Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.11.2006, 07:53:53
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Imi place foarte mult "Psalmul 50". Adesea il spun, in casa, in drum spre scoala, in momentele de veghe, noaptea cand nu pot sa dorm. Psalmul are o particularitate a lui, o muzicalitate profunda, un mesaj deosebit. Si-mi da putere, o putere extraordinara. Nu m-am straduit sa-l invat pe de rost. Cu multi ani in urma am descoperit ca-l stiu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.11.2006, 07:54:07
Maricica Maricica is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.01.2006
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Exista parerea sau convingerea ca daca ne rugam lui Dumnezeu cum se cuvine totul va fi in ordine ,vom avea liniste si pace etc .etc. Credeti oare intr-adevar ca Dumnezeu ne va purta de grija tot timpul ? Pai nu El spune ca "va voi trece prin foc si va voi curati " ? Si caderea isi are uneori rostul ei ,si necazul si ispita si toate .
in orice caz eu cred ca rugaciunea este o arma dar nu elimina lupta ? Dimpotriva ,cu rugaciune cu tot ,poti fi incercat greu de tot . Ce credeti voi ?
maria55: la acel mesaj m-am referit. Ca mi se pare absurd sa te rogi pentru a nu fi pus la incercare. Oricum esti pus la incercare, de aceea am facut comparatie cu parintele si cu tema copilului, pentru ca El stie ce e mai bine pentru noi, chiar daca ne e greu. Trebuie sa capatam experienta de viata, iar in plus, stiti proverbul romanesc cum ca nu vezi pragul de jos pana nu te lovesti de cel de sus. Cred ca toate incercarile sunt praguri de sus, sa ne faca sa vedem ca poate fi si mai rau de atat.

Iar cu fraza ca nu mai repeti pacatul, am vrut sa spun asa: eu cred, e o opinie personala, desigur, ca scopul "pedepselor" nu e acela de a-ti rascumpara greseala, pe care oricum, greu o poti repara odata facuta. Ci sa-ti dai seama ca ai gresit si cum sa eviti sa mai gresesti la fel in situatii similare. Viata asta mie mi se pare un antrenament, un antrenament pentru cea viitoare. Numai cei care ating standardele vor reusi sa acceada la nivelul superior pe care il numim RAI.
Daca nu iti dai seama, e nevoie de o "pedeapsa", pentru ca numai atunci cand esti cu adevarat smerit iti vezi propriile fapte in lumina care trebuie, le intelegi consecintele. La asta ma refeream, ca un om daca este cu adevarat smerit nu mai are nevoie de nimic altceva, caci el a constientizat pana in adancul inimii sale ca nu a facut bine si e hotarat din toata fiinta lui sa nu mai repete o data acea fapta.
Imi doresc ca de data aceasta sa reusesc sa imi exprim bine ideile.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.11.2006, 18:21:00
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

am fost marti la Barlad in Moldova si mi a venit sa intru intr o biserica. Era ora 13 00. 2 biserici erau in centru si amandoua inchise. Sincer m am intristat. De asta se construiesc biserici ca sa le tina ei inchise??? Cu ce drept? Dar bani stiu sa ceara de la oameni. normal ar trebui sa fie deschise 24 de ore din 24. asta nu se intampla numai in barlad ci peste tot. Oare LUI DUMNEZEU ii convine ca slujitorii sai tin Biserica inchisa de parca le au construit din banii LOR? oare tot asa tin inchisa si biserica din Dealu Mitropoliei? ori au uitat ca multe din ela sunt construite din banii amaritilor care doneaza. Sincer eu nu am vazut biserica catolica inchisa in timpul zilei. Din pacate Patriarhia inchide ochii..
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.11.2006, 20:22:53
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Elena ,
mie nu-mi place un lucru . Te rog roaga-te pentru noi in seara asta . Nu pot sa-ti spun mai mult dar cred ca ai sa descoperi ceva ce se trece cu vederea .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.11.2006, 20:45:07
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Elena ,
mie nu-mi place un lucru . Te rog roaga-te pentru noi in seara asta . Nu pot sa-ti spun mai mult dar cred ca ai sa descoperi ceva ce se trece cu vederea .
Doamne ajuta !
Maria draga,

Nu am putere in rugaciune, dar sigur pentru rugaciunile duhovnicului meu, Dumnezeu se va milostivi spre noi. Si sa nu-l uitam pe Sf. Nectarie pe care l-am serbat ieri si pe Sf. Mina de pe 11. Ei sigur stiu sa se roage! Mai ales pentru Traditie2 si Iosif, ca sa nu distruga forumul...

