Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 15.09.2017, 12:47:59
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Stii de ce toti vand o masina dupa 15 ani de zile ?
Raspunsul este extrem de simplu: este murdara, ruginita, nu mai functioneaza ca la inceput, iti face numai probleme.

Acum sa ies din analogie.
La fel si noi ca oameni dupa multi ani ajungem la fel, murdari, stresati, enervati.
Majoritatea barbatilor isi aleg femeile pentru FEMININITATEA LOR; pentru ca sunt atrasi de ele. Iar daca lucrul asta dispare e greu sa sustii o relatie care a fost construita si pe "atractie fizica".

Asta am vrut sa spun prin femeia nu mai este femeie. Daca initial te atragea, petrecea timp cu tine, dupa 10 ani de zile sta numai cu copiii si nu mai are grija de ea ca la inceput.

Iar pentru AlinB - da, eu cred ca barbatul functioneaza mult si pe baza instinctelor si suntem definiti si de mecanismele trupului.
Nu degeaba sunt pline puscariile de violatori, exista o limita de la care nu mai ai control iar mecanismele trupului sunt extrem de puternice in barbati.
"O limita de la care nu mai ai control"?! Holy shit. Trebuia sa fi trait in Nitria, sa ii spus asta unor "ignoranti" ca Anba Antonius cel Mare sau Anba Pachomius.
Mai exista fiinte masculine care nu se urca pe pereti in absenta femeii. "Ciudat", nu?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 15.09.2017, 12:48:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cine a vorbit de apă? :))
O casă se binecuvintează cu apă sfințită, la fel cum nicio mașină nu se sfințește, ci se binecuvintează. Dacă ar fi așa după prostiile tale și a altora (fie ei și preoți), ar însemna ca uleiul "sfințit" al mașinii să îl arunci într-un loc special, la fel cu restul pieselor și chiar mașina în sine. Tu cu ecumeniștii tăi sunteții liberi să spuneți oricum.
Toate aceste explicatii si exemple le-am citit ieri la parintele Pruteanu (zic de cele pe care le dai tu). Acestea sunt luate de la catolici. http://www.credinta-catolica.ro/manu...cramentaliile/
Citez: "Sacramentaliile (ierurgiile in ortoodxie) pot fi împărțite în:
binecuvântări – prin care se cere ajutor și binecuvântare asupra unor locuri, case, obiecte.
sfințiri (consacrări) – prin care anumite persoane, obiecte, locuri sunt consacrate serviciului special al lui Dumnezeu sau al Bisericii. Spre exemplu consacrarea unei biserici, a unui potir, a unei persoane.

In ortodoxie binecuvantarile sunt rugaciuni speciale, iar sfintirile sunt slujbe de sfintire, in cadrul carora se rostesc si binecuvantari. La ierurgii spune: https://ro.orthodoxwiki.org/Ierurgie Citez: "b) Ierurgii privind sfințirea apei (agheasma mică și agheasma mare de la Boboteaza) și a obiectelor legate de viața omului." Iar binecuvantarile: https://ro.orthodoxwiki.org/Binecuv%C3%A2ntare
Citez: "Binecuvântarea (gr. evloghia) este, în practica creștină actuală, o rugăciune sau o rânduială în care, prin semnul Sfintei Cruci, preotul invocă harul și ajutorul lui Dumnezeu asupra unei persoane sau asupra unui lucru curat, pentru folosul sau mântuirea omului."
De exemplu cand merge cineva la preot si acesta il binecuvanteaza. Slujba de sfintire contine si rugaciuni de binecuvantare.

Last edited by catalin2; 15.09.2017 at 12:50:54.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 15.09.2017, 12:49:50
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Astazi implinim 10 ani de casnicie. In alte conditii sarbatoream macar cu un pahar de suc. Insa, cu voia Domnului azi va veni parintele sa faca sfestanie in casa, la solicitarea mea, daca tot m-am inhamat la o treaba. Nu stiu daca va veni si sotul razvratit pe viata si pe Dumnezeu, dar stiu sigur ca la sfarsitul canonului cumva apele se vor linisti. Imi spun mereu cand ma rog" faca-se voia ta Doamne". In sinea mea sunt convinsa ca drumurile ni se vor desparti oarecum definitiv, ramane totusi tatal copilului si va trebui sa se implice in crestere si educare, insa sunt sigura ca voi fi mai linistita si mai puternica sa o iau de la capat. Cred ca de asta am nevoie, de liniste si sanatate trupeasca si mintala. Ascultand cuvintele de invatatura ale parintilor am inteles ca numai dragostea tine impreuna familia. Acest sentiment nu-ti da voie sa gresesti pentru ca esti constient ca celalalt va suferi.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #344  
Vechi 15.09.2017, 13:16:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci i-ai spus, mai tineti legatura cumva..
De ce nu i-ai propus o mediere?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 15.09.2017, 13:35:54
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Nu am incotro, poate personal nu as mai vrea sa il vad la cat am suferit din cauza actiunilor lui dar trebuie sa ramana prezent in viata fetei. Drept pentru care o duce la scoala dimineata. Am epuizat toate argumentele care sa duca la o reconciliere, pur si simplu trebuie sa accept ca iubirea noastra a murit si in ziua de azi nu se mai fac sacrificii nici macar de dragul copilului. Eu eram dispusa sa trec peste toate dar am constatat ca in ciuda tuturor incercarilor el nu-si mai doreste o familie, obligatii... Momentan isi doreste libertate, parca e intr-o stansoare in casnicie.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #346  
Vechi 15.09.2017, 16:39:13
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Astazi implinim 10 ani de casnicie. In alte conditii sarbatoream macar cu un pahar de suc. Insa, cu voia Domnului azi va veni parintele sa faca sfestanie in casa, la solicitarea mea, daca tot m-am inhamat la o treaba. Nu stiu daca va veni si sotul razvratit pe viata si pe Dumnezeu, dar stiu sigur ca la sfarsitul canonului cumva apele se vor linisti. Imi spun mereu cand ma rog" faca-se voia ta Doamne". In sinea mea sunt convinsa ca drumurile ni se vor desparti oarecum definitiv, ramane totusi tatal copilului si va trebui sa se implice in crestere si educare, insa sunt sigura ca voi fi mai linistita si mai puternica sa o iau de la capat. Cred ca de asta am nevoie, de liniste si sanatate trupeasca si mintala. Ascultand cuvintele de invatatura ale parintilor am inteles ca numai dragostea tine impreuna familia. Acest sentiment nu-ti da voie sa gresesti pentru ca esti constient ca celalalt va suferi.
Vă va face foarte bine, ai să vezi. O singură dată am lipsit când am chemat preotul la sfeștanie (eram la un curs). În restul zilelor, simțeam efectiv cum norii de neliniște și enervare s-au ridicat dintre noi, cum pacea pune stăpânire pe casă, pe părinții, fratele meu și pe mine. E foarte binevenită (și indicat să o faci nu doar în momentele mai dificile prin care trece familia, ci și în toate posturile mari).
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #347  
Vechi 15.09.2017, 17:52:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:52:27.
Reply With Quote
  #348  
Vechi 15.09.2017, 23:26:53
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Vezi punctul 3, de preferat ar fi să citești și punctul 2 pentru a înțelege mai bine.

http://www.teologie.net/data/pdf/PP-casa-icoane.pdf
Reply With Quote
  #349  
Vechi 16.09.2017, 00:36:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
Nu am incotro, poate personal nu as mai vrea sa il vad la cat am suferit din cauza actiunilor lui dar trebuie sa ramana prezent in viata fetei. Drept pentru care o duce la scoala dimineata. Am epuizat toate argumentele care sa duca la o reconciliere, pur si simplu trebuie sa accept ca iubirea noastra a murit si in ziua de azi nu se mai fac sacrificii nici macar de dragul copilului. Eu eram dispusa sa trec peste toate dar am constatat ca in ciuda tuturor incercarilor el nu-si mai doreste o familie, obligatii... Momentan isi doreste libertate, parca e intr-o stansoare in casnicie.
Am citit tot mesajul, insa am boldat doar aceea secventa care subliniaza responsabilitatea ta personala; iubirea voastra moare (se ofilleste)fiindca nici tu nu o mai uzi. E drept ca esti intr-o situatie prea grea pentru un om normal, dar ai intrat pe un forum ortodox unde "logica" ar trebui sa fie ortodoxa, nu normala.

Sentimentul ca nu ai mai vrea sa-l vezi e sentimentul iubirii tale pe care tu vrei s-o inabusi, ca, vezi, Doamne(!), n-ai incotro. Ba ai.
Pentru ca nimanui nu-i este data o cruce peste puteri de dus, rezulta ca tu nu mai vrei s-o porti fiindca logica normala a cununiei duce la Hollywood, nu la Evanghelie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.09.2017 at 01:16:26.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 16.09.2017, 19:43:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Vezi punctul 3, de preferat ar fi să citești și punctul 2 pentru a înțelege mai bine.

http://www.teologie.net/data/pdf/PP-casa-icoane.pdf
Exact despre acest articol am scris si eu. Sunt conceptii luate de la catolici, parintele Pruteanu are multe astfel de influente. E si logic sa fie asa, apa fiind sfintita, se sfinteste si casa cand e data pe pereti, ca doar nu dispare sfintenia apei in aer, inainte sa ajunga pe perete.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie