Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2010, 10:48:17
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dar pentru a ajunge la o asemenea performanta trebuie intai de toate sa stii cum functionezi tu si ce este acel eu.
Florinbrasov spunea ca in cazul in care dai de un psiholog care nu crede in Dumnezeu,acesta va incerca sa schimbe optica pacientului.De unde si pana unde?Asta doar ma face sa cred ca cei mai multi chiar habar nu au cu ce se mananca ideea de psiholog si ce presupune psihoterapia.
Misiunea unui psiholog nu este sa schimbe cuiva optica religioasa,ci sa doar sa il ajute sa functioneze corespunzator,constientizandu-si problemele si mai ales cauzele lor,pentru ca apoi sa poate lucra cu ele,astfel incat sa avem un individ care se poate integra in societate,la un loc de munca si sa poata avea o viata de familie normala.
Eu cunosc psihologi care chiar sunt credinciosi si preocupati de latura spirituala a vietii,asa ca va rog frumos nu mai vorbiti in necunostinta de cauza,pentru ca si acesta este un pacat,sa te apuci sa induci oamenii in eroare,doar pentru ca asa ti se pare tie ca stau lucrurile despre un anumit subiect.
Totusi, eu am zis ca s-ar putea sa se intample asta, nu ca se va intampla cu siguranta, e o ipoteza. Ideea e sa cautam, daca avem nevoie,un psiholog credincios.
Chiar am intrebat un psiholog de ce cu 50 de ani in urma oamenii nu avea nevoie de psihoterapie. Mi-a spus ca atunci cand era el mic locuia intr-un bloc unde erau multe familii. Si toti se intelegeau destul de bine intre ei. Cand cineva avea o problema se ducea la ceilalti. Primea cuvinte de incurajare si sfaturi, de la toti la care mergea si le spunea of-ul lui. Ideea e ca oamenii se vizitau mai mult, interactionau mai mult. Astazi nu prea se mai intampla asta....
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca intr-o oarecare masura putem imbina psihologia cu duhovnicia? Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 3 24.01.2013 14:45:16
Psihologia ereziilor Traditie1 Alte Religii 23 19.03.2011 08:42:02
Psihologia si psihiatria în fata lui Hristos Traditie Teologie si Stiinta 112 24.02.2011 12:50:00