Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.07.2009, 13:17:02
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Eh, cum a spus si Cristi, sunt femei si femei si pustoaice si pustoaice.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #112  
Vechi 13.07.2009, 13:18:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Eh, cum a spus si Cristi, sunt femei si femei si pustoaice si pustoaice.
Da, asa este...plus, barbati si barbati . (sa nu uitam partea importanta )
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #113  
Vechi 13.07.2009, 15:16:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Indraznesc sa spun ca eu vad diferit lucrurile. [COLOR=darkred]Nu as putea numi lucrare a lui Dumnezeu [/COLOR]o uscare a pielii, o cocosare a spatelui, o garbovire a omului, caderea dintilor, zbarcirea pielii, etc. Toate acestea sunt urmarea pacatului facut de om. De aceea parintii imbunatatiti sunt minunati pana in ultima clipa, pe cand batranii urzuzi sunt oribili, in mare parte.

[COLOR=darkred]Uratenia si degradarea materiei[/COLOR] ce alcatuieste trupul nu face parte din planul lui Dumnezeu cel din veci, in care omul a fost creat dupa chipul Sau, cu posibilitatea de a ocoli moartea si de a deveni nemuritor. Insa omul a ales alta cale, anume aceea a neascultarii, a degradarii si mortii trupesti, ca mai apoi, o parte dintre oameni sa ajunga la Dumnezeu.

[COLOR=darkred]Nu sunt fascinat de semnele batranetii[/COLOR], ci mai mult ma gandesc la faptul ca Dumnezeu sufera neincetat, inca din ziua caderii omului, vazand cum acela pe care El l'a creat tanar, frumos si perfectibil a ales spre viata calea mortii. Oare nu sufera Domnul cand vede o babuta distrusa si chinuindu'se sa isi care trupul ? De aceea nu indraznesc sa pun acestora numele de "lucrarea lui Dumnezeu".
Chiar ma gandeam sa comentez postarea lui Ory, dar mi-ai luat-o inainte!

Cam asa vad si eu lucrurile, dar mai nuantat..
Imbatranirea ESTE folositoare, intr-un sens.. Cred ca este important ca omul sa-si simta neputinta fizica si psihica.. altfel ar fi prea mandru!
Murim incetul cu incetul.. imbatranirea este doar un avertisment.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 13.07.2009, 15:32:16
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Windorin are dreptate, asa spune credinta ortodoxa despre om, bolile si batranetea lui. In psalmi se vorbeste tot de omul cazut, iar animalele, toata natura, a cazut odata cu omul.
Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Chiar ma gandeam sa comentez postarea lui Ory, dar mi-ai luat-o inainte! Cam asa vad si eu lucrurile, dar mai nuantat. Imbatranirea ESTE folositoare, intr-un sens. Cred ca este important ca omul sa-si simta neputinta fizica si psihica, altfel ar fi prea mandru! Murim incetul cu incetul. imbatranirea este doar un avertisment.
[COLOR=darkred]Ma bucur ca ati inteles cele spuse de mine[/COLOR], spre deosebire de alte persoane, care sustin ca inteleg aproape tot, fara insa a fi chiar asa. De aceea nici nu am mai zis nimic. Atunci cand nimeni nu este de acord cu mine, ma pun pe ganduri si analizez tare cele spuse, pentru ca imi este teama ca nu cumva sa fiu in inselare cu vreo parere personala. Multumesc pentru intemeiere.

[COLOR=darkred]Omul este minunat pana in cele mai mici detalii[/COLOR], iar trupul este o opera de arta a Creatorului. Totul este minunat in trupul omului si nimic de lepadat, insa cu mult mai minunat a fost omul gandit de Dumnezeu dintru inceput. La mare, constiinta va fi cea care va ingadui sau va impiedica pe om sa stea aproape gol in fata altora. Personal, eu merg fara probleme la mare, insa daca as fi preot, ori vreun alt cleric, nu stiu de as mai putea ramane usor "in chiloti", pe o plaja.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #115  
Vechi 13.07.2009, 15:35:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Chiar ma gandeam sa comentez postarea lui Ory, dar mi-ai luat-o inainte!

Cam asa vad si eu lucrurile, dar mai nuantat..
Imbatranirea ESTE folositoare, intr-un sens.. Cred ca este important ca omul sa-si simta neputinta fizica si psihica.. altfel ar fi prea mandru!
Murim incetul cu incetul.. imbatranirea este doar un avertisment.
Da, da, da , ai mare dreptate ! Eu cel puțin am conștința morții ca o obsesie, dar nu mă înfricoșează , ci mă detașează de toate nimicurile și tâmpenile vieții de aici . Singurl lucru ce mă doare, e neâncrederea asta tâmpă dintre noi, pesimismul ăsta patologic dus în filozofii interminabile. Atât ne complicăm existența câte odată, că suntem pur și simplu ridicoli și mai rău de atât .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.07.2009, 19:56:59
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Pot sa spun ca daca am avut de ales vreodata in a merge in vacanta la mare sau la munte, am ales marea. Nimic nu ma bucura mai mult decat sa vad marea. Ma fascineaza, ma linisteste. Intr-adevar, de cativa ani, fetele nu se mai rusineaza sa se descopere. Oricat ai vrea sa le ignori, nu se poate. Pe mine, cel putin, ma intristeaza. Nu cred ca e pacat sa faci plaja, atata timp cat iti acoperi partile intime. E un lucru de bun simt.
Marea ofera multe beneficii. Stiu o prietena, al carei copil s-a nascut cu astm. In fiecare vara a dus copilul la mare. Stiu ca acum este mult mai bine.


Baile in mare
Intrarea in apa se face progresiv, dupa o baie de soare de cel putin zece minute. In acest fel, veti evita probleme grave, cum ar fi socul termic sau stopul cardiac. Apoi, in apa, nu se sta, ci se inoata, se fac miscari continue sau se fac exercitiile de recuperare indicate de medic.

Tot in apa, se poate executa automasaj pe intregul corp. Cand marea este mai agitata, actiunea mecanica a valurilor e un masaj binefacator pentru piele si tesuturile subcutanate.

In prima zi, durata unei bai nu va depasi cinci minute, timpul fiind marit zilnic cu alte cinci minute. Copiii mici vor sta mult mai putin; la sfarsitul curei, o baie trebuie sa dureze maximum 15 minute, iar pentru copiii mari, pana la 20 de minute.

Exercitii
1. Plimbari in pas vioi prin apa care depaseste foarte putin nivelul gleznelor.

Efecte: glezne tonifiate, stimularea punctelor de presopunctura de pe talpa, ameliorarea platfusului

2. Pasi contra valurilor, pana ajunge apa la nivelul genunchilor.

Efecte: gambe tonifiate, celulita din zona genunchilor dispare elegant

3. Inaintati in apa si lasati valurile sa se sparga pe coapse, invartiti-va pe toate partile, apoi mergeti
timp de 10 minute prin apa la nivelul soldurilor.

Efecte: cu acest exercitiu ati tonifiat picioarele de jos pana sus, si, bineinteles, celulita e doar o amintire
Reply With Quote
  #117  
Vechi 14.07.2009, 08:23:18
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea45 Vezi mesajul

Baile in mare
Intrarea in apa se face progresiv, dupa o baie de soare de cel putin zece minute. In acest fel, veti evita probleme grave, cum ar fi socul termic sau stopul cardiac. Apoi, in apa, nu se sta, ci se inoata, se fac miscari continue sau se fac exercitiile de recuperare indicate de medic.

Tot in apa, se poate executa automasaj pe intregul corp. Cand marea este mai agitata, actiunea mecanica a valurilor e un masaj binefacator pentru piele si tesuturile subcutanate.

In prima zi, durata unei bai nu va depasi cinci minute, timpul fiind marit zilnic cu alte cinci minute. Copiii mici vor sta mult mai putin; la sfarsitul curei, o baie trebuie sa dureze maximum 15 minute, iar pentru copiii mari, pana la 20 de minute.

Exercitii
1. Plimbari in pas vioi prin apa care depaseste foarte putin nivelul gleznelor.

