Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 18.09.2017, 22:09:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Eu ma intreb cum de s-a pacalit el sa se casatoreasca cu tine.Ca te-ai scapat si ne-ai spus ce fel de femeie esti:



Nu ii esti superioara.Din nici un punct de vedere.De fapt ...ii esti superioara doar in ceea ce priveste infumurarea si infatuarea.E infricosator ca o femeie sa gandeasca astfel si sa mai si articuleze aceste ganduri in cuvinte.
Uite lidia, speriasi o biata zburatoare...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #372  
Vechi 18.09.2017, 22:12:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Iată ce titra agenția de presă Basilica într-o vreme: „PF Parinte Patriarh Daniel a sfintit studiourile Trinitas TV si Radio Trinitas din Bucuresti
http://basilica.ro/pf-parinte-patria...din-bucuresti/
Cum se deschide știrea: […]„PF Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane si Loctiitor de Mitropolit al Moldovei si Bucovinei, impreuna cu IPS … a oficiat astazi slujba de sfintire a studiourilor Trinitas TV si Radio Trinitas din Bucuresti.”[/…]

Și tot din articol: [...]„Sfintim sau inauguram aceste doua studiouri misionare si necesare Bisericii, deoarece astazi foarte multi oameni nu mai pot veni la Biserica, fiind departe de ea sau fiind bolnavi, batrani, in suferinta” [/…]

Și mai era un titlu asemănător referitor la sfințirea studiourilor și pe situl Patriarhia.ro, așadar se acceptă și această expresie „slujbă de sfințire” când te referi la un imobil, care e altceva decât lăcaș de cult unde se țin slujbe.

Pruteanu nu e o surpriză în privința stilului său, românii îi dau prea mare importanță doar pentru că-și exprimă opiniile la îndemână și gratuit pe net și comunică în limba română.
E cam puțin asta ca să devină un reper, sper că n-o să se ajungă în curând ca Pruteanu să fie introdus în discuție mai ceva ca părintele Stăniloae.
In exprimarea asta e tot atat teologie cat in cea cu 'ne inchinam la icoane...'
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #373  
Vechi 18.09.2017, 22:14:01
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred că este o deviere de la dreapta credință, cel mult este o neconformitate în exprimarea teologică dar care nu atinge mărturisirea de credință în limitele de la care un om își primejduiește mântuirea, în limbajul curent omul caută să se facă înțeles de către preot când cere sfințirea casei.
Neconformitate care duce la o înțelegere greșită a lucrurilor, la transformarea practicilor bisericești în magie. Azi un pic, mâine un pic și uite așa o luăm pe arătură. Nu a amintit nimeni de primejdia mântuirii.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și dacă tot e vorba de „teologia cultă” nu cred că Pruteanu are mai multe studii (dacă ne referim strict la astea) față de PF Daniel sau că în agențiile de presă bisericești se cunoaște tot atâta teologie ca în agențiile media laice unde cei adormiți „trec în neființă”.
Comparție inutilă, studiile/poziția nu țin loc de argument. Nici nu am de gând să fac asemenea comparții.

Last edited by simpllu; 18.09.2017 at 22:16:33.
Reply With Quote
  #374  
Vechi 18.09.2017, 22:16:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In spirtul acestei gandiri credinciosul isi insemneaza locurile in care a cazut apa sfintita, ca sa nu calce pe acolo niciodata si isi arde covorul sau parchetul cand vrea sa-l curete. Trebuie sa faca totul dupa cum ii spune logica, nu dupa cum spune Biserica.
Adica vrei sa spui ca nu se sfinteste toata casa ci strict locusoarele unde picara stropii? Pai n-ar trebui in cazul asta sa vina preotul cu vermorelul,.imediat dupa aia cu zugravitul? Sau si mai bine, sa vina mesterii sa ia aghiasma si sa o toarne direct in var, sa fie uniform distribuita sfintenia in perete..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #375  
Vechi 18.09.2017, 22:17:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lidiap Vezi mesajul
Copilul este foarte atasat de tata, sigur ca vrea sa sta cu ea dar daca tata fuge in alta parte fara sa se uite inapoi ce sa fac? Nu, tata duce copilu la scoala si atat. Nici macar sambata sau duminica nu isi manifesta dorinta de a veni sa sta cu fata. Am incercat de nenumarate ori sa am o discutie deschisa cu el, ca intre prieteni dar nu s-a putut. Am mai spus-o, el nu doreste sa comunice, nu doreste sa raspunda la nici o intrebare. Am incercat sa aflu und es-a rupt lantul de iubire dar nu am gasit raspuns.
Pai de ce.mai vine si atat in cazul asta? La insistentele tale?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #376  
Vechi 18.09.2017, 22:23:14
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

............
Reply With Quote
  #377  
Vechi 18.09.2017, 23:01:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:50:37.
Reply With Quote
  #378  
Vechi 18.09.2017, 23:40:33
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de simpllu
Vezi punctul 3, de preferat ar fi să citești și punctul 2 pentru a înțelege mai bine.

http://www.teologie.net/data/pdf/PP-casa-icoane.pdf
Exact despre acest articol am scris si eu. Sunt conceptii luate de la catolici, parintele Pruteanu are multe astfel de influente. E si logic sa fie asa, apa fiind sfintita, se sfinteste si casa cand e data pe pereti, ca doar nu dispare sfintenia apei in aer, inainte sa ajunga pe perete.
Cand am citit in link(printre altele ,ca: "Molitfelnicele noastre au formule greșite" sau "dacă o
imagine este icoană prin zugrăvirea ei, aceasta nu mai are nevoie să fie sfințită. " ) m-am lamurit .

Acel parinte identifica materia de sfintire(apa sfintita continuta intr-un bol) cu materia de sfintit(casa continuta intr-un hectar,masina,etc.) cerand de la ambele aceleasi calitati ,"confunda" premeditat scopul cu mijlocul (vezi :n-ar trebui sa arunci uleiul masinii oriunde decat intr-un loc special ca si apa sfintita de la botez ) ca sa poata sa vina cu argumentatia apa e sfintita dar ...casa nu e sfintita,e binecuvantata caci casa nu are calitatea sa incapa intr-un bol si sa fie formata dintr-o singura substanta(apa)...In cazul asta ce rost isi mai are apa sfintita ca instrument sfintitor?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #379  
Vechi 18.09.2017, 23:41:36
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

@ iorest
N-ai înțeles, tu dă-i înainte. Ideea era că moștenim multe chestiuni prost înțelese/interpretate. Și am dat exemple din alt loc unde practica e cu totul alta. Uite că mai sunt unii mici și chei care spun lucrurilor pe nume.

Last edited by simpllu; 19.09.2017 at 00:05:38.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 18.09.2017, 23:57:08
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Cand am citit in link(printre altele ,ca: "Molitfelnicele noastre au formule greșite" sau "dacă o
imagine este icoană prin zugrăvirea ei, aceasta nu mai are nevoie să fie sfințită. " ) m-am lamurit .
Wow, chiar m-ai făcut curios cum argumentezi tu "sfințirea icoanelor". Uite cum încet și sigur ies la iveală toți "ortodocșii".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie