Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2009, 13:31:02
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un gand fara titlu...

Dragii mei,

Ieri a fost o zi minunata, am simtit cum tota natura dorea sa renasca. Soarele stralucea cu putere, pomii vroiau sa se trezeasca, pasarile se agitau..., toata creatia lui Dumnezeu prindea din nou viata. M-am bucurat de toate acestea si i-am multumit lui Dumnezeu ca inca sunt viu.


Ieri spre seara, incercand sa ma mai informez de lumea in care traiesc, am vazut 4 lucruri ce m-au cutremurat puternic:
- un parinte care dorea sa vanda organele copiilor lui, iar pe pe fica-sa dorea sa o vanda cu totul,pentru ca oricum nu-i trebuia asa bolnava;
- un copil de nationalitate romana infiiat de doi homosexuali din America, e in centrul atentiei dupa ce a iscat un scandal mediatic ( motivul n-are importanta, doar mediul in care traieste)
- un tata ce a trait cu fica sa , pe care a tinut-o sechestrata timp de vreo 20 de ani si are cu ea vreo 7 copii, (undeva in olanda)
- oamenii vor sa-l inlocuiasca pe Dumnezeu si sa-si programeze copii genetic.

Astazi cerul plange si pasarile s-au ascuns, doar un stol de corbi dau roata orasului asta simtind parca mirosul de hoit . Poate intr-o zi, atrasi de miros se vor repezi asupra noastra si ne vor manca de vii. A, dar asta nu e asa grav , pentru ca sunt convins ca nu vom simti nimic.

Iertati-ma daca v-am intristat, dar asta e lumea azi. Sper ca va mai veni o zi ca cea de ieri, semn ca Bunul Dumnezeu ne mai ingaduie, inca!

Doamne ajuta!

L
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2009, 14:36:17
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

gandurile negre,ne fac rau,trebuie sa ne eliberam de tot cea ce e rau,sa inaltam mintea catre rugaciune astfel vom simti usurare in suflet,cum picura roua dimineata peste natura arsa de seceta,asa este rugaciunea.
post usor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2009, 15:22:14
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Din pacate asta este lumea in care traim, o lume in care Dumnezeu nu-si mai are rostul pt. multi dintre noi. Am vazut si eu reportajele si m-am cutremurat." Legislatia in Romania este foarte permisiva" tot auzim de ani buni incoace, dar noi, OAMENII, cum suntem? Ne mai putem numii OAMENI? Ce fel de parinti sunt astia? Niste parinti pt. care BANUL este mai presus de DRAGOSTEA PARINTEASCA. A fii homosexual nu este pacat, pt. ca asta este o boala, a-ti vinde copilul nici asta nu este pacat pt. ca o faci din lipsa de bani...dar unde sunt valorile morale, valorile crestine de altadata? Stramosii nostri se rasucesc in mormant. De multe ori avem impresia ca a noastra tara este ferita de asemenea atrocitati, dar dincontra, la noi e si mai grav. Si ne mai intrebam de ce am patit asta si asta in loc sa ne punem intrebarea cum ne mai suporta Dumnezeu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.03.2009, 10:10:42
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
Din pacate asta este lumea in care traim, o lume in care Dumnezeu nu-si mai are rostul pt. multi dintre noi. ......................... Si ne mai intrebam de ce am patit asta si asta in loc sa ne punem intrebarea cum ne mai suporta Dumnezeu?
Uite ca ne mai suporta si drept dovada ne-a mai dat o zi minunata.
Sa ne bucuram de ea si sa ne rugam pentru iertarea pacatelor.

L
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2009, 12:52:55
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Și încă o zi ,alta și multe zile senine depinde cum ni le facem . Trist în România de azi dar să ne mulțumim cu ce avem să ne rugăm pt ei să-i lumineze Dumnezeu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2009, 07:06:19
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Draga Luchian,
Din pacate viata e crunta, iar astfel de stiri au fost intotdeauna existente.
Nu este nou nici homosexualitatea, nici incestul, nici bataile, nici vanzarile de organe...din pacate...e trist, dar adevarat.
Cu toate astea, numai Domnul Dumnezeu stie de ce se intimpla aceste lucruri, nu cred ca o minte sanatoasa poate face asa ceva, si de aceea tu si eu si altii trebuie sa ne bucuram - exact cum a fost prima zi descrisa de tine ziua, in timpul zilei - si sa multumim Domnului ca mai traim, si ca mila Sa ne-a lasat altfel, adica bine si normali.
Multa rugaciune si multe inchinari pentru cei care nu o fac...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un gand bun de 8 martie adrian010155 Generalitati 33 08.05.2011 22:17:20
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Va rog, un gand bun. VelvetSky Generalitati 8 06.01.2010 12:44:02
STEFANE, CE-AI DE GAND? Ioan_Ciobota Generalitati 50 09.10.2007 12:05:15