mult nu pot spune , dar sper să înțelegi cât de slab este bărbatul la acest capitol. Din experiența mea, pot să-ți spun clar și răspicat: cine vrea să se smintească , se smintește ( indiferent de cum e îmbrăcată femeia ) , iar cine nu vrea să se smintească, nu se va sminti. La acest capitol ,femeia este mult mai tare ca bărbatul, ea având o personalitate mult mai puternică, un orgoliu , în sensul bun al cuvântului, ce o face mult mai puternică la acest capitol. Nu întâmplător, majoritatea "restricților" sunt pentru femei. Toate au legătură și nimic nu-i întâmplător. Eu nu am cerut decât puțin mai multă obiectivitate. Atât și nimic mai mult ! Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.08.2009, 12:09:44
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Da, poate ca barbatul este slab... Dar, femeia ca o adevarata crestina ar trebui sa-l ajute asa cum poate ea: prin a nu-i da motive de sminteala... Poate ca si din cauza asta a lasat Dumnezeu canoanele stiindu-ne firile diferite. Fiecare sa-si respecte datoria.
Sincer, nu cred in "cine nu se vrea smintit, nu va fi, iar cine se vrea smintit, va fi". Oare, cati dintre noi pacatosii nu am cazut in pacat? Si ma refer la acele pacate care nu le-am vrut sa le facem, dar totusi le-am facut...
Intr-adevar si barbatii au partea lor de vina si suntem datori sa lucram cu noi insine pentru a ne stapani dorintele, dar de ce femeile sa creeze circumstantele premergatoare smintelii, preacurviei? Acest lucru nu mi se pare firesc, si mai ales nu mi se pare crestinesc!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.08.2009, 13:15:39
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Acum sa-mi raspunda si mie barbatii!!!Ca nu inteleg ''psihologia''....
Dupa ce vedeti ceea ce vedeti pe strada,cand fetele sunt mai mult dezbracate decat imbracate,pe dumneavoastra va mai sminteste o pereche de pantaloni?!
Dupa ce vedeti pana la intrarea in biserica diverse tinute,de ce v-ati sminti mai mult in biserica la o imbracaminte mult mai decenta decat cea de pe strada?!Nu ma refer la indecenta,ca daca esti decoltata,cu fusta scurta,prea fardata nici n-ar trebui sa te gandesti macar sa intri in biserica,ma refer totusi la tinute acceptabile...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.08.2009, 13:55:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu e vina nimanui ci e fermecatrufia curiozitatzii barfei burdeloqqqlhului din pisma shi ambitzie shi intietate pentru slava de la oameni ca sa te ingamfi cu furâciunile shtiintzei de la draci.

deci e un fel de stare hipnotica a mintzii cand betzia placerii ii cheama inconshtient shi involuntar privirea, auzul, lingusheala launtrica pentru ca shi toate celelate simtzuri sa izbucneasca in furie blanda shi sa se ferifuriceasca cu murdaria jegxz a ingurgitarii gustului dulce al copanelor shi balcoanelor fleicitarilor shi prin asta socotindu-se sarmanul de el, fentos, jmecher, intzelept... un fel de manipulare la stanga a vrajitoriei fariseice cu vrednicia tocmai in mijlocul oamenilor... spre trufia vietzii...

deci nimeni nu-i de vina chiar daca mereu se gaseshte cate un tzap ispashitor... ca vina defapt pluteshte beata prin noi, in el, neluata in seama shi neintzeleasa... ce apare in el din patima dulcetzii shi din patima pacatelor... shi ne lepadam ushor de foarte multe ori pe zi, pe ora, pe clipa... pe fractziuni, pe fractali... de dragostea cea cuarata shi Adevarata.

Last edited by vsovi; 06.08.2009 at 14:03:09.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.08.2009, 13:59:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dupa parerea mea ,domnule cristii, exagerarile dvs. au fost amendate prompt mai mereu. Asa ,iata,se intimpla si acum,cu parerea fratelui de mai sus. Desigur, fiecare putem gindi sau ,,promova" orice aiureala,ce nu suporta topicul,numai ca nu orice promovom este si parere sau atitudine in spiritul canoanelor BOR.Stiti multe,puteti specula multe dar despre canoane nu prea ati auzit .Asa va comportati dvs.Nu mai vorbesc de spiritul de fronda. Sa stiti ca lecturarea sf. canoane nu este pierdere de vreme ci folos duhovnicesc.De f. multa vreme sunt online. Mamei dvs,sotiei, ficei,cunoscutelor ,puteti sa le spuneti ca nu ,,trebuie" sau ca nu sunt,,obligate"sa aibe un port conform canoanelor daca sunt de alta religie dar daca sunt ortodoxe le veti ajuta mult amintindu-le saptaminal ca la baza vietuirii in BOR sunt sf. canoane.
Nu viata bisericii duce lipsa de modernism si avangarda... iar despre existenta ispititorului va trebui sa aflati cit de curind. Ambele sunt spre multul dvs. folos.
Cu tot menajamentul si cu toata dragostea frateasca nu s-a putut sa nu va informez despre cele de mai sus. Dar ,pasrerea mea este,sa ramineti pe forum ...veti afla lucruri interesante.
Domnule Zaharia, efectiv ai dat cu bâta în baltă ! Nu ai înțeles ( sau te faci că nu înțelegi ) ce am vrut să arăt. Dar deja avem oameni inteligenți ce au înțeles cele spuse de mine . Așa că părerea mea este să rămâneți pe acest minunat forum și site pentru a înțelege cât mai bine realitatea și credința noastră Ortodoxă. Cu multă răbdare și dragoste , toate vor fi spre binele dumneavoastră, mai ales ca Bărbat Creștin ( practicant -teoretician ) . Vă primim în rândul nostru cu mult drag .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 19:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 19:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 16:08:28