Efecte: glezne tonifiate, stimularea punctelor de presopunctura de pe talpa, ameliorarea platfusului

2. Pasi contra valurilor, pana ajunge apa la nivelul genunchilor.

Efecte: gambe tonifiate, celulita din zona genunchilor dispare elegant

3. Inaintati in apa si lasati valurile sa se sparga pe coapse, invartiti-va pe toate partile, apoi mergeti
timp de 10 minute prin apa la nivelul soldurilor.

Efecte: cu acest exercitiu ati tonifiat picioarele de jos pana sus, si, bineinteles, celulita e doar o amintire
Multumim pentru sfaturi. Voi tine minte asta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #118  
Vechi 16.07.2009, 08:57:30
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Marea face foarte bine.
Sa mergem la mare cu gandul de a ne vindeca, nu de a vedea pe unii sau pe altele!
Mai bine la namol poate?(nu mai vedem nimic, insa devenim sanatosi si tonificati)
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #119  
Vechi 26.07.2009, 23:44:24
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Parintele Papacioc de la Techirghiol spune

Părinte, se cuvine să mergem la plajă la mare?

Da. Ar fi o greșeală mare să nu vă duceți! Pentru că soarele e un doctor nemaipomenit de bun și de scump, care ni se dă gratuit. Însă, și acolo să fii stăpân pe tine. Nu te duce să păcătuiești! Iar dacă îți vin gânduri necuviincioase, stinge-le cu rugăciunea, și tu te folosești de soare. Căci nu se poate fără rugăciune, nu se poate fără trăire, nu se poate fără trezvie. Doar nu te duci acolo să măsori trupurile oamenilor! Dacă te duci așa, e inutilă și întrebarea, te duci ca un păcătos!

http://www.ziarullumina.ro/articole;...a-spre-El.html
Reply With Quote
  #120  
Vechi 27.09.2009, 00:34:35
mrhill mrhill is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2009
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=darkred]La crearea omului[/COLOR], acesta nu avea mintea murdara, pe care o are acum. In momentul caderii, Dumnezeu i'a facut "haine de piele" si l'a alungat din Rai. Cand Dumnezeu il intreaba pe om unde este, omul insusi spune "sunt gol si mi'e rusine". Este interesant acest aspect. Sa nu'l trecem cu vederea.

Si eu am fost la mare, de cateva ori, si abia astept sa ajung din nou. Imi place mult de tot apa. Nu suport nimic din cele ale marii, in afara de vant curat si apa. Pentru apa, astept sa ajung din nou.

[COLOR=darkred]Constiinta fiecaruia[/COLOR] ii va spune ce are de facut. Unul poate merge, iar altul nu. Esential este ca c[COLOR=darkred]el care nu merge sa nu dea cu pietre in cel care merge[/COLOR]. Cel care nu merge, din motive de evlavie, sa nu fie vazut prost ori incult, ori altele asemenea, caci face aceasta din teama de ispite si pentru Dumenezeu. Domnul va lua aminte la aceasta jertfa a aceluia.
sunt de acord cu parerea lui windorin.

Personal consider ca nu e o problema daca ai scopuri bune si chiar iti doresti sa fii in natura sa te bucuri de viata.

Daca mintea ta devine devinata cu privire la aspectele sexuale atunci devine o problema sau daca nu deja exista la tine.

Sa nu uitam ca in Sfanta Biblie poparele din Vechiul Testament(chiar si poporul evreu care avea o lumina, spune in Biblie ca Dumnezeu l-a pedepsit pentru neascultarea lui) au fost pedepsite de Dumnezeu pentru practicile lor si idolatrizarile lor, orgii - sodomii.

Asta ca in orice lucru, fie el bun, daca il aplici cum nu trebuie si il faci in mod gresit, deviat sau accentuat poate sa devina un mare rau.

Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa traim asa cum trebuie, alegand ceea ce este bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa ne vorbeste despre cele 14 conditii canonice pt mersul la biserica: caminaris Tinuta in Biserica 28 03.01.2013 17:15:44
Doctrina socului- mersul lumii Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 3 06.06.2012 19:29:32
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
plaja versus rugaciune jenica Generalitati 29 01.08.2007 07:50:09