Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.09.2007, 12:58:58
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stii tu ovidiu..cand ti-e inima plina de iubire....palngi si pentru deminozat desi el te loveste..plangi ovidiu, plangi pentru ca si cel prins in ghearele lui este faptura Lui Dzeu. Despre o astfel de iubire cred ca vorbea sf Siluan... Nu contestam canoanele, dar nici nu pot sa spun unuia de o alta credinta ca nu se va mantui..pentru ca imi amintesc de pacatele mele..si suspin spunand: Dumnezeule milostiv fii mie...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.09.2007, 14:29:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Ovidiu mie explicatiile tale imi sint prea complicate asa ca o sa fiu direct. Eu trec pe pomelnic pe toti indiferent de confesiune (la multi nici nu o stiu si nici nu ma intereseaza) Tu cum faci? Raspunde-mi direct : Da trec pe pomelnic pe protestanti sau nu, nu o fac! Si mai mult decit argumentatia comform carui canon o faci sau nu, m-ar interesa care-i parerea ta ca om.
bmd,
eu pe care ii trec pe pomelnic shi sunt din alta credintza le scriu in dreptul lor Greco-Catolic si Reformat... ca pentru altzii nu m-am rugat, shi il pun in cutie, apoi e treaba parintelui daca spune vre-o rugaciune pentru ei, eu pun deasupra si pentru ce rog sa se roage....

jenica,
sunt convins ca respectzi canoanele shi cuvintele lui Dumnezeu adica respectzi poruncile, poate am exagerat ca mie imi reieshea din text ceva in neregula, te rog nu te supara, shi ce vrei sa spui cu "Nu li se scot particele sub nici o forma"?
Shi cum adica rugaciuni speciale? poi eu in Duminica in care merg la Biserica dau cate un pomelnic spre rugaciune mai mult pentru iertare, dar ma scriu shi pe mine, adica la Liturghie, shi nu la rugaciuni speciale... o fi rau? ca mai pun cate un mort de al meu de alt cult creshtin? Ash fi vrut sa pun si un prieten care s-a aruncat in apa shi a murit, intr-un rau, era asha un creshtin bun, un fel de cantor era shi canta bine shi frumos... m-am temut sa-l trec... dar tare ash fi vrut sa-l pun macar odata shi pe el pentru o iertare sau o ushurare de muncile iadului...???
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.09.2007, 14:44:13
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E in ordine Ovidiu acum am inteles.
Am o alta intrebare. Daca biserica ar spune in intregul ei NU VA MAI RUGATI PENTRU NEORTODOCSI ! Ai face-o? Sau pe scurt ti-ai risca mintuirea pentru altul?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.09.2007, 15:06:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
E in ordine Ovidiu acum am inteles.
Am o alta intrebare. Daca biserica ar spune in intregul ei NU VA MAI RUGATI PENTRU NEORTODOCSI ! Ai face-o? Sau pe scurt ti-ai risca mintuirea pentru altul?
poi asta e o mare ispita? ca shi cum spui ca te vei mantui lepadandu-te de Biserica, de Hristos pentru ca sa mantui pe altul... este tocmai sacrificiul ticalos prin lepadare, adica ce a cerut Sharpele Evei, sacrifica-te shi mananca poama ticaloasa fiindca Domnul shi asha te mantuieste, nu vei muri, dar asha ajungi ca el, mantuitor...
e o ispita groanica si mii de lacrimi de orgoliu shiroiesc pe baza ei... vai vai cata impresionare... defapt e infaptuirea unui pacat shi nu are nimic romantic shi nici o jertfa sfanta in el deci nu are nimic de apreciat....

Raspuns clar: Sa-mi ajute Domnul sa nu fac asha ceva!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.09.2007, 15:37:01
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu, eu iti voi da ex. m-rea Sihastria. Intamplator (sau poate nu:)) adesea stateam in chilie la pr. Cleopa si transcriam pomelinicele date de oameni. Unii scriu atat de urat incat parintii de straduiesc sa descifreze cele scrise. Crede-ma ce am putut citit acolo...sa ma fereasca Dzeu. De foarte multe ori gaseam scris pe pomelnic, nebotezat, de alt credinta, sinucis, mort fara lumanare samd. Cei care erau "cu probleme" parintele m-a invatat sa le scriu in drept F.P. adica fara particele. Bineinteles curioasa din fire cum sunt:D am intrebat de ce? Parintele mi-a explicat asa: Cand cineva are prob. speciale ( bolnav, exemen etc) solicita sa fie pomenit la sf Proscomidie. Particica ce se scoate pentru respectivul va fi pusa in Sfantul Potir si transformat in Sfantul Trup al Domnului nostru Iisus Hristos. Daca omul nu este botezat, esste in afara Turmei nu se poate uni cu Hristos prin aceea particica nu? Oricum eu nadajduiesc ca ma va corecta eventual bunul nostru Negroponte daca am scris ceva gresit, ca Nu e joaca! Cat despre rugaciunile speciale, sf Liturghie este impartita in 2 parti. Pentru vii si morti. La un moment dat preotul spune, "cei chemati iesiti ca nimeni din cei chemati sa nu ramana" acel cuvant se refera la cei nebotezati. Daca am gresit undeva nadajduiesc ca ma va corecta un TEOLOG:)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.09.2007, 15:56:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

multzumesc frumos pentru lamuriri...

poi inseamna ca daca nu specifici si treci doar asha pe totzi la gramada pe pomelnic se poate sa greshesti, din ce spui dumneata Jenica, shi mi se pare corect cum spui... inseamna ca trebuie sa specificam prin plasare fie pe un pomelnic separat fie sa scriem in dreptul lor ca nu fac parte din Creshtin-Ortodoxie sau la mortzi (suicid sau alt cult) adica nu sunt ca ceilaltzi creshtini care cer ajutor in diferite trebuintze... deci din pomelnicele speciale nu se pun particele (FP) :)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.09.2007, 15:59:20
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

referitor la sinucigasi mie mi-a zis un preot ca sa pun pe pomelnic numele altui mort din neamul sinucigasului si la acea persoana sa spun cu tot neamul adormit (ctn)si astfel va ramane l;a atitudinea lui Dumnezeu ce va face cu el si daca se va milostivi de el.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.09.2007, 16:05:07
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Iuda acum depinde de preot. Ceea ce te-a sfatuit parintele tau este tot o dovada de iubire pentru cel care a fost inselat de satana.
Ovidiu, e bine de trecut cand cineva este de alta credinta DACA proetul nu cunoaste deja pers respectiva si o pomeneste dupa cum crede sfintia sa de cuviinta. Si ca sa inchei intr-un spirit de gluma iti spun draga Ovidiu cum suna un acatist citit acolo la iubituul meu parinte Cleopa. Scria "crestinul" asa: Doamne Dumnezeul meu, Maicuta Domnului, Ingerasii mei buni, va rog sa ma ajutati sa ma miluiti, sa ma sprijiniti sa distrug pe nenorocitul ala de Gheorghe care mi-a furat masina un BMW si sa ii dati ingerasii mei scumpi cele mai grele pedepse, cele mai grele boli si sa il aduceti in sapa de lemn.. Si asta dragul meu Ovidiu e doar inceputl..m-am crucit crede-ma... Daca uneori spun ca Dzeu nu are nevoie de suflete de tabla in cer ...poate ca am putintica dreptate:D
iertati-mi va rog mandria...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.09.2007, 16:30:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi fiecare cu necazul lui.... ala o poate ca avea mare necaz pe... BMV :p... oricum macar a fost sincer in sufletul sau :)... numai sa nu ai impresia ca daca e rau shi bolovanos atunci inseamna neaparat ca e sincer adica chiar bun cum s-ar zice shi astfel sa crezi ca daca se preface foarte bine ca nu se preface atunci chiar nu se preface.... cam ca actorii..... ca astia de aia sunt asha mari ca au un talent enorm sa se prefaca incat sa crezi ca ei chiar nu se prefac... shi apoi uneori intri singur in rol.... nici tu nu-tzi dai seama ca defapt te prefaci ca nu te prefaci... chiar shi pe tine te pacaleshti... poi daca e asha atunci mai bine te faci actor... oricum sa nu crezi ca daca reusheshti sa te pacaleshti shi pe tine inseamna ca shi pe altzii vei reushi sa-i pacaleshti... cred ca jucam prea mult jocul asta romanesc PACALICI.... iar am deviat... de la un BMV am ajuns la pacalici... ce mai... bine totushi ca am ajuns ca puteam sa raman shi pe drum.... oricum aia cu BMV nu te iau daca stai cu degetu intins la ia-ma nene... deci bine o fi trecut ala pe pomelnic ca astia nu te ia daca esti autostopist... shi o fi zis "Da doamne sa-i sara capacele de la rotzi, sa-i crape pielea de pe canapele, sa-i zgarie aia mici vopseaua de lac, sa-i murdareasca pasarile parbrizul, ca m-a vazut la stop si nu m-a luat..." cine stie ce cere fiecare in sufletul sau :)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 11.09.2007, 17:45:55
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Jenica,!1. Miridele semnifica intradevar trupul intreg al Bisericii al carei cap este Insusi Hristos ,dar<acestea nu se prefac in Trupul Domnului nostru Iisus Hristos ci doar Sf.Agnet se preface.
2.Sf. Liturghie se imparte in 3 parti a)Proscomidia b)Liturghia celor chemati c)Liturghia credinciosilor.
3. Atit cei vii cat si cei morti sunt pomeniti in rugaciuni speciale din cadrul Proscomidiei cand se scot miridele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
Ruga (poem) Raoul Generalitati 2 18.02.2012 13:52:51
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 22:51:14
Ruga VoicaDaniela Generalitati 2 24.03.2007 14:33:30