Va imbratisez pe toti cu mult, mult drag. Ma iertati ca de multe ori sunt cam dura in ceea ce scriu, dar crestinismul inseamna si renuntare, infranare, curatire, etc. si astea nu se fac cu zambetul pe buze. Sa nu credeti ca nu va iubesc, din contra. :)

Elena


Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.11.2006, 21:17:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cred ca discutia dintre cei doi nu-i nici o problema , nu cred ca deranjeaza pe cineva ,pe mine nu , in orice caz . Cred ca e ...nu stiu , tu ai carnet de sofer ?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.11.2006, 21:58:17
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Iarta-ma ca deviez un pic de la subiect ,
dar eu am avut un accident acum vreo 2 ani cu o motacicleta si desi n-am fost vinovata , am platit pentru ca n-am vrut sa ma apar .Era pe la prinz ,cred in jurul orei 11 .
Se poate tolera asa ceva ? Sau cum s-ar putea corecta o judecata asa de stimba ,ca politistii astia sint cam surzi , n-ai nici un spor si apoi mi-e si mila de ei ca sint neajutorati. Crezi ca ajuta sa ne rugam pentru ei ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.11.2006, 06:13:37
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Am citit in mai multe rinduri ca nu trebuie sa ne rugam cu ochii inchisi .
Este adevarat , are vreo importanta ? Cine stie ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.11.2006, 12:56:44
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Hai sa va povestesc ceva despre puterea rugaciunii .
E vorba despre Sf. Mina in cinstea lui va spun , pentru ca are ziua maine :
Un var de-al meu a gasit o data un portmoneu cu bani pe strada , abia l-a ridicat de jos si cel care il pierduse era in fata lui , la citeva sute de metri.
Omul s-a intors furios fiind convins ca a fost jecmanit si s-a adresat politiei .Era pe vremea comunistilor .
Varul a fost luat la militie , batut ca lumea ,i se lause toate actele , declarat hot si i s-a dat drumul cu conditia ca a doua zi sa se prezinte cu "traista" pentru arest . Zis si facut . El s-a dus acasa si a alergat la bunica lui ,o femeie oarba foarte credincioasa (imi pare rau ca nu m-am apropiat mai mult de ea) , i-a povestit intimplarea cu lacrimi in ochi tremurind de frica . Femeia a recunoscut ca nu e vinovat si i-a zis "dute in camera ta si citeste acatistul Sf MINA , si maine mai vezi tu ".
Asa a facut . Adoua zi prezentindu-se la militie cum a intrat pe usa ,i s-au aruncat actele "in ochi" si au inceput sa-l injure ,sa plece cit mai repede ,potaie ,jigodie ,pleaca sa nu te vad in fata ochilor...etc etc .
Si sarmanul meu var asa a scapat laudand pe Dumnezeu pentru ca s-a milostivit de el.
Hm ? Ce ziceti de puterea rugaciunii ? Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Lui !
Amin!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.11.2006, 13:41:20
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Da Maria, puterea rugaciunii este imensa si mi-am adus aminte cat bine mi-a facut Dumnezeu prin Sfantul Mina. Acum 3 ani eram la un moment dat, groaznic de stramtorati, financiar vorbind.Fiind ziua de 11 noiembrie si avand in cartea de rugaciuni Acatistul Sfantului Mina, am inceput sa-l citesc, insa fara sa am in minte vreun fel de rezolvare a problemelor noastre. Pana atunci, spre rusinea mea, nu stiam ca Sfantul Mina este grabnic ajutator al pagubitilor, al datornicilor, al bolnavilor, si ca vine in ajutorul oricui se roaga lui cu credinta. Deci, am terminat de citit acatistul, fara sa am in cap vreo rezolvare a problemei. A doua zi,-mari sunt minunile Tale, Doamne!-sotului meu i-a fost restituita o suma mare de bani de catre cineva care ne era dator de 10 ani!!!, dar care din anumite motive nu a mai putut sa-si achite datoria. Noi oricum ne-am fost luat gandul de la ei de f. mult timp. Si tot in aceeasi zi,spre seara, am primit o suma de bani pt. un lucru vandut cuiva care plecase in America si nu stia cand ar fi putut sa mi-l plateasca. Atunci am facut legatura cu acatistul citit cu o zi inainte si am dat slava lui Dumnezeu pt. tot binele facut! Stiu ca nu pt. vrednicia mea mi-a ascultat Dumnezeu rugaciunea, ci ca sa-mi arate ca numai in El trebuia sa-mi pun toata nadejdea si ca ar fi trebuit sa fac lucrul acesta de mult, pt. ca nimeni nu stie mai bine decat Tatal nostru cel din ceruri cum sa ne rezolve necazurile.
Iti multumesc Maria, inca o data ca mi-ai reamintit de puterea rugaciunii si de ajutorul grabnic al Sfintilor. Cu adevarat ca "Mare este Dumnezeu intru Sfintii Sai!". Dumnezeu sa ne ocroteasca de tot raul ce vine asupra noastra! Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 14:02:02
...rugaciunea... ionita Rugaciuni 19 28.02.2009 20:08:47
Rugaciunea 14carol06 Generalitati 10 10.02.2009 08:43:20
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58