Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2011, 13:27:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Romania,te iubesc?

Iubiti Romania?Poti sa mai spui Romania te iubesc?Daca da de ce?Pentru ca are locuitori extraordinari,oameni sau pentru ca are locuri extraordinare,peisaje etc.?

POTI SPUNE ROMANIA TE IUBESC! ?????


Adori Romania sau esti dezgustat de ea?


Sunt unii straini care ne apreciaza,altii care nu!Dar tu cum vezi Romania?

Eu unul cred ca suntem o tara extraordinara cu o istorie si o cultura bogata.Dar tu?

Multumesc.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2011, 13:38:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce bine ca ai deschis acest topic, tocmai vorbeam de Romania pe un altul de la generalitati, dar nu era pe subiect.
Au mai fost deschise subiecte similare insa, cred ca nu se epuizeaza niciodata avand in vedere faptul ca aceasta intrebare a devenit una acuta, chiar necesara. Cine mai iubeste Romania ?
Pai, nu stiu cine, iar daca este sa ne gandim la emisiunea cu pricina " Romania, te iubesc ! "...nimeni ! Acolo este expusa realitatea sumbra a acestei tari, educatia sumbra, sistemul sanitar sumbru, toata existenta acestei tari cu negura ei cu tot.
Stiu ca sunt tari in care viata se desfasoara mult mai greu, insa, tind sa cred ca am ramas, totusi, un popor inteligent care nu meritam aceasta soarta, soarta impotriva careia nu putem lupta fiindca ne-au fost retezate aripile, chiar mai mult decat pe timpul rapostatului, fiindca nu doar ca ne este sfidata aceasta inteligenta, ci si demnitatea si bunul simt pe care l-am mai putea avea intr-o tara civilizata. Suntem si uscaturi, insa EDUCATIA si un salariu decent acordat cetateanului care munceste, ar putea creste mult nivelul de bun simt al individului, ar avea timp sa mai si discearna ceea ce se intampla in jur, nu doar sa lupte bezmetic pentru supravietuire.
Romania, eu nu te iubesc, nu pentru ca nu ai fi frumoasa, bogata, nu pentru ca nu ai fi spirituala, nu pentru ca nu ai avea ingaduinta cu mine, ci pentru ca NU TI SE OFERA POSIBILITATEA SA FACI SI SA ARATI TOATE ACESTEA ! Deci, ce folos o tara cu valoare, cu niste conducatori ( de la mic, pana la mare ) fara valoare ? ! Si totusi, depindem de ei !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2011, 13:47:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Este ca si cum ai spune unui om, mereu : esti un rau !, esti rau !, nu esti bun de nimic, esti un tampit, sti un prost !...chiar daca el nu este asa si nici nu-i luata in consideratie bunatatea, inteligenta si etica .
In cele din urma acest om se va comporta dupa tratamentele pe care le primeste, si va parea o certitudine, desi nu este.
Asa este si cu Romania noastra draga!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.07.2011, 13:52:17
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Unul din motivele pantru care as putea sa zic "Romania, te iubesc!" se datoreaza faptului ca este o tara cu traire duhovniceasca si multe locuri sfinte!
Spiritual si cultural suntem bogati, mai putin material insa ar trebui sa ne pastram valorile.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.07.2011, 14:07:49
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Iubirea de tara e o prostie. Ce este o tara? Ce este un stat? Este o zona arbitrar delimitata pe harta, este o structura sociala cu rol de conducere. Cum putem iubi asa ceva?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.07.2011, 14:12:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O iubesc așa cum e, fără s-o idealizez, și îmi e milă de ea, când văd cât de neiubită este. Iubesc fiecare clipă pe care am trăit-o aici, îmi sunt dragi oamenii pe care i-am cunoscut și multe din locurile în care am trăit.
Mă întristează să văd că se depopulează, că la țară oamenii au îmbătrânit și pământul rămâne nelucrat, că tinerii nu se simt aici acasă și pleacă pentru o pâine mai bună.
Mă doare să văd atât de multă corupție, care e o formă a egoismului, a individualismului, a neiubirii.
Dar îmi iubesc bunicii, părinții, frații și nepoții și prietenii, și parcă și între ceilalți mă simt, măcar uneori, ca într-o mare familie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.07.2011, 14:54:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Romania acum este ca un bulgare de aur acoperit cu smoala. De smoala s-au lipit si pene si pietris si frunze uscate, creand un peisaj nu tocmai placut. Cand spun acestea, nu ma refer doar la frumusetile si bogatiile naturale pe care Dumnezeu ni le-a daruit fara sa le meritam. Ma refer si la oamenii acestor locuri, care nu sunt cu nimic mai prejos decat altii din alte parti.

In popor exista o zicatoare: ,, Nu bate, Doamne, omul;/Ia-i mintea si norocul, / Ca batut e, saracul." Dumnezeu a ingaduit ca o mare parte din intelectualii nostri sa fie martirizati sau sa plece din tara. Deja Dumnezeu ne-a dat o lectie usturatoare. Ne-a imputinat ,,mintea''. Ne conduc, in mare parte, strainii. Suntem mustrati astfel de Dumnezeu si trebuie sa plangem si sa ne cerem iertare ca neam, ca L-am suparat prea tare. Sa analizam cu luciditate, sa vedem unde am gresit, cum am putea sa punem inceput bun. Numai asa Dumnezeu se va milostivi spre noi si ne va darui intelepciune si minte pentru a dainui ca neam.

Dumezeu ne smereste cu un scop si, daca nu vedem mana Lui in tot ce ni se intampla, putem ajunge si mai rau. Romania sunt si eu. Romania esti si tu. Romania sunt si pacatele pe care le-am facut. Daca ma voi pocai cum se cuvine, am sansa ca, pentru mine, Romania sa fie tara unde pot sa-mi mantuiesc sufletul. Si acest lucru este cel mai important. Multi sfinti ne indeamna ca, in aceste vremuri, cand toata lumea alearga dupa cele materiale, sa traim cat mai simplu.

Acum cand asasinii economici ai FMI, au pus ochii pe bogatiile noastre, avem mare nevoie de ajutor de la Dumnezeu pentru a nu cadea in deznadejde si pentru a ne mantui, in primul rand.

Romania este ca o vaduva jefuita. O privesc cu mila, dar cu dragoste si cu intelegere. Dumnezeu s-o ocroteasca in pace si sa-i daruiasca cele de folos spre mantuirea neamului romanesc.

Last edited by antoniap; 05.07.2011 at 15:02:50.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.07.2011, 23:52:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.
Astept altele noi.

Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.07.2011, 00:01:09
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Nu prea imi pot da seama ce sentimente nutresc fata de tara...poate de iubire de dragul trecutului si dezgust fata de prezent. Mila fata de oamenii ce traiesc in tara si ura fata de cei ce ii conduc. In general o parere de rau imi umple sufletul cand ma gandesc..acasa.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.07.2011, 01:15:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Da.

[/QUOTE=N.Priceputu]O iubesc așa cum e, fără s-o idealizez, și îmi e milă de ea, când văd cât de neiubită este. Iubesc fiecare clipă pe care am trăit-o aici, îmi sunt dragi oamenii pe care i-am cunoscut și multe din locurile în care am trăit.
Mă întristează să văd că se depopulează, că la țară oamenii au îmbătrânit și pământul rămâne nelucrat, că tinerii nu se simt aici acasă și pleacă pentru o pâine mai bună.
Mă doare să văd atât de multă corupție, care e o formă a egoismului, a individualismului, a neiubirii.
Dar îmi iubesc bunicii, părinții, frații și nepoții și prietenii, și parcă și între ceilalți mă simt, măcar uneori, ca într-o mare familie. .[/quote]

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Romania acum este ca un bulgare de aur acoperit cu smoala. De smoala s-au lipit si pene si pietris si frunze uscate, creand un peisaj nu tocmai placut. Cand spun acestea, nu ma refer doar la frumusetile si bogatiile naturale pe care Dumnezeu ni le-a daruit fara sa le meritam. Ma refer si la oamenii acestor locuri, care nu sunt cu nimic mai prejos decat altii din alte parti.

In popor exista o zicatoare: ,, Nu bate, Doamne, omul;/Ia-i mintea si norocul, / Ca batut e, saracul." Dumnezeu a ingaduit ca o mare parte din intelectualii nostri sa fie martirizati sau sa plece din tara. Deja Dumnezeu ne-a dat o lectie usturatoare. Ne-a imputinat ,,mintea''. Ne conduc, in mare parte, strainii. Suntem mustrati astfel de Dumnezeu si trebuie sa plangem si sa ne cerem iertare ca neam, ca L-am suparat prea tare. Sa analizam cu luciditate, sa vedem unde am gresit, cum am putea sa punem inceput bun. Numai asa Dumnezeu se va milostivi spre noi si ne va darui intelepciune si minte pentru a dainui ca neam.

Dumezeu ne smereste cu un scop si, daca nu vedem mana Lui in tot ce ni se intampla, putem ajunge si mai rau. Romania sunt si eu. Romania esti si tu. Romania sunt si pacatele pe care le-am facut. Daca ma voi pocai cum se cuvine, am sansa ca, pentru mine, Romania sa fie tara unde pot sa-mi mantuiesc sufletul. Si acest lucru este cel mai important. Multi sfinti ne indeamna ca, in aceste vremuri, cand toata lumea alearga dupa cele materiale, sa traim cat mai simplu.

Acum cand asasinii economici ai FMI, au pus ochii pe bogatiile noastre, avem mare nevoie de ajutor de la Dumnezeu pentru a nu cadea in deznadejde si pentru a ne mantui, in primul rand.

Romania este ca o vaduva jefuita. O privesc cu mila, dar cu dragoste si cu intelegere. Dumnezeu s-o ocroteasca in pace si sa-i daruiasca cele de folos spre mantuirea neamului romanesc.
Voi ati spus mai bine dacat as putea spune eu. Da, imi iubesc tara si neamul.

Last edited by Adriana Cluj; 18.02.2012 at 11:48:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce urasc RELIGIA, dar il iubesc pe IISUS bob2909 Generalitati 1 28.08.2012 23:28:23
Vreau sa iubesc, dar... cum? robert27 Generalitati 13 02.05.2012 13:48:29
Romania te iubesc !!! Laura19 Generalitati 61 11.06.2011 19:33:48
Noapte buna ,va iubesc iustin10 Generalitati 38 07.11.2010 03:04:21