Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2009, 02:22:51
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit De ce sunt ateu agnostic

http://www.youtube.com/watch?v=1-UyFViiOkg

Din ciclul "ce mai descopera savantii masoni si atei": in filmuletul de mai sus asteptati cu interes momentul in care camera incepe sa se roteasca. Punctele luminoase din acea imagine sunt galaxii, fiecare semanand mai mult sau mai putin cu Calea Lactee, galaxia noastra. Fiecare cu sute de milarde de stele.

In simulare sunt cateva sute de miliarde de galaxii (!). La un loc, aceste galaxii reprezinta 1.5% (!!!) din universul observabil (o sfera cu diametrul de 93 de miliarde de ani lumina).

Ceea ce este surprinzator este felul in care roiurile de galaxii sunt dispuse in filamente ce pastreaza o oarecare omogenitate - seamana cu niste cerneala atuncata intr-un pahar cu apa. In plus, similaritatea asezarii se pastreaza pe masura ce camera se "adanceste". Megastructura este aproape ca un fractal.

Zonele intunecate sunt energie intunecata (73%) si materie intunecata (23%) (stiu, suna ciudat, dar astea sunt denumirile pe care oamenii de stiinta le-au dat). Materia din care sunt formate stelele si galaxiile reprezinta doar 4% (!) din masa Universului.

Dupa o treaba ca asta ma intreb de ce lumea crede ca unui Dumnezeu atotputernic (si care prezideaza peste o Creatie pentru marimea careia nu exista superlativ) ii pasa daca mananc carne in post.
__________________
User vechi: scrabble.

Last edited by hmiron; 17.10.2009 at 02:49:51.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2009, 04:44:34
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Wink

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
http://www.youtube.com/watch?v=1-UyFViiOkg

Din ciclul "ce mai descopera savantii masoni si atei": in filmuletul de mai sus asteptati cu interes momentul in care camera incepe sa se roteasca. Punctele luminoase din acea imagine sunt galaxii, fiecare semanand mai mult sau mai putin cu Calea Lactee, galaxia noastra. Fiecare cu sute de milarde de stele.

In simulare sunt cateva sute de miliarde de galaxii (!). La un loc, aceste galaxii reprezinta 1.5% (!!!) din universul observabil (o sfera cu diametrul de 93 de miliarde de ani lumina).

Ceea ce este surprinzator este felul in care roiurile de galaxii sunt dispuse in filamente ce pastreaza o oarecare omogenitate - seamana cu niste cerneala atuncata intr-un pahar cu apa. In plus, similaritatea asezarii se pastreaza pe masura ce camera se "adanceste". Megastructura este aproape ca un fractal.

Zonele intunecate sunt energie intunecata (73%) si materie intunecata (23%) (stiu, suna ciudat, dar astea sunt denumirile pe care oamenii de stiinta le-au dat). Materia din care sunt formate stelele si galaxiile reprezinta doar 4% (!) din masa Universului.

Dupa o treaba ca asta ma intreb de ce lumea crede ca unui Dumnezeu atotputernic (si care prezideaza peste o Creatie pentru marimea careia nu exista superlativ) ii pasa daca mananc carne in post.
Marturisire in zori de zi:familia mi-a zis ,,apriga", uneori, dar Hmiron...cateodata, esti cam ...tralala.(ai fost dur cu carnea).-bestial-
EI,mergem impreuna la terapie, eu nu ma supar, tin la sanatate ca e mai buna decat toate!
Cu prietenie,
Lavinia
dragi administratori si moderatori ai acestui forum, iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2009, 15:29:45
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Scuze pentru intarziere, am lipsit un timp de pe forum.
Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Marturisire in zori de zi:familia mi-a zis ,,apriga", uneori, dar Hmiron...cateodata, esti cam ...tralala.(ai fost dur cu carnea).-bestial-
EI,mergem impreuna la terapie, eu nu ma supar, tin la sanatate ca e mai buna decat toate!
Cu prietenie,
Lavinia
dragi administratori si moderatori ai acestui forum, iertati-ma!
Marturisesc sincer ca n-am inteles nimic din mesajul tau.

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Scrabble / Hmiron, cu cat citesc mai mult declaratia ta, ca esti un ateu agnostic, cu atat mai mult ma gandesc ca esti un pustan care habar n-are ce vorbeste. Care a gasit si el niste termeni pe net si s-a gandit sa vina sa rada de crestini.
De ce?
Nu poti sa fii si ateu si agnostic in acelasi timp! E un nonsens.
Ateu = persoana care spune ferm, convinsa, ca Dumnezeu nu exista.
Agnosticul = persoana care spune ca nu putem sti sigur daca exista sau nu. E posibil sa existe, sau sa nu. Atitudinea agnosticismului este de nepasare, dar nu de negare a existentei Lui Dumnezeu. El ignora tot ce inseamna religie, dar nu neaga posibilitatea ca Dumnezeu sa existe, cum fac ateii. Nu spune ca nu exista.
Nu poti sa fii si ateu si agnostic in acelasi timp! Ori crezi ca el exista ori ca nu stim sigur daca el exista sau nu, deci nu ne pronuntam.

Dar oricum discutiile cu tine sunt inutile.
Iarta-ma ca dau cu parul, dar ce sa-i faci, asa sunt eu...
Draga Hector, tu poti sa crezi ce doresti despre mine, insa nu am deschis acest topic ca sa rad de cineva. Toata lumea stie cat de mare este Universul, insa reprezentarea asta este foarte bine si riguros facuta si are un impact asupra prvitorului mai mare decat orice explicatii si cifre. Este, asadar, o buna modalitate de a conceptualiza niste cifre care altfel nu ne spun nimic.

Cand am pomenit despre post, s-a vrut a fi doar un exemplu de preocupare umana, religioasa, tocmai ca sa demonstrez contrastul intre nimicnicia existentei umane si maretia absolut infricosatoare a universului in care traim. Este opinia mea ca religiile sunt inventia oamenilor, motiv pentru care sunt cu toate antropocentriste. Aparute in vechime, ele inceteaza sa aiba relevanta pe masura ce omul descopera cat de mare este universul.

In legatura cu ateu agnostic, tu esti cel neinformat. Nu pot sa-ti inteleg reactia atat de virulenta, ca doar nu m-am luat de tine niciodata pe forum. Dar, pentru ca nu ma supara astfel de atacuri, o sa-ti explic ca exista atei gnostici (fara nici o legatura cu secta crestina din vechime) si atei agnostici. Celor din urma li se mai spune pe scurt "agnostici", iar celorlalti "atei". Atat de incetatenita este aceasta exprimare, incat cine nu este informat ajunge sa creada ca sunt doua cuvinte care nu pot fi compuse astfel incat sa exprime un concept.

Atat un ateu gnostic, cat si unul agnostic, considera ca religiile lumii sunt creatia omului si ca dumnezeii carora li se inchina nu exista. Ateul gnostic sustine ca niciun fel de divinitate nu poate exista, ateul gnostic sustine ca nu putem cunoaste raspunsul deoarece ne lipsesc toate elementele pentru a produce unul. Ca sa intelegi mai usor, iata un tabel, sper eu, explicativ:

__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2009, 00:50:42
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Scuze pentru intarziere, am lipsit un timp de pe forum.Marturisesc sincer ca n-am inteles nimic din mesajul tau.
Sincer, ma asteptam..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2009, 06:03:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
ma intreb de ce lumea crede ca unui Dumnezeu atotputernic ... ii pasa daca mananc carne in post.
pentru ca lui Dumnezeu ii pasa de tine!

postul este un exercitiu de sanatate, trupeasca si sufleteasca. postul purifica si modeleaza, in sens pozitiv. iar abtinerea de la carne este numai un aspect.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.10.2009, 09:45:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Hmiron, dar de ce crezi ca dimensiuniea fizica a unei fiinte este direct proportionala cu importanta ei?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2009, 10:41:18
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Scrabble / Hmiron, cu cat citesc mai mult declaratia ta, ca esti un ateu agnostic, cu atat mai mult ma gandesc ca esti un pustan care habar n-are ce vorbeste. Care a gasit si el niste termeni pe net si s-a gandit sa vina sa rada de crestini.
De ce?
Nu poti sa fii si ateu si agnostic in acelasi timp! E un nonsens.
Ateu = persoana care spune ferm, convinsa, ca Dumnezeu nu exista.
Agnosticul = persoana care spune ca nu putem sti sigur daca exista sau nu. E posibil sa existe, sau sa nu. Atitudinea agnosticismului este de nepasare, dar nu de negare a existentei Lui Dumnezeu. El ignora tot ce inseamna religie, dar nu neaga posibilitatea ca Dumnezeu sa existe, cum fac ateii. Nu spune ca nu exista.
Nu poti sa fii si ateu si agnostic in acelasi timp! Ori crezi ca el exista ori ca nu stim sigur daca el exista sau nu, deci nu ne pronuntam.

Dar oricum discutiile cu tine sunt inutile.
Iarta-ma ca dau cu parul, dar ce sa-i faci, asa sunt eu...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2009, 20:00:59
jinxxyd jinxxyd is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Nu poti sa fii si ateu si agnostic in acelasi timp! E un nonsens.
Ateu = persoana care spune ferm, convinsa, ca Dumnezeu nu exista.
Atitudinea agnosticismului este de nepasare, dar nu de negare a existentei Lui Dumnezeu. El ignora tot ce inseamna religie, dar nu neaga posibilitatea ca Dumnezeu sa existe, cum fac ateii. Nu spune ca nu exista.
Nu poti sa fii si ateu si agnostic in acelasi timp! Ori crezi ca el exista ori ca nu stim sigur daca el exista sau nu, deci nu ne pronuntam.
Cu scuzele de rigoare,esti un idiot.Ateismul nu e "alta religie" ,ateismul nu are o dogma,nu are o ghidare,nu reprezinta "lucratorii iadului" sau alt cacat primitiv inventat de oameni ca voi.Ateismul este doar conditia omului liber, care stie ce sunt alea consecinte(n-am rabdare sa detaliez).Si ca sa nu crezi ca "sufletul meu necurat" zice asta, uite iti dau definitia :

Citat:
"What is atheism?" is usually the one question never asked of most atheists. Most people do not ask this question because they already have their own ideas about what atheism is and what atheists are.

The fact that the dictionary's definition uses the phrase "there is no God" betrays the theistic influence in defining the word atheism. If dictionaries did not contain such influence, then the definition would read, "A belief that there are no gods." The use of god in singular form, with a capital G, is indicative of Christian influence.

In addition, using words like "doctrine" and "denial" betray the negativity seen of atheists by theistic writers. Atheism does not have a doctrine at all and atheists certainly do not "deny" that gods exist. Denial is the "refusal to believe." Atheism does not "know there is a god but refuse to believe in him" (or her). That would be like saying that you know Big Foot exists but you refuse to believe in him. If the evidence of gods was insurmountable and provable, and atheists still refused to believe, then that would be an act of denial.
Theists usually define atheism incorrectly as a belief system. Atheism is not a belief system. Atheism is not a religion.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.12.2009, 15:51:20
LiviuBelu LiviuBelu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Mesaje: 18
Implicit Maaaare greseala

Agnosticii nu ignora tot ce inseamna religie, agnosticii sunt persoane educate care cunosc mai multe despre religie decat marea majoritate a crestinilor. Agnosticii raman pur si simplu deschisi la ideea ca e posibil sau sigur ca universul sa fie creat de o entitate inteligenta. In nici un caz cea inventata de om.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2009, 22:35:50
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
pentru ca lui Dumnezeu ii pasa de tine!
Dar de cei 26.000 de copii ce mor intr-o singura zi ii pasa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Sunt ateu, intrebati-ma orice! AteulCelRau Generalitati 1449 11.03.2010 08:44:01
